Woda w samochodzie – dowiedz się, jak się jej pozbyć?

Dlaczego woda w samochodzie jest poważnym problemem? W jaki sposób osuszyć pojazd? Dowiedz się, skąd bierze się woda w aucie i co zrobić, gdy pojawią się problemy z gromadzącą się wilgocią.

Spis treści:
1. Woda w samochodzie – skąd się bierze?
2. Woda w samochodzie. Jakie konsekwencje za sobą niesie?
3. Woda w kabinie samochodu – jak się jej pozbyć?
4. Woda w samochodzie – podsumowanie

Woda w samochodzie to bardzo poważna sprawa. Gdy ją zignorujesz, może się okazać trudna do usunięcia. W związku z tym, jeżeli tylko pojawią się jakiekolwiek symptomy wilgoci gromadzącej się w pojeździe – warto od razu dokładnie przyjrzeć się temu problemowi i jak najszybciej go wyeliminować.

Woda w samochodzie – skąd się bierze?

Woda w samochodzie od strony kierowcy może pojawić się wtedy, gdy wsiadasz do auta podczas silnych opadów deszczu. Wówczas otwarte drzwi sprawiają, że może się on dostać do środka. Jednak nie jest to jedyna sytuacja, w której pojawia się woda w kabinie samochodu. Poza tym czasem zdarza się, że woda w samochodzie po deszczu wcale nie znika.

Okazuje się bowiem, że woda w samochodzie od strony kierowcy może pojawić się także wtedy, gdy w drzwiach znajdują się zmurszałe uszczelki. Wówczas jazda w deszczu często prowadzi do tego, że woda przedostaje się na wycieraczki czy dywaniki. Niekiedy – gdy uszczelki uszkodzone są także w okolicach szyb – dochodzi do tego, że pojawia się woda w drzwiach samochodu

Woda w samochodzie od strony pasażera może pojawić się z taką samą częstotliwością jak w przypadku kierowcy. Nawet wtedy, gdy drzwi te nie są często otwierane. Wówczas również główny problem leży w niepełniących swoich funkcji uszczelkach.

A co, gdy u Ciebie pojawia się woda na szybie od środka samochodu? To także częsta przypadłość. Wiąże się ona z faktem, że w aucie jest dużo wilgoci, która parując, osiada właśnie na szybach. Jest to szczególnie problematyczne zimą – gdy nocą woda na szybach może zamarznąć, zdecydowanie komplikując poranne odśnieżanie i odmrażanie pojazdu.

woda-w-samochodzie

Nie można zapominać także o tym, że woda w samochodzie na podłodze może się pojawić po prostu na skutek jej wylania. Niezakręcona butelka może cieknąć, mocząc tapicerkę oraz dywaniki, przysparzając nieco kłopotu właścicielowi pojazdu. Kolejna kwestia może wiązać się z sytuacją, w której śnieg naniesiony do samochodu się roztapia. Wówczas po kilku minutach podróży może pojawić się woda na podłodze w aucie.

Jak widzisz – jest wiele powodów, przez które może pojawić się woda w kabinie samochodu. Niektóre z nich są prozaiczne, inne nieco bardziej zaawansowane. W Twoim aucie także pojawiła się woda w samochodzie? Jak wysuszyć tapicerkę i jak pozbyć się problemu? Koniecznie czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Sprawdź także: Jak pozbyć się wilgoci z auta? Poradnik

Woda w samochodzie. Jakie konsekwencje za sobą niesie? 

Gdy woda w aucie, np. po opadach deszczu nie znika, konsekwencje mogą być różnorodne. Im dłużej wilgoć gromadzi się w pojeździe, tym trudniej jest jej się potem pozbyć. Trzeba pamiętać o tym, że brak reakcji może skończyć się tym, że w tapicerce pojawi się pleśń lub grzyb. 

Co w związku z tym? Oczywistym problemem jest to, że tego typu mikroorganizmy będą niezwykle uciążliwe dla osób z alergiami. Mogą one jednak działać drażniąco dla osób, które dotychczas nie miały tego typu problemów. 

Gromadząca się woda na podłodze w aucie, przyczyniając się do rozwoju wspomnianych mikroorganizmów, może także prowadzić do pojawienia się charakterystycznego nieprzyjemnego zapachu. Nie ma się co łudzić – bez usunięcia przyczyny nie da się całkowicie wyeliminować problemu. 

Woda w samochodzie od strony kierowcy – ale także ta, która pojawia się w innych miejscach – powinna skłonić Cię do jak najszybszego przyjrzenia się problemowi. Zwlekając, możesz tylko pogorszyć sytuację.

woda-w-samochodzie

Woda w kabinie samochodu – jak się jej pozbyć?

Irytuje Cię woda w samochodzie? Jak wysuszyć pojazd i doprowadzić go do pełnej funkcjonalności? Prawda jest taka, że woda w samochodzie na podłodze lub w innych miejscach może okazać się sporym problemem, wymagającym kompleksowych działań. Przede wszystkim – trzeba zlokalizować miejsce, przez które woda przedostała się do auta. W końcu nie bierze się ona znikąd. 

Woda w samochodzie z tyłu – w okolicach bagażnika – często jest skutkiem tego, że w okolicach klapy zgromadziło się sporo zanieczyszczeń. Bardzo często są to liście, które nieusuwane regularnie, powoli gniją, niszcząc uszczelki i zatykając otwory, przez które w sposób naturalny odprowadzałaby się woda. W związku z tym konieczne jest dokładne usunięcie tego typu miejsc i zakamarków. Gdy pojawia się woda w aucie po deszczu, warto w tym samym momencie dokładnie przyjrzeć się uszczelkom – czy wskutek takiej ekspozycji na wilgoć nie uległy one poważniejszym uszkodzeniom. W tym momencie warto byłoby je także posmarować środkiem do konserwacji uszczelek.

Woda w drzwiach samochodu pojawia się wtedy, gdy uszczelki przestały pełnić swoje funkcje. W takiej sytuacji trzeba dokładnie się im przyjrzeć – a gdyby nie było innej możliwości – wymienić. 

Trzeba przy tym pamiętać, że woda w samochodzie po deszczu zbiera się zwłaszcza wtedy, gdy w drzwiach zatkane zostaną odpływy. Może się to zdarzyć wskutek gromadzenia zanieczyszczeń, ale niekiedy są one nieświadomie zatkane w inny sposób. W związku z tym, gdy w Twoim przypadku gromadzi się woda w samochodzie od strony pasażera lub kierowcy – koniecznie przyjrzyj się tej kwestii.

Gdy już uda Ci się ustalić powody gromadzenia się wody – możesz przejść do suszenia. Wyjmij wycieraczki z samochodu, otwórz wszystkie drzwi na oścież i pozwól samochodowi wyschnąć. Najlepiej jest zrobić to w słoneczny, suchy dzień. Oczywiście – nie każdy ma możliwość, aby pozostawić pojazd w ten sposób na kilkanaście godzin. Nie każdy też chce czekać do lata. Dlatego też stosuje się rozmaite środki pomocnicze.

Gdy irytuje Cię woda w samochodzie z tyłu lub przodu, można wykorzystać… żwirek dla kota. To jeden ze środków, które cechuje bardzo dobre pochłanianie wilgoci. Po kilku godzinach środek należy odkurzyć – a w razie potrzeby czynność powtórzyć. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej skuteczne niż osuszanie przy użyciu np. gazet.

Podczas osuszania pojazdu nieocenione są także wszelkiego rodzaju pochłaniacze wilgoci. Mogą to być np. elektryczne urządzenia, które należy uruchomić na przynajmniej kilka godzin w pojeździe. Przydatne mogą okazać się także klasyczne pochłaniacze, które pozostawia się w aucie na od kilku do kilkunastu dni. 

Pamiętaj także o tym, że perfekcyjne osuszenie samochodu wymaga cierpliwości. Niekiedy potrzebne będzie znacznie więcej niż nie tylko jedno posiedzenie. Dlatego też w przerwach między „sesjami” osuszającymi, staraj się korzystać z klimatyzacji. Jeżeli w Twoim przypadku występuje woda na szybie od środka samochodu – stosuj także środki do czyszczenia szyb chroniące przed parowaniem.

woda-w-samochodzie

Przeczytaj także: Silikon do uszczelek. Gdzie i jak stosować go w samochodzie?

Woda w samochodzie – podsumowanie

Widzisz, że woda w samochodzie może być bardzo poważnym problemem. Na pewno jest to kwestia, której nie warto lekceważyć. Jeżeli jednak wykażesz się wytrwałością – uda Ci się usunąć problem w ciągu kilku posiedzeń. Pamiętaj jednak, że jeżeli chcesz to zrobić dobrze – trzeba do tego podejść z odpowiednim planem i z odpowiednią cierpliwością.

Zobacz też: ubezpieczenie w Krakowie, OC Toyota

Gdy mowa o kwestiach, które wymagają odpowiedniego planowania – trudno nie wspomnieć także o ubezpieczeniach komunikacyjnych. W końcu to bardzo istotny element, mający wpływ na bezpieczeństwo zarówno podczas dalszych podróży, jak i w trakcie codziennego poruszania się po mieście.

Pamiętaj, że istotne jest nie tylko ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – z którego wypłacane jest odszkodowanie dla poszkodowanego w przypadku kolizji drogowej. Bardzo istotna jest także polisa AC. Kalkulator na stronie LINK4 pozwoli Ci poznać orientacyjne składki za taką polisę. W końcu zdecydowanie warto pomyśleć o zabezpieczeniu się na wypadek uszkodzenia samochodu czy jego kradzieży. Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń na 22 4444444 i porozmawiaj z konsultantem. Możesz też osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy