Linka sprzęgła - co zrobić, gdy ulegnie zerwaniu?

Linka sprzęgła jest często spotykana w starszych modelach samochodów. Odpowiada za prawidłową pracę sprzęgła w układzie mechanicznym.

Jego zadaniem jest przeniesienie siły pochodzącej z pedału sprzęgła na elementy znajdujące się w komorze silnika. 

Spis treści:

1. Jak działa linka od sprzęgła?
2. Zerwana linka sprzęgła – objawy i skutki awarii
3. Wymiana linki sprzęgła – cena i przebieg naprawy
4. Linka sprzęgła. Kilka słów na koniec

W samochodach nowszej generacji linka zastąpiona została bardziej złożonym i mniej awaryjnym, ale droższym w naprawie układem hydraulicznym. Wykonuje on jednak to samo zadanie. W poniższym artykule odpowiemy na pytania dotyczące objawów pękniętej linki sprzęgła, sposobów jej wymiany oraz regulacji.

Sprawdź także: Jak odpowietrzyć sprzęgło? Instrukcja krok po kroku

linka-sprzegla1

Jak działa linka od sprzęgła?

Podczas codziennej jazdy właściciele pojazdów z manualną skrzynią biegów wielokrotnie używają pedału sprzęgła. Robimy to mechanicznie, nie myśląc o tym, jak skomplikowany proces odbywa się pod maską. Aby zmienić biegi, należy rozłączyć wał napędowy z napędzającym. Bez sprzęgła, które pozwala rozłączyć obie osie, musielibyśmy cały czas jechać na jednym biegu.

Linka sprzęgła to cewka z plecionego drutu stalowego otoczona trwałą, plastikową osłoną. Linka łączy siłownik sprzęgła (tzw. stopę) z pedałem, zapewniając prawidłową reakcję na nacisk kierowcy. Dzięki współpracy tych trzech części możliwe jest włączanie i wyłączanie przenoszenia mocy między silnikiem a skrzynią biegów, co jest jednym z warunków płynnej jazdy. 

Luźna lub zbyt napięta linka do sprzęgła prowadzi do przykrych konsekwencji. Sprzęgło zużywa się szybciej, niż przewiduje to producent. W najgorszym przypadku może dojść do uszkodzenia skrzyni biegów. Naprawa lub wymiana tych części może być bardzo kosztowana. O ile sama linka nie jest bardzo drogą częścią systemu, o tyle działanie pozostałych podzespołów zależy od jej dopasowania. Dlatego w przypadku jakikolwiek problemów może się okazać, że będziesz musiał wymienić więcej niż jeden element.

Jeśli nie masz pewności, czy samodzielnie, dobrze wyregulowałeś linkę, warto skonsultować się ze specjalistą. Pamiętaj również, że linka może się rozciągać z czasem, więc podczas zmiany lub wymiany części systemu sprzęgła, konieczne będzie ponowne wyregulowane linki do sprzęgła.

Jak każda część samochodu, z czasem linka sprzęgła może ulec uszkodzeniu lub zużyciu. Przy intensywnym użytkowaniu włókna stalowe ulegają szybszemu zniszczeniu, co z kolei może doprowadzić do całkowitego zerwania linki. To z kolei prowadzi do całkowitego unieruchomienia pojazdu. Przyczyną może być również korozja. Pamiętaj, że uszkodzona linka sprzęgła utrudnia jazdę i oprócz awarii może przyczynić się do wypadków drogowych.

Zerwana linka sprzęgła – objawy i skutki awarii

Najczęstsze objawy uszkodzenia linki sprzęgła to: 

  •  nadmierny opór podczas naciskania pedału sprzęgła, 

  •  blokowanie lub zacinanie się pedału w jednej pozycji, 

  •  podejrzane dźwięki podczas naciskania pedału.

Opisane powyżej objawy występują zazwyczaj na początkowym etapie zużycia tego elementu, kiedy poszczególne włókna zaczynają „zanikać”. Podobnie wyglądają inne usterki związane z pracą sprzęgła (takie jak zużyty docisk czy spadające łożyska). Dlatego konieczne jest wyeliminowanie innych źródeł problemów i kontynuowanie demontażu uszkodzonej części, aby uniknąć całkowitego odłączenia kabla.

Jeśli linka pęknie za pierwszym razem, może się okazać, że zepchnięcie zepsutego pojazdu na pobocze wcale nie jest takie proste. W przypadku zerwania linki nie pozostaje Ci nic innego jak wymienić część na nową. 

Linka sprzęgła jest stale pod dużym napięciem mechanicznym. Jego zużycie jest prawie niezauważalne. Jego włókna zużywają się powoli, a ostateczna i całkowita awaria, uniemożliwiająca dalszą jazdę, prawie zawsze jest zaskoczeniem dla kierowcy. Skutkiem tego jest zatrzymanie pojazdu, brak możliwości zmiany biegów, oraz konieczność wezwania lawety, gdyż dalsze poruszanie się takim pojazdem jest po prostu niemożliwe.

Dowiedz się więcej: Wymiana sprzęgła. Jak, gdzie i w jakiej cenie to zrobić?

linka-sprzegla2

Wymiana linki sprzęgła – cena i przebieg naprawy

Wymianę starej zerwanej linki możesz przeprowadzić sam lub zgłosić się z tym problemem do warsztatu samochodowego. Wymiana linki sprzęgła to koszt rzędu od 50 zł do 500 zł.1 Bardzo ważne jest tutaj samo położenie części i bezpośredni do niej dostęp. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na samodzielną naprawę, czy zlecisz ją fachowcom, kolejność wykonywanych czynności jest taka sama.

Wymianę linki sprzęgła zacznij od zakupu nowej części. Te elementy nie kosztują dużo: ceny zaczynają się od 20 zł, choć mogą się znacznie różnić w zależności od marki i modelu auta. Np. linka sprzęgła do vana, kosztuje około 30-40 zł, ale w nowoczesnym samochodzie osobowym trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 50-100 zł (zamienniki) lub nawet więcej (linki samoregulujące). Zanim zdecydujesz się na zakup, spójrz na numer VIN. Zawarte w nim informacje podpowiedzą Ci, czy powinieneś kupić kabel samoregulujący, czy inny rodzaj.

Podnoszenie samochodu 

Pierwszym krokiem jest poluzowanie śrub mocujących przednie koło do strony kierowcy. Następnie podnieś samochód, podkładając pod niego lewarek, drewniany klocek lub koło zapasowe – to zabezpieczenie na wypadek upadku pojazdu z podnośnika.

Odnalezienie linki

Linka sprzęgła znajduje się zwykle po lewej stronie samochodu, w dolnej części komory silnika. W zależności od producenta może ona również przebiegać blisko głównej przegrody (zwłaszcza jeśli jest wystarczająco długa). W niektórych samochodach może być konieczne wymontowanie innych części, takich jak filtr powietrza lub akumulator. Dlatego warto wcześniej ustalić dokładną lokalizację tej części.

Demontaż uszkodzonej linki 

Wymiana linki sprzęgła polega na odkręceniu mocowań uszkodzonego elementu oraz wyjęciu uszkodzonej linki z obu stron: czyli od strony linki pedału i sprzęgła. Do tej operacji potrzebujesz płaskiego klucza, którym na przemian odkręcasz pedał sprzęgła i śruby mocujące linkę. Może być również konieczne usunięcie złączy zakrywających kabel od dołu. 

Instalacja działającego elementu

Po usunięciu uszkodzonej linki możesz przystąpić do instalacji sprawnego egzemplarza. Należy go zainstalować w taki sam sposób jak oryginał. Zacznij od włożenia przewodu do komory silnika: spróbuj zrobić to od przodu lub od góry. Następnie umocuj go z jednej strony do linki pedału, a z drugiej strony do sprzęgła dokręcając odpowiednie śruby. 

W ten sposób wymiana linki sprzęgła została zakończona. Jednak przed rozpoczęciem nowej podróży sprawdź, czy wszystko działa tak, jak powinno. Źle założona linka powoduje nie tylko nadmierny opór czy luz w pedale, ale także niewłaściwą kontrolę sprzęgła, co może prowadzić do poważniejszych problemów. W niektórych sytuacjach nawet do kolizji lub wypadku.

linka-sprzegla3

Linka sprzęgła. Kilka słów na koniec

Wiesz już, jak działa linka sprzęgła oraz co zrobić, gdy pęknie w Twoim aucie. Wiedza ta może przydać Ci się w razie niespodziewanej awarii. Poza sprawną linką sprzęgła powinieneś pamiętać również o aktualnym ubezpieczeniu OC.

Zobacz także: rejestracja samochodu w PiasecznieOC Jaworzno

Jeśli szukasz atrakcyjnych ofert, zajrzyj na www.link4.pl. Możesz również zadzwonić pod numer 22 444 44 44 – konsultanci udzielą Ci wszelkich informacji – lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Zachęcamy również do skorzystania z Kalkulatora LINK4 na stronie internetowej, za pomocą którego wyliczysz wysokość składki.

Nie czekaj, sam się przekonaj, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

1https://www.sprzeglo.com.pl/artykuly-wymiana-sprzegla/133 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy