Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego – czy można to robić? Poznaj przepisy

Pojazd uprzywilejowany ma, w świetle przepisów, dużo większe prawa na drodze, niż inne poruszające się po niej samochody.

Warto poznać przepisy, a także odpowiedź na pytanie – czy wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego jest dozwolone?

Spis treści:
1. Czym jest pojazd uprzywilejowany?
2. Czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany?
3. Kiedy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany?
4. Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego. Podsumowanie

Obowiązujące w Polsce przepisy ruchu drogowego jasno określają, jaką funkcję pełnią pojazdy uprzywilejowane, a także jakie mają możliwości w zakresie poruszania się po drogach. Każdy kierowca powinien również o tym wiedzieć, jeśli chce zapewnić sobie bezpieczeństwo w przestrzeni drogowej, bo świadomość przepisów to podstawa. Nie chodzi jedynie o wyprzedzanie pojazdów uprzywilejowanych, ale również wszystkie definicje z nimi związane. Doprecyzuj swoją wiedzę, żebyś poruszał się po drogach bezpiecznie i pewnie!

wyprzedzanie-pojazdu-uprzywilejowanego

Czym jest pojazd uprzywilejowany?

Zanim o tym, czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany, warto wyjaśnić, czym on w zasadzie jest. W świetle przepisów pojazdem uprzywilejowanym jest każdy, który podczas jazdy emituje niebieskie światło ostrzegawcze, jednocześnie wysyłając sygnały dźwiękowe i ma włączona światła – drogowe lub mijania. Oczywiście stosowanie podobnych rozwiązań w pojazdach prywatnych jest zabronione prawnie, a wspomnianych sygnałów mogą używać tylko pojazdy odpowiednich służb.

Pojazdami uprzywilejowanymi są:

  • zapewniające i dbające o bezpieczeństwo – policja, pojazdy wojskowe, służby więziennej, służby parku narodowego, BOR i inne;

  • odpowiedzialne za ratowanie życia i zdrowia ludzi – różnego rodzaju ambulanse i karetki;

  • zajmujące się niwelowaniem skutków zagrożeń na drogach, a także nieszczęśliwych wypadków poza nimi – pojazdy straży pożarnej różnego typu i przeznaczenia.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że gdy pojazd policyjny czy straży pożarnej, który nie ma uruchomionych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, nie jest pojazdem uprzywilejowanym. Obowiązują go wówczas takie same przepisy jak pozostałych uczestników ruchu drogowego.

W momencie ich uruchomienia pojazdy te poruszają się na innych zasadach – z możliwością przecinania linii ciągłych, przekraczania dozwolonej prędkości, czy przejazdu na czerwonym świetle. Obowiązkiem pozostałych uczestników ruchu jest zapewnienie płynnego przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu. Nawet jeśli wiąże się to z wjazdem na krawężnik czy chodnik (oczywiście dbając o bezpieczeństwo pieszych).

wyprzedzanie-pojazdu-uprzywilejowanego

Sprawdź także: Korytarz życia – jak go utworzyć? Przepisy i wskazówki

Czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany?

Wiesz już, w jakich sytuacjach mówić możemy o poruszaniu się po drodze pojazdu uprzywilejowanego. Wielu kierowców zastanawia się, czy dozwolone jest wyprzedzanie pogotowia, czy policji na sygnale. Odpowiedź jest prosta i usankcjonowania w przepisach – jeśli chodzi o pojazd uprzywilejowany, wyprzedzanie w terenie zabudowanym jest zabronione niezależnie od okoliczności. Grozi to mandatem i punktami karnymi.

Według obowiązujących w 2022 roku przepisów i na podstawie obecnego taryfikatora, za wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym grozi kara w postaci mandatu karnego o wysokości 300 zł, a także dodatkowo kierowca otrzymuje 3 punkty karne. Wydaje się, że to najdobitniej udowadnia, że wykonywanie podobnego manewru nie jest rozsądnym posunięciem – nie dość, że grozi wysoką karą finansową, to dodatkowo powoduje zagrożenie w ruchu drogowym.

Przepis, a także wspomniana kara, mają na celu zmniejszenie ryzyka kolizji czy wypadku samochodu poruszającego się na sygnale i z uruchomionymi sygnałami dźwiękowymi. Ma być on widoczny i słyszalny z daleka, a kierowcy mają obowiązek przepuścić pojazd. Jego wyprzedzanie w terenie zabudowanym jest zwyczajnie zbyt niebezpieczne.

Ruch w miastach bywa bardzo duży, szczególnie w godzinach szczytu, dlatego wykonywanie podobnych manewrów mogłoby narazić uczestników ruchu na zbędne bezpieczeństwo. Dodatkowo kierowcy, którzy próbowaliby wyprzedzać pojazd uprzywilejowany, mogliby doprowadzić do sytuacji, że ten utknąłby w korku, a to wpłynęłoby bezpośrednio na efektywność jego pracy. A przecież celem jest maksymalnie szybkie dotarcie do określonego punktu, w którym jest potrzebny.

Kiedy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany?

Wiele zostało już napisane o tym, że nie wolno wyprzedzać pojazdów na sygnale w terenie zabudowanym. W tej sytuacji naturalnym jest postawienie pytania, co z poruszaniem się po drogach znajdujących się poza terenem zabudowanym? Okazuje się, że to sytuacja, kiedy można wyprzedzić pojazd uprzywilejowany. Oczywiście z zachowaniem odpowiedniej ostrożności, a także mając pewność, że taki manewr nie utrudni pracy służbom poruszającym się takim właśnie pojazdem. W tym wypadku liczy się więc zdrowy rozsądek, a także świadoma jazda. Jeśli nie masz pewności, czy wyprzedzanie samochodu na sygnale jest odpowiednim pomysłem, najlepiej poczekaj na rozwój wydarzeń.

Wiesz już, kiedy można wyprzedzić pojazd uprzywilejowany, ale warto też doprecyzować, w jakim miejscu jest to faktycznie bezpieczny manewr. Przede wszystkim na wielopasmowych drogach szybkiego ruchu i autostradach. Jeśli uznasz, że wyprzedzenie takiego samochodu spłynie pozytywnie na płynność ruchu, a także nie utrudnisz mu pracy, powinieneś go wyprzedzić. Często jest tak, że jadący do wypadku samochód straży pożarnej może być zwyczajnie wolniejszy, niż jadące szybko samochody osobowe. W takiej sytuacji nie ma więc powodów, żeby dostosowywać prędkość do jego możliwości, ponieważ stworzy to niepotrzebny korek na drodze.

Nieco mniej oczywiste jest to na drogach poza terenem zabudowanym, ale lokalnych, które mają zaledwie dwa pasy. Wówczas musisz samodzielnie ocenić, czy manewr faktycznie będzie odpowiednim wyborem. Za jego wykonanie nie grozi ci mandat, ale na pewno nie możesz podejmować decyzji, które utrudnią pracę służb. Przepisy są elastyczne, jeśli chodzi o to, kiedy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany poza terenem zabudowanym, ale liczy się trzeźwa ocena sytuacji ze strony kierowcy.

wyprzedzanie-pojazdu-uprzywilejowanego

Przeczytaj również: Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej. Jakie kary grożą kierowcy?

Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego. Podsumowanie

Przepisy dotyczące wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym są jasne – nie można tego robić pod groźbą kary finansowej. W przypadku terenu niezabudowanego kierowca ma większe możliwości, ale również ograniczenia. Przede wszystkim swoim zachowaniem nie może pododawać chaosu w ruchu drogowym. Zdrowy rozsądek, a także trzeźwe myślenie są niezbędne. Pamiętaj, że dbasz nie tylko o swoje bezpieczeństwo i komfort, ale również pozostałych uczestników ruchu.

Sprawdź również: ubezpieczenie Katowice, OC BMW

Aby móc bezpiecznie poruszać się po drogach, nie tylko masz obowiązek przestrzegania przepisów – jak chociażby ten dotyczący wyprzedzania pojazdów uprzywilejowanych – ale również posiadać ważne ubezpieczenie OC. Jeśli szukasz dobrej oferty, która nie będzie dużym obciążeniem domowego budżetu, zapoznaj się z warunkami przedstawionymi w LINK4. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się i pomówić z jednym z agentów współpracujących z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy