Samochodowe ubezpieczenie OC. Co obejmuje i kogo chroni?

Każdy samochód w Polsce musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Co to oznacza? Jakie są wyłączenia i przed czym tak naprawdę ono chroni? Nawet doświadczeni kierowcy nie znają odpowiedzi na te pytania.

Warto to wiedzieć, zwłaszcza w sytuacji, gdy zdarzy się Ci wypadek, którego Ty jesteś sprawcą.

Spis treści:
1. Co to jest ubezpieczenie OC i co obejmuje?
2. Co zostanie pokryte z OC w razie wypadku?
3. Jakie są wyłączenia polisy OC?
4. Teraz już wiesz, co obejmuje OC samochodu!

Naprawa uszkodzonego w wypadku auta oraz inne koszty, związane z takim zdarzeniem to zwykle bardzo duże sumy, z tego też powodu każdy pojazd zarejestrowany i poruszający się po polskich drogach musi mieć wykupioną polisę OC. Jeżeli właściciel auta nie dopełni tego obowiązku, powinien liczyć się z dotkliwą karą. Może ona sięgać nawet 6 tys. złotych w przypadku aut osobowych. Dlatego nie warto ryzykować, gdyż w razie wypadku, bez ważnej polisy OC, wyrządzone szkody będziesz musiał naprawić z własnej kieszeni, a nie z OC samochodu. Co obejmuje to ubezpieczenie, a czego nie, dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

ubezpieczenie-oc-co-obejmuje-1

Co to jest ubezpieczenie OC i co obejmuje?

Polisa OC, czyli odpowiedzialności cywilnej to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jego historia jest prawie tak samo długa, jak samego samochodu. Już 10 lat po wynalezieniu auta, w USA można było kupić polisę OC. W ciągu następnych dziesięcioleci praktycznie w każdym kraju polisa taka stawała się obowiązkowa. Każdy pojazd powinien posiadać ubezpieczenie tego typu, w innym przypadku nie powinien być on dopuszczony do ruchu. Jednak co obejmuje OC samochodu, że jego posiadanie wymagane jest przez prawo?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich dotyczy szkód materialnych. Jeżeli poruszając się swoim autem, jesteś sprawcą stłuczki, wypadku czy też kolizji, to jesteś zobowiązany do pokrycia kosztów szkody poniesionych przez poszkodowanego. Wyobraź sobie, że uszkodziłeś luksusowe, drogie auto. Koszt naprawy, choćby jednego elementu w takim samochodzie, może wynieść kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. W ramach polisy towarzystwo ubezpieczeniowe bierze na siebie koszt naprawy uszkodzonego auta.

Druga kategoria ochrony ubezpieczeniowej polisy OC dotyczy uszkodzenia ciała osób uczestniczących w wypadku. Odnosi się to zarówno do pieszych, osób w innych samochodach, jak i pasażerów znajdujących się w chwili zdarzenia z Tobą w pojeździe. Poszkodowani mogą starać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku w przypadku złamanej ręki, konieczności pokrycia kosztów rehabilitacji czy też zwrotu kosztów pogrzebu.

Dzięki tak skonstruowanemu ubezpieczeniu każdy kierowca ma ochronę, gdy uszkodzi cudze auto, płot na posesji lub spowoduje uraz na zdrowiu innej osoby. Z racji, że każdy jest ubezpieczony, ale nie każdy ma wypadek, firmy ubezpieczeniowe dysponują funduszami, które mogą być przeznaczone na naprawy i wypłaty odszkodowań osobom poszkodowanym.

Sprawdź: Regres ubezpieczeniowy OC. Co musisz o nim wiedzieć?

Co zostanie pokryte z OC w razie wypadku?

Wiesz już, co to jest ubezpieczenie OC samochodu, co obejmuje i dlaczego jest obowiązkowe. Jednak co dokładnie daje ta polisa, co w jej ramach może zostać pokryte? Jak się okazuje, zakres ochrony ubezpieczeniowej jest bardzo szeroki. Osoby pokrzywdzone mogą liczyć na odszkodowanie za zniszczony pojazd lub pokrycie kosztów jego naprawy. Także holowanie do warsztatu oraz wynajęcie samochodu zastępczego może zostać pokryte z polisy OC sprawcy. Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, nie będziesz musiał obawiać się o brak środka transportu na czas naprawy Twojego auta.

Także koszty leczenia oraz rehabilitacji wchodzą w zakres należnych poszkodowanemu świadczeń. W przypadku długotrwałego leczenia lub niemożności powrotu do pracy, z OC sprawcy możesz otrzymać rentę albo zwrot utraconych korzyści materialnych, lub zarobków, jakie mógłbyś osiągnąć, gdyby nie doszło do wypadku. Możesz także domagać się wypłacenia zadośćuczynienia z tytułu cierpienia lub bólu. Jest to odszkodowanie w każdym przypadku zasądzane indywidualnie na podstawie wielu czynników. Jednak nie zawsze będzie ono przyznane.

Także rodzina osoby zmarłej wskutek obrażeń powstałych w wypadku, może liczyć na wypłatę kilku świadczeń z polisy OC sprawcy. Przede wszystkim jest to zwrot kosztów pogrzebu oraz odszkodowanie za pogorszenie sytuacji materialnej. Bliscy zmarłego mogą także domagać się renty alimentacyjnej, jeżeli na zmarłym ciążył taki obowiązek. Możliwe jest także otrzymanie zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby. Wysokość tego świadczenia jest określana indywidualnie, na podstawie wielu czynników, między innymi tego, jaką funkcję pełnił w rodzinie i jak bardzo był związany z osobą występującą o wypłatę tego świadczenia.

Jak widzisz, polisa OC zapewnia nie tylko możliwość naprawy uszkodzonego auta, ale także wiele innych świadczeń. Warto o tym pamiętać, gdy to Ty zostaniesz poszkodowany w wypadku drogowym. Jeżeli stan Twojego zdrowia nie pozwala Ci pracować, wymagasz drogiego i czasochłonnego leczenia, możesz od towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy domagać się odszkodowań lub należnych Ci świadczeń. Ta wiedza może okazać się przydatna i uchronić Cię przed kłopotami finansowymi.

ubezpieczenie-oc-co-obejmuje-2

Jakie są wyłączenia polisy OC?

Wiemy już dużo o OC, co obejmuje oraz dlaczego każdy pojazd powinien je posiadać. Czas teraz poznać sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty świadczenia. Tak jak wszystkie polisy ubezpieczeniowe, OC także ma pewne wyłączenia. Czyli sytuacje, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone, nawet gdy dojdzie do wypadku. W razie gdy sprawca wypadku jest pod wpływem alkoholu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie, jednak będzie domagało się zwrotu wypłaconej kwoty od sprawcy wypadku. W ten sposób pomimo nieodpowiedzialnego zachowania winnego kierowcy, osoby poszkodowane otrzymają pomoc finansową. Jednak są sytuacje, w których do wypłacenia odszkodowania nie dojdzie.

Pierwszy taki przypadek dotyczy sytuacji, gdy kierowca pojazdu, dokona w nim zniszczeń. Nie możesz starać się o wypłatę z własnej polisy OC. Tego rodzaju ubezpieczenie dotyczy szkód wyrządzonych Twoim autem innym użytkownikom. 

Odszkodowanie z Twojego OC nie zostanie wypłacone, gdy uszkodzisz pojazd, który należy do Ciebie. Na przykład, gdy na swojej posesji uszkodzisz samochód współmałżonka lub dziecka, w którego dowodzie rejestracyjnym widniejesz jako właściciel lub współwłaściciel. W takim wypadku nie masz co liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy OC. 

Przeczytaj również: Kiedy kierowcy grozi kara za brak OC? Wyjaśnia ekspert!

ubezpieczenie-oc-co-obejmuje-3

Teraz już wiesz, co obejmuje OC samochodu!

To już wszystkie tajemnice, jakie skrywa ubezpieczenie OC. Co obejmuje, jakie ma wyłączenia oraz dlaczego jest konieczne – te kwestie wyjaśniliśmy w dzisiejszym artykule. Teraz podczas ubezpieczania swojego samochodu będziesz rozumiał wszystkie zagadnienia poruszane przez agenta.

Dlatego, gdy będziesz poszukiwał polisy dla Ciebie, zapraszamy do odwiedzenia strony LINK4.pl. Znajduje się tam kalkulator, dzięki któremu obliczanie OC jest proste i szybkie. W ciągu kilkudziesięciu sekund dowiesz się, ile wyniesie Twoja składka, oraz jaki dodatkowy zakres ochrony ubezpieczeniowej możemy Ci zapewnić. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze