Co to jest homologacja? Wyjaśniamy!

Homologacja to termin, który wielu kierowcom nie kojarzy się z niczym związanym z motoryzacją. Można się jednak zdziwić, bo mowa o bardzo ważnym w kontekście legalizacji pojazdu procesie.

Z tego tekstu dowiesz się, co to jest homologacja, jak przebiega i jak otrzymać świadectwo homologacji. 

Spis treści: 
1. Homologacja samochodu – najważniejsze informacje
2. Świadectwo homologacji samochodu – jak je otrzymać?
3. Teraz już wiesz, czym jest homologacja!

Na pewno zastanawiasz się, co to homologacja. Otóż w dużym skrócie, który ma za zadanie przybliżyć Ci istotę tego procesu, można powiedzieć, że homologacja to sprawdzenie zgodności danego pojazdu z konkretnymi normami oraz warunkami technicznymi. Oficjalne źródło, czyli Instytut Transportu Samochodowego definiuje homologację w następujący sposób:

Homologacja to proces, w wyniku którego nowy typ pojazdu zostaje dopuszczony do ruchu. Władza homologacyjna na podstawie pozytywnych wyników badań uprawnionej jednostki technicznej, wydaje świadectwo homologacji typu pojazdu, uprawniające do jego rejestracji. Świadectwo to jest potwierdzeniem spełnienia wymagań technicznych określonych w odpowiednich aktach prawnych.

homologacja

Co ważne, homologacja jest przeprowadzana dla różnych typów pojazdów. Najczęściej dotyczy jednak kategorii M, czyli samochodów posiadających 4 koła przeznaczonych do przewozu osób. Litera N to oznaczenie dotyczące samochodów ciężarowych, a O to symbol przyczep.

O dopuszczeniu danego pojazdu do ruchu decyduje pozytywne przejście procesu homologacji. Dopiero gdy wszystko zostanie formalnie przeprowadzone, producent może bez przeszkód wprowadzić swój pojazd na rynek i oferować go klientom. Warto, żebyś wiedział, że w przypadku, gdy samochód jest jednostkowym modelem lub wprowadzono do jego konstrukcji znaczne zmiany, możliwe jest przeprowadzenie homologacji tylko dla jednego auta. Wiesz już, co to homologacja.

Sprawdź także: Homologacja i legalizacja butli LPG. Najważniejsze informacje

Homologacja samochodu – najważniejsze informacje

Homologacja drogowa po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej została ujednolicona zgodnie z przepisami obowiązującymi wewnątrz wspólnoty. Integracja sprawiła, że zniknęła konieczność przeprowadzania homologacji tego samego pojazdu w każdym kraju z osobna. Dzięki temu pojawiła się Dyrektywa 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007 r., która wprowadziła ramy dla całego procesu i sprawiła, że homologacja drogowa pojazdów silnikowych, przyczep, układów, części oraz oddzielnych zespołów technicznych przebiega tak samo i jest respektowana w krajach innych macierzysty. 

Producenci zyskali na tym i mogą o wiele szybciej wprowadzać na rynek nowe produkty bez długotrwałych formalności oraz uzyskiwania zezwolenia od urzędów odpowiedzialnych za homologację na danym rynku. Co więcej, po wykonaniu procedury możliwa jest swobodna sprzedaż oraz rejestracja pojazdu w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej.

Możesz zastanawiać się, co w przypadku, gdy jesteś konstruktorem i po godzinach pracujesz nad swoim wymarzonym samochodem? Czy taki pojazd może uzyskać homologację? Oczywiście, że tak. Nie jest to jednak proces łatwy. Na samym początku będziesz musiał złożyć do TDT (Transportowy Dozór Techniczny) specjalny wniosek o dopuszczenie jednostkowego pojazdu. Pamiętaj, że ta sama procedura obowiązuje w przypadku auta nieposiadającego świadectwa homologacji WE.

homologacja

We wniosku powinieneś zawrzeć najważniejsze informacje dotyczące pojazdu (marka, typ, numer sprawozdania z badań, które potwierdza zgodność z wymogami technicznymi, termin wydania, nazwę i adres właściciela, nazwę i adres producenta). Nie zapomnij też o podpisaniu się oraz wskazaniu nazwy i adresu wnioskodawcy.

Dokument możesz wysłać za pośrednictwem poczty lub osobiście złożyć w wyznaczonym urzędzie. Cała procedura homologacji przebiega w dwóch etapach. 

  • Badania pojazdu w celu stwierdzenia, czy spełnia wymogi techniczne oraz normy obowiązujące w krajach członkowskich UE.

  • Wydanie decyzji na podstawie świadectwa badań o jednostkowym dopuszczeniu pojazdu.

Zgodnie z prawem wniosek mogą złożyć 4 podmioty – właściciel pojazdu, producent, importer lub upoważniony przedstawiciel zamieszkujący, lub mający siedzibę na terenie UE. 

Homologacja jednostkowa auta – jak przebiega?

Homologacji można dokonać poprzez wykonanie kilku kroków:

  • udaj się do jednostki przeprowadzającej badania,

  • ustal koszt badania,

  • weź ze sobą wniosek o wykonanie badania, dokument informacyjny pojazdu, świadectwo homologacji typu pojazdu (Jeśli go nie posiadasz, uzyskaj inne dokumenty, które potwierdzają spełnienie wymagań technicznych),

  • uzyskaj 2 sprawozdania z badania,

  • zapłać 800 zł za udzielenie pozwolenia,

  • złóż w TDT wniosek o dopuszczenie jednostkowe razem z załącznikami.

Decyzję otrzymasz maksymalnie w ciągu miesiąca. Bywają jednak przypadki, gdy okres ten jest wydłużony ze względu na dużą kolejkę w urzędzie. Zostaniesz o tym poinformowany podczas składania wniosku. Decyzję możesz odebrać osobiście lub poprzez tradycyjną pocztę. 

Przeczytaj również: Dokumenty do rejestracji samochodu – sprawdź, czego potrzebujesz!

Świadectwo homologacji samochodu – jak je otrzymać?

Świadectwo homologacji to dokument potwierdzający, że dany pojazd jest zgodny z normami oraz istnieje możliwość dopuszczenia go do ruchu drogowego. Zazwyczaj o świadectwo ubiegają się producenci motoryzacyjni oraz twórcy części samochodowych, przyczep i naczep. 

Jeśli chodzi o to, jak uzyskać świadectwo homologacji, to najpierw powinieneś zgłosić się do uprawnionego organu oraz posiadać komplet dokumentów, w skład którego wchodzą: wniosek o wykonanie badań pojazdu, dokument informacyjny pojazdu lub elementu podlegającego procesowi homologacji. Koszt badania jest zmienny i ustalany indywidualnie, ale jeśli będziesz chcieć uzyskać świadectwo, przygotuj się na wydatek rzędu od 250 do 1600 zł. 

homologacja

Pamiętaj, że proces homologacji jest niezbędny do legalnego wprowadzenia danego samochodu (i nie tylko) na rynek. Bez spełnienia określonych w przepisach unijnych norm technicznych określonych dla danego typu pojazdu nie ma możliwości na sprzedaż produktu na rynkach wspólnotowych. 

Teraz już wiesz, czym jest homologacja!

Jak widzisz, homologacja auta to proces, który wymaga przygotowania wielu dokumentów oraz przejścia badań technicznych stwierdzających zgodność danego samochodu z wymaganiami technicznymi. Niestety, homologacja auta nie należy też do najtańszych formalności, ale nie ma innego sposobu na legalizację danego modelu samochodu, czy innego środka transportu.

Zobacz również: OC Bydgoszcz, ubezpieczenie Hyundai.

Jeśli mowa o legalności to warto też wspomnieć o ubezpieczeniu OC obowiązkowym dla każdego zarejestrowanego w Polsce pojazdu mechanicznego. Jeśli właśnie nabyłeś nowe auto i chcesz zabezpieczyć się przed konsekwencjami potencjalnych zdarzeń, które mogą spotkać Cię na drodze, to znak, że powinieneś wybrać nasz kalkulator OC. Dzięki niemu szybko i bez zbędnych formalności wycenisz polisę, która Cię interesuje. Wystarczy tylko, że podasz kilka podstawowych informacji o sobie i pojeździe, by wyliczyć składkę, którą przyjdzie Ci zapłacić.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze ubezpieczenia, warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy