Kurs jazdy w trudnych warunkach. Czego możesz się nauczyć?

Profesjonalne szkolenie kierowców w trudnych warunkach pozwoli Ci poszerzyć wiedzę i umiejętności w zakresie bezpiecznej jazdy. Specjalny kurs sprawi, że poczujesz się pewniej za kółkiem.

Sprawdź, czego konkretnie możesz się nauczyć podczas szkolenia.

Spis treści:

1. Kurs jazdy w trudnych warunkach – dlaczego jest tak ważny?
2. Nauka jazdy w trudnych warunkach – czego się nauczysz?
3. Szkolenie kierowców w trudnych warunkach – jak zapisać się na kurs?
4. Kurs jazdy w trudnych warunkach – krótkie podsumowanie

Ładna pogoda sprzyja zbyt szybkiej i brawurowej jeździe, co może skończyć się groźnym wypadkiem. Z kolei brzydka aura przeraża wielu kierowców, zwłaszcza gdy w aucie jadą także dzieci. Jeśli chcesz poczuć się pewniej za kierownicą w każdych warunkach, zainwestuj w profesjonalne szkolenie. Jazda w trudnych warunkach stanie się wówczas znacznie łatwiejsza.

Przeczytaj także: Droga hamowania – co to jest i od czego zależy?

Kurs jazdy w trudnych warunkach – dlaczego jest tak ważny?

Kurs przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy ma na celu nauczenie przyszłego kierowcy prawidłowego zachowania za kółkiem. Część praktyczna kursu na prawo jazdy trwa 30 godzin – w rzeczywistości to bardzo mało, zwłaszcza dla osób, które chcą poczuć się pewniej na drodze. Szkoły jazdy uczą cofania, zawracania czy parkowania, ale nie szkolą, jak zachować się podczas trudnej sytuacji na drodze. To stwarza niebezpieczeństwo i zagraża nie tylko młodym kierowcom, ale również innym uczestnikom ruchu.

Samo zdanie egzaminu to również za mało, aby móc powiedzieć o sobie, że jest się dobrym kierowcą. Najważniejsze jest doświadczenie zdobywane podczas kolejnych godzin w trasie. Mimo to wciąż spora grupa kierowców ma obawy przed jazdą w zimie, deszczu lub w nocy. Rozwiązaniem tego problemu może stać się kurs jazdy w trudnych warunkach.

kurs-jazdy-w-trudnych-warunkach-1

Szkolenie z bezpiecznego poruszania się po drodze pozwoli sprawdzić i podszkolić posiadane przez kierowcę umiejętności. Lekcje odbywają się w różnych warunkach i na różnego typu drogach. Dzięki temu kierowcy zdobywają doświadczenie i uczą się, jak prawidłowo zareagować w trudnej sytuacji. 

Nieprzewidziane zdarzenia mogą prowadzić do panicznych reakcji niedoświadczonych kierowców. Jednak dzięki zdobyciu praktycznych umiejętności i przećwiczeniu wielu sytuacji podczas kursu osoby te czują się znacznie pewniej. To wpływa na ich bezpieczeństwo.

Nauka jazdy w trudnych warunkach uczy kierowców lepszej oceny sytuacji na drodze i zwracania uwagi na mogące się pojawić niebezpieczeństwa. Pomaga wyeliminować złe i groźne nawyki oraz zapobiega ich wystąpieniu. Szkolenie nauki jazdy w trudnych warunkach to idealna okazja, aby nauczyć się panowania nad pojazdem. W obecności doświadczonego instruktora, który w razie potrzeby może szybko przejąć kierownicę, kursant oswaja się z jazdą w niekorzystnym otoczeniu, a jednocześnie ma gwarancję bezpieczeństwa. 

Manewry wykonywane pod okiem eksperta uczą ponadto panowania nad stresem, który często towarzyszy na drodze nie tylko początkującym kierowcom. Przygotowanie na rozmaite okoliczności prowadzi do ograniczenia strachu przed jazdą i zdobycia większego doświadczenia potrzebnego do zapanowania nad samochodem nawet w nieoczekiwanych okolicznościach. 

Programy doszkalające pomagają zarówno młodym, jak i bardziej doświadczonym kierowcom unikać ryzyka drogowego. Dotyczy to nie tylko samej techniki jazdy, ale tez budowania świadomości oraz odpowiedzialności osoby siedzącej za kółkiem względem innych uczestników ruchu.

Nauka jazdy samochodem w trudnych warunkach to polecane rozwiązanie nie tylko dla osób indywidualnych. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na szkolenie dla swoich pracowników poruszających się samochodami służbowymi. To inwestycja w ich bezpieczeństwo, ale również zysk dla firmy – pomaga zmniejszyć liczbę szkód, a w efekcie zwiększyć upusty od kosztów ubezpieczeń komunikacyjnych.

Nauka jazdy w trudnych warunkach – czego się nauczysz?

Kurs rozpoczyna się od krótkiego wykładu teoretycznego, w trakcie którego instruktor opowiada m.in. o zasadach panujących na torze szkoleniowym, zjawisku poślizgu czy zasadach działania systemów bezpieczeństwa, takich jak ABS czy ESP. Po części teoretycznej następuje etap praktyczny na specjalnych torach przystosowanych do wykonywania różnych ćwiczeń. Na przykład, mokry tor z rozmieszczonymi zraszaczami tryskającymi wodą doskonale imituje niełatwe warunki podczas deszczowej pogody. 

kurs-jazdy-w-trudnych-warunkach-2

Tor wiernie naśladuje trudne warunki pogodowe, co pozwala na wykonywanie skutecznych ćwiczeń z zakresu bezpiecznej jazdy prosto i na zakrętach oraz hamowania w deszczu i na śliskiej nawierzchni. Uczestnicy poznają, jak skutecznie ruszać i zatrzymywać pojazd, w jaki sposób omijać przeszkody i jak radzić sobie z poślizgiem.

W niektórych placówkach samochody, z których korzystają kursanci, są wyposażone w systemy stabilizacji toru jazdy, co pozwala na jeszcze skuteczniejszą naukę. Inne ośrodki oferują natomiast jazdę w samochodach klientów, dzięki czemu mogą oni lepiej poznać możliwości swojego pojazdu w trudnych warunkach i, co najistotniejsze, nauczyć się stosownie do nich reagować.

Uczestnicy szkolenia wykonują też inne ćwiczenia, które poprawiają ich umiejętności drogowe. Należą do nich m.in. jazda slalomem między słupkami albo bardzo szybkie kręcenie kierownicą w obie strony do oporu w taki sposób, aby nie wyjechać kołami poza linię przerywaną na jezdni. Dzięki ćwiczeniu polegającemu na ostrych skrętach bez odrywania ani przekładania rąk z koła kierownicy można nauczyć się lepszej kontroli nad kierownicą i pojazdem.

To jednak niejedyne zagadnienia, jakich nauczy Cię taka jazda w trudnych warunkach. Kurs umożliwia testowanie w bezpiecznym otoczeniu różnych prędkości poruszania się samochodu. Możesz zatem spróbować jechać slalomem po mokrym torze z prędkością wynoszącą np. 40, 50 oraz 60 km/h. To pozwoli Ci przekonać się, jak dużą różnicę w zakresie bezpieczeństwa, przyczepności auta i manewrowania nim zapewnia kilka kilometrów na liczniku mniej. To najlepszy sposób, aby samodzielnie przekonać się, jak bardzo te „kilka kilometrów więcej” może być groźne.

kurs-jazdy-w-trudnych-warunkach-3

Szkolenie kierowców w trudnych warunkach – jak zapisać się na kurs?

Jeśli interesuje Cię nauka jazdy w trudnych warunkach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać się na stosowny kurs. Cieszącą się rosnącą popularnością usługę realizują specjalne ośrodki wyspecjalizowane w technice doskonalenia jazdy. 

Do efektywnej i bezpiecznej nauki niezbędna jest odpowiednia infrastruktura. Dlatego też aktualnie szkolenia tego rodzaju prowadzą przede wszystkim firmy zlokalizowane w dużych miastach lub w ich pobliżu. Dysponują one profesjonalnym zapleczem, w tym przede wszystkim torami do jazdy. Firmy działające na terenie Wrocławia, Warszawy, Łodzi, Poznania i innych miast oferują zapisy na szkolenia dla osób prywatnych i klientów biznesowych. Istnieje możliwość zapisania się osoby indywidualnej albo grupy.

Sprawdź również: Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem? Sprawdź, jak oszczędzać paliwo

Kurs jazdy w trudnych warunkach – krótkie podsumowanie

Skorzystanie ze szkolenia z jazdy w trudnych warunkach to doskonała propozycja dla każdego kierowcy, który chce poczuć się pewniej za kółkiem. Zdobyta podczas krótkiego kursu wiedza i umiejętności pozwalają na bezpieczniejszą jazdę w deszczu, śnieżycy lub innych, niełatwych warunkach pogodowych.

Zobacz również: ubezpieczenie Fiat, OC Przemyśl

Kurs jazdy w trudnych warunkach to niejedyne rozwiązanie sprzyjające bezpieczeństwu na drodze. Równie ważne jest odpowiednie ubezpieczenie. Kalkulator LINK4 pomoże Ci znaleźć OC dla Twojego samochodu i poznać wysokość składki bez wychodzenia z domu. O naszej ofercie możesz porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy