System e-TOLL – co to jest? Jak z niego korzystać?

System e-TOLL – od kiedy obowiązuje, jak działa oraz jakich urządzeń potrzebujesz, aby móc z niego korzystać?

W naszym najnowszym artykule wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć o tym rozwiązaniu!

Spis treści:

1. Co to jest system e-TOLL?
2. e-TOLL – jak działa system?
3. e-TOLL – urządzenie. Cena i specyfika działania
4. System e-TOLL. Kilka słów na koniec artykułu

Co to jest system e-TOLL?

Na początek zacznijmy od odrobiny definicji – co to jest e-TOLL? To System Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej za korzystanie z niektórych odcinków dróg szybkiego ruchu w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad1.

etoll1

e-TOLL umożliwia płacenie za przejazd bez konieczności zatrzymywania się na bramkach poboru opłat. Zamiast tego, kierowca musi zarejestrować się w systemie e-TOLL i zainstalować w samochodzie urządzenie do automatycznego rozliczania się za przejazdy (tzw. „urządzenie e-TOLL") lub aplikację mobilną. Gdy samochód przejeżdża przez odcinek drogi objęty e-TOLL, urządzenie automatycznie rozliczy opłatę za przejazd i naliczy ją na konto kierowcy. 

Przeczytaj także o ułatwieniach stosowanych w samochodach: Zestaw głośnomówiący do samochodu − jak działa? 

e-TOLL od 1 października 2021 roku zastąpił system ViaToll i aktualnie jest jedynym w Polsce systemem, który umożliwia uiszczanie opłaty elektronicznej za przejazd po drogach płatnych. Jego poprzednik wykorzystywał technologię radiową i działał na podstawie tzw. bramki. Z kolei e-TOLL bazuje na lokalizacji satelitarnej, która na bieżąco wyznacza położenie pojazdu i zestawia te informacje ze stawkami za przejazd danym odcinkiem drogi. 

Dla kogo przeznaczony jest e-TOLL? Dla „osobówek”, czyli pojazdów lekkich, jak i pojazdów ciężkich, m.in.:

 • samochodów osobowych z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy do 3,5 t,

 • mikrobusów z liczbą miejsc siedzących poniżej 9 z przyczepą o łącznej dmc pojazdu i przyczepy do 3,5 t,

 • ciągników siodłowych z naczepą lub bez o dmc do 3,5 t,

 • samochodów dostawczych do 3,5 t,

 • samochodów ciężarowych o dmc co najmniej 12 t.

Jakie są korzyści systemu? Głównie oszczędność czasu, benzyny oraz bezpieczeństwo – kierowcy nie muszą się zatrzymywać i wysiadać z pojazdu, aby korzystać z bramek, co pozytywnie wpływa na płynność ruchu. Płatność jest bezgotówkowa, sprawna i bezpieczna, jednak rozwiązanie ma też wady. Przede wszystkim system obowiązuje na wybranych odcinkach dróg A2 i A4, m.in. Konin Wschód – Stryków.

e-TOLL – jak działa system?

Jak działa e-TOLL? Mechanizm jest dość prosty. System wykorzystuje rozwiązanie technologii satelitarnej. Wyznacza pozycję pojazdu, a dzięki wirtualnym bramownicom rejestruje, ile kilometrów poruszaliśmy się płatnymi odcinkami dróg. Zebrane informacje automatycznie przesyła do systemu opłat i dodaje do konta kierowcy.

Co ciekawe, to użytkownik samodzielnie decyduje o metodzie przesyłania danych o lokalizacji pojazdu. Może wybrać do tego:

 • dedykowaną, darmową aplikację mobilną e-TOLL, z której można korzystać bez konieczności modyfikowania ustawień pojazdu,

 • Zewnętrzny System Lokalizacji (ZSL), który montowany jest na stałe w pojeździe i współpracuje z komputerem pokładowym samochodu oraz cyfrowym tachografem,

 • On Board Unite (OBU) – niewielkie, przenośne urządzenie zasilane gniazdem zapalniczki.

Co ważne, urządzenie przypisane do Internetowego Konta Klienta e-TOLL działa bezobsługowo i automatycznie wysyła dane do systemu. Jeśli wybierzesz aplikację, musisz się do niej zalogować, a następnie ręcznie rozpocząć naliczanie.

etoll2

Aby móc korzystać z systemu e-TOLL, należy najpierw zarejestrować indywidualne konto użytkownika. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • na stronie www systemu e-TOLL (np. za pomocą profilu zaufanego),

 • stacjonarnie w Miejscach Obsługi Klienta, 

 • poprzez e-Urząd Skarbowy,

 • za pośrednictwem dostawcy kart flotowych.

W formularzu zgłoszeniowym należy podać swoje dane osobowe oraz informacje o pojeździe (z dowodu rejestracyjnego). Na jednym koncie możesz zapisać dowolną liczbę pojazdów.

Musisz także wybrać preferowaną formę płatności:

 • urządzenie e-TOLL;

 • kartę płatniczą/płatność internetową.

Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, musisz zakupić urządzenie e-TOLL i zainstalować je w Twoim samochodzie. Możesz zamówić je przez Internet lub wybrać się do punktu sprzedaży. Gdy zarejestrujesz się w systemie i zainstalujesz urządzenie e-TOLL (lub wybierzesz formę płatności karta płatnicza lub płatność internetowa), możesz korzystać z dróg objętych e-TOLL. Przejeżdżając przez odcinek objęty systemem, opłata za przejazd zostanie automatycznie naliczona na Twoje konto.

e-TOLL – urządzenie. Cena i specyfika działania

Opłaty za przejazdy po odcinkach objętych e-TOLL są naliczane w zależności m.in. od rodzaju pojazdu, trasy przejazdu czy odległości pokonanej drogi. Kwoty naliczane są automatycznie przez system i pobierane z konta kierowcy lub bezpośrednio z jego karty płatniczej. 

Co ciekawe, kierowcy mogą także skorzystać z różnych form ulg i zniżek, takich jak ulga dla pojazdów zasilanych alternatywnie lub zniżka dla kierowców regularnie korzystających z systemu e-TOLL.

Warto też pamiętać o dwóch możliwościach płatności: przedpłaconej lub odroczonej. W pierwszym przypadku najpierw musisz doładować Konto Klienta e-TOLL za pomocą przelewu bankowego, karty płatniczej, karty flotowej czy płatności BLIK. To wygodne rozwiązanie – po każdym przejeździe przez odcinki dróg płatnych Twoje saldo zostaje automatycznie pomniejszone o odpowiednią kwotę. Jeśli na koncie nie będzie wystarczających środków, opłatę musisz uiścić w ciągu trzech dni od daty przejazdu.

etoll3

Druga opcja to konto z odroczoną płatnością. Decydując się na nią, opłaty za przejazdy po drogach płatnych uiścisz na koniec okresu rozliczeniowego, który wynosi jeden miesiąc. Masz na to 14 dni od zakończenia terminu rozliczeniowego. Aby móc wybrać płatność odroczoną, musisz jednak wykazać zabezpieczenie finansowe, np. w formie gwarancji bankowej czy ubezpieczeniowej.

Aby sprawdzić saldo i historię przejazdów, możesz zalogować się na swoje konto w systemie e-TOLL za pomocą unikalnego numeru identyfikacyjnego i hasła. 

Sprawdź również: Gniazdo AUX − czy warto mieć je w samochodzie? 

System e-TOLL. Kilka słów na koniec artykułu

Tysiące kierowców z powodzeniem korzysta już z systemu e-TOLL. Czy dołączysz do nich? Korzyści jest wiele – wygoda, oszczędność czasu, mniejsze korki na przejeździe przez bramki. A dzięki naszemu poradnikowi bez problemu założysz Konto Klienta e-TOLL i wybierzesz najwygodniejsze dla Ciebie możliwości płatności. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat e-TOLL– gov.pl to miejsce, gdzie znajdziesz wszelkie, niezbędne informacje.

Jako kierowca nie zapominaj nie tylko o komforcie jazdy, ale też o bezpieczeństwie na drodze. Podjeżdżając do punktu poboru opłat, zachowaj należytą ostrożność i dostosuj swoją prędkość na drodze.

Sprawdź również: OC Volkswagen T-Rocrejestracja samochodu Wołomin

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego tak ważne jest obowiązkowe ubezpieczenie OC. Do każdego pakietu OC oferujemy także unikalny Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, który obejmuje m.in. pomoc informacyjną 24/7, usprawnienie pojazdu na miejscu wypadku lub holowanie do 100 km. To także gwarancja samochodu zastępczego na 3 dni w razie wypadku lub kradzieży. 

Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44. Chętnie udzielą wszelkich informacji lub pomogą w wykupieniu polisy. Jeśli preferujesz spotkania osobiste, odwiedź agenta współpracującego z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

1https://etoll.gov.pl/ 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy