Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Nowy taryfikator mandatów 2022. Najważniejsze informacje

Czas czytania: 4 min. 16 sek.

Od początku tego roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów 2022. Wzbudził on wiele kontrowersji, ponieważ znacznie wzrosły kary za wiele wykroczeń. Teraz, chwila nieuwagi na drodze może skutkować mandatem w wysokości nawet kilku tysięcy złotych!

Spis treści:
1. Taryfikator mandatów - 2022 rok i spore zmiany
2. Nowy taryfikator mandatów 2022 - najważniejsze informacje
3. Mandaty od 2022 roku. Podsumowanie

Poza zwiększeniem kar pieniężnych zmianie uległa także ilość punktów karnych przyznawanych za najbardziej niebezpieczne wykroczenia. Pojawia się także nowe określenie, czyli tak zwana recydywa drogowa. Co to takiego i jakie niesie ze sobą konsekwencje? Za co jeszcze można od tego roku otrzymać dotkliwy mandat? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

banner-link4-kalkulator

Taryfikator mandatów - 2022 rok i spore zmiany 

Dlaczego w ogóle ustawodawca zdecydował się na zmianę wysokości mandatów? Cóż od wielu lat Polska przoduje w ilości wypadków drogowych, jak i osób w nich poszkodowanych, pośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Nie jest niestety tajemnicą, że Polacy znaki drogowe bardzo często traktują jako sugestię, a nie nakazy obowiązującego prawa.

By temu zapobiec, zdecydowano się na drastyczne podniesienie kar finansowych, przyznawanych punktów, a nawet powiązanie wysokości składki OC z ilością posiadanych punktów karnych. Założenie jest takie, że nowe mandaty 2022 mają działać odstraszająco. Widmo dotkliwej kary w wysokości kilku tysięcy złotych ma skutkować tym, iż wielu kierowców cofnie nogę z pedału gazu.

Przeczytaj także: Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy lub inne dokumenty podczas kontroli?

Nie brakuje jednak głosów, iż kwoty mandatów są zbyt wysokie, a inne kary zbyt drakońskie. Z drugiej strony wiele osób zwraca uwagę, na to, że mandaty od wielu lat nie były podnoszone. Ustawodawca przekonuje, iż celem zmian jest zmniejszenie ilości kolizji drogowych z udziałem pieszych oraz zmuszenie kierowców do poruszania się po ulicach miast z prędkością nieprzekraczającą wprowadzonych ograniczeń.

Nowy taryfikator mandatów 2022 - najważniejsze informacje

Co należy wiedzieć o nowym taryfikatorze? Jakie informacje są ważne, jakie zmiany dotkną każdego kierowcę?  Temat jest obszerny, dlatego też, by niczego nie pominąć, podzieliliśmy go na kilka mniejszych działów.

Nowe mandaty 2022

Największe zmiany dotyczą wykroczeń za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Oto jak wygląda aktualny taryfikator mandatów:

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 złotych, bez punktów karnych;

 • przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 złotych i 3 punkty karne;

 • przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 złotych i 3 punkty karne;

 • przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 złotych i 6 punktów karnych;

 • przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 złotych i 6 punktów karnych;

 • przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 złotych (lub 1600, jeżeli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej grupy) i 10 punktów karnych;

 • przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 złotych (lub 2000, jeżeli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej grupy) i 13 punktów karnych;

 • przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 złotych (lub 3000, jeżeli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej grupy) i 15 punktów karnych;

 • przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 złotych (lub 4000, jeżeli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej grupy) i 15 punktów karnych;

 • przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 złotych (lub 5000, jeżeli w ciągu 2 lat popełnisz po raz drugi wykroczenie z tej grupy) i 15 punktów karnych.

banner-link4-skladka

Wzrosły także mandaty dotyczące innych wykroczeń, wpływających na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Warto tutaj wspomnieć o kilku z nich:

 • Jazda bez ważnych uprawnień – 1500 złotych zamiast dotychczasowych 350 złotych,

 • Spowodowanie wypadku lub kolizji po spożyciu alkoholu ze skutkiem powstania obrażeń – co najmniej 2500 złotych, zamiast maksymalnie 500 złotych do tej pory,

 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 1500 złotych, zamiast 350 złotych, jak dotychczas,

 • Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych – 1500 złotych, zamiast 200 złotych we wcześniejszych latach. 

W wielu przypadkach mandaty wzrosły kilkukrotnie. Jednak to nie wszystkie zmiany, jakie zawiera w sobie taryfikator mandatów 2022. Wprowadzono także kilka nowych mechanizmów, dzięki którym kierowcy mają w założeniu jeździć wolniej, ostrożniej i co najważniejsze bezpieczniej.

Dwanaście najgroźniejszych wykroczeń wartych jest teraz 15 punktów. Jest to między innymi: spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych czy też przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.

nowy-taryfikator-mandatow-2022

Mandaty 2022 – co trzeba jeszcze wiedzieć

W ustawie pojawiło się określenie recydywy drogowej. Oznacza ono, że jeśli kierowca w ciągu dwóch lat zostanie złapany na tym samym przewinieniu, wysokość drugiego mandatu będzie dwukrotnie większa. Czyli jeżeli kierowca przekroczy prędkość o 35 km/h dwa razy w ciągu 24 miesięcy, drugi mandat wynosić będzie nie 800, a 1600 złotych.

Na razie jednak można jeszcze głęboko odetchnąć, gdyż odpowiedni system informatyczny nie jest jeszcze gotowy. Dlatego też policja nie stosuje tego mechanizmu, prawdopodobnie zacznie on działać na jesieni tego roku.

Kolejna zmiana to łączna wysokość mandatu, jaki może uzyskać jednorazowo kierowca. Jeżeli podczas kontroli policjant udowodni popełnienie kilku wykroczeń, suma mandatu może wynieść maksymalnie 6 tysięcy złotych. Także ilość przyznanych jednorazowo punktów karnych została zwiększona. Zamiast tak jak do tej 10, jest to teraz 15.

Punkty karne tracą ważność po 24 miesiącach, a nie jak dotychczas po 12. Nie będzie także możliwości uczestnictwa w kursach kasujących 6 punktów karnych. Czyli znacznie utrudnione będzie zachowanie czystego konta, jeżeli dany kierowca nie przestrzega ograniczeń oraz innych zasad ruchu drogowego.

Mandaty od 2022 a ubezpieczenie OC

Nowe mandaty za prędkość 2022 to nie jedyna zmiana. Ustawodawca wprowadził także uzależnienie wysokości składki ubezpieczenia OC od ilości pojazdu punktów karnych posiadanych przez właściciela. Im więcej masz punktów, tym więcej zapłacisz za polisę. Czy takie działanie wpłynie na zmianę przyzwyczajeń kierowców oraz bezpieczniejszą jazdę? Musimy poczekać, żeby się o tym przekonać.

Faktem pozostaje jednak, iż informacja o ilości punktów karnych, może być dla towarzystw ubezpieczeniowych istotnym czynnikiem, na podstawie którego będą obliczać składki OC. W ten sposób kierowcy przestrzegający przepisów mogą liczyć na niższe ceny ubezpieczeń niż  Ci z bogatym kontem punktowym.

Zobacz również: Kaskadowy pomiar prędkości – co to jest i na czym polega?

nowy-taryfikator-mandatow-2022

Mandaty od 2022 roku. Podsumowanie

Nowy rok oznacza wiele zmian w taryfikatorze mandatów. Warto się z nimi zaznajomić, by wiedzieć jakie konsekwencje czekają na kierowców z ciężką nogą. Wysokie kary pieniężne oraz dodatkowe punkty karne mają odstraszać piratów drogowych. Zdaniem ustawodawcy jest to najlepsza metoda na utemperowanie zapędów niektórych kierowców.

A jeżeli poszukujesz polis komunikacyjnych w atrakcyjnych cenach, zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą LINK4. Możesz wybrać polisę OC, AC oraz wiele innych, dzięki którym zabezpieczysz Twój pojazd, Ciebie oraz bliskich przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń na drodze.

Sprawdź ofertę polis komunikacyjnych w LINK4 i jedź bezpiecznie! Odwiedź także kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby wyliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21