Opis zdarzenia wypadku – jak napisać? Przykład

Wypadek lub kolizja w czasie podróży samochodem to stresujące przeżycie. Wielu z nas nie wie, jak zachować się w takiej sytuacji.

Jednak odpowiednie działania, takie jak prawidłowo sporządzony opis zdarzenia wypadku lub wezwanie policji, mogą mieć kluczowe znaczenie dla uzyskania odszkodowania. 

Spis treści:
1. Czym jest opis zdarzenia wypadku?
2. Jak opisać zdarzenie do odszkodowania?
3. Opis zdarzenia wypadku – przykład
4. Opis zdarzenia wypadku – podsumowanie

Kierowcy, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu lub mieniu w wypadku spowodowanym przez innych użytkowników dróg, mają prawo do otrzymania odszkodowania z OC sprawcy. Jednak w tym celu należy dopełnić pewnych formalności, które mogą wpłynąć na ostateczną decyzję ubezpieczyciela o spłacie należności. Trzeba o tym pamiętać już w momencie zdarzenia i tuż po nim.

Czym jest opis zdarzenia wypadku?

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że w razie kolizji, nie ma konieczności wzywania policji. Uczestnicy stłuczki mogą uzgodnić, jak wyglądało zdarzenie i opisać je w oświadczeniu przesłanym do ubezpieczyciela. Dzięki temu sprawca nie otrzymuje mandatu ani punktów karnych, a ofiara nie musi czekać na przyjazd policji. Jednak nie zawsze wiadomo czy doszło do kolizji, czy też wypadku.

Jak odróżnić kolizję od wypadku? W pierwszej sytuacji masz do czynienia tylko ze szkodami materialnymi, a w razie wypadku poszkodowani są również ludzie. Niezależnie od rozmiaru szkód materialnych w przypadku poważnych lub lekkich obrażeń należy wezwać policję. W razie wypadku strony muszą określić okoliczności zdarzenia oraz to, kto jest ofiarą, a kto sprawcą. Policja pomaga w kształtowaniu prawidłowej wersji wydarzeń, dlatego jej obecność jest niezbędna. Natomiast jeżeli na miejscu nie ma osób rannych lub zabitych, uczestnicy mogą samodzielnie napisać oświadczenie o przebiegu zdarzenia.

opis-zdarzenia-wypadku

Sprawdź również: Ucieczka z miejsca kolizji a OC. Wyjaśniamy konsekwencje

Jak opisać zdarzenie do odszkodowania?

Opis zdarzenia do odszkodowania jest podstawowym dokumentem osoby poszkodowanej domagającej się zadośćuczynienia za poniesione szkody. Oświadczenie takie podzielone jest na kilka części, co ułatwia pracownikom zakładu ubezpieczeń zapoznanie się z dokumentami w trakcie likwidacji szkody. 

W pierwszej części opisu należy wyjaśnić okoliczności wypadku. Konieczne jest również ustalenie, w jakim miejscu znajdował się każdy z uczestniczących w zdarzeniu pojazdów. Podaj datę zdarzenia i najlepiej jak najdokładniejszy czas, a także czynność, w trakcie której doszło do opisywanego zdarzenia – jazda na wprost, skręcanie, stanie na światłach, parkowanie. Pokrótce opisz też samo zdarzenie – czy było to pojawienie się innego pojazdu, zderzenie z innym samochodem czy też wtargnięcie pieszego na jezdnię.

Druga część oświadczenia opisuje straty, jakie poniosłeś w wyniku zderzenia. Jeśli Twój pojazd ulegnie uszkodzeniu, opisz dokładnie, które części są uszkodzone i w jakim stopniu. W ten sposób otrzymasz należne Ci odszkodowanie w wysokości pozwalającej na dokonanie ich napraw.

Trzecia część dotyczy konsekwencji szkód materialnych. Opisujesz w niej, jakie skutki miało dane zdarzenie – czy musiałeś jechać do warsztatu, wymienić części lub korzystać z auta zastępczego. W części trzeciej warto wspomnieć o tym, ile trwa naprawa, a także wskazać, czy w momencie składania oświadczenia u ubezpieczyciela, jest ona zakończona, czy też jeszcze trwa.

Czwarta część opisuje inne konsekwencje po wypadku. Na przykład fakt, iż Twój samochód jest uszkodzony i nie możesz dojeżdżać do pracy, co utrudnia wykonywanie obowiązków. Tę część wypełnij również wtedy, gdy następstwa po wypadku komunikacyjnym są dla Ciebie łagodniejsze. Opisane konsekwencje nie muszą być, aż tak poważne, jednak zawsze warto o nich wspomnieć w oświadczeniu. Opis zdarzenia wypadku na końcu zawiera podsumowanie. W nim umieść ostateczne wnioski na temat wpływu opisywanego wydarzenia na Twoje życie.

opis-zdarzenia-wypadku

Opis zdarzenia wypadku – przykład

W dokumencie tym musi także znaleźć się słowny opis zaistniałej sytuacji. Najprostszy wzór takiego opisu zdarzenia wypadku wygląda tak:

W dniu 17 listopada 2022 roku sprawca zdarzenia kierował pojazdem marki Opel o numerze rejestracyjnym AB 12345. Samochód zjechał z drogi wojewódzkiej nr 12 na skrzyżowaniu ulic Poprzecznej, Skośnej i Prostej w Warszawie. Włączając się do ruchu, kierowca nie zachował ostrożności i nie ustąpił pierwszeństwa kierowcy pojazdu marki Fiat o numerze rejestracyjnym BA 32143. W wyniku tego sprawca zderzenia uderzył w prawe przednie drzwi samochodu ofiary. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Odcinek drogi, na którym doszło do wypadku, jest suchy i nieuszkodzony. Ruch nie był duży, a warunki atmosferyczne sprzyjały dobrej widoczności. Uszkodzeniu uległy prawe drzwi pojazdu Fiat, lusterko boczne oraz szyba od strony pasażera.

Jeśli masz przy sobie telefon z aparatem, możesz zebrać garść dowodów w postaci zdjęć, które pomogą Ci uzyskać odszkodowanie. Zrób zdjęcia pojazdom oraz ich uszkodzeniom. Staraj się, aby były jak najbardziej widoczne. Powiadom również sprawcę, że pojazdy muszą pozostać w tym samym miejscu do czasu sporządzenia odpowiedniej dokumentacji i wyjaśnienia wersji zdarzeń lub – w przypadku wypadku – do przyjazdu policji.

Inne elementy, które można sfotografować, to słupy, drzewa lub inne elementy otoczenia, które również mogą służyć jako dowód. Po wykonaniu odpowiednich zdjęć musisz usunąć samochody z drogi, aby nie stwarzały zagrożenia dla ruchu lub go utrudniały. Podczas robienia zdjęć należy zachować szczególną ostrożność, aby samemu nie spowodować kolejnego zdarzenia drogowego.

Pamiętaj, że opis zdarzenia wypadku musi być podpisany przez obie strony. W przeciwnym razie mogą wystąpić trudności w otrzymaniu odszkodowania. Jeśli sprawca próbuje Cię oszukać, zadzwoń na policję. Po pomoc do policji warto zgłosić się także, gdy obawiasz się, że sprawca będzie próbował zaprzeczyć swojej winie podczas kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Sam opis nie wystarczy także, gdy masz podejrzenie, że sprawca zdarzenia jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków. W takim wypadku nawet przy małej stłuczce powinieneś wezwać policję. Nie zapomnij także sprawdzić, czy sprawca zdarzenia ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe. Jeżeli nie będzie go miał, uzyskanie odszkodowania może potrwać nico dłużej. 

W takich przypadkach wskazane jest również unikanie pośpiechu, ponieważ może to doprowadzić do tego, że oświadczenie zostanie nieprawidłowe wypełnione, w wyniku czego nie otrzymasz należnego Ci odszkodowania. By temu zapobiec, dobrze jest mieć przy sobie wydrukowany wcześniej przykładowy opis zdarzenia wypadku samochodowego. Dzięki temu nawet, gdy będziesz zdenerwowany, nie zapomnisz o żadnym ważnym szczególe.

opis-zdarzenia-wypadku

Przeczytaj także: Szkic kolizji dla ubezpieczyciela - jak go wykonać? 

Opis zdarzenia wypadku – podsumowanie

Teraz już wiesz, jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania, jeżeli pojawi się taka konieczność. Wiedza taka pozwoli Ci na uzyskanie należnej rekompensaty oraz zaoszczędzi czas i nerwy, co w sytuacji stresującej ma bardzo duże znaczenie. 

Zobacz także: OC Katowice, ubezpieczenie KIA

Pamiętaj także o ochronie Twojego auta. W LINK4 możesz wykupić zarówno obowiązkową polisę, jak i szereg dobrowolnych  ubezpieczeń, takich jak NNW, AutoCasco czy też Assistance. Możesz tego dokonać za pomocą naszej strony internetowej www.link4.pl, o każdej porze. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Zachęcamy również do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu z łatwością obliczysz wysokość składki. 

Już teraz sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy