Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Utrata zniżek AC. Podpowiadamy, jak jej uniknąć

Czas czytania: 4 min. 15 sek.

Autocasco to bez wątpienia ogromna ochrona dla przezornego kierowcy. Jednak – jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe, związane z dodatkowymi opłatami. Dodatkowo utrata zniżek AC może doprowadzić do tego, że koszt takiej polisy stanie się naprawdę poważny. Jak się przed tym ustrzec?

Spis treści:
1. Ogólne zasady dotyczące przyznawania i utraty zniżek AC
2. Jak uniknąć utraty zniżek AC?
3. Na co jeszcze musisz uważać?
4. Utrata zniżek AC. Kilka słów na koniec

Utrata zniżek AC może być naprawdę sporym utrudnieniem w zawieraniu tego typu polisy. Obniżki oferowane kierowcom jeżdżącym bez szkody sięgają kilkudziesięciu procent. W związku z tym ich utrata może oznaczać cenę wyższą o setki złotych. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą Ci się zabezpieczyć przed taką sytuacją. 

Zobacz, jak nie podwyższyć ceny ubezpieczenia. Sprawdź, jaki wpływ na polisę mają dwie szkody z AC w roku. Przekonaj się, że szkoda wcale nie zawsze musi oznaczać dodatkowe koszty. 

Ogólne zasady dotyczące przyznawania i utraty zniżek AC

Autocasco to ubezpieczenie, które ma Cię ochronić przed skutkami rozmaitych nieprzyjemnych sytuacji związanych z Twoim samochodem. Czy będzie to kradzież, stłuczka na parkingu czy zniszczenie spowodowane przez zdarzenie losowe – mając taką polisę możesz liczyć na pokrycie szkody z ubezpieczenia. 

Nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe – w przeciwieństwie do OC. W związku z tym jest ono kupowane przez osoby, które świadomie decydują się na taką dodatkową ochronę. Oczywiście zdarzają się kierowcy, którzy nie mają takiego ubezpieczenia – prawda jest jednak taka, że im szybciej się na nie zdecydujesz, tym lepiej dla Ciebie. Dlaczego? 

Otóż przez lata bezszkodowej jazdy zdobywa się zniżki na to ubezpieczenie. W konsekwencji – wykupienie ubezpieczenia może być z roku na rok coraz tańsze – a po kilku latach może to być nawet 60-70% taniej od ceny bazowej!

Szkoda z AC a zniżki – co je łączy? Żeby móc korzystać z takich rozwiązań konieczna jest… bezszkodowa jazda. Utrata zniżek AC może spowodować, że wykup ubezpieczenia na następny rok okaże się zbyt dużym szokiem dla portfela.

Zwyżka AC po szkodzie oznacza, że cena polisy, zamiast maleć – rośnie. Często odbywa się to w sposób nieproporcjonalny – jeżeli np. za rok bez szkody zyskujesz 10% obniżki, to po szkodzie możesz liczyć się np. z 20% zwyżki. Dwie szkody z AC w roku często są jeszcze bardziej dotkliwe, a w przypadku trzech tego typu zdarzeń – cena polisy może wzrosnąć nawet o kilkaset procent.

Polityka zniżek i zwyżek jest indywidualną kwestią ubezpieczyciela. Dobrze jest jednak mieć świadomość, jaka jest relacja łącząca zgłoszenie szkody AC a zniżki w ubezpieczeniu. Zatem – co można zrobić, aby ich nie stracić?

Zobacz także: Co można naprawić z AC? Sprawdź, jak wygląda likwidacja szkody z AC

utrata-znizek-ac

Jak uniknąć utraty zniżek AC?

Utrata zniżek AC po kolizji jest powszechnie stosowaną praktyką u niemal każdego ubezpieczyciela. Oczywiście najlepszym sposobem na zachowanie zniżek jest bezpieczna i ostrożna jazda. W końcu, jeżeli zdarzenie będzie nie z Twojej winy, a szkoda będzie pokryta z OC sprawcy – wówczas nie wpłynie to na AC.

Dlatego też, jeśli to Ty jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, zadbaj o odszkodowanie z OC sprawcy.

Nieraz jednak łatwiej powiedzieć niż zrobić. A zresztą – nawet wyjątkowo ostrożny kierowca może się liczyć z utratą zniżek. W końcu szkoda może być wypłacona także po rozmaitych zdarzeniach losowych (np. kradzież czy uszkodzenie przez spadającą gałąź). Niekiedy takich sytuacji po prostu nie da się uniknąć. Co wtedy?

Pamiętaj, że zwyżka AC po szkodzie następuje dopiero w przypadku zgłoszenia szkody i wypłaty odszkodowania. Co z tego wynika? Otóż niekiedy – w przypadku małych szkód – warto zastanowić się nad tym, czy lepiej zdecydować się na zgłoszenie szkody AC (a zniżki puścić w niepamięć), czy raczej po prostu nie zgłaszać szkody? Taka sytuacja oczywiście wymaga indywidualnej wyceny oraz przeanalizowania, które rozwiązanie będzie korzystniejsze w dłuższej perspektywie.

utrata-znizek-ac

Na co jeszcze musisz uważać?

Pamiętaj także o tym, że utrata zniżek AC zdarza się także wtedy, gdy masz przerwę w ubezpieczeniu. Jeżeli np. przez lata bezszkodowej jazdy uzyskasz nawet 60-70% zniżek, ale potem przez jakiś czas nie będziesz mieć auta (a co za tym idzie – także ubezpieczenia), przeważnie takie rabaty przepadną. W związku z tym do wymogu bezszkodowej jazdy – trzeba dopisać także ciągłość ubezpieczenia.

Dobrym sposobem na uniknięcie utraty zniżek jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Takie pakiety mogą obejmować np. ochronę szyb. Czy warto decydować się na dodatkową polisę na taki element? Zdecydowanie tak! Pęknięcie czy odprysk na szybie zdarza się bardzo często. Mając taką dodatkową polisę, naprawienie takiej niewielkiej szkody nie będzie wiązać się z utratą zniżek w Autocasco. Jak to możliwe? Otóż do wypłaty odszkodowania nie zostanie zgłoszona szkoda z AC, a zniżki pozostaną na dotychczasowym poziomie

Pamiętaj także o tym, że kwestie zniżek i zwyżek nie są ustalane odgórnie. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą mieć inne polityki w tym zakresie. Dlatego przede wszystkim zapoznaj się z warunkami oferty u swojego ubezpieczyciela. 

Przeczytaj również: Autocasco. Czy warto dokupić tę polisę?

utrata-znizek-ac

Utrata zniżek AC. Kilka słów na koniec

Oczywiście utrata zniżek AC to poważna sprawa dla domowego budżetu. Jeżeli koszt polisy wzrasta o kilkadziesiąt procent, to na pewno w głowie pojawiają się myśli: czy lepiej nie zrezygnować z tej polisy? 

Pamiętaj jednak, że Autocasco, to bardzo istotne zabezpieczenie dla każdego przezornego kierowcy. Tylko w ten sposób możesz uchronić się przed skutkami wielu zdarzeń losowych, takich jak poważne uszkodzenie samochodu czy jego kradzież. Jeżeli korzystałeś z wypłaty odszkodowania z Autocasco, na pewno zauważyłeś, że jest to spora pomoc finansowa.

Warto także pamiętać, że utrata zniżek AC po kolizji ma miejsce tylko wtedy, gdy szkoda była pokrywana z Twojego ubezpieczenia. Jeżeli naprawisz samochód z OC sprawcy – wówczas nie grozi Ci podwyżka stawki za Autocasco.

Pamiętaj, że zamiast rezygnować z ubezpieczenia, znacznie lepszym rozwiązaniem jest przejście do innego towarzystwa ubezpieczeniowego – oferującego lepsze warunki. Ceny polis różnią się u poszczególnych ubezpieczycieli – niekiedy nawet wysoki rabat wcale nie musi rekompensować wysokiej ceny bazowej

A gdy już mowa o sensowności ubezpieczeń – pamiętaj o tym, że jako kierowca masz obowiązek posiadać aktualne ubezpieczenie OC. To właśnie dzięki niemu zabezpieczasz się na wypadek sytuacji, w której to Ty jesteś sprawcą kolizji drogowej.

Zobacz też: Ubezpieczenie OC Toyota, ubezpieczenie auta od osuwisk ziemi

Dobrze jest zapewnić sobie także dodatkową pomoc w awaryjnych sytuacjach. Pakiet Assistance w LINK4 gwarantuje asystę ze strony fachowca podczas różnych zdarzeń na drodze. Czy będzie to holowanie, samochód zastępczy czy naprawa auta na miejscu – taka pomoc może Ci zdecydowanie ułatwić życie w kryzysowej sytuacji. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21