Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Złomowanie auta. Kilka obowiązków właściciela pojazdu

Czas czytania: 4 min. 20 sek.

Dlaczego i kiedy warto zdecydować się na złomowanie auta? Tak naprawdę niektóre stare samochody lepiej jest zlikwidować, zamiast pozwolić im dalej generować dodatkowe koszty. Zobacz, jak wygląda taka procedura i jakie są w niej Twoje obowiązki.

Spis treści:
1. Złomowanie auta – co musisz wiedzieć?
2. Złomowanie auta – cena za usługę i dodatkowe koszty
3. Czy istnieją alternatywy od złomowania samochodu?
4. Złomowanie samochodu – zapamiętaj

Czy kasacja pojazdów może być dobrym pomysłem? Oczywiście, że tak. Zwłaszcza jeżeli stary wrak zagraca Twój podjazd i generuje wyłącznie koszty. Pamiętaj, że złomując samochód możesz liczyć na określoną cenę. Jeżeli masz świadomość, że nie uda Ci się go sprzedać za lepsze pieniądze, to naprawdę warto zastanowić się nad likwidacją auta.

Złomowanie auta – co musisz wiedzieć?

W pewnym momencie samochód może przestać nadawać się do jazdy, a koszty jego naprawy zaczynają przewyższać jego wartość. Auto, którym nie jesteś w stanie się poruszać oraz którego nie da się sprzedać za optymalne pieniądze, trzeba po prostu zlikwidować. Wiedz, że kiedy zdecydujesz się na złomowanie auta, cena, na jaką możesz liczyć, często okazuje się o wiele wyższa niż to, co może zaproponować Ci nabywca.

Warto uświadomić sobie, w jakich sytuacjach najbardziej rozsądnym rozwiązaniem okazuje się kasacja samochodów. Tego typu sytuacji może być wbrew pozorom całkiem sporo. Na pewno jednym z nich jest szkoda całkowita na pojeździe. Jeżeli auto podczas kolizji zostało doszczętnie zniszczone, to jego naprawa może okazać się niemal niemożliwa – a pod względem kosztów zupełnie nieopłacalna.

Podobnie będzie w przypadku, gdy dysponujesz starym samochodem, którym – choćby ze względów bezpieczeństwa – nie ma jak się poruszać. Czy warto trzymać takie auto, licząc na to, że kiedyś się przyda? Absolutnie nie. W końcu auto generuje koszty pod postacią, chociażby samego przeglądu technicznego czy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Zatem – jeżeli nie uda Ci się znaleźć kupca na taki samochód (nawet za niewielkie pieniądze), lepszym rozwiązaniem może być jego złomowanie.

Zobacz także: Wypowiedzenie OC – co powinno zawierać i jak je wysłać?

zlomowanie-auta

Złomowanie auta – cena za usługę i dodatkowe koszty

Kasacja samochodów odbywa się w Stacji Demontażu Pojazdów. Nie może to być pierwsze lepsze złomowisko – musi to być miejsce posiadające odpowiednie zezwolenie. Do tego miejsca należy udać się samochodem, mając przy sobie komplet podstawowych dokumentów – takich jak dowód osobisty, dowód rejestracyjny czy karta pojazdu. Auto powinno mieć także numery rejestracyjne.

Decydując się na złomowanie pojazdu, musisz dysponować dokumentem, który poświadcza, że jesteś jego właścicielem. Jeżeli nie wynika to dowodu rejestracyjnego – powinna to być umowa kupna-sprzedaży. Z kolei, jeżeli auto ma współwłaściciela, powinien on stawić się podczas złomowania lub udzielić Ci pełnomocnictwa.

Gdy zdecydujesz się na złomowanie auta, cena może być inna w zależności od konkretnego pojazdu. Przeważnie waha się ona od 300 do 600 zł. Pamiętaj jednak o tym, że samochód oddany do kasacji powinien być kompletny – masa powinna wynosić przynajmniej 90% od tej umieszczonej w dowodzie rejestracyjnym. W przeciwnym wypadku stacja demontażu pojazdu może potrącić „brakujące kilogramy” z wypłacanej Tobie kwoty. Gdy kasacja pojazdów przejdzie pomyślnie, otrzymasz dokument potwierdzający zezłomowanie pojazdu oraz unieważnione tablice rejestracyjne pojazdu.

Po otrzymaniu takiego dokumentu potwierdzającego złomowanie samochodu udaj się do Wydziału Komunikacji w celu wyrejestrowania auta. Miej przy sobie dowód osobisty, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, potwierdzenie zawarcia polisy OC oraz dokument poświadczający zezłomowanie pojazdu. Opłata skarbowa za wyrejestrowanie auta powinna wynieść 10 zł. Pamiętaj, że na wyrejestrowanie pojazdu masz 30 dni.

Samochód – nawet ten oddany na złom – powinien mieć wykupione OC. Jednak nie oznacza to, że pieniądze przeznaczone na ubezpieczenie złomowanego samochodu przepadają. Jeżeli auto było zezłomowane w momencie obowiązywania ubezpieczenia OC, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem z kompletem dokumentów potwierdzających zezłomowanie i wyrejestrowanie auta. Na tej podstawie uzyskasz zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej.  

zlomowanie-auta

Czy istnieją alternatywy od złomowania samochodu?

Szkoda całkowita na samochodzie nie powinna chyba budzić żadnych wątpliwości. Jeżeli pojazd nie nadaje się do jazdy ani naprawy, to najlepszym rozwiązaniem jest złomowanie auta.

Natomiast co w sytuacji, gdy auto jeszcze „jest na chodzie”, ale jest naprawdę w złym stanie technicznym? Tak naprawdę jako właściciel musisz samodzielnie ocenić, czy jesteś w stanie sprzedać dany samochód za cenę, która byłaby bardziej atrakcyjna niż to, co uda Ci się zdobyć podczas złomowania auta. Miej jednak świadomość, że sprzedaż auta w tak złym stanie technicznym może być trudna z dwóch podstawowych powodów.

Po pierwsze – może być Ci trudno sprzedać stare, zniszczone auto za cenę wyższą niż ta oferowana w skupie złomu. Jeżeli auto jest sprzedawane „na części”, to jeszcze można liczyć na łut szczęścia. W przeciwnym wypadku możesz czekać na kupca przez naprawdę długi czas. Po drugie – sprzedając auto w złym stanie technicznym, musisz znaleźć kierowcę, który wie, na co się piszę. Po prostu musi on mieć świadomość, że zakup takiego auta jest ryzykowny. 

Wychodzi zatem na to, że złomowanie samochodu jest w pewnym momencie… najlepszym rozwiązaniem. Nie dość, że w ten sposób nie musisz już przejmować się wykupieniem ubezpieczenia na kolejny okres oraz wykonywaniem przeglądu technicznego (którego zapewne samochód by nie przeszedł). Co więcej, dzięki takiemu rozwiązaniu możesz liczyć na zwrot niewykorzystanych składek OC. 

Pamiętaj przy tym, że złomowanie pojazdów wcale nie uchroni Cię przed tzw. przerwą w OC. Podczas wyrejestrowywania auta w Wydziale Komunikacji musisz dostarczyć potwierdzenie, że auto było ubezpieczone. Jeżeli okaże się, że samochód nie był ubezpieczony – licz się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. 

Pamiętaj także o tym, że jeżeli interesuję Cię wyrejestrowanie auta bez kasacji, to… nie ma alternatywy dla złomowania. Możesz liczyć jedynie na czasowe wyrejestrowanie samochodu, a i to wyłącznie w wypadku np. autobusów, ciągników czy samochodów ciężarowych. 

Przeczytaj również: Kiedy kierowcy grozi kara za brak OC? Wyjaśnia ekspert!

zlomowanie-auta

Złomowanie samochodu – zapamiętaj

Jak widzisz – złomowanie auta wiąże się z pewnymi obowiązkami związanymi z koniecznością jego wyrejestrowania zarówno w Wydziale Komunikacji, jak i ubezpieczyciela. Jeżeli samochód nie nadaje się do jazdy, to tak naprawdę nie masz możliwości ucieczki przed tymi obowiązkami. Jeżeli będziesz z tym zwlekać, to koszty ubezpieczenia będą dla Ciebie tylko dodatkowym problem.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego samochodu poruszającego się po drogach. Także dla samochodu, który jest „gratem” i tak naprawdę stoi tylko na podjeździe. Dopóki samochód nie zostanie zlikwidowany – musi on pozostać ubezpieczony. Pamiętaj jednak, że po jego zlikwidowaniu – możesz otrzymać z powrotem składki za niewykorzystany okres.

Główną rolą ubezpieczenia OC jest ochrona poszkodowanych w kolizjach i wypadkach komunikacyjnych. Dzięki takiej polisie poszkodowany może liczyć na szybką wypłatę odszkodowania z polisy właściciela pojazdu.

Pamiętaj, że oferta ubezpieczeń w LINK4 obejmuje znacznie więcej niż tylko obowiązkowe odpowiedzialności cywilnej. Gdy po zezłomowaniu poprzedniego auta zdecydujesz się na zakup nowego – zapoznaj się z pełną ofertą ubezpieczeń i wybierz pakiet ochrony, który sprosta Twoim oczekiwaniom. Sprawdź również kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21