Kolorowe pasy bezpieczeństwa – wymiana, cena i zalety

Wielu kierowców coraz częściej decyduje się na kolorowe pasy bezpieczeństwa. Czy to chwilowy trend, a może praktyczne rozwiązanie ?

Z naszego artykułu dowiesz się, jakie korzyści dają kolorowe pasy, ile kosztuje ich wymiana oraz jak zrobić to samodzielnie. Czytaj dalej!

Spis treści:

1. Kolorowe pasy bezpieczeństwa w samochodzie – korzyści
2. Kolorowe pasy – jak je wymienić samodzielnie?
3. Kolorowe pasy bezpieczeństwa – koszt profesjonalnej wymiany
4. Jakie kolorowe pasy bezpieczeństwa wybrać?
5. Kolorowe pasy bezpieczeństwa. Kilka słów na koniec

Pasy bezpieczeństwa po raz pierwszy zastosowano w Szwecji w 1958 roku. Kilkadziesiąt lat później, bo w 1983 roku, w Polsce wszedł obowiązek ich zapinania przez kierowcę oraz pasażera siedzącego z przodu pojazdu. W 1991 wymóg rozszerzono także na pasażerów podróżujących na tylnych fotelach.

Sprawdź także: Mandat za brak pasów. Jakie kary grożą kierowcy? 

Lata mijają, a pasy produkowane są z użyciem coraz to nowszych technologii. Są niezwykle ważne dla podróżujących, a brak zapiętych pasów bezpieczeństwa karany jest mandatem w wysokości 100 zł oraz 4 punktami karnymi1.  

To zatem stały element wyposażenia każdego auta, a kierowcy chcą dopasować ich wygląd do własnych preferencji. Dlatego też na rynku jakiś czas temu pojawiły się kolorowe pasy sportowe do samochodu

kolorowe-pasy-bezpieczenstwa1

Kolorowe pasy bezpieczeństwa w samochodzie – korzyści

Zastanówmy się, jakie zalety mają kolorowe pasy w pojeździe. Pierwsza ważna kwestia to wspomniany już wygląd samochodu. Zdarza się, że fabrycznie zamontowane pasy po kilku latach użytkowania przecierają się, niszczą, brudzą, czy ich kolor blaknie, co szpeci auto. Jeśli ich naprawa czy wyczyszczenie nie są możliwe lub zbyt czasochłonne, lepszą opcją będzie wymiana.

Mogą się na nią zdecydować także kierowcy, którym nie podoba się aktualny wygląd pasów, np. ich zdaniem nie pasuje do koloru foteli czy tapicerki. Na rynku dostępne są dziesiątki odcieni, więc każdy bez problemu znajdzie barwę dopasowaną do własnego gustu. 

Nie ma co ukrywać – zielone, pomarańczowe czy czerwone pasy do samochodu sprawiają także, że auto wygląda sportowo i nabiera charakteru, zwłaszcza w połączeniu z czernią. Wyrazista barwa ożywia wnętrze, ale też wpływa na bezpieczeństwo – z pewnością wsiadając do auta, nie przeoczysz intensywnego koloru, przez co nie zapomnisz o ich zapięciu.

Kolorowe pasy – jak je wymienić samodzielnie?

Jak wymienić pasy bezpieczeństwa samodzielnie? Na szczęście nie jest to trudne zadanie i przy odrobinie czasu wolnego oraz cierpliwości poradzisz sobie z nim samodzielnie. 

Zacznijmy od narzędzi, które mogą Ci się przydać. Będą to:

  • śrubokręt,

  • latarka,

  • grzechotka,

  • klucz nasadowy,

  • klucz dynamometryczny.

Na początek zlokalizuj pasy bezpieczeństwa, które chcesz wymienić. Zwykle są zamontowane za drzwiami lub listwą słupka środkowego. Następnie odepnij pasy bezpieczeństwa od konstrukcji samochodu. Zazwyczaj wystarczy odpiąć zaczepy lub zwolnić naciąg, aby uwolnić pasy. Delikatnie odkręć śruby lub nakrętki, które trzymają pasy bezpieczeństwa w miejscu (śrubki są umieszczone na końcach pasów lub na ich spodniej stronie). Teraz możesz bezpiecznie usunąć stare pasy bezpieczeństwa z samochodu. Powinny łatwo wysunąć się z konstrukcji po odkręceniu śrub.

Kolejna część zadania to zainstalowanie nowych, kolorowych pasów bezpieczeństwa. Pierwszy krok to umieszczenie końców pasów w odpowiednich miejscach na konstrukcji samochodu, a następnie dokładne dokręcenie śruby lub nakrętki, które utrzymają je w miejscu.

Sprawdź, czy kolorowe pasy bezpieczeństwa są prawidłowo zamocowane i działają poprawnie. Upewnij się, że są odpowiednio naciągnięte, a zaczepy solidnie zamocowane.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wymiany pasów bezpieczeństwa w Twoim samochodzie, skonsultuj się z mechanikiem lub producentem pojazdu, aby uzyskać dodatkowe instrukcje lub pomoc. Możesz także zajrzeć do książeczki serwisowej.

kolorowe-pasy-bezpieczenstwa2

Kolorowe pasy bezpieczeństwa – koszt profesjonalnej wymiany

Jeśli podobają Ci się kolorowe pasy, ale nie chcesz lub nie potrafisz wymieniać ich samodzielnie, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. W dedykowanych salonach eksperci zadbają o to, by nowe elementy były dokładnie i bezpiecznie zamontowane.

Jaki będzie koszt takiej usługi? Cena zależy od kilku czynników, takich jak m.in. marka i model samochodu, rodzaj i kolor pasów, które chcesz zamontować, a także lokalizacja oraz renoma miejsca, w którym planujesz wymianę. Zwykle kwota zakupu nowych pasów wraz z ich wymianą zamyka się w kilkudziesięciu czy kilkuset złotych za jedną sztukę. Najlepiej skorzystać z wyszukiwarki internetowej, aby w dogodnej dla Ciebie lokalizacji znaleźć odpowiedni salon. Nie zapomnij dokładnie przeczytać opinii o jakości wykonywanych tam usług!

Przeczytaj również: Choroby zwalniające z zapinania pasów bezpieczeństwa. Lista i wyjaśnienie

Jakie kolorowe pasy bezpieczeństwa wybrać?

Nie bez powodu pasy bezpieczeństwa montowane są we wszystkich samochodach osobowych, a ich niezapięcie grozi mandatem oraz punktami karnymi. Pasy bezpieczeństwa mogą uratować zdrowie, a nawet życie podczas groźnego wypadku.

Dlatego tak ważne jest, aby podczas wymiany pasów na kolorowe postawić na najwyższą jakość. Wybierając nowy produkt, zapoznaj się z jego specyfikacją techniczną oraz certyfikatami. Profesjonalne pasy kolorowe przed dopuszczeniem do sprzedaży muszą przejść szereg testów potwierdzających ich solidne wykonanie i bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o Twoje zdrowie, a nawet życie, nie ma miejsca na kompromisy.

Kolorowe pasy muszą także pasować do marki oraz modelu samochodu. Jeśli masz wątpliwości w tej kwestii, skorzystaj z pomocy sprzedawcy, który dobierze odpowiedni produkt do Twojego pojazdu. 

I oczywiście kolor – do wyboru masz dziesiątki barw. Ognista czerwień, żywy pomarańcz, róż, błękit, głęboka czerń, odcienie szarości, brązu, żółć, zieleń… Wybierz taką, która najlepiej pasuje do Twojego gustu, ale i wnętrza samochodu. 

kolorowe-pasy-bezpieczenstwa3

Kolorowe pasy bezpieczeństwa. Kilka słów na koniec

W Twoich czterech kółkach możesz wprowadzić wiele zmian, a bez wątpienia jedną z popularniejszych jest wymiana pasów bezpieczeństwa na kolorowe. To szybki sposób na ciekawą metamorfozę pojazdu, ale i zadbanie o bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów – intensywny kolor przyciąga uwagę, więc na pewno nie zapomnisz o zapięciu pasów.

Jeśli zdecydujesz się na taką modernizację auta, możesz przeprowadzić ją samodzielnie – nasza krótka instrukcja na pewno okaże się bardzo pomocna. Dobrą opcją jest też skorzystanie z pomocy profesjonalnego warsztatu, gdzie pasy zostaną wymienione szybko, sprawnie oraz niewielkim kosztem.

Sprawdź także: OC Bochniaubezpieczenie OC Toyota Aygo

Dbając o wyposażenie pojazdu, nie zapomnij o kluczowej kwestii, jaką jest zakup OC. Ubezpieczenie samochodu to obowiązek kierowcy, jednak warto wybrać elastyczną polisę dopasowaną do Twoich oczekiwań. Sprawdź naszą ofertę – w LINK4 oferujemy OC komunikacyjne wraz z unikalnym Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. W ramach tego pakietu możesz liczyć m.in. na pomoc drogową średnio w 30 minut od zgłoszenia, samochód zastępczy czy holowanie do 100 km w razie wypadku.

Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz Twoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44. Przekażą Ci najważniejsze informacje, odpowiedzią na nurtujące pytania lub pomogą w zakupie polisy. Możesz także osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 1Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210002484

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy