Samochód z Anglii — jak go sprowadzić i zarejestrować

Brexit wywołał wiele niepewności, zwłaszcza jeśli chodzi o kupowanie samochodów z Wielkiej Brytanii. Czy nadal możemy legalnie importować je do Polski? Jak będzie wyglądać rejestracja anglika w Polsce w 2022 roku?

Poznaj procedury, które na Ciebie czekają, jeśli zamierzasz sprowadzić samochód z Anglii.

Spis treści
1. Auto z Anglii – dlaczego to dobry wybór?
2. Jak sprowadzić auto z Anglii?
3. Auto z Anglii. Najważniejsze Informacje

Brytyjskie samochody zarejestrowane po raz pierwszy po Brexicie, czyli po 1 stycznia 2021 roku, są traktowane przez polskie prawo jak pojazdy spoza Unii Europejskiej. Niestety w tym przypadku nie można zarejestrować auta z kierownicą po prawej stronie. W takim przypadku niezbędne będzie dokonanie przełożenia jej na lewą stronę. Warto o tym pamiętać

Auto z Anglii – dlaczego to dobry wybór?

Wielu kierowców decyduje się na poszukiwanie auta za granicą. Jednak rynki takie jak Niemcy, Holandia, lub nawet Francja są już bardzo mocno spenetrowane przez polskich handlarzy. Coraz ciężej znaleźć tam auta godne uwagi w atrakcyjnej cenie. Z tego też powodu w poszukiwaniu samochodu marzeń wielu z nas przekracza kanał La Manche. Można tam znaleźć tanie osobówki oraz auta dostawcze z Anglii w dobrym stanie technicznym z łatwą do sprawdzenia historią.

Jeżeli chodzi o ceny tego rodzaju pojazdów, to rzeczywiście są one atrakcyjne. Zwłaszcza teraz po Brexicie, gdy rynek samochodowy w Europie dla mieszkańców wysp znacznie się zmniejszył. Dlatego też, jeżeli znajdzie się kupiec z gotówką zainteresowany zakupem, są oni w stanie zejść sporo z ceny wywoławczej. Lepiej sprzedać auto trochę taniej niż czekać tygodnie na kolejnego chętnego.

samochod-z-anglii

Prawdą jest także, że angielskie samochody są zazwyczaj w dobrym stanie technicznym. Anglicy dbają o swoje pojazdy i regularnie je serwisują. Warto także wspomnieć o dobrych nawierzchniach oraz łagodnych zimach. W związku z tym auto z Anglii ma rzadko do czynienia z solą. Także wersje wyposażenia używanych pojazdów na Wyspach są często bogatsze niż te w Polsce, lub innych krajach kontynentu. Anglicy cenią komfort i są w stanie za niego zapłacić. Dlatego też sprowadzone samochody terenowe z Anglii mają skórzane fotele, napęd na cztery koła, a często także bardzo dobry system nagłośnienia.

Nie ma problemu także z prześledzeniem historii danego pojazdu. Na Wyspach działa specjalna baza. Znajdziesz ją pod tym adresem: https://www.check-mot.service.gov.uk/Zupełnie za darmo umożliwia ona sprawdzenie historii auta z Anglii. Dowiesz się między innymi, ile kilometrów samochód przebył w ciągu roku, oraz czy ma ważne badania techniczne. Znajdziesz także informacje o rodzaju paliwa, kolorze pojazdu i dacie rejestracji. Oczywiście podane będą wszelkie usterki oraz związane z nimi naprawy. Cofanie licznika w Anglii praktycznie się nie zdarza, gdyż przebieg także zapisywany jest we wspomnianej bazie. 

Sprawdź także: Przekładka anglika – co to jest i czy się opłaca? Wyjaśniamy

Jak sprowadzić auto z Anglii?

Po zakupie samochodu w Anglii konieczna jest jego krótkoterminowa rejestracja w tym kraju. Dzięki temu możesz legalnie przyjechać nim do Polski. Po transakcji otrzymasz fakturę lub umowę. Należy pamiętać, że nie potrzebujesz umowy w UK, ale w Polsce wymagana będzie przy rejestrowaniu pojazdu. Zaleca się zatem przygotowanie dokumentu w dwóch wersjach językowych, dzięki czemu zachowasz tłumaczenie na język polski, które jest niezbędne do rejestracji auta. Konieczne jest także krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu w Anglii.

Kupując pojazd, nie zapomnij wypełnić sekcji 4 certyfikatu odpowiadającego Twojemu dowodowi rejestracyjnemu. Będziesz potrzebować daty wyjazdu pojazdu z Wielkiej Brytanii. Powinieneś wysłać ten dokument do DVLA, odpowiednika polskiego wydziału komunikacji. Pomimo podania daty wyjazdu, nadal możesz zakupionym pojazdem poruszać się po drogach w UK.

Bezpośrednio przed wyjazdem masz obowiązek osobiście zwrócić zaświadczenie o rejestracji do DVLA i wskazać datę wyjazdu. Następnie uzyskasz certyfikat eksportowy tj. dokument V561. Dzięki niemu możesz poruszać się zakupionym pojazdem poza Wielką Brytanią, do czasu jego rejestracji w Polsce. Po powrocie konieczne jest opłacenie akcyzy. Obliczana jest ona w zależności od pojemności silnika sprowadzonego pojazdu. 

Odpowiednio akcyza wynosi:

 • 3,1% wartości pojazdu w przypadku silników do 2000 cm3,

 • 8,6% wartości pojazdu w przypadku silników powyżej 2000 cm3.

  samochod-z-anglii

Koszt sprowadzenia auta z Anglii, nie jest duży, jeśli zdecydujesz się na to sam. Możesz także skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, ale wtedy powinieneś liczyć się z wyższą ceną końcową auta.

Kolejnym krokiem jest przetłumaczenie umowy kupna-sprzedaży na język polski, tak by w wydziale komunikacji możliwe było na jej podstawie zarejestrowanie pojazdu. Dokonasz tego u tłumacza przysięgłego. Koszt takiej usługi nie jest duży i waha się między 30, a 50 złotych.

Pamiętaj także, żeby ubezpieczyć auto zaraz po sprowadzeniu go do naszego kraju. Powinieneś wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Ta polisa zapewnia ochronę przez okres 30 dni i nie będzie automatycznie odnawiana. Po zarejestrowaniu pojazdu będziesz musiał wykupić OC całoroczne. 

Przeczytaj również: Ubezpieczenie OC krótkoterminowe. Co to jest, ile kosztuje i kto może z niego skorzystać?

Samochód z Anglii – rejestracja. Czego potrzebujesz?

Sprowadzenie auta z Anglii to nie wszystko. Konieczne jest jego zarejestrowanie. Wymaga to od właściciela wizyty w miejscowym wydziale komunikacji, tak jak ma to miejsce w przypadku samochodu zakupionego w Polsce. Jeżeli pojazd jest współwłasnością, obowiązek ten dotyczy wszystkich współwłaścicieli. Pamiętaj, że dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego

 Oto jakie dokumenty należy zabrać ze sobą zabrać do urzędu, aby zarejestrować auto:

 • wniosek o rejestrację pojazdu, 

 • dokument potwierdzający własność pojazdu – umowa kupna-sprzedaży auta, faktura, 

 • dotychczasowe tablice rejestracyjne – angielskie tablice będziesz musiał oddać,

 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,

 • angielski dowód rejestracyjny, 

 • potwierdzenie opłacenia akcyzy,

 • potwierdzenie zakupu ubezpieczenia OC,

 • potwierdzenie wniesienia opłat skarbowych.

Co więcej, jeżeli sprowadzone auto zostało zarejestrowane w Anglii po raz pierwszy po 1 stycznia 2021 roku, konieczne jest dokonanie przekładki kierownicy na lewą stronę. Dopiero takie auto może zostać zarejestrowane w naszym kraju, gdyż krajem z ruchem prawostronnym jest tylko Anglia. Samochody starsze możesz zarejestrować i używać bez konieczności dokonywania takich zmian. Jest to jedna z konsekwencji Brexitu.

Samochód zostanie najpierw zarejestrowany na okres 30 dni, a po tym czasie otrzymasz tak zwany twardy dowód rejestracyjny, nowe tablice oraz naklejkę na szybę. Od tego momentu Twoje auto jest już zarejestrowane i możesz nim legalnie poruszać się po polskich drogach.

samochod-z-anglii

Auto z Anglii. Najważniejsze Informacje

Nasz mały poradnik powinien pomóc Ci w sprowadzeniu i zarejestrowaniu angielskiego samochodu w Polsce. Pamiętaj także, że w LINK4 oferujemy atrakcje ubezpieczenie OC oraz wiele innych wartych Twojej uwagi polis.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony LINK4.pl!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy