Jazda z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym – konsekwencje
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Utrata dowodu rejestracyjnego grozi przede wszystkim kierowcy, który nie przestrzega podstawowych zasad dotyczących np. stanu technicznego auta, albo porusza się samochodem niespełniającym norm takich jak emisja spalin, czy masa całkowita. Co się stanie w przypadku jazdy mimo zatrzymanego dowodu? Jakie konsekwencje grożą za takie zachowanie i czym może grozić jazda z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym
W dowodzie rejestracyjnym zawarte są informacje na temat samochodu, jego dane techniczne jak moc, pojemność silnika, czy masa całkowita pojazdu, oraz dane osobowe aktualnego właściciela pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym znajdziesz też pieczęci ze stacji kontroli pojazdów, które potwierdzają, że auto pozytywnie przeszło przegląd. W dowodzie znajdą się także informacje na temat maksymalnego ciężaru przyczepy, jaką można ciągnąć autem.
Wszystkie te dane są bardzo istotne, ponieważ pozwalają potwierdzić, że auto może legalnie i przede wszystkim bezpiecznie poruszać się po drodze i nie stwarza zagrożenia. Od 1.10.2018 roku nie musisz już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. W razie kontroli funkcjonariusz znajdzie i potwierdzi wszystkie informacje dotyczące auta w systemie komputerowym.
Jakie mogą być przyczyny zatrzymania dowodu rejestracyjnego?
Skupmy się jednak na sytuacji, kiedy dowód rejestracyjny zostaje zatrzymany przez policję lub inny uprawniony do tego organ taki jak np. inspekcja transportu drogowego. Czym jest zatrzymanie dowodu? To nic innego jak zablokowanie możliwości poruszania się pojazdem, który nie spełnia podstawowych norm.
Przeczytaj również: Suma ubezpieczenia AC a wartość samochodu – czy wpływa na wysokość składki?
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego jest zawsze związane z pewnymi nieprawidłowościami w stanie technicznym pojazdu albo ma związek na przykład z przekroczoną dopuszczalną masą całkowitą auta. O szczegółach mówi art. 132 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047)1. Wymienione są tam dokładnie przypadki, kiedy służby uprawnione do kontroli drogowej mogą pozbawić Cię możliwości dalszej jazdy autem. Takie sytuacje to na przykład:
- Stwierdzenie, że samochód stanowi zagrożenie w ruchu drogowym na przykład z powodu uszkodzonej konstrukcji nośnej jak elementy podwozia, ramy czy karoserii samochodu. Mowa tu m.in. o przerdzewiałych do tego stopnia podłużnicach, że istnieje ryzyko ich pęknięcia w trakcie poruszania się samochodem. Inne przypadki to: uszkodzone elementy nadwozia, które odstają z samochodu jak np. pogięty błotnik, który wystaje ostrą krawędzią w stronę jezdni i naraża szczególnie pieszych na skaleczenia. To tylko kilka z możliwych okoliczności.
- Uznanie przez służby kontrolujące samochód, że poważnie zanieczyszcza on powietrze, powodując naruszenie przepisów dotyczących ustawy o ochronie środowiska. Przykładem może być jazda autem z wyciętym filtrem cząstek stałych, przez co emitowane do atmosfery związki będą wykraczać poza normy.
- Brak obowiązkowego badania technicznego samochodu.
- Podejrzenie podrobienia pieczęci od stacji kontroli pojazdów lub stwierdzenie przez policję, że badanie zostało przeprowadzone nieprawidłowo, albo w ogóle nie miało miejsca.
- W dowodzie rejestracyjnym nie ma umieszczonej informacji o montażu butli do gazu LPG, mimo że samochód taką instalację posiada.
To tylko kilka z bardzo wielu innych przypadków, w których możesz pożegnać się z dowodem rejestracyjnym auta. Tak naprawdę każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i decyzja o zatrzymaniu dowodu zależy od funkcjonariusza, o ile znajdzie na to podstawę w ustawie.
Musisz więc liczyć się z tym, że konsekwencją jazdy niesprawnym samochodem będzie zatrzymany dowód rejestracyjny, a dalsza jazda może nawet okazać się niemożliwa, gdyż nie zawsze służby wystawią Ci pokwitowanie na kontynuację podróży. Wtedy jedyną drogą okazuje się wezwanie lawety. A to niepotrzebne koszty i stres. Dlatego jeśli wiesz, że Twoje auto ma usterkę, która może być uznana za dyskwalifikującą pojazd z ruchu – usuń ją jak najszybciej!
Pamiętaj też o aktualnym badaniu technicznym i ważnym ubezpieczeniu, żeby móc w zgodzie z literą prawa jeździć po drodze. Jeśli Twoje auto jest wyposażone w instalację LPG, to musisz również pamiętać, aby te informacje również były zawarte w dowodzie rejestracyjnym.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Jazda z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym – konsekwencje
Zatrzymanie dowodu nie oznacza fizycznego odebrania dokumentu. Blokadę nanosi się w elektronicznym systemie CEPiK − osoba uprawniona do zatrzymania dowodu nanosi tam odpowiednią notatkę.
Jeśli zdarzyła Ci się sytuacja, w której służby zatrzymały Twój dowód rejestracyjny, a Ty nadal masz go przy sobie, nie oznacza to, że możesz kontynuować jazdę. W przypadku powtórnej kontroli, w bazie CEPiK będzie widniała informacja o tym, kiedy i za co został zablokowany dowód. Więc w takiej sytuacji, mimo tego, że masz przy sobie fizyczny dokument, to i tak nie będzie on ważny.
Jazda z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym może rodzić konsekwencje finansowe. Jeśli podczas kontroli drogowej wyjdzie na jaw fakt, że mimo zatrzymania dowodu rejestracyjnego, nie wykonałeś poprawek w swoim aucie i dowód dalej jest zawieszony, grozi Ci też mandat. Wystawia się go na podstawie art. 97 Kodeksu Wykroczeń2, który mówi jasno, że jeśli właściciel auta wykracza poza przepisy określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym, to jest to zagrożone mandatem w wysokości do 3000 zł. Wysokość kary ustala policjant podczas kontroli drogowej.
Z tych więc powodów nie warto korzystać z samochodu, dopóki nie przywrócisz go do stanu używalności i nie zostanie to potwierdzone na stacji kontroli pojazdów. Wtedy możesz odblokować zabrany dowód rejestracyjny, a dalsza jazda będzie przebiegała już w legalny i zgodny z prawem sposób. Poza tym, jeśli dowód został zabrany, oznacza to, że taki samochód zagrażał zarówno Tobie jak i innym na drodze. Naprawa powinna więc być wykonana obligatoryjnie właśnie z tego względu. Kary finansowe to drugorzędna sprawa. Najważniejsze w ruchu drogowym jest bezpieczeństwo wszystkich kierowców korzystających z jezdni!
Sprawdź też: OC na 25 letni samochód – ubezpieczenie dla starszych pojazdów
Zabrany dowód rejestracyjny a dalsza jazda samochodem
Czy legalna jest jazda z zabranym dowodem rejestracyjnym? 2023 rok nie przyniósł w tym zakresie żadnych zmian: taka jazda jest niedozwolona. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły i mimo zablokowania dowodu rejestracyjnego, kierowca może nadal poruszać się swoim pojazdem.
W jakim przypadku możesz jechać autem dalej? Otóż podczas kontroli policyjnej, jeśli stan techniczny auta jest nieprawidłowy, ale nie zagraża porządkowi ruchu drogowego, to policjant może wystawić kierowcy pokwitowanie, w którym zezwala na dalsze poruszanie się samochodem w określonym terminie. Nie może to być jednak czas dłuższy niż 7 dni od daty zatrzymania dowodu. Warunki poruszania się po drodze z pokwitowaniem są szczegółowo opisane w takim dokumencie.
W przypadku, kiedy auto bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym, służby mogą zakazać dalszej jazdy już na miejscu kontroli. W takim przypadku, żeby usunąć auto z miejsca, będziesz zmuszony do skorzystania z usług lawety, która odholuje samochód.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jazda z zabranym dowodem rejestracyjnym − już znasz konsekwencje!
Jazda z zabranym dowodem rejestracyjnym nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze poruszając się autem mimo zakazu, postępujesz nielegalnie, bo oznacza to, że poruszasz się autem, które z jakiegoś powodu nie zostało dopuszczone do ruchu. Zagrażasz tym samym sobie i innym uczestnikom drogi. Wyjątkiem jest moment, kiedy policjant wystawił pokwitowanie, na którym możesz przejechać jeszcze jakiś czas. Po drugie ponowne zatrzymanie przez służby, w sytuacji gdy masz zablokowany dowód rejestracyjny może oznaczać dla Ciebie surowy mandat
Aby legalnie i zgodnie z prawem poruszać się autem, oprócz aktywnego dowodu rejestracyjnego potrzebujesz również ubezpieczenia OC, które jest w Polsce obowiązkowe. Jak obliczyć wysokość składki? Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze możesz skorzystać z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu po wprowadzeniu danych właściciela i samochodu, otrzymasz informację na temat wysokości opłaty. Innym rozwiązaniem jest kontakt pod numerem 22 44 44 444 i rozmowa z naszym konsultantem, który pomoże Ci w doborze odpowiedniej oferty. Możesz też osobiście spotkać się z jednym z agentów współpracujących z LINK4, aby dokładnie omówić warunki ubezpieczenia i wybrać odpowiedni dla Ciebie pakiet. Sam zdecyduj, który ze sposobów jest dla Ciebie najdogodniejszy.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Sprawdź też: Rejestracja samochodu Wołomin
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jak odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, za co dokładnie został Ci zatrzymany dowód. Jeśli ma to związek z nieprawidłowościami co do stanu technicznego auta, to najpierw musisz uporać się z przywróceniem auta do stanu prawidłowego. Jeśli winą były np. przyciemnione szyby boczne lub reflektory, to folię musisz zerwać. Przykładów może być mnóstwo.
W momencie, kiedy masz pewność, że samochód wrócił do sprawności, powinieneś poddać auto badaniu technicznemu na stacji kontroli pojazdów, gdzie uzyskasz potwierdzenie pozytywnego wyniku przeglądu. Jednocześnie diagnosta od niedawna ma możliwość od razu odblokować zatrzymany dowód w systemie elektronicznym (Art. 132 pkt. 6a – ustawa Prawo o ruchu drogowym). W ten sposób praktycznie od razu możesz wrócić samochodem na drogę.
Czy muszę wozić ważny dowód rejestracyjny przy sobie?
Dowód musi być ważny, czyli nie może być zatrzymany, a wszystkie wpisy i pieczęci powinny być aktualne. To nie ulega wątpliwości i jest obowiązkiem każdego kierowcy. Inną kwestią jest samo posiadanie tego dokumentu przy sobie. Od 1 października 2018 roku nie jest już obowiązkowe wożenie w aucie dowodu, jak i polisy OC. Kierowca podczas kontroli nie otrzyma za to mandatu, a wszelkie informacje o właścicielu jak i aucie, służby odczytają z systemu komputerowego.
Zniszczyłem / zagubiłem dowód rejestracyjny – co robić?
Jeśli doszło do takiej sytuacji, wnioskuj o wydanie wtórnika tego dokumentu w wydziale komunikacji. Wniosek wypełniasz osobiście jako właściciel, a następnie dołączasz dodatkowe dokumenty takie jak oświadczenie o utracie dowodu (w przypadku zagubienia) lub stary, zniszczony dowód do wglądu. Będzie potrzebne również zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego oraz
Źródła:
Przeczytaj podobne wpisy