Choroby zwalniające z zapinania pasów bezpieczeństwa. Lista i wyjaśnienie

Niewiele osób wie, że istnieją choroby zwalniające z zapinania pasów samochodowych. Uprawnia do tego specjalne zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa.

Nie jest to jednak jedyny dokument umożliwiający jazdę autem bez pasów. Sprawdź, kto i kiedy nie musi zgodnie z prawem z nich korzystać.

Spis treści:
1. Kto może jeździć bez pasów legalnie? Przepisy
2. Zwolnienie z zapinania pasów – kiedy można je dostać?
3. Co w przypadku, gdy nie masz zaświadczenia i zapiętych pasów bezpieczeństwa?
4. Choroby zwalniające z zapinania pasów. Kilka słów na koniec

Czy to oznacza, że wystarczy zaświadczenie lekarskie? Pasy bezpieczeństwa mogą w niektórych przypadkach być dużym utrudnieniem lub nawet stanowić zagrożenie. Warto więc sprawdzić i upewnić się, czy nie należysz do grupy osób, które mogą ubiegać się o taki dokument oraz przywilej. Nie rezygnuj jednak z pasów bezpieczeństwa bez konkretnej przyczyny. W dalszym ciągu są one podstawowym i najlepszym zabezpieczeniem w trakcie wypadku, chroniącym zdrowie i życie kierowców oraz pasażerów. 

choroby-zwalniajace-z-zapinania-pasow-1

Kto może jeździć bez pasów legalnie? Przepisy 

Przepisy dot. zapinania pasów reguluje art. 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Teoretycznie jest to długi i rozbudowany przepis, lecz jego treść nie pozostawia pola do wolnej interpretacji. Zgodnie z art. 39. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

 • osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;

 • kobiety o widocznej ciąży;

 • kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;

 • instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia, lub egzaminowania;

 • policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;

 • policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;

 • funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;

 • żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;

 • zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;

 • konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;

 • osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach, lub w wózku inwalidzkim;

 • dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3;

 • dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1138, z 2013 r. poz. 1421 i 1650, z 2014 r. poz. 1863 oraz z 2016 r. poz. 1948).

Jak widać, katalog osób zwolnionych z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa jest dosyć szeroki. Nie zawsze musisz więc posiadać tzw. zwolnienie z zapinania pasów wystawione przez lekarza. Czasem wystarczą uprawnienia dedykowane dla danego zawodu lub zaistniałe sytuacje, które nie pozostawiają policjantom wątpliwości (np. zaawansowana ciąża)

Warto zwrócić również uwagę na to, że przepisy definiujące kto może jeździć bez pasów, zakładają większość osób pracujących w zawodach wymagających szybkiego reagowania. Do tej grupy należą również instruktorzy prawa jazdy, którzy muszą mieć pełną swobodę podczas prowadzenia zajęć z kursantami. Nielogiczne zachowania i brak uwagi są poważnym zagrożeniem na drodze. Doskonałym przykładem na to może być m.in. sytuacja, w której kursant zacznie zjeżdżać na drugi pas lub wjedzie na rondo pod prąd – co wcale nie jest tak rzadkie, jak pozornie mogłoby się to wydawać. 

Sprawdź także: Nowy taryfikator mandatów 2022. Najważniejsze informacje

Zwolnienie z zapinania pasów – kiedy można je dostać? 

O ile w przypadku wykonywania konkretnych zawodów (tj. służby ratownicze) zwolnienie z zapinania pasów ma konkretne zastosowanie i jest logiczne, o tyle choroby zwalniające z zapinania pasów mogą budzić czasem pewne kontrowersje. Są to często osoby, którym trudno zapinać pasy – np. ze względu na stwierdzoną otyłość brzuszną lub przy niewskazanych gwałtownych szarpnięciach, np. w przypadku chorych z rozrusznikiem serca itp. Kierowcy w trakcie kontroli muszą mieć nowe zaświadczenie o pasach, które obowiązuje od 2016 roku

Jeśli chorujesz przewlekle lub właśnie dowiedziałeś się o pewnych schorzeniach bądź dolegliwościach zdrowotnych, zapytaj swojego lekarza o bezpieczeństwo stosowania pasów. Gdy stwierdzi on ryzyko, powinien wystawić zaświadczenie zwalniające z zapinania pasów, które musisz mieć zawsze przy sobie podczas podróży – szczególnie w razie kontroli drogowej. 

choroby-zwalniajace-z-zapinania-pasow-2

Co w przypadku, gdy nie masz zaświadczenia i zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Kierowca zatrzymany przez patrol policji, który nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa, narażony jest na mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. W sytuacji, w której to pasażer nie ma zapiętych pasów, mandat zapłaci zarówno pasażer, jak i kierowca. Każdy z nich zostanie ukarany mandatem w wysokości 100 zł – przy czym kierujący otrzyma 4 punkty karne. 

Obniżenie wartości odszkodowania w razie wypadku

Jeśli doszło do wypadku, w którym kierowcy lub/i pasażerowie nie mieli zapiętych pasów, ubezpieczyciel może mieć w niektórych sytuacjach prawo obniżyć wartość odszkodowania. Zakład ubezpieczeń zajmujący się likwidacją szkody każdorazowo zapoznaje się ze sporządzoną dokumentacją wypadku/zdarzenia. Informacje na temat pasów są natomiast zawsze uwzględniane podczas spisywania protokołu. 

To może Cię zainteresować: Samochodowe ubezpieczenie OC. Co obejmuje i kogo chroni?

choroby-zwalniajace-z-zapinania-pasow-3

Choroby zwalniające z zapinania pasów. Kilka słów na koniec 

Wyróżniamy wiele sytuacji, w których używanie pasów bezpieczeństwa nie jest wymagane w przypadku osób chorych i posiadających stosowne uprawnienia. Warto jednak zauważyć, że w innych przypadkach posiadanie zapiętego pasa bezpieczeństwa jest obowiązkowe i jego brak może skutkować nałożeniem mandatu karnego. Jest to jedno z najlepszych zabezpieczeń, które każdego dnia ratuje życie kierowców i pasażerów na całym świecie. Pamiętaj więc o tym, by je zapinać podczas każdej podróży – chyba że masz stosowne uprawnienia lub zaświadczenia.

Pasy to nie wszystko, o co musisz zadbać, by bezpiecznie i spokojnie podróżować autem. Nie jesteś w stanie przewidzieć wypadku, lecz możesz zabezpieczyć się przed skutkami niespodziewanych sytuacji – np. wybierając poza OC dodatkową polisę, np. Autocasco, NNW czy Auto Assistance

Jeśli chcesz poznać warunki współpracy, skorzystaj z informacji dostępnych na naszej stronie internetowej. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz. W razie ewentualnych pytań możesz skontaktować się z zespołem naszych doradców telefonicznie lub mailowo albo odwiedzić agenta ubezpieczeniowego osobiście.

Sprawdź, ile kosztować będzie Twoja polisa ubezpieczenia w LINK4. Wykorzystaj w tym celu wygodny kalkulator online. Wystarczy kilka kliknięć, by od razu otrzymać wycenę. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze