Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Uszkodzony regulator napięcia alternatora. Objawy, przyczyny i naprawa awarii

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 38 sek.

Uszkodzony regulator napięcia, chociaż nie jest poważną awarią, może być uciążliwy. Migające światłą, niestabilna praca akumulatora – problem może leżeć właśnie w uszkodzonym regulatorze napięcia alternatora. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co jest przyczyną tej awarii i jak ją naprawić.

Prąd jest niezbędny już na etapie odpalania silnika – zasila on rozrusznik, który wprawia w ruch jednostkę napędową. Jest on także konieczny do prawidłowej pracy innych podzespołów samochodu, jednak podczas jazdy za jego wytwarzanie i dostarczanie do akumulatora odpowiada alternator. Sam akumulator nie jest w stanie dostarczyć bez przerwy energii, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania samochodu, dlatego jest on ciągle ładowany właśnie przez alternator. Aby nie uszkodzić delikatnej baterii, jego działanie musi być jednak stabilizowane, za co odpowiada regulator napięcia alternatora. Objawy uszkodzenia regulatora napięcia w alternatorze nie powinny więc żadnym wypadku być lekceważone.

Regulator napięcia do alternatora – dlaczego jest tak ważny?

Regulator napięcia to podzespół, który odpowiada za stabilizowanie napięcia prądu, który jest wytwarzany podczas pracy alternatora. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia całego układu ładowania w samochodzie zadanie. Podczas jazdy napięcie prądu wytwarzanego w alternatorze nieustannie się zmienia i są to zmiany dość skokowe. Ma na to wpływ przede wszystkim ciągła zmiana prędkości obrotowej silnika.

Jeśli chodzi o akumulatory, to mogą one być ładowane w bezpieczny sposób tylko w pewnym zakresie napięcia. Dla większości standardowych baterii samochodowych jest to 14V (+/- 0,5V). Wspomniane wcześniej skoki napięcia są więc niebezpieczne dla samego akumulatora, ale także całej instalacji elektrycznej pojazdu. W ekstremalnych przypadkach może dojść nawet do zwarcia i samozapłonu auta.

Odpowiedni prąd ładowania jest bardzo ważny z punktu widzenia użytkownika samochodu. Zbyt niskie napięcie może sprawić, że bateria będzie niedoładowana i w niektórych sytuacjach może całkowicie się rozładować. Natomiast za wysokie napięcie może uszkodzić akumulator i konieczna będzie jego wymiana. Dlatego regulator napięcia do alternatora jest tak ważny.

Jak działa regulator napięcia? Objawy poprawnej i niepoprawnej pracy

Utrzymywanie napięcia z alternatora na stałym poziomie realizowane jest w dość prosty sposób. Odbywa się ono poprzez włączanie i wyłączanie prądu wzbudzania prądnicy, co w efekcie pozwala na ustabilizowanie napięcia na pożądanym poziomie. Jeżeli regulator i sam alternator działają prawidłowo, to napięcie podczas pracy silnika ma stałą wartość – zarówno przy niskich, jak i wysokich obrotach jednostki napędowej.

Zdecydowana większość podzespołów auta to elementy eksploatacyjne, które zużywają się, aby w końcu wymagać wymiany i bynajmniej nie jest w tym przypadku wyjątkiem regulator napięcia. Objawy uszkodzenia takie jak:

 • świecenie się kontrolki ładowania na desce rozdzielczej podczas rozruchu silnika lub samej jazdy,
 • brak prądu podczas ładowania,
 • zbyt niskie napięcie ładowania albo
 • charakterystyczny zapach siarki. 

Kwalifikują ten element układu elektrycznego pojazdu do natychmiastowej wymiany. Zwłaszcza ostatni objaw na liście jest efektem przeładowania akumulatora. 

Jeśli więc tylko poczujesz zapach siarki w swoim samochodzie, niezwłocznie zatrzymaj pojazd, odczekaj chwilę i jak najszybciej udaj się do mechanika. 

Jeżeli nie zareagujesz od razu na pojawiające się objawy uszkodzonego regulatora napięcia, możesz dość poważnie uszkodzić instalację elektryczną w swoim samochodzie.

Jak sprawdzić regulator napięcia w alternatorze? Objawy jego usterki są niekiedy podobne do awarii całego alternatora. 

Jednak w pierwszej kolejności sprawdź regulator za pomocą miernika elektrycznego. 

Skontroluj, czy między regulatorem napięcia a alternatorem przepływa prąd. Następnie, po odpaleniu silnika, sprawdź, jakie jest napięcie na akumulatorze i regulatorze. Jeżeli wartości różnią się w zależności od obrotów, to znaczy, że regulator kwalifikuje się do wymiany.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Co najczęściej jest powodem awarii regulatora napięcia?

Wiesz już więc na jakie objawy uszkodzenia regulatora napięcia zwrócić uwagę, ale co tak właściwie może wywołać awarie tego podzespołu? 

Powodów awarii regulatora napięcia może być kilka:

 • Nadmierne obciążenie – podłączenie zbyt wielu odbiorników prądu do układu elektrycznego może powodować jego przeciążenie, co w konsekwencji może przepalić regulator napięcia. Objawy uszkodzenia przez nadmierne obciążenie to m.in. zapach spalenizny, a w skrajnych przypadkach nawet dymienie z okolic regulatora napięcia.
 • Wady fabryczne i zużycie – jak każdy komponent elektroniczny, regulator napięcia może ulec awarii z powodu wad fabrycznych lub naturalnego zużycia w wyniku długotrwałego użytkowania.
 • Wadliwe połączenia elektryczne – luźne lub skorodowane połączenia elektryczne mogą prowadzić do przepięć oraz zwarć, co z kolei może uszkodzić regulator.
 • Awaria innych części alternatora – uszkodzenie innych komponentów alternatora, takich jak wirnik czy stojan, może powodować nadmierne obciążenia regulatora, prowadząc do jego awarii.
 • Ekstremalne warunki pracy – wysokie temperatury lub wilgotność mogą również negatywnie wpływać na regulator napięcia, skracając jego żywotność.

Jeżeli chcesz uniknąć uszkodzenia regulatora, ważne jest regularne sprawdzanie stanu alternatora i innych części układu elektrycznego pojazdu oraz uważne obserwowanie pracy podzespołów elektrycznych w celu zauważenia wszelkich nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu

Pamiętaj również o przestrzeganiu zaleceń producenta dotyczących obsługi i konserwacji Twojego pojazdu.

Regulator napięcia alternatora – naprawa awarii

Po zdiagnozowaniu naprawa usterki nie jest zbyt skomplikowana. Na początek należy wyjąć z samochodu alternator. W tym celu musisz zdjąć klemy z akumulatora i zdemontować pas napędowy z prądnicy, po czym możesz wymontować alternator z samochodu. Sam regulator napięcia znajduje się w jego wnętrzu, więc konieczne jest rozkręcenie obudowy alternatora i wymiana uszkodzonego elementu na sprawny.

Nowy regulator napięcia do alternatora kosztuje zazwyczaj od 50 do 500 złotych – w zależności od tego, jaki model samochodu posiadasz. Natomiast jeżeli naprawa tego typu usterki jest dla Ciebie zbyt trudna, to polecamy skorzystanie z pomocy doświadczonego mechanika. Ceny wymiany uszkodzonego regulatora napięcia oscylują w przedziale od 50 do 150 złotych, w zależności od wielkości miasta, w którym będzie wykonywana naprawa.

Co z jednośladami? Czyli objawy uszkodzonego regulatora napięcia w motocyklu i skuterze

Regulator napięcia, tak jak i sam alternator, znajdziemy również w innych pojazdach nie tylko samochodach, ale również i w jednośladach. 

Objawy uszkodzonego regulatora napięcia w skuterze czy w motocyklu są bardzo zbliżone do tych, które możesz zaobserwować w samochodach osobowych oraz innych pojazdach wyposażonych w bliźniaczy układ elektryczny do tego znanych z aut. 

Do obserwowalnych objawów uszkodzenia regulatora napięcia zalicza się: 

 • Problemy z akumulatorem – nadmierne ładowanie lub niedostateczne ładowanie, a tym samym problemy przegrzewanie się akumulatora lub problemy z uruchomieniem silnika mogą świadczyć o problemach z regulatorem napięcia,
 • Problemy z oświetleniem – niestabilne napięcie może powodować miganie świateł lub ich zbyt jasne, lub zbyt słabe świecenie, 
 • Wariująca elektronika – nieregularne lub nieprzewidywalne zachowanie elektroniki pokładowej, wskaźników oraz wyświetlaczy może świadczyć o tym, że coś niedobrego dzieje się z układem elektrycznym Twojego jednośladu. 
 • Zapach spalenizny lub inne widoczne uszkodzenia – podobnie jak w przypadku samochodów, wszelkie zapachy spalenizny lub siarki dochodzące z okolicy alternatora i regulatora napięcia, jak i inne widoczne jego uszkodzenia mechaniczne, są oznaką poważnych problemów z tym podzespołem. 

Powyższe objawy mogą świadczyć o tym, że regulator napięcia jest uszkodzony. Objawy te nie mogą być w żadnym wypadku lekceważone.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Awaria przez uszkodzony regulator napięcia – jak może pomóc Assistance

Jeżeli zignorujesz pojawiające się objawy uszkodzonego regulatora napięcia, wysoce prawdopodobne staje się ryzyko tego, że któregoś dnia Twój pojazd nie będzie chciał odpalić z powodu rozładowanego akumulatora lub innych problemów z elektroniką

Pomocne w takich sytuacjach może okazać się nieobowiązkowe ubezpieczenie Assistance, dzięki któremu Twój samochód może zostać odholowany we wskazane przez Ciebie miejsce (np. do najbliższego warsztatu) w ramach limitu kilometrów obowiązującym w wybranym przez Ciebie wariancie ubezpieczenia. 

Jeżeli jednak będzie to możliwe, istnieje również szansa na to, że awaria regulatora lub nawet całego alternatora zostanie usunięta przez pomoc drogową na miejscu jej wystąpienia również w ramach ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie Assistance w LINK4 może być wykupione jedynie w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Możesz również porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Uszkodzony regulator napięcia alternatora – podsumowanie

Regulator napięcia alternatora to element, o którego istnieniu nie zdaje sobie sprawy wielu kierowców. Dowiadują się oni o nim zazwyczaj wtedy, gdy zaczynają się problemy z rozładowanym akumulatorem lub niedziałającą instalacją elektryczną pojazdu. I choć sam regulator jest niewielki, a jego cena naprawdę symboliczna, to jest to podzespół, którego awaria powoduje poważne problemy.

Na szczęście objawy uszkodzonego regulatora napięcia są dość łatwo zauważalne, a naprawa względnie prosta i większość domorosłych mechaników poradzi sobie z nią we własnym garażu. Dla wszystkich innych kierowców, których spotka ta awaria, mamy dobrą wiadomość – naprawa tej usterki u mechanika jest dość tania i nie powinna sprawiać większych problemów.

W sytuacji, gdy w trasie Twoje auto zostanie unieruchomione i odkryjesz, że masz uszkodzony regulator napięcia alternatora wiedz, że istnieje sposób na otrzymanie fachowej pomocy. Daje ją Assistance, które możesz znaleźć w LINK4. W takiej lub podobnej sytuacji możesz liczyć na lawetę, naprawę samochodu na miejscu, jeżeli to możliwe, lub auto zastępcze. Jest to bardzo przydatne zabezpieczenie, zarówno podczas dalekiej podróży, jak i przy codziennej jeździe w mieście.

Rozwijając temat ubezpieczeń, warto przypomnieć, że każdy właściciel samochodu musi posiadać aktualne OC. Jeżeli szukasz takiej polisy dla swojego pojazdu, skorzystaj z naszego Kalkulatora i sprawdź ofertę LINK4. Tu szybko i sprawnie wykupisz ubezpieczenie OC samochodu online.

Poza OC, które jest jedynie podstawowym ubezpieczeniem dla posiadaczy pojazdu, możesz zdecydować się również na dodatkową polisę Autocasco. Zapewnia ona inny zakres ochrony – m.in. na wypadek kradzieży czy uszkodzenia pojazdu na skutek różnych nieprzewidzianych zdarzeń. To ochrona, o którą zdecydowanie warto zadbać. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź również: Rejestracja samochodu Szczecin, OC Ford

FAQ — często zadawane pytania

Jakie są typowe objawy uszkodzenia regulatora napięcia?

Typowe objawy uszkodzenia regulatora napięcia to nieregularne napięcie ładowania, słabe lub szybko rozładowujące się baterie, migające lub słabe światła, problemy z uruchomieniem pojazdu oraz uszkodzenia innych elektronicznych komponentów pojazdu.

Czy uszkodzony regulator napięcia można naprawić samodzielnie?

Naprawa uszkodzonego regulatora napięcia samodzielnie jest możliwa, ale zależy od poziomu złożoności regulatora i Twoich umiejętności. W przypadku prostych regulatorów wymiana uszkodzonych części może być stosunkowo prosta. Jednak w nowoczesnych pojazdach, regulator często jest zintegrowany z alternatorem i wymaga specjalistycznej wiedzy i narzędzi do naprawy lub wymiany. Jeśli nie masz doświadczenia w pracach mechanicznych, zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalisty.

Dlaczego ważne jest natychmiastowe naprawienie regulatora napięcia?

Natychmiastowa naprawa regulatora napięcia jest ważna, ponieważ jego uszkodzenie może prowadzić do niestabilnego napięcia, co zagraża innym komponentom elektrycznym pojazdu. Może to spowodować przeciążenie i uszkodzenie akumulatora, świateł, systemu zapłonowego, a nawet elektroniki pokładowej, co może prowadzić do kosztownych napraw i potencjalnie niebezpiecznych sytuacji podczas jazdy.

Czy awaria regulatora napięcia wpływa na pracę akumulatora i innych elementów elektrycznych w samochodzie?

Tak, awaria regulatora napięcia wpływa na pracę akumulatora i innych elementów elektrycznych w samochodzie. Uszkodzony regulator może powodować nadmierne lub niewystarczające ładowanie akumulatora, co prowadzi do jego przedwczesnego zużycia lub uszkodzenia. Również inne elementy elektryczne, takie jak oświetlenie, systemy audio i elektronika pokładowa, mogą być narażone na uszkodzenie z powodu niestabilnego napięcia.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21