Linia podwójna ciągła a przepisy ruchu drogowego

Linia podwójna ciągła oznacza fragment jezdni, na którym wyprzedzanie jest kategorycznie zabronione. Nie zawsze jednak kierowcy grozi mandat w przypadku wykonania tego manewru. Kiedy jest on dopuszczalny?

Sprawdź, co na temat linii podwójnej ciągłej mówią przepisy ruchu drogowego i kiedy sytuacja ta jest dozwolona. 

Spis treści:
1. Podwójna ciągła – co oznacza ten znak poziomy?
2. Wyprzedzanie na linii ciągłej – czy jest dopuszczalne?
3. Linia podwójna ciągła – taryfikator
4. Linia podwójna ciągła – podsumowanie

Znaki poziome na drodze ułatwiają kierowcy orientację oraz instruują, jak prawidłowo jechać po danym odcinku drogi. Należy ich przestrzegać, gdyż są równie ważne, jak znaki pionowe. Jednym z często spotykanych znaków jest podwójna linia ciągła. Ze względu na swe znaczenie nie jest ona lubiana przez kierowców, którzy chętnie „wciskają gaz do dechy” i wyprzedzają inne pojazdy. Co dokładnie oznacza podwójna ciągła i co grozi za jej przekroczenie?

Podwójna ciągła – co oznacza ten znak poziomy?

Znak poziomy P-4 „podwójna linia ciągła” jest dokładnie opisany w Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31.07.2002 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Odpowiedni przepis głosi, że znak ten rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych na jezdni. Oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią. Co do zasady zatem, w przypadku podwójnej linii ciągłej zabronione jest wyprzedzanie innych pojazdów. Istnieją jednak sytuacje, gdy zachowanie to na podwójnej ciągłej nie jest zabronione. W niektórych przypadkach możliwe jest wymijanie innego pojazdu, bez obaw o otrzymanie mandatu. Jakie to sytuacje?

podwojna-ciagla

Sprawdź również: Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej. Jakie kary grożą kierowcy?

Wyprzedzanie na linii ciągłej – czy jest dopuszczalne?

Czasami na krętych drogach krajowych z linią podwójną ciągłą można natknąć się na traktor, rowerzystę bądź inny pojazd wolnobieżny, którego prędkość jest znacznie niższa od szybkości samochodu. Powstaje dylemat, czy zgodnie z literą prawa należy snuć się posłusznie w kolumnie pojazdów, czy też wyprzedzić powolną maszynę. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Wyjaśniamy!

Okazuje się, że wyprzedzanie w takim przypadku jest teoretycznie możliwe i, co najważniejsze, w pełni legalne. Warunek ten został określony w przepisie, który opisuje podwójną linię ciągłą P-4. Mówi o tym, że wyprzedzenie pojazdu jest możliwe w sytuacji, gdy samochód nie najedzie na linię. To oznacza, że wyprzedzanie jest dozwolone i legalnie, jeśli auto zmieści się na swoim pasie ruchu. W praktyce jest to bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe, gdyż pas ruchu jest najczęściej zbyt wąski, aby uniknąć najechania.

Warto jednak wspomnieć o tym, że zgodnie z art. 24 pkt. 6. ustawy „Prawo o ruchu drogowym” kierowca pojazdu bez silnika, ciągnika rolniczego bądź pojazdu wolnobieżnego ma obowiązek zjechać jak najbardziej na prawo, aby ułatwić wyprzedzanie innym kierowcom. Wyprzedzenie na linii podwójnej ciągłej bywa zatem możliwe. Zazwyczaj sytuacja taka ma miejsce w przypadku wyprzedzania osoby kierującej urządzeniem transportu osobistego, hulajnogą elektryczną bądź rowerem. Manewr może się też ewentualnie udać w przypadku traktorów albo innych maszyn, które poruszają się częściowo po poboczu. Należy mieć na uwadze, że podczas manewru konieczne jest zachowanie odstępu wynoszącego przynajmniej 1 metr (art. 24 pkt. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Istnieje natomiast jeszcze jedna sytuacja, gdy możliwe jest najechanie na linię ciągłą. Mowa tu o ruchu polegającym na omijaniu stojącego pojazdu, np. zepsutego samochodu zajmującego pas ruchu albo autobusu, który zatrzymał się na wyznaczonym przystanku. Zgodnie z art. 23 pkt. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierujący ma w takim przypadku obowiązek zachować bezpieczny odstęp od omijanej przeszkody, uczestnika ruchu bądź pojazdu w trakcie manewru omijania. W razie takiej konieczności jest też zobowiązany zmniejszyć prędkość.

podwojna-ciagla

Czy to jedyne obostrzenia dotyczące wyprzedzania na linii podwójnej ciągłej? Okazuje się, że wymogów jest więcej. Trzeba bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 24 pkt. 7 wspomnianej ustawy wyprzedzanie jest zabronione w kilku określonych przypadkach:

  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania z ruchem kierowanym albo o ruchu okrężnym,

  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia.

To oznacza, że nawet w sytuacji, gdy droga będzie odpowiednio szeroka, a pojazd będzie poruszał się możliwie najbliżej prawej strony jezdni, wyprzedzanie na linii ciągłej podwójnej jest zabronione pod groźbą kary.

Należy wspomnieć też o znaku zakazu wyprzedzania B-25. Zabrania on kierującym pojazdami z silnikiem wyprzedzania pojazdów wielośladowych. To znaczy, że nawet gdy pas jest na tyle szeroki, by wyprzedzić nie tylko rower czy motocykl, ale i inne auto czy ciągnik bez przekraczania linii podwójnej ciągłej, to z punktu widzenia kodeksu drogowego manewr jest niezgodny z prawem. W efekcie grozi zatem nałożeniem mandatu na kierowcę.

Linia podwójna ciągła – taryfikator

Niestosowanie się do przepisów prawa grozi mandatem w kwocie, którą określa taryfikator. Podwójna ciągła również ma swe miejsce w owych wytycznych. Co zatem grozi, gdy przekroczona zostanie linia podwójna ciągła? Mandat za najechanie na linię P-4 podczas wyprzedzania wynosi 200 złotych. Kierowca otrzymuje też 5 punktów karnych.

W sytuacji, gdy przekroczona zostanie podwójna ciągła, mandat może być jeszcze wyższy, gdy manewr ten zostanie połączony z zakazem wyprzedzania. 

Wykonywania tego manewru zabrania znak zakazu B-25 (Zakaz wyprzedzania). Złamanie zakazu skutkuje znacznie wyższą karą, niż gdy wyprzedzana jest podwójna ciągła. Taryfikator mówi o mandacie w wysokości 1000 złotych oraz dopisaniem 5 punktów karnych do konta kierowcy. Taka sama kara spotka zmotoryzowanych wyprzedzających przed wzniesieniem, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi i skrzyżowaniu, czyli wspomnianymi wyżej trzema przypadkami z art. 24 pkt. 7. ustawy Prawo o ruchu drogowym. Groźba kary nie dotyczy sytuacji omijania stojącej przeszkody.

podwojna-ciagla

Przeczytaj także: Wyprzedzanie z prawej strony. Kiedy jest dozwolone?

Linia podwójna ciągła – podsumowanie

Wyprzedzanie na linii podwójnej ciągłej jest co do zasady zabronione, o czym mówią odpowiednie przepisy ruchu drogowego. W artykule zaprezentowaliśmy jednak zgodne z prawem wyjątki, kiedy manewr ten można legalnie przeprowadzić. Wiesz już, jak zachować się na jezdni, na której znajduje się podwójna linia ciągła. 

Zastosowanie się znaków na drodze jest niezwykle ważne, pozwala bowiem zachować bezpieczeństwo podczas jazdy. Pamiętaj, że przestrzegając obowiązujących zasad, chronisz nie tylko siebie i współpasażerów, lecz także innych uczestników ruchu drogowego. 

Zobacz również: ubezpieczenie w OlsztynieOC BMW

Wiesz już, co mówią przepisy ruchu drogowego na temat linii podwójnej ciągłej, a także jakie kary grożą za jej przekroczenie niezgodne z prawem. Stosowanie się do kodeksu drogowego to niejedyny obowiązek kierowcy. Niezbędne jest też posiadanie ubezpieczenia OC samochodu. Jeśli chcesz znaleźć OC dla swojego auta i poznać wysokość składki bez wychodzenia z domu, skorzystaj z Kalkulatora LINK4. O naszej ofercie możesz porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy