Nieprzyjemny zapach w samochodzie – jak go uniknąć?

Otwierasz drzwi do swojego samochodu i czujesz w środku nieprzyjemny zapach? Przyczyn występowania przykrej woni może być wiele. Dowiedz się, skąd się biorą niemiłe aromaty, jak im zapobiegać i usunąć je z pojazdu.

Spis treści:
1. Nieprzyjemny zapach w samochodzie – skąd się bierze?
2. Jak usunąć przykry zapach z samochodu?
3. Dziwny zapach w samochodzie – jak mu zapobiegać?
4. Nieprzyjemny zapach w samochodzie. Podsumowanie

Na komfort jazdy samochodem wpływają nie tylko wygodne siedzenia, sprawna klimatyzacja czy wystarczająco duża ilość miejsca, ale też zapach unoszący się w pojeździe. Wyobraź sobie wielogodzinną jazdę nowoczesnym autem wysokiej klasy, w którym brzydko pachnie – to może być bardzo męczące i zniechęcające. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające pozbyć się brzydkiego aromatu. 

Nieprzyjemny zapach w samochodzie – skąd się bierze?

Skąd bierze się dziwny zapach w samochodzie? Nie ma jednej uniwersalnej przyczyny nieprzyjemnego aromatu w pojeździe. Zapach zależy od tego, w jaki sposób dbasz i eksploatujesz auto. Niektórzy kierowcy palą za kierownicą, co sprawia, że tapicerka nasiąka dymem tytoniowym. Wietrzenie pojazdu, a nawet stosowanie typowych technik czyszczenia często okazuje się bezowocne.

Nieprzyjemny zapach w samochodzie mogą wywoływać też zwierzaki. Jeśli często podróżujesz z czworonożnym pupilem wnętrze i tapicerka mogą nasiąknąć charakterystycznym zapachem sierści i zwierzęcych wydzielin, np. śliny czy moczu. Niezbyt dobrze pachną też pozostałości po produktach spożywczych i posiłkach. Siedzenie zabrudzone sosem albo wylanym z uszkodzonego opakowania jogurtem można wyczyścić, ale czasem charakterystyczny zapach pozostaje.

Brzydki zapach w aucie może wynikać też z niewłaściwych nawyków, czyli zbyt rzadkiego sprzątania wnętrza. Niekiedy niemiłe aromaty wynikają z eksploatacji pojazdu. Nieprzyjemny zapach z nawiewu w samochodzie jest najczęściej spowodowany niesprawną wentylacją i zużytym filtrem kabinowym. 

Przyczyną może być też podwyższona wilgotność w kabinie. Jej źródłem jest najczęściej woda wnoszona na butach i ubraniu w okresie jesienno-zimowym oraz zbierająca się na fotelach, a także nieszczelność uszczelek. Zwiększona wilgotność przyczynia się do rozwoju grzybów, a w efekcie powstawania pleśni. 

Przyczyn powstawania i utrzymywania się fetoru w samochodzie jest zatem wiele. Jak się go pozbyć?

nieprzyjemny-zapach-w-samochodzie

Sprawdź również: Ozonowanie i odgrzybianie klimatyzacji. Poradnik krok po kroku

Jak usunąć przykry zapach z samochodu? 

Usuwanie nieprzyjemnego aromatu z auta rozpocznij od próby rozpoznania jego przyczyny. Po rozpoznaniu źródła brzydkiego zapachu możesz zacząć działać i go usunąć. 

Nieprzyjemny zapach z nawiewu w samochodzie

Dziwny zapach w samochodzie często pochodzi z filtra kabinowego i wentylacji, ponieważ kierowcy nierzadko zapominają o konieczności zadbania o te elementy samochodu. Na parowniku w systemie klimatyzacji zbierają się drobnoustroje, grzyby i wirusy, podobnie jak przy nawiewach. Konieczne jest zatem dokładne wyczyszczenie wentylacji i nawiewu. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając z profesjonalnych preparatów przeznaczonych do tego celu. Niektóre środki skutecznie odświeżają i oczyszczają układy klimatyzacji i nawiewowe bez konieczności użycia narzędzi. 

Alternatywą jest skorzystanie z usług specjalistów. W serwisie samochodowym eksperci przeprowadzą niezbędne czynności higieniczne, co pozwoli usunąć nieprzyjemny zapach z nawiewu w samochodzie.

Brzydki zapach tapicerki

Jak usunąć przykry zapach z tapicerki samochodu? Niezależnie od tego, czy brzydki aromat jest spowodowany przewożeniem czworonogów, resztkami jedzenia czy dymem papierosowym, proces eliminacji brzydkiego zapachu składa się z kilku etapów.

Zacznij od dokładnego odkurzenia wnętrza pojazdu. To szczególnie ważne, jeśli nieprzyjemny zapach w samochodzie jest spowodowany częstą obecnością zwierząt. Pamiętaj o dotarciu do wszystkich zakamarków siedzeń, miejsc pod fotelami i tapicerki na drzwiach – wszędzie tam mogą kryć się resztki psiej lub kociej sierści.

Następnie wypierz tapicerkę metodą ekstrakcyjną. Możesz to zrobić samodzielnie lub oddać pojazd do specjalistycznego zakładu. To czasochłonna i żmudna, ale bardzo skuteczna metoda. Polega na rozpyleniu nad czyszczoną tkaniną roztworu środka czyszczącego i wody, a następnie jego odessaniu. Zanieczyszczenia, brud i zapachy są rozpuszczane i usuwane. Do czyszczenia wykorzystaj specjalny odkurzacz piorący.

Kolejny krok to użycie środka neutralizującego zapachy. W wielu przypadkach już po starannym praniu tapicerki efekty są bardzo zadowalające, jeśli jednak potrzebujesz dalszego działania, zastosuj specjalny preparat eliminujący brzydkie aromaty.

Jeśli nadal czujesz nieprzyjemny zapach w pojeździe lub gdy chcesz wzmocnić efekt czystości, zdecyduj się na ozonowanie wnętrza auta. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając z generatora ozonu bądź zlecić usługę profesjonalistom w warsztacie.

nieprzyjemny-zapach-w-samochodzie

Przykry zapach w kabinie

Zaprezentowany sposób to kompleksowa metoda pozbywania się brzydkich zapachów z wnętrza pojazdu. Możesz spróbować skrócić ten proces i zastosować pochłaniacz nieprzyjemnych woni. Rozpyl w kabinie profesjonalny preparat z nanocząsteczkami, przeznaczony do odświeżania i likwidowania zapachów w samochodzie. Stosuj go zawsze wtedy, gdy poczujesz, że w Twoim aucie nie pachnie najlepiej.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach w samochodzie domowym sposobem?

Zastanawiasz się, jak usunąć nieprzyjemny zapach w samochodzie domowym sposobem? Jest to możliwe, ale to działanie jedynie doraźne. To oznacza, że zneutralizujesz przykry aromat, ale nie usuniesz jego przyczyny. Możesz zatem położyć w kabinie płócienny woreczek ze zmieloną kawą lub rozstawić miseczki z octem na noc. Wilgoć usuniesz natomiast za pomocą torebek z ryżem.

Dziwny zapach w samochodzie – jak mu zapobiegać?

Gdy już usuniesz dziwne zapachy z samochodu, dobrze, aby nie pojawiły się z powrotem. W tym celu zadbaj o właściwy poziom wilgoci w środku, zwłaszcza w okresie zimy i jesieni. Systematycznie czyść tapicerkę i wycieraczki oraz usuwaj z nich skroploną parę wodną. Przed sezonem zimowym sprawdź, czy gumowe uszczelki w aucie nie wymagają wymiany. To one odpowiadają za zabezpieczenie środka auta przed wilgocią.

Po każdym przewożeniu pupila dokładnie obejrzyj i powąchaj tylną kanapę lub bagażnik (w zależności od tego, gdzie zwierzę jest przewożone). Sprawdź, czy Twój czworonożny przyjaciel nie pozostawił na nich śladów. Wszelkie zabrudzenia czyść jak najszybciej. Koty i małe psy przewoź w specjalnym transporterze – to nie tylko kwestia wygody i czystości, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Gdy przewozisz większe zwierzęta, rozłóż w bagażniku albo na tylnej kanapie duży koc – w przypadku zabrudzenia łatwiej wyprać pled, niż prać tapicerkę.

Systematycznie czyść tapicerkę, również tę na drzwiach. Do prania wykorzystuj profesjonalne preparaty przeznaczone do czyszczenia i odświeżania wnętrza samochodu.

nieprzyjemny-zapach-w-samochodzie

Przeczytaj także: Czyszczenie nawiewu w samochodzie. Poradnik

Nieprzyjemny zapach w samochodzie. Podsumowanie

Nieprzyjemny zapach z nawiewu w samochodzie albo śmierdząca tapicerka to problem, z którym możesz sobie skutecznie poradzić. Przedstawione w artykule sposoby pozwolą Ci na sprawne i efektywne pozbycie się brzydkich aromatów z pojazdu.

Sprawdź też: OC Mercedes Benz, ubezpieczenie Siedlce

Pamiętaj przy tym, że dbałość o przyjemny aromat i czystość auta to nie wszystko. Bardzo istotna jest ochrona samochodu na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń drogowych. Zadbaj więc o ubezpieczenie samochodowe. Bezpłatny kalkulator LINK4 pomoże Ci znaleźć ubezpieczenie OC dla Twojego auta i poznać wysokość składki. O naszej ofercie możesz porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy