Wymiana gum stabilizatora — jak rozpoznać zużycie?

Istnieje duża szansa, że kierowca będzie musiał zmierzyć się z sytuacją, jaką jest wymiana gum stabilizatora. Pełnią one bowiem ważną funkcję w samochodzie. Jakie są objawy zużycia tych elementów, o czym pamiętać podczas prac oraz ile kosztuje wymiana?

Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Spis treści:
1. Gumy stabilizatora – co to?
2. Łączniki – do czego służą w samochodzie?
3. Kiedy wymienić gumy stabilizatora? Najczęstsze objawy zużycia
4. Wymiana gum stabilizatora – cena
5. Wymiana gumy stabilizatora – o czym jeszcze należy pamiętać?
6. Teraz już wiesz, kiedy wymiana gum stabilizatora jest konieczna!

Gumy stabilizatora – co to?

Stabilizator to wykonany z metalu drążek, którego zadanie polega na łączeniu ze sobą obydwu wahaczy lub innych elementów umieszczonych bezpośrednio w zawieszeniu pojazdu. Bywają przypadki, gdy oba elementy są połączone bez wykorzystania łączników, ale obecnie rozwiązanie to jest coraz rzadsze. W nowoczesnych samochodach wykorzystuje się specjalne gumy stabilizatora, które stanowią znacznie mniejsze drążki zakończone specyficznymi przegubami kulowymi oraz elementami wykonanymi z gumy. 

wymiana-gum-stabilizatora

Stabilizator posiada dwie gumy po jednym na każdy wahacz lub inny podzespół, który łączy. Zazwyczaj tego typu produkty są rozlokowane w przedniej części układu zawieszenia, ale można je również spotkać z tyłu. Wiele zależy od rozwiązań stosowanych przez danego producenta. Czytaj dalej i dowiedz się, jak ważne są gumy stabilizatora. Wymiana tych elementów nie powinna pochłonąć Twojego całego budżetu.

Sprawdź także: Łącznik stabilizatora. Co to jest i kiedy wymaga wymiany?

Łączniki – do czego służą w samochodzie?

Łączniki mają wbrew pozorom bardzo ważne zadanie polegające na zapobieganiu nadmiernym przechyłom karoserii w momencie, gdy wykonywany jest manewr skrętu. Połączenie kół zmniejsza ryzyko uniesienia się koła zewnętrznego, co zgodnie z zasadami fizyki jest naturalnym zjawiskiem, które w tej sytuacji doprowadziłoby do groźnego wypadku. Stabilizator wyposażony w łączniki jest więc odpowiedzialny za zachowanie dobrej przyczepności obydwu kół, podczas gdy pojazd skręca. Ten element można uznać za bardzo ważny element bezpieczeństwa.

Zarówno stabilizator, jak i gumy pracują codziennie w trudnych warunkach oraz mają do czynienia z dużymi przeciążeniami. Same łączniki są produkowane w taki sposób, by wytrzymały nawet do kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Oczywiście ten okres może się znacznie skrócić, jeśli jesteś porywczym kierowcą lub poruszasz się na drogach złej jakości. Inwestuj więc w solidne gumy stabilizatora. Wymiana nie będzie musiała być szybko powtarzana.

wymiana-gum-stabilizatora

Kiedy wymienić gumy stabilizatora? Najczęstsze objawy zużycia

Wielu mechaników stwierdza, że gumy stabilizatora zużywaj się o wiele częściej, gdy pojazd porusza się do złej jakości drogach pełnych dziur i nierówności. Czerwona lampka w Twojej głowie powinna pojawić się, gdy zauważysz pogarszającą się precyzję w prowadzeniu pojazdu. Nie chodzi tylko o pokonywanie zakrętów, ale również jazdę po prostej drodze. Jeśli czujesz, że ciężko jest utrzymać prawidłowy tor jazdy, musisz przygotować się do wizyty w warsztacie samochodowym.

Za inny objaw tego, że potrzebna jest wymiana gum stabilizatora, uznaje się specyficzne stuki dobiegające z zawieszenia. Zazwyczaj pojawiają się one podczas wjechania na drogę gruntową lub asfalt widocznie niższej jakości. Ważna też jest profilaktyka oraz kontrolowanie kondycji łączników

Wymiana gum stabilizatora – cena

Wymiana gum stabilizatora może mieć zróżnicowaną cenę ze względu na rodzaj pojazdu oraz markę podzespołów, na jaką się zdecydujesz. Tanie gumy są przystosowane do pracy przez 1-2 lata, co nie stanowi zawrotnego wyniku i powoduje szybką konieczność kolejnej wizyty w warsztacie samochodowym. Najlepszym rozwiązaniem są gumy lepszych producentów, których cena może wynosić pomiędzy 50 a 100 zł za sztukę. Co ważne, wymieniaj gumy parami, nawet jeśli tylko jeden łącznik potrzebuje interwencji. Jak widzisz, koszt wymiany gum stabilizatora nie jest specjalni wygórowany nawet przy wykorzystaniu markowych i gwarantujących dobre właściwości rozwiązań. Cała naprawa nie powinna kosztować więcej niż 300 - 400 zł. Wiesz już, jak wygląda koszt wymiany gum stabilizatora.

wymiana-gum-stabilizatora

Wymiana gumy stabilizatora – o czym jeszcze należy pamiętać?

Skoro wiesz już, kiedy wymienić gumy stabilizatora, to znaczy, że warto zająć się dodatkowymi informacjami dotyczącymi tego przedsięwzięcia. Rzeczą, o której powinieneś pamiętać, jest to, iż ze względu na bardzo ważną rolę, jaką pełnią w funkcjonowaniu samochodu nie można czekać, aż do końca się zepsują. Jeśli zaniedbasz te niewielkie elementy, możesz wziąć udział w bardzo niebezpiecznym zdarzeniu drogowym spowodowanym utratą sterowności podczas skręcania.

Ciekawostką związaną z gumami stabilizatorów oraz tym, w jaki sposób są zużywane w polskich samochodach, jest to, że mechanicy o wiele częściej zmagają się z usterkami z prawej strony. Wynika to przede wszystkim z tego, że to pobocza przy drogach z tej strony są najbardziej uszkodzone. Auta wjeżdżają więc w nierówności, co w rezultacie prowadzi do usterek związanych ze stabilizatorami oraz ich poszczególnymi elementami.

Na pewno zastanawiasz się też, czy wymiana gumy stabilizatora może zostać przeprowadzona w domowych warunkach. Oczywiście nie ma ku temu przeciwwskazań i jeśli tylko posiadasz niezbędny sprzęt oraz warunki, możesz spróbować wymienić gumy na własną rękę. W przypadku, gdy masz zamiar skompletować narzędzia, szybko okaże się jednak, że o wiele mniej zapłacisz, gdy udasz się do profesjonalnego warsztatu mechanicznego. Unikniesz też w ten sposób potencjalnych błędów. Skoro więc ktoś może dokonać naprawy za Ciebie, dlaczego z tego nie skorzystać?

Przeczytaj również: Wymiana półosi. Instrukcja, porady i wskazówki

Teraz już wiesz, kiedy wymiana gum stabilizatora jest konieczna!

Jak widzisz, wymiana gum stabilizatora to gwarancja poprawnego działania tego urządzenia oraz bezpiecznej jazdy wolnej od przechyłów i w skrajnym przypadku groźnych wypadków. Podczas wymiany pamiętaj, że stawiać tylko na rozwiązania od znanych i cenionych marek. W innym przypadku możesz spotkać się z krótką żywotnością oraz koniecznością ponownej wymiany. 

Dobrze też będzie, jeśli raz na jakiś czas skontrolujesz stan gum oraz łączników. Dzięki temu nie będziesz musiał czekać do pojawienia się pierwszych objawów uszkodzenia. Wszelkiego rodzaju usterki związane z gumami widać gołym okiem, ponieważ w większości polegają na przetarciach oraz innych uszkodzeniach mechanicznych.

Skoro mowa o dobrym stanie pojazdu oraz bezpiecznej jeździe, warto, abyś zastanowił się nad zakupem odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Pisząc „odpowiedniej”, mamy na myśli taką, która odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom i oferuje zakres ochrony dopasowany do tego, jak jeździsz. 

 Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Nie czekaj i zadbaj o swoje bezpieczeństwo już dzisiaj!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy