Czym jest zawieszenie hydrauliczne i czy warto je montować?

Zawieszenie hydrauliczne jest znane w przemyśle motoryzacyjnym od kilku dekad. Mimo że nigdy nie weszło do produkcji seryjnej, z pewnością zasługuje na uwagę. Czym się charakteryzuje i czy warto je zamontować? Wyjaśniamy.

Spis treści:
1. Zawieszenie hydrauliczne. Co to właściwie jest?
2. Czy warto montować zawieszenie hydrauliczne?
3. Ile kosztuje hydrauliczne zawieszenie?
4. Zawieszenie hydrauliczne. Kilka słów na koniec

Historia zawieszenia hydraulicznego sięga lat czterdziestych XX wieku. Współcześnie chętnie korzystają z niego fani tuningu poszukujący ciekawych i oryginalnych rozwiązań motoryzacyjnych do samochodu. Dzięki niemu zyskasz możliwość płynnego regulowania wysokości położenia nadwozia. Obok auta z zawieszeniem hydraulicznym trudno przejść obojętnie!

Zawieszenie hydrauliczne. Co to właściwie jest?

Hydrauliczne zawieszenie to rozwiązanie, w którym zamiast tradycyjnych amortyzatorów montowane są siłowniki hydrauliczne. Specjalna pompa tłokowa lub zębata, napędzana energią elektryczną wtłacza do nich olej. Na trwałość i funkcjonalność konstrukcji wpływają przewody olejowe, które tłoczą płyn pod sporym ciśnieniem. Aby system działał sprawnie i wydajnie, ważne jest, aby były one solidne i bardzo wytrzymałe. W zawieszeniu hydraulicznym rolę zawieszenia pełnią bloki zaworów i czujniki wysokości.

Rozwiązanie to pozwala m.in. na płynne regulowanie wysokości położenia nadwozia w samochodzie. Każdy z siłowników jest sterowany oddzielnie, dzięki czemu możliwe jest uniesienie tylko jednej strony auta, a nawet tylko jednego narożnika. 

Specyficzna konstrukcja zawieszenia hydraulicznego pozwala samochodom wykonywać efektowne podskoki. Dzięki temu pojazdy z zamontowanym owym systemem są często nazywane „tańczącymi autami”. Być może kojarzysz teledyski amerykańskich raperów, w których samochody typu lowrider pojawiają się dość często. Zawieszenie hydrauliczne jest zatem rodzajem  tuningu samochodu. Dzięki niemu Twoje auto z pewnością wyróżni się w tłumie.

Zawieszenia hydraulicznego nie spotkasz w autach seryjnych (poza indywidualnymi przeróbkami). System ten przypomina pod wieloma względami zawieszenie pneumatyczne. Główną różnicą między nimi są części odpowiadające za odbieranie drgań.

zawieszenie-hydrauliczne

Sprawdź również: Zawieszenie gwintowane. 3 wady i 4 zalety

Czy warto montować zawieszenie hydrauliczne?

Hydrauliczne zawieszenie zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala dostosować pojazd do indywidualnych oczekiwań. Umożliwia podniesienie lub obniżenie jednej strony auta, jednego koła albo konkretnej osi w dowolnym momencie. Kierowca może też kompletnie zminimalizować lub zwiększyć prześwit. Zawieszenie hydrauliczne pozwala odmienić i uatrakcyjnić pojazd. To świetny wybór dla osób, które lubią motoryzacyjne nowinki i gadżety.

Zawieszenie auta to jeden z najważniejszych elementów auta, a jednocześnie jedno z największych wyzwań dla konstruktorów pojazdów. Stanowi ono taki element samochodu, który musi spełniać wiele funkcji. Wpływa na bezpieczeństwo, swobodę prowadzenia i komfort jazdy. Ustawienie i stan, w jakim znajduje się zawieszenie, przekłada się też na długość drogi hamowania. 

Zawieszenie ma znaczenie dla efektywności skręcania oraz prawidłowego działania wszystkich systemów elektronicznych wspomagających jazdę. To właśnie ten system odpowiada za to, aby koła pojazdu miały właściwy kontakt z podłożem. Od niego zależy odpowiednia przyczepność, jak również skuteczne tłumienie nierówności na drodze. 

Solidnie wykonane zawieszenie utrzymane w dobrym stanie technicznym pozwala wyeliminować ryzyko odrywania się kół na skutek uskoków czy przechyłów. Gwarantuje prawidłowe ustawienie kół i wyklucza czynniki wpływające negatywnie na stabilność pojazdu. 

Od dobrej jakości i wydajności zawieszenia zależy zatem funkcjonalność i bezpieczeństwo Twojego pojazdu. Dlatego decydując się zawieszenie hydrauliczne, musisz o nie odpowiednio dbać. To bowiem rozwiązanie, które nie tylko pozwoli Ci uatrakcyjnić wygląd i właściwości Twojego samochodu, ale też poprawi jego funkcjonalność i bezpieczeństwo jazdy. 

Podsumowując, zawieszenie hydrauliczne to dobra propozycja dla osób, które oczekują od swego samochodu niepowtarzalnego wyglądu oraz ponadprzeciętnych właściwości, ale również praktyczności.

zawieszenie-hydrauliczne

Ile kosztuje hydrauliczne zawieszenie?

Zalety zawieszenia hydraulicznego przekonały Cię na tyle, że myślisz o montażu w swoim samochodzie? Teraz dowiedz się, ile trzeba zapłacić za zawieszenie hydrauliczne. Cena kompletnego zestawu zawieszenia nie jest stała. Na to, ile kosztuje zawieszenie hydrauliczne, wpływa kilka czynników: marka, konkretny producent oraz stopień rozbudowania zestawu.

Duża część z dostępnych na rynku zestawów to produkty amerykańskie, ponieważ to właśnie w USA zawieszenie hydrauliczne jest bardzo popularne i często montowane w pickupach i samochodach osobowych. Ile zatem kosztuje hydrauliczne zawieszenie? Cena najprostszego zestawu to wydatek rzędu 4-5 tysięcy złotych. Górna granica cenowa jest jednak trudna do sztywnego uchwycenia, a zmiennych wpływających na koszt tego rozwiązania jest sporo. Wiedz jednak, że najwięksi miłośnicy lowriderów mogą wydać nawet 15-20 tysięcy złotych na same części.

Kupując zestaw do hydraulicznego zawieszenia, pamiętaj o jednej ważnej rzeczy – aby jeździć autem po drogach publicznych, samochód wyposażony w „hydraulikę” musi mieć homologację. Z uwagi jednak na to, że jest to przeróbka indywidualna, trudno mówić o homologacji na taki pojazd. W efekcie auto tego rodzaju nie może być legalnie użytkowane na drogach publicznych. Bez obaw możesz z niego jednak korzystać na zlotach albo we wszelkich innych miejscach wyodrębnionych z ruchu drogowego.

A co zrobić w sytuacji, gdy zawieszenie hydrauliczne ulegnie uszkodzeniu? Możesz je skutecznie naprawić, ale zakup poszczególnych części w sklepie lub na rynku wtórnym może być trudny. Takie zestawy nie są bardzo popularne, więc jeśli ktoś je sprzedaje, to zazwyczaj w całości. Na szczęście wszystkie przewody ciśnieniowe można bez trudu dorobić w niemal dowolnym zakładzie zajmującym się zakuwaniem węży pneumatycznych oraz hydraulicznych. Możliwa jest też regeneracja siłowników, która zresztą często okazuje się znacznie korzystniejszą cenowo opcją niż zakup nowych elementów.

zawieszenie-hydrauliczne

Przeczytaj także: Obniżenie zawieszenia. Jak je przeprowadzić i czy warto?

Zawieszenie hydrauliczne. Kilka słów na koniec

Podsumowując, zawieszenie hydrauliczne to dobry wybór dla prawdziwych pasjonatów motoryzacji, którym zależy na wyróżnieniu auta. Montaż tego rodzaju zawieszenia jest chętnie wybieranym rozwiązaniem przez osoby tuningujące swoje pojazdy. Pamiętaj jednak, że oryginalność w tym wydaniu kosztuje niemało i ze względu na kwestię homologacji może być kłopotliwe. Taki pojazd musi mieć nie tylko homologację, ale również obowiązkowe ubezpieczenie OC

Sprawdź również: OC Renault, ubezpieczenie OC w Łodzi

Chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz za OC ubezpieczenie samochodu? Skorzystaj bezpłatnie z Kalkulatora LINK4. Dzięki niemu w łatwy sposób poznasz wysokość składki i przeliczysz wysokość ubezpieczenia, nie wychodząc z domu. O naszej ofercie możesz też porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem telefonu 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy