Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Pokrowiec na samochód. Wyjaśniamy, kiedy warto z niego korzystać

Czas czytania: 4 min. 1 sek.

Zapewne zastanawiałeś się nieraz, jak możesz zadbać o Twoje auto poza standardowym myciem lub woskowaniem. Dobrym wyborem będzie pokrowiec na samochód. Ochroni on karoserię pojazdu przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. 

Spis treści:
1. Pokrowiec na samochód. Co to dokładnie jest?
2. Przed czym może chronić pokrowiec na auto? Przykłady
3. Pokrowce na samochody osobowe – co powinieneś zapamiętać?

Samochody parkujemy w różnego rodzaju miejscach. Nie ma znaczenia czy jest to zadaszony parking, osiedlowa droga lub przydomowy garaż. W każdym z tych miejsc samochód jest narażony na wiele szkodliwych czynników. Wpływają one bezpośrednio na stan techniczny karoserii oraz skracają żywotność samego pojazdu. Jak się przed tym uchronić? Czy pokrowce na auto są nadal wyrazem staromodności?

Pokrowiec na samochód. Co to dokładnie jest?

Pokrowiec na auto to nic innego jak tkanina wykonana z różnego rodzaju materiałów, którą możesz nałożyć bezpośrednio na Twój pojazd. Dzięki niemu z łatwością o niego zadbasz. Nie ma znaczenia miejsce, w którym najczęściej parkujesz auto. Nawet pod zadaszeniem jest on narażony na osiadanie kurzu oraz innych zabrudzeń. 

Poza oczywistym wpływem na walory estetyczne zabrudzenia mogą przyczynić się do szybszego matowienia lakieru. Jeżeli natomiast najczęstszym miejscem parkowania jest miejsce “pod chmurką”, samochód narażony jest na wiele więcej szkodliwych czynników środowiska. Są to przede wszystkim zmienne warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, grad, słońce), zanieczyszczenia powietrza, pyłki roślin, ptasie odchody oraz liście z drzew. Pokrowiec na samochód dobrze zabezpiecza całą karoserię przed ich negatywnym wpływem. 

Przeczytaj także: Czyszczenie podsufitki domowym sposobem. Poradnik krok po kroku

pokrowiec-na-samochod

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów pokrowców na samochody. Ich specyfikacje są zależne w głównej mierze od użytej do produkcji tkaniny. Jaka więc najlepiej sprawdzi się dla Twojego auta? Jeżeli miejscem postoju jest garaż lub zadaszona wiata, świetnie sprawdzi się pokrowiec jednowarstwowy. 

Najczęściej jest on wykonany z ortalionu lub włókniny polipropylenowej. Będzie on idealnym sposobem na ochronę przed kurzem i różnego rodzaju zabrudzeniami. Jest to szczególnie istotne w przypadku pojazdów, które z różnych względów dużo czasu stoją nieużywane w garażu. 

Jak już wspomnieliśmy, samochody trzymane pod gołym niebem są narażone na szereg szkodliwych czynników. Aby im zapobiec, warto sięgnąć po pokrowiec wykonany z kilku warstw materiału. Tego typu produkty są najczęściej pokrywane dodatkową powłoką PVC. W doskonały sposób ochroni ona auto przed kurzem czy śniegiem.  Wewnętrzna strona pokrowca wykonana jest z filcu lub bawełny. Zadaniem tego typu tkaniny jest uchronienie warstwy lakieru przed ewentualnymi zarysowaniami. Ponadto ta warstwa utrudnia przyleganie pokrowca do karoserii. W zimie natomiast uniemożliwia jego przymarzanie. 

Na rynku posiadamy szeroki wybór różnego rodzaju produktów. Klasyczna plandeka na samochód umożliwia przykrycie całego pojazdu, od dachu po opony. Jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku parkowania w garażach i pod wiatami. Ze względu na dużą powierzchnię materiału, pokrowiec może być ściągany przez wiatr na aucie zaparkowanym pod gołym niebem.

Innym rodzajem tego typu zabezpieczenia jest półpokrowiec na samochód. Jest to jedna z najwygodniejszych w użyciu form tego produktu. Umożliwia on ochronę dachu, maski oraz wszystkich szyb w pojeździe. Jest niezwykle łatwy w użyciu, a jego nakładanie nie jest czasochłonne. Innym rodzajem coraz częściej spotykanym na rynku jest pokrowiec na auto na zimę

Charakteryzuje się on dodatkowymi warstwami materiału, chroniącymi auto przed śniegiem i marznącym deszczem. Nie musisz obawiać się braku odpowiedniej wentylacji w tego rodzaju pokrowcach. Są one wyposażone w specjalne otwory, umożliwiające cyrkulację powietrza na powierzchni karoserii. 

pokrowiec-na-samochod

Przed czym może chronić pokrowiec na auto? Przykłady

Przyjrzyjmy się dokładniej zagrożeniom, przed którymi zakupiony pokrowiec może ochronić Twój samochód.

Deszcz i śnieg

Są to bez wątpienia jedne z najczęściej występujących opadów atmosferycznych. Ze względu na postępujące zmiany klimatyczne, mogą być bardzo szkodliwe dla powierzchni karoserii. Deszcz o mocnym zakwaszeniu powoduje szybkie postępowanie zmian korozyjnych. Każdy z tych opadów może przyczynić się do wytworzenia nowych ognisk rdzy na powierzchni lakieru. 

Warto więc wyposażyć się w odpowiedni produkt. Zimowy pokrowiec na samochód będzie chronił Twój pojazd nie tylko przed śniegiem, ale dodatkowo zabezpieczy szyby przed zamarzaniem. W przypadku ochrony przed opadami deszczu wystarczający będzie zakup pokrowca jednowarstwowego.

Promienie UV

Jest to czynnik występujący powszechnie, chociaż niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego szkodliwości. Bezpośrednio wpływa on niekorzystnie na bardzo wiele elementów samochodu. Uszkodzeniu mogą ulec wszelkie elementy wykonane z plastiku lub gumy. Listwy, drzwi czy uszczelki szyb pod wpływem długotrwałej ekspozycji na słońce blakną i konieczna jest ich wymiana. 

Ponadto zniszczeniu mogą ulec reflektory samochodowe. Są one pokryte wewnątrz lakierowanym poliwęglanem, który przez wpływ mocnego promieniowania UV zaczyna żółknąć, przez co klosze lamp stają się mniej przejrzyste. Różnego rodzaju zniszczeniom mogą ulec elementy wyposażenia wewnątrz samochodu. Są to przede wszystkim deska rozdzielcza i tapicerka, które poza utratą pierwotnego koloru mogą o wiele szybciej tracić techniczne właściwości. 

Promienie UV oddziałują też bezpośrednio na lakier pojazdu, który pod ich wpływem może szybko matowieć. Co więcej, jeżeli temperatury otoczenia są bardzo wysokie, to na jego powierzchni mogą pojawiać się pęcherzyki powietrza. Z upływem czasu w takich miejscach zacznie pojawiać się korozja.

Kurz i zabrudzenia

Pokrowce na samochody osobowe są dobrym zabezpieczeniem auta przed osiadaniem na nim kurzu i brudu. Dzieje się tak szczególnie podczas długiego nieużywania pojazdu. Sam postój w garażu nie uchroni Twojego samochodu przed zanieczyszczeniami. Długo utrzymująca się warstwa kurzu na karoserii może utrudnić jej dokładne wyczyszczenie oraz przyspieszyć proces matowienia lakieru. 

Warto więc zadbać szczególnie o auta nowe oraz te, których zewnętrzne części są w bardzo dobrym stanie. Dzięki zastosowaniu pokrowca Twój pojazd będzie chroniony bez Twojej ingerencji. Ponadto przed planowanym wyjazdem z garażu, nie będziesz musiał odwiedzać najpierw na myjni samochodowej. 

Sprawdź też: Usuwanie rys z lakieru. Jak się ich pozbyć?

pokrowiec-na-samochod

Pokrowce na samochody osobowe – co powinieneś zapamiętać?

Obecnie tego typu zabezpieczenia zewnętrzne pojazdów są coraz częściej stosowane. Nie kojarzą się już bowiem z autem starszego pana, uruchamianym tylko raz w tygodniu. Mogą mieć ogromny wpływ na żywotność karoserii, lakieru oraz części wewnętrznego wyposażenia. Na rynku dostępna jest szeroka gama pokrowców. Wybierz ten, który najlepiej będzie pasował do warunków, z którymi Twój samochód musi sobie na co dzień radzić. 

Zapoznaj się również z ofertą ubezpieczeń przygotowaną przez LINK4. Zakupiona polisa ochroni dodatkowo Ciebie i Twoje auto przed niespodziewanymi wydarzeniami. Polisa Autocasco gwarantuje wypłatę środków w sytuacjach zniszczenia bądź kradzieży auta. Sam zdecyduj, jaki wariant ubezpieczenia będzie dla Ciebie najlepszy.

Skorzystaj z naszego kalkulatora OC, a wyliczymy wysokość Twojej składki!

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21