Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Zmiana tablic rejestracyjnych a OC. Jak taką oraz inne zmiany należy zgłosić ubezpieczycielowi?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 6 min. 49 sek.

Gdy masz wykupione ubezpieczenie, masz też pewne obowiązki wobec ubezpieczyciela. Jednym z nich jest konieczność informowania go o zmianie danych. Zmiana tablic rejestracyjnych a OC – czy to też wymaga kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym? Jeżeli interesuje Cię ten temat, to koniecznie czytaj dalej!

Spis treści:
1. Zmiana danych w polisie OC. Co i dlaczego należy zgłosić ubezpieczycielowi?
2. Zmiana tablic rejestracyjnych a OC – dlaczego to takie ważne?
3. Jak zgłosić zmianę tablic rejestracyjnych ubezpieczycielowi?
4. Jak i kiedy zgłosić zmiany w OC? Poradnik
5. Zmiana danych w polisie OC. Kilka słów na koniec

Zmiana tablic rejestracyjnych a OC – czy trzeba informować ubezpieczyciela o zmianie? Ubezpieczenia OC są obowiązkowe. Oznacza to, że każdy właściciel pojazdu musi mieć aktualną i opłaconą polisę, aby móc poruszać się pojazdem po drogach publicznych. Dlaczego to takie ważne? 

zmiana-tablic-rejestracyjnych-a-oc

Zmiana danych w polisie OC. Co i dlaczego należy zgłosić ubezpieczycielowi? 

Polisa OC chroni poszkodowanych w kolizji drogowej. W przypadku tego typu zdarzenia, odszkodowanie jest wypłacone osobie, która doznała szkody w takiej kolizji. Dzięki temu w przypadku tego typu sytuacji można liczyć na uzyskanie pieniędzy – które mogą zostać wykorzystane np. na leczenie czy naprawę samochodu.

Ubezpieczenie jest zawierane przez właściciela pojazdu i jest ono przypisane wyłącznie do jednego auta. Jednak nie jest tak, że wystarczy je wykupić i opłacić i można o nim zapomnieć. Każdy właściciel powinien pamiętać, że ma obowiązek zgłosić wszelkie zmiany w OC. Co przez to rozumieć? 

Otóż trzeba pamiętać, że ubezpieczyciela należy poinformować o wszelkich istotnych modyfikacjach danych. Zmiana danych w polisie OC służy nie tylko do celów identyfikacyjnych. W niektórych sytuacjach może nawet prowadzić do rekalkulacji składki ubezpieczeniowej.

Kiedy należy zgłosić zmianę danych agencji, w której ma się wykupione ubezpieczenie? Zmiana numeru rejestracyjnego to jeden z takich przykładów. 

Przeczytaj również: Podatek od kupna samochodu – kto musi go zapłacić?

Zmiana tablic rejestracyjnych a OC – dlaczego to takie ważne?

Gdy wykupujesz polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym, oświadczasz, że akceptujesz ogólne warunki ubezpieczenia. W tego typu dokumencie znajdują się wszelkie niezbędne informacje dotyczące oferty, na którą się decydujesz. Jest tam także informacja, że ubezpieczony ma obowiązek informować ubezpieczyciela o wszelkich zmianach danych. W jakich sytuacjach należy poinformować ubezpieczyciela, u którego masz wykupione OC? Zmiana numeru rejestracyjnego to jedna z takich sytuacji.

Tablica rejestracyjna ma na celu ewidencjonowanie pojazdu. Dzięki temu odpowiednie służby mogą szybko zlokalizować właściciela auta. To bardzo istotne w wielu sytuacjach – np. przy ucieczce z miejsca zdarzenia, mandacie z fotoradaru czy też holowaniu pojazdu w związku z parkowaniem w niedozwolonym miejscu.

Podczas zawierania ubezpieczenia podajesz ubezpieczycielowi numer rejestracyjny swojego pojazdu. Jest on zawarty na polisie. Zatem, jeżeli podczas kontroli drogowej czy po kolizji podasz numer swojego ubezpieczenia, od razu w systemie widać, że polisa dotyczy tego konkretnego samochodu.

Gdy masz OC, zmiana numeru rejestracyjnego może odbywać się w różnych sytuacjach. Często dzieje się to w związku z przeprowadzką właściciela pojazdu do innego powiatu. Aby zadbać o prawidłowe ubezpieczenie, zmiana numeru rejestracyjnego powinna zostać zgłoszona we wszystkich tego typu sytuacjach. Z drugiej strony do zmiany tablic może dojść podczas zakupu samochodu używanego i jego przerejestrowania – chociaż warto zaznaczyć, że nie jest to regułą w przypadku każdej sprzedaży. Od 31 stycznia 2022 roku składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych.

zmiana-tablic-rejestracyjnych-a-oc-2

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jak zgłosić zmianę tablic rejestracyjnych ubezpieczycielowi?

Krok 1: Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem

Jak zgłosić zmianę tablic rejestracyjnych ubezpieczycielowi? Krok 1

Ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnego pojazdu. Podobnie jak tablice rejestracyjne, które są unikalnym ciągiem liter oraz cyfr i mają na celu identyfikację pojazdu. Zmiana tablic rejestracyjnych to nie błahostka. Musisz pamiętać, aby poinformować swojego ubezpieczyciela o wszelkich istotnych modyfikacjach danych osobowych i tych dotyczących samochodu.

Zmianę tablic rejestracyjnych niezwłocznie zgłoś swojemu ubezpieczycielowi. Koniecznie skontaktuj się z towarzystwem LINK4 jak najszybciej po wprowadzeniu modyfikacji. Wszystko dlatego, że dane na polisie muszą być zgodne z rzeczywistością. W razie stłuczki bądź wypadku możesz mieć nieprzyjemności z tytułu tego, że na polisie widnieje inny numer rejestracyjny niż na samochodzie. Warto tego w porę uniknąć. Oczywiście zmiana tablic rejestracyjnych to nie jedyna modyfikacja, której fakt należy zgłosić ubezpieczycielowi. Poinformuj LINK4 w przypadku:

  • zmiany imienia/nazwiska;
  • zmiany adresu;
  • dodania bądź usunięcia cesji;
  • zgłoszenia młodego kierowcy (poniżej 24 lat);
  • dodania instalacji gazowej;
  • zmiany sposobu użytkowania pojazdu np. taxi, wynajem.

Aby ułatwić proces zmiany w polisie OC, pamiętaj o przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, zanim skontaktujesz się z ubezpieczycielem. To naprawdę oszczędzi sporo czasu i ułatwi komunikację pomiędzy Tobą a Ubezpieczycielem.

Krok 2: Zgłoś ubezpieczycielowi potrzebę wprowadzenia zmian do polisy

Zmiana tablic krok 2

Numer tablic rejestracyjnych w Twoim samochodzie uległ zmianie, a może przeprowadziłeś się i musisz zaktualizować miejsce zamieszkania? Zgłoś ubezpieczycielowi konieczność wprowadzenia zmian do polisy. W przypadku LINK4 możesz to zrobić na kilka sposobów.

Pierwszy i najwygodniejszy sposób to skorzystanie z formularza dostępnego na stronie LINK4 www.link4.pl. W przypadku zmiany tablic rejestracyjnych, wejdź w formularz „Zmiany na Polisie” i wybierz opcję „Numer rejestracyjny”, a następnie kliknij przycisk „Przejdź Dalej”. W szczegółach zgłoszenia podaj nowy numer rejestracyjny swojego pojazdu i przejdź dalej. Zaznacz, czy umowa ubezpieczeniowa jest zawarta na firmę, czy osobę prywatną, zaakceptuj zgodę na przetwarzanie danych osobowych i wyślij zgłoszenie.

Drugim z nich jest kontakt z doradcami poprzez infolinię LINK4. Zadzwoń pod numer 22 444 44 44 i przedstaw swoją sytuację. Doradca przyjmie od Ciebie informacje o zmianach które zaszły.

Krok 3: Zaktualizuj dane na dokumentach

Jak zgłosić zmianę tablic rejestracyjnych ubezpieczycielowi? Krok 3

Jeśli informujesz o zmianie nazwiska, konieczne będzie podanie w formularzu LINK4 numeru PESEL oraz poprzedniego nazwiska. Pamiętaj, że p o zmianie nazwiska obowiązkowo musisz wymienić dowód osobisty, prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu.

A co jeśli dokonałeś montażu instalacji gazowej w pojeździe? Po montażu otrzymujesz w warsztacie dokumenty instalacji LPG niezbędne do zalegalizowania nowego wyposażenia pojazdu. Jest to faktura lub rachunek za montaż instalacji gazowej, a także wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem.

Krok 4: Oczekuj aneksu do umowy ubezpieczeniowej

Po zgłoszeniu zmian ubezpieczyciel przygotuje aneks do umowy. Oczekuj więc tego dokumentu, który otrzymasz tradycyjną pocztą pod wskazany adres do korespondencji lub na adres e-mail. Jeżeli zmiany spowodowały rekalkulację składki, towarzystwo ubezpieczeniowe poinformuje Cię o zmianie jej wysokości.

W przypadku zmiany tablic rejestracyjnych wysokość składki nie zawsze ulegnie zmianie. Na warunki Twojej umowy ubezpieczeniowej nie wpłynie zmiana nazwiska, natomiast zmiany konstrukcyjne w samochodzie, np. zmiana pojemności silnika mogą na nie wpłynąć .

Gotowe!

Powiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego o zmianie tablic rejestracyjnych jest proste. Skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym, z którym zawarłeś umowę, zgłoś ubezpieczycielowi potrzebę wprowadzenia zmian do polisy, a po ich akceptacji otrzymasz aneks do umowy.

Pamiętaj, aby bieżąco regulować kwestie związane ze zmianą numeru rejestracyjnego, miejsca zamieszkania czy sposobu użytkowania samochodu. W razie wątpliwości nie wahaj się skontaktować z ubezpieczycielem w celu uzyskania dodatkowych informacji lub wyjaśnień.

 Jak i kiedy zgłosić zmiany w OC? Poradnik

Jak wygląda zmiana tablic rejestracyjnych a OC? Co do zasady taką zmianę należy zgłosić bez zwłoki. Chodzi w końcu o to, aby ochrona ubezpieczeniowa obowiązywała i by nie dało się jej zakwestionować zarówno w przypadku kontroli drogowej, jak i w przypadku kolizji. 

Zmiana numeru rejestracyjnego a OC – czy trzeba udawać się do agenta? Jak dokonać takiej zmiany w OC? Samo zgłoszenie jest bardzo proste. Zmiana numeru rejestracyjnego w polisie OC najczęściej odbywa się poprzez przesłanie do towarzystwa ubezpieczeniowego skanu dowodu rejestracyjnego pojazdu. Oczywiście w wiadomości do towarzystwa ubezpieczeniowego należy także wskazać numer polisy, którego ma dotyczyć zmiana. 

Taka modyfikacja może zostać zgłoszona elektronicznie za pośrednictwem poczty e-mail. Jednak możliwe jest jej dokonanie także listownie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmianę zgłosić także bezpośrednio u samego agenta ubezpieczeniowego.

Po zgłoszeniu zmiany rejestracji zostanie wystawiony aneks do polisy ubezpieczeniowej. Może on zostać do Ciebie dostarczony mailowo lub będzie dostępny do pobrania w panelu klienta. Wszystko zależy od konkretnego ubezpieczyciela. 

Zmiana numeru rejestracyjnego a OC – a co z innymi przypadkami? Okazuje się, że kontakt z ubezpieczycielem w celu aktualizacji informacji odbywa się także w innych sytuacjach. Zmiana danych w polisie OC najczęściej odbywa się po zakupie samochodu używanego. Dobrze jest pamiętać o tym, że kupując auto, ochrona ubezpieczeniowa dalej przysługuje na dany pojazd. Jednak mimo to należy zgłosić się do ubezpieczyciela w celu aktualizacji danych w polisie.

Zmiana numeru rejestracyjnego w polisie OC to nie jedyna aktualizacja informacji, która musi zostać zgłoszona ubezpieczycielowi. Konieczne jest także poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku zmian dotyczących imienia i nazwiska. Niezwykle istotne jest także poinformowanie ubezpieczyciela w przypadku modyfikacji adresu do korespondencji oraz zamieszkania. 

Istotne są także zmiany dotyczące samego samochodu. Bezapelacyjnie musisz poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku zmian konstrukcyjnych (np. zmiana pojemności silnika). Wymóg ten obowiązuje także w sytuacji, w której w aucie zainstalowana zostanie instalacja gazowa LPG. Nie zapomnij poinformować ubezpieczyciela także wtedy, gdy samochód zostanie przekwalifikowany z osobowego na ciężarowy. 

Pamiętaj, że niektóre zmiany w polisie mogą skutkować koniecznością rekalkulacji składki. Tak będzie przede wszystkim w przypadku zmian dotyczących samego samochodu (np. konstrukcji auta). To, jak będzie wyglądać taka rekalkulacja, w praktyce zależy jednak od konkretnego ubezpieczyciela. 

Zobacz: Pojemność silnika a OC. Jaki wpływ ma pojemność na cenę ubezpieczenia?

zmiana-tablic-rejestracyjnych-a-oc-1

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Zmiana danych w polisie OC. Kilka słów na koniec

Zmiana tablic rejestracyjnych a OC – ten temat jest już Ci w pełni znany. Jak widzisz – nie jest to wcale problematyczne. Wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem, informując o zmienionych danych i tak naprawdę w większości sytuacji to załatwia sprawę.

Pamiętaj o tym, że szybkie poinformowanie o zmienionych danych jest niezwykle istotne także dla Ciebie. W końcu to właśnie Tobie powinno zależeć, aby w przypadku jakiekolwiek szkody, odszkodowanie mogło być wypłacone szybko, sprawnie i bez żadnych uniedogodnień.

Oczywiście pamiętaj o tym, że konieczność zgłoszenia zmiany dotyczy nie tylko samego OC. Trzeba to zrobić także w przypadku posiadania innych polis – np. Autocasco czy Assistance. W LINK4 – gdzie oferta ubezpieczeń jest niezwykle szeroka i zróżnicowana – możesz wybierać spośród wielu polis ubezpieczeniowych. Jednak w przypadku każdej z nich należy pamiętać o zgłoszeniu zmiany danych. Na szczęście – sama procedura jest bardzo prosta i szybka, dzięki czemu w prosty sposób możesz zadbać o to, aby dopiąć wszystkich szczegółów przy kontakcie z ubezpieczycielem. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20