Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak sprawdzić przebieg auta? 5 sposobów

Czas czytania: 5 min. 1 sek.

Niestety samochody z nierzeczywistym przebiegiem ciągle pojawiają się na polskich drogach. Jest to nielegalne i bardzo często może wiązać się ze sporymi problemami. Zobacz, jak sprawdzić przebieg auta – zrób to przed zakupem, aby nie żałować.

Spis treści:
1. Co powinno Ci zasugerować, że oglądane auto ma „kręcony licznik”?
2. Jak sprawdzić przebieg auta – zobacz 5 sposobów
3. Co możesz zrobić, jeżeli auto ma nieprawdziwy przebieg na liczniku
4. „Cofnięty licznik” – zapamiętaj

Kręcony licznik to naprawdę spory problem. Przebieg samochodu to jeden z obiektywnych parametrów mówiących wiele na temat stanu danego auta. Jeżeli licznik jest cofnięty, wówczas ocena stanu samochodu jest w oczywisty sposób zaburzona. Zatem dobrze jest wiedzieć, jak sprawdzić przebieg samochodu – nawet jeżeli po samochodzie nie widać, że tak mogło być w jego przypadku. 

Co powinno Ci zasugerować, że oglądane auto ma „kręcony licznik”?

Jak sprawdzić stan licznika samochodu i dlaczego to takie ważne? Kręcony licznik to niestety ciągle obecna praktyka. Jednak kiedy powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza, że przebieg samochodu na liczniku wcale nie odpowiada rzeczywistemu? 

Niska cena samochodu – wyróżniająca się wśród innych samochodów tego typu – może sugerować, że jest z nim coś nie tak. Jeżeli jednym z głównych atutów samochodu jest zaskakująco niski przebieg (sugerujący np. przejeżdżanie 5000 km rocznie), to naprawdę oznacza to coś podejrzanego. Jeżeli dodatkowo wnętrze samochodu sugeruje znacznie mocniejszą eksploatację, warto zainteresować się, jak sprawdzić faktyczny stan licznika w samochodzie.

Co jeszcze powinno zachęcić Cię do tego, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić przebieg auta? Lampka ostrzegawcza powinna zapalić się także wówczas, gdy sprzedawca zapewnia o wykonaniu zbyt wielu napraw, sugerujących wysoki przebieg auta. Jeżeli np. w samochodzie mającym przebieg 30 tys. ktoś decydował się na wymianę pełnego rozrządu – może być to, co najmniej podejrzane

Sprawdź także: Numer VIN pojazdu - co warto o nim wiedzieć?

jak-sprawdzic-przebieg-auta

Jak sprawdzić przebieg auta – zobacz 5 sposobów

Chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić stan licznika w samochodzie? Naprawdę warto wiedzieć, jak to zrobić. Zobacz poniższe sposoby i zauważ, że niektóre z nich są proste i bezproblemowe. 

Sprawdzenie przebiegu w bazie CEPIK

Jak sprawdzić przebieg pojazdu w bazie CEPIK? Na stronie historiapojazdu.gov.pl możesz sprawdzić samochód w bazie. To bardzo wygodne rozwiązanie – do sprawdzenia samochodu wystarczy Ci rejestracja, numer VIN i data pierwszej rejestracji.

Znajdziesz tam nie tylko dane zapisywane podczas każdego obowiązkowego przeglądu technicznego, ale także np. w trakcie kontroli drogowej oraz podczas zmiany właściciela. 

Dobrze jest wiedzieć, jak sprawdzić przebieg pojazdu w bazie CEPIK i uświadomić sobie, że takie rozwiązanie nic nie kosztuje, a wystarczą do niego podstawowe dane, które publikowane są nawet w ogłoszeniu sprzedaży samochodu. Dobrze jest to zrobić, chociażby po to, żeby potem nie żałować zakupu – wszystkie „dziwne” sytuacje, widać tutaj jak na dłoni.

Raporty na podstawie VIN

Bardzo popularnym sposobem sprawdzenia historii pojazdu jest raport generowany na podstawie kodu VIN. Jak sprawdzić faktyczny stan licznikaw samochodzie z wykorzystaniem tego narzędzia? Sama czynność jest bardzo prosta, lecz niestety – nie jest bezpłatna.

W sieci znajduje się wiele firm oferujących wygenerowanie takiego raportu. Wystarczy, że podasz numer VIN, a otrzymasz raport, który pobiera informacje z baz danych, które nie są podawane do publicznej wiadomość (obejmujących np. dane ubezpieczycieli). To także doskonałe rozwiązanie, jeżeli decydujesz się na zakup auta zza granicy. Jeżeli cokolwiek nie będzie się zgadzać – bez trudu zauważysz to w takim szczegółowym raporcie. 

Informacja z ASO

Jak sprawdzić prawdziwy przebieg auta? Możesz zdecydować się także na wizytę w ASO. Jeżeli samochód był serwisowany w okresie gwarancyjnym, wystarczy wprowadzić jego dane do systemu, a otrzymasz pełną historię danego samochodu. Dowiesz się nie tylko tego, jaki był przebieg auta w poszczególnych latach – ale także, jakie naprawy wykonywane były w samochodzie.

Książka serwisowa + faktury

To rozwiązanie wymaga już bezpośredniego kontaktu ze sprzedającym samochód. Żeby z niego skorzystać – musisz poprosić go o udostępnienie książki serwisowej, jak i faktur za części. Niestety wielu kierowców nie dysponuje takimi dokumentami (co oczywiście wcale nie musi oznaczać, że z przebiegiem jest coś nie tak!).

Jak sprawdzić stan licznika samochodu z wykorzystaniem tej metody? Żeby miało to sens, trzeba przyjrzeć się, jakie przebiegi były pokonywane w poszczególnych latach (co jest zapisane przy potwierdzeniu każdego przeglądu serwisowego), dobrze jest porównać to zarówno z danymi w CEPIK, jak i z fakturami za części

Różnego rodzaju naklejki i zawieszki umieszczone czy to pod maską, czy w innych częściach samochodu, także pokazują, jaki był przebieg auta w momencie wymiany oleju, filtrów czy rozrządu.

Wizyta u specjalisty

Jeżeli powyższe sposoby na to, jak sprawdzić przebieg samochodu Ci nie wystarczają, możesz jeszcze udać się z autem do specjalistycznego warsztatu, który zajmuje się elektryką samochodową. Podłączając komputer diagnostyczny do samochodu, możesz sprawdzić nie tylko zapisane przebiegi, ale także przyjrzeć się zapisanym błędom

To bardzo dobra metoda, ale wymagająca bardzo wnikliwej analizy. Bardzo często dopiero podczas naprawy auta, analizując dane zapisane w komputerze pokładowym auta, może się okazać, że coś jest nie tak. 

Gdy chcesz wiedzieć, jak sprawdzić stan licznika w samochodzie, musisz pamiętać, że brak regularności w pokonywanych dystansach nie musi jeszcze oznaczać korygowania licznika przez sprzedającego. Sytuacje, w których auto faktycznie ma zdecydowanie mniejsze przebiegi w niektórych latach, naprawdę się zdarzają. 

jak-sprawdzic-przebieg-auta

Co możesz zrobić, jeżeli auto ma nieprawdziwy przebieg na liczniku

Jak widzisz niektóre sposoby na to, jak sprawdzić prawdziwy przebieg auta są trudniejsze od innych. Niekiedy wątpliwości dotyczące stanu licznika pojawiają się dopiero po zakupie. Co w takiej sytuacji?

Jeżeli auto dopiero w trakcie użytkowania zacznie pokazywać objawy cofniętego licznika, nie oznacza to, że musisz od razu załamywać ręce. Prawda jest taka, że masz pewne możliwości dochodzenia swoich praw.

Najlepiej sytuacja wygląda wtedy, gdy samochód z cofniętym licznikiem został kupiony u profesjonalnego sprzedawcy (np. w komisie samochodowym). W takiej sytuacji możesz w ciągu 2 lat od jego zakupu zdecydować się na zwrot auta. Na jakiej podstawie? Otóż taki samochód jest po prostu niezgodny z umową. 

Oczywiście nie możesz tego zrobić w taki sposób, że dowiadujesz się o cofniętym liczniku, po czym nic z tym nie robisz i dopiero po 1,5 roku decydujesz się na zwrot auta. Zgodnie z prawem trzeba niezwłocznie poinformować o niezgodności zakupionego auta z umową. 

A co w przypadku zakupu auta kupionego od osoby prywatnej? Tutaj sytuacja wygląda już inaczej. Nie masz możliwości zwrotu towaru niezgodnego z umową. Jeżeli jednak masz uzasadnione podejrzenie, że to właśnie sprzedawca „cofał licznik”, aby podnieść wartość rynkową auta, możesz dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jest to jednak dość trudna sytuacja – w toku sprawy wcale nie musi zostać udowodnione, że sprzedający miał cokolwiek wspólnego z tym procederem – a tym bardziej że brał w nim jakikolwiek udział. 

Przeczytaj również: Kontrolki w samochodzie – czy zawsze oznaczają problem?

jak-sprawdzic-przebieg-auta

„Cofnięty licznik” – zapamiętaj

Samochód z cofniętym licznikiem to nie koniec świata – w przypadku zakupu w komisie, masz prawo go zwrócić. Jeżeli auto kupione zostało u prywatnego właściciela – sprawa może jednak zostać zakończona wyłącznie na drodze sądowej. 

Dlatego też, zamiast pluć sobie w brodę po zakupie auta z kręconym licznikiem, lepiej jest po prostu dobrze przestudiować historię samochodu przed zakupem. Zwłaszcza że wiele z tych danych jest łatwo dostępnych – trzeba tylko wiedzieć, jak sprawdzić przebieg auta. Fachowo przeprowadzone oględziny także mogą dać bardzo wiele dobrego.

Jednak pamiętaj, że przebieg samochodu nie powinien być traktowany jako wartość sama w sobie. Auta z dużym przebiegiem także mogą być w bardzo dobrym stanie technicznym, umożliwiając komfortowe i bezpieczne podróżowanie. 

A gdy pojawia się temat bezpieczeństwa – koniecznie trzeba przypomnieć o odpowiednim ubezpieczeniu. Musisz pamiętać o tym, że odpowiednia polisa jest w stanie zapewnić kierowcy i pasażerom ochronę na najwyższym poziomie. Zarówno, gdy mowa o podstawowym OC, o Autocasco, czy o pakiecie Assistance, zapewniającym dodatkowe wsparcie w razie wielu awaryjnych sytuacji na drodze. Zapoznaj się z ofertą LINK4 i znajdź polisę dostosowaną do swoich oczekiwań. Odwiedź także kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby wyliczyć wysokość składki. 

Wszelkie informacje na temat produktów oraz wyłączeniach odpowiedzialności znajdziesz w OWU na www.link4.pl

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21