Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak zrobić zdjęcia do autocasco? Instrukcja krok po kroku

Czas czytania: 4 min. 12 sek.

Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić zdjęcia do autocasco? Dobrze jest to wiedzieć, bo prawidłowo wykonana dokumentacja fotograficzna na pewno przyda się podczas likwidacji szkody. Zobacz, na jakie szczegóły trzeba zwrócić uwagę!

Spis treści:
1. Zdjęcia do autocasco – dlaczego są tak ważne?
2. Jak zrobić zdjęcia do AC?
3. Zdjęcia AC – na to musisz uważać!
4. Zdjęcia do Autocasco – warto pamiętać!

Zdjęcia do autocasco mają na celu określenie stanu samochodu w momencie zawierania ubezpieczenia. Powinny być wykonane w odpowiedni sposób – w końcu stanowią ważną dokumentację i mogą mieć ogromne znaczenie w momencie wypłacania odszkodowania. Jeżeli robi je przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego – to na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za ich odpowiednie wykonanie. A co, jeżeli ma wykonać je sam ubezpieczony?

Zdjęcia do autocasco – dlaczego są tak ważne?

Autocasco to ubezpieczenie, które chroni Cię przed skutkami rozmaitych zdarzeń losowych związanych z Twoim samochodem. To z jednej strony zabezpieczenie w przypadku kradzieży, ale z drugiej – ochrona w sytuacji, gdy to Ty spowodujesz kolizję drogową (przez co nie będzie Ci wypłacone odszkodowanie z polisy odpowiedzialności cywilnej - OC). Ubezpieczenie AC jest niezwykle pomocne także wtedy, gdy uszkodzisz samochód w inny sposób, np. wgnieciesz go, uderzając w słupek lub zarysujesz, wjeżdżając w wąską bramę.

Zatem dzięki Autocasco możesz liczyć na odszkodowanie, które – w powyżej wspomnianych, a także w wielu innych sytuacjach – pozwoli Ci doprowadzić samochód do stanu sprzed zdarzenia. Jak się zapewne domyślasz, ważne jest udokumentowanie tego stanu.

Zdjęcia do autocasco stanowią ważną dokumentację umowy ubezpieczenia. Dzięki takim fotografiom towarzystwo ubezpieczeniowe dysponuje informacjami, jaki był stan faktyczny przed zdarzeniem. To jednak nie tylko ochrona dla ubezpieczyciela. Dobrze wykonane zdjęcia ułatwią proces likwidacji szkody. Wystarczy porównać zdjęcia sprzed i po – i dane zarysowanie, wgniecenie czy inne uszkodzenie może być widać gołym okiem.

Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak zrobić zdjęcia do AC. Pozwoli Ci to uchronić się przed niepotrzebnym stresem. W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych dokumentacja fotograficzna jest wykonywana podczas oględzin samochodu. Oznacza to, że nawet gdy sama umowa ubezpieczenia została zawarta na odległość, to i tak przedstawiciel ubezpieczyciela umawia się z Tobą w celu sprawdzenia samochodu. U niektórych – wystarczy wysłać samodzielnie zrobione zdjęcia. 

Przeczytaj również: Utrata zniżek AC. Podpowiadamy, jak jej uniknąć

zdjecia-do-autocasco

Jak zrobić zdjęcia do AC?

Instrukcja zdjęć do AC obejmuje szereg elementów, które muszą być umieszczone w dokumentacji fotograficznej

Wybór miejsca i odpowiednie ustawienie samochodu

W pierwszym kroku należy ustawić samochód w taki sposób, aby dało się łatwo zrobić zdjęcia AC. Najlepszym rozwiązaniem jest parking lub duży plac. Pamiętaj, że fotografie trzeba będzie wykonać ze wszystkich stron. Dlatego sprawdzi się miejsce, które nie jest np. zatłoczone.

Fotografie muszą być zrobione w ten sposób, aby widać było każdy element – wystarczą 4 rzuty pojazdu. Jeżeli samochód posiada zarysowania lub wgniecenia – zadbaj o to, aby były one widoczne na zdjęciach

Zdjęcia deski rozdzielczej/drogomierza

W drugim kroku należy wykonać zdjęcie deski rozdzielczej. Najczęściej robi się je przez otwarte drzwi kierowcy – w rzucie, na którym widoczna jest kierownica, deska, elementy wyposażenia itd. Oprócz tego konieczne jest zdjęcie przedstawiające licznik pojazdu – musi być zrobione w sposób, który nie będzie budzić żadnych wątpliwości. Zadbaj o to, aby zbliżenie na przebieg było ostre i widoczne.

Zdjęcia AC numeru VIN

Kolejna kwestia odnosi się do numeru VIN – konieczna jest fotografia prezentująca ten kod na nadwoziu pojazdu. Pamiętaj, że nie chodzi o zdjęcie tabliczki znamionowej, ale miejsca, w którym jest on umieszczony (wyryty) na stałe. Może to być podszybie, komora silnika, pod siedzeniem pasażera, na podłodze bagażnika itd. (w zależności od konkretnego modelu samochodu).

Zdjęcie komory silnika

Do dokumentacji fotograficznej w niektórych TU potrzebne jest także zdjęcie komory silnika. Ma ono zostać wykonane w taki sposób, aby była widoczna zarówno jednostka napędowa, jak i tablica rejestracyjna.

W LINK4 zdjęcia do AC mogą być wykonane przez przedstawiciela ubezpieczyciela (jeżeli auto zostanie wytypowane do inspekcji). Dzięki temu masz pewność, że dokumentacja fotograficzna będzie wykonana prawidłowo. Jeżeli istnieje możliwość wykonania zdjęć samodzielnie – otrzymasz taką informację podczas zawierania umowy. Zostanie do Ciebie wysłany SMS z linkiem do aplikacji, która przeprowadzi Cię przez proces tzw. inspekcji zdalnej.

zdjecia-do-autocasco

Zdjęcia AC – na to musisz uważać!

W LINK4 zdjęcia do AC nie muszą mieć ogromnych rozdzielczości. Pamiętaj jednak o tym, że zdjęcie musi być czytelne i nie pozostawiać miejsca na jakiekolwiek wątpliwości. Po prostu – miej w głowie to, po co wykonujesz dane zdjęcie. Im lepiej zostanie zrobione – tym szybszy będzie proces likwidacji szkody.

Częstym problemem jest np. poruszone zdjęcie, które uniemożliwia odczytanie numeru VIN, numeru rejestracyjnego lub utrudnia ocenę powłoki lakierniczej w samochodzie. W takiej sytuacji zdjęcie najprawdopodobniej nie przejdzie weryfikacji – wówczas ubezpieczyciel najprawdopodobniej ponowi wykonanie zdjęcia. To niestety wydłuży oczywiście cały proces zawierania ubezpieczenia. 

Idealnym rozwiązaniem jest zrobienie zdjęć w ciągu dnia. Dlaczego? Otóż robienie zdjęć wieczorem jest mocno problematyczne. Błysk lampy błyskowej może przekłamywać co do stanu karoserii. To samo dotyczy pojawiających się cieni podczas wykonywania zdjęć w słoneczny dzień, gdy auto jest niefortunnie ustawione – cień może sprawić, że wygląd auta będzie różnić się od tego w rzeczywistości.

Pamiętaj o tym, że umowa ubezpieczeniowa może być zawarta bez dokumentacji fotograficznej – jednak musi ona być dostarczona w ustalonym terminie. Jeżeli np. nie wyrazisz zgody na oględziny samochodu lub nie dostarczysz zdjęć we wskazanym czasie – umowa ubezpieczenia AC może zostać wypowiedziana ze skutkiem natychmiastowym.

Zobacz takżeNumer VIN pojazdu - co warto o nim wiedzieć?

zdjecia-do-autocasco

Zdjęcia do Autocasco – warto pamiętać!

Zdjęcia do Autocasco to podstawa dla ubezpieczeń tego typu. Choć inspekcja może zostać przeprowadzona przez przedstawiciela ubezpieczyciela, to jednak często fotografie można wykonać samodzielnie. Przezorny kierowca powinien zadbać o to, aby taka dokumentacja była wykonana w sposób rzetelny – idealnie odpowiadając stanowi faktycznemu. Jeśli zlekceważysz temat zdjęć do AC – to umowa ubezpieczenia AC może zostać wypowiedziana ze skutkiem natychmiastowym. Oznacza to, że nie będzie Cię obejmować ochrona na wypadek zdarzeń losowych.

Pamiętaj, że instrukcja jak zrobić zdjęcia do AC, obowiązuje wyłącznie w przypadku omawianego typu polisy. Decydując się na OC, nie musisz dostarczać ubezpieczycielowi żadnego rodzaju dokumentacji fotograficznej. To samo dotyczy pakietu Assistance, dzięki któremu możesz liczyć na pomoc w wielu awaryjnych sytuacjach, które mogą Ci się przytrafić na drodze.

Zobacz również: OC w KrakowieOC Volkswagen

Zapoznaj się z ofertą LINK4 i ogólnymi warunkami ubezpieczenia, aby zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo podczas podróżowania. Odwiedź również kalkulator OC dostępny na naszej stronie i wylicz wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21