Zapach benzyny w samochodzie – jak się go pozbyć?

Opary paliwa z pracującego samochodu nie mogą przedostawać się do kabiny. Dzisiaj dowiesz się, skąd bierze się zapach benzyny w samochodzie i jakie są tego konsekwencje.

Przedstawimy też skuteczne sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z kabiny.

Spis treści:

1. Skąd bierze się zapach benzyny w samochodzie?
2. Utrzymujący się zapach benzyny – konsekwencje
3. Jak usunąć zapach benzyny z wnętrza samochodu?
4. Zapach benzyny w samochodzie. Kilka słów na koniec

Kabina pasażerska oddzielona jest od komory silnika warstwą izolacji, która ma chronić kierowcę i pasażerów nie tylko przed hałasem, ale także przed zapachami, jakie pojawiają się w czasie pracy silnika spalinowego. Czasem zdarzają się sytuacje, gdy w kabinie czuć nieprzyjemne zapachy. Najczęściej są to wonie dostające się do auta przez klimatyzację lub nawiew. Jednak czasami jest to ostry zapach benzyny w aucie. Jeżeli taki stan utrzymuje się przez długi czas, to jest to bardzo niepokojący objaw.

zapach-benzyny-w-samochodzie1

Skąd bierze się zapach benzyny w samochodzie?

Opary paliwa mogą dostać się do kabiny w przypadku nieszczelności układu paliwowego lub zbyt wysokiego ciśnienia w zbiorniku. Jeśli nawet po zatrzymaniu czujesz bardzo silny zapach benzyny z nawiewu, jego przyczyną może być nieszczelność zbiornika paliwa.

Dowiedz się także: Jak odpowietrzyć układ paliwowy i kiedy trzeba to zrobić? Poradnik 

Metalowe zbiorniki paliwa, które są bardzo rzadko stosowane w samochodach osobowych, mogą rdzewieć lub pękać w trakcie użytkowania. W przypadku plastiku nie ma takiego problemu, jednak materiał ten pęka pod wpływem wibracji lub uszkodzeń fizycznych. Nawet niewielkie tarcie może spowodować perforację. Możesz spróbować naprawić zbiornik, ale najtańszym i najskuteczniejszym sposobem jest zamontowanie nowej części. 

Należy również zawsze sprawdzić, czy nie ma wycieków paliwa w miejscu połączenia zbiornika z przewodem prowadzącym do wlewu. Jeśli nic tam nie znajdziesz, skąd może pochodzić paliwo? Wszystkie inne połączenia przewodów paliwowych są również podejrzane – od uszczelki pompy paliwowej (jeśli jest zainstalowana w zbiorniku) do śrub typu U, które doprowadzają paliwo do przewodu paliwowego. 

Wystarczy krótki przegląd całego podwozia. Nieszczelność układu rozruchowego spowodowana ciśnieniem pozostawia wyraźne ślady na zabezpieczeniu antykorozyjnym. Samochody z silnikami benzynowymi często mają nieszczelności przed filtrem paliwa. W wielu przypadkach przyczyną jest zatkany filtr i zbyt duże ciśnienie w układzie zasilania. 

Może się jednak zdarzyć, że oględziny spodu auta nie ujawnią niczego niezwykłego, a nadal będziesz wyczuwał zapach benzyny w kabinie. Wtedy możesz być pewny, że jest to nie benzyna, a jej opary. Warto pamiętać, że parowanie paliwa zachodzi zawsze, jednak jego intensywność zależy również od temperatury otoczenia. Paliwo w zbiorniku stale się nagrzewa albo podczas pracy pompy, albo z powodu ogrzanych spalin. Jego neutralizację powinien zapewnić odciąg powietrza lub system z tzw. filtrem węglowym. Jeśli pojawi się zapach, oznacza to, że któryś z tych elementów niestety zawiódł.

Odpowietrznik to zwykle pokryty foliową membraną otwór w korku wlewu paliwa. Gdy działa prawidłowo, opary bez problemu opuszczają bak. Czasem się jednak zdarza, że membrana się przyklei, a opary przedostają się do wnętrza pojazdu. Usterkę taką można naprawić, przepychając otwór. Może się także zdarzyć, że niewielka ilość benzyny rozleje się w aucie, w bagażniku lub trafi na tapicerkę. Wówczas w aucie także można będzie wyczuć zapach benzyny.

Filtr węglowy ma bardziej skomplikowaną budowę. Jest to duża puszka wypełniona węglem aktywnym, zwykle umieszczana pod maską samochodu i połączona ze zbiornikiem paliwa za pomocą plastikowych rurek. Rury mogą pęknąć od wibracji oraz z powodu intensywnego eksploatowania. Jeśli oględziny przewodów wykażą, że są nieuszkodzone, przyczyną nieprzyjemnego zapachu może być tylko zatkany filtr węglowy.

zapach-benzyny-w-samochodzie2

Niestety producenci samochodów nie stosują żadnego wskaźnika pokazującego stan filtra węglowego. Demontaż tego elementu wiąże się z koniecznością wymiany wkładu, co kosztuje zazwyczaj ponad 100 zł1. Do tego dochodzą koszty pracy mechanika. Na pocieszenie możemy dodać, że w czystej teorii filtr powinien działać niezawodnie przez około 15 lat. Producenci nie podali przebiegu. Jest on tak wysoki, że prawie żadne auto nie pokonuje tylu kilometrów.

Utrzymujący się zapach benzyny – konsekwencje

Najgroźniejszym skutkiem wdychania oparów benzyny jest zatrucie. Toksyczna ilość benzyny dla organizmu człowieka wynosi 20-50 ml. Zatrucie może wystąpić w domu (garaż, transport) lub w miejscu pracy (stacje benzynowe, rafinerie itp.). Także podczas podróży samochodem, w którym opary przedostają się do kabiny. Benzyna może powodować zatrucia zarówno ostre, jak i przewlekłe, w zależności od dawki substancji toksycznej i czasu narażenia.

Główne objawy zatrucia benzyną poprzez drogę oddechową to: 

  • utrata przytomności, 

  • drgawki, a nawet częściowy paraliż, 

  • bóle brzucha, 

  • nudności, 

  • krwawe wymioty,

  • ból w klatce piersiowej, 

  • krwawa plwocina, 

  • duszność, 

  • zmiany temperatury ciała, 

  • rozwój toksycznego zapalenia płuc. 

Łagodne zatrucie oparami benzyny może objawiać się jedynie lekkimi zawrotami głowy i nudnościami oraz zaburzeniami apetytu. Ciężkiemu zatruciu benzyną mogą towarzyszyć inne objawy. Pacjent może stracić przytomność, może wzrosnąć jego temperatura (do 39- 40°C), możliwe są drgawki i stany halucynogenne. W przypadku ostrego zatrucia benzyną może dojść do utraty przytomności i zatrzymania oddechu. 

Jak widać, zatrucie benzyną w kabinie może mieć bardzo przykre konsekwencje. Dlatego też, jeżeli tylko wyczujesz specyficzną woń paliwa w Twoim aucie, powinieneś jak najszybciej temu przeciwdziałać.

Sprawdź także: Nieprzyjemny zapach w samochodzie – jak go uniknąć? 

Jak usunąć zapach benzyny z wnętrza samochodu?

Pierwszym odruchem powinno być przewietrzenia auta oraz określenie przyczyny pojawienia się zapachu benzyny w aucie. Jeżeli jest to usterka układu paliwowego, powinieneś udać się do mechanika. Jeżeli natomiast w aucie znajdziesz plamę po benzynie, możesz jej usunięciem zająć się sam.

zapach-benzyny-w-samochodzie3

Do czyszczenia użyj rękawic, gdyż dotykanie benzyny gołymi rękoma może prowadzić do podrażnienia skóry. Zastosuj ręczniki papierowe lub chłonne szmatki, aby usunąć jak najwięcej benzyny. Następnie użyj środka czyszczącego, pamiętaj, aby nie korzystać z płynów żrących, które mogą reagować z benzyną. Najlepiej użyć roztworu sody oczyszczonej zmieszanej z octem.

Kolejnym krokiem, po zebraniu benzyny i nałożeniu środka czyszczącego, jest rozcieńczenie benzyny. Wystarczy woda, którą należy nanieść na zabrudzone miejsce, a następnie usunąć nadmiar wilgoci, aby przyspieszyć wysychanie. Jeśli jest ładna pogoda, otwórz okna i wywietrz samochód. Pozwala to na szybsze odparowanie pozostałej benzyny. Możesz także zastosować odświeżacze powietrza lub neutralizatory zapachów. Skutecznie maskują pozostawione w powietrzu opary benzyny. 

Zapach benzyny w samochodzie. Kilka słów na koniec

Mamy nadzieję, że wiesz, już co oznacza zapach paliwa w aucie. Pokazaliśmy Ci także skuteczne sposoby na usunięcie tego problemu. Zapewnią Ci one bezpieczeństwo.

Zobacz również: ubezpieczenie OC StargardOC Ford Focus

O Twoje poczucie bezpieczeństwa zadba także OC oraz dodatkowo AC. Na naszej stronie znajduje się przydatny kalkulator, dzięki któremu poznasz wysokość swojej składki. Wystarczy, że klikniesz pole „ubezpiecz auto”. Kalkulator LINK4 pozwoli Ci w kilkadziesiąt sekund poznać wysokość składki ubezpieczeniowej. Możesz również porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. W obu przypadkach, oprócz otrzymania potrzebnych informacji, wykupisz także ubezpieczenie. Wybór należy do Ciebie!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

1https://magazynauto.pl/porady/filtry-samochodowe-powietrza-kabinowe-oleju-paliwa-gazu-kiedy-wymieniac-jakie-sa-ceny,aid,2448

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy