Dlaczego samochód gaśnie podczas jazdy? Przyczyny i rozwiązania

Twój samochód gaśnie podczas jazdy? Trzeba przyznać, że jest to niezwykle stresująca sytuacja, która może okazać się również niebezpieczna. Poznaj więc przyczyny takiego stanu rzeczy i zobacz, jak należy reagować w podobnych przypadkach. 

Spis treści:
1. Samochód gaśnie podczas jazdy – przyczyny
2. Auto gaśnie podczas jazdy – Co robić?
3. Samochód gaśnie w trakcie jazdy – Konsekwencje
4. Teraz już wiesz, dlaczego samochód gaśnie podczas jazdy!

Wyruszasz w przyjemną podróż z rodziną i przyjaciółmi na urlop lub spieszysz się na ważne spotkanie z klientem. Skupiasz się na drodze, chcesz jak najszybciej dotrzeć bezpiecznie do celu i nagle Twoje auto gaśnie. Trzeba przyznać, że taki scenariusz może okazać się wyjątkowo stresujący – zwłaszcza gdy musisz być o danej godzinie w konkretnym miejscu (niezależnie od tego, czy jest to biuro Twojego kontrahenta, czy lotnisko, z którego wylatujesz na zasłużone wakacje). Dalsza część scenariusza uzależniona jest od wielu czynników. Sprawdź więc, dlaczego samochód gaśnie podczas jazdy, jakie mogą być tego przyczyny i jak sobie z tym poradzić. 

Samochód gaśnie podczas jazdy – przyczyny 

Zacznijmy od najpowszechniejszych przyczyn powodujących, że auto szarpie i gaśnie podczas jazdy. Jest to nieumiejętna zmiana biegów (zbyt szybkie puszczanie pedału sprzęgła). Warto więc mieć na uwadze, że gdy auto gaśnie podczas jazdy, niekoniecznie winny jest stan techniczny samochodu.

Awaria lub zużycie komponentów układu paliwowego

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, dlaczego samochód gaśnie podczas jazdy, gdy nie mamy możliwości przeprowadzenia badania stanu technicznego. Powodów gasnącego silnika jest wyjątkowo wiele – i mogą być one dokuczliwe lub niebezpieczne.

Przykładowo: Zwalniasz, zmniejszasz ilość obrotów, wrzucasz bieg jałowy, dojeżdżając do skrzyżowania lub ronda, a samochód gaśnie podczas jazdy na luzie? Przyczyną może być zabrudzona przepustnica lub zabrudzony i długo niewymieniany filtr paliwa. 

samochod-gasnie-podczas-jazdy

Posiadasz pojazd z silnikiem wysokoprężnym i Twój samochód gaśnie podczas jazdy? Diesel posiada w swoim składzie parafinę, która osadza się na filtrach, blokując przepływ paliwa. Zdarza się też, że do układu paliwowego dostanie się woda (np. w niskiej jakości paliwie). Przy większych przymrozkach zacznie ona zamarzać, co przyczynia się do tego, że samochód gaśnie podczas jazdy. Benzyna przy takim stanie rzeczy nie pomoże i zwyczajnie zamarznie. Problem nie powinien jednak występować w momencie, w którym auto już się rozgrzeje lub gdy jest ono garażowe (choćby w garażu podziemnym, gdzie temperatury nie dochodzą do skrajnie niskich wartości).

Kolejną powszechną przyczyną gaśnięcia silnika jest awaria cewki zapłonowej, kabli, świec lub aparatu zapłonowego. Brak iskry w układzie doprowadzi do zatrzymania pracy silnika. 

Dużym kłopotem powodującym gaśnięcie auta podczas jazdy jest awaria pompy paliwa. Stanowi ona nieodłączny element układu paliwowego i odpowiada za pompowanie paliwa ze zbiornika do dalszego obiegu (co wskazywać może sama jej nazwa). Jeśli więc zatnie się lub przestanie pracować, paliwo nie zostanie dostarczone do silnika, a ten po prostu przestanie pracować. 

Uszkodzona instalacja elektryczna i zniszczony alternator

Czujnik położenia wału korbowego i czujnik położenia wałka rozrządu mogą odpowiadać za niewłaściwą pracę silnika. Mają one tendencję do ujawniania uszkodzenia po rozgrzaniu silnika, dlatego warto zwracać uwagę na to kiedy z autem zaczynają pojawiać się problemy.

Wyeksploatowany alternator to częsty powód, przez który samochód gaśnie podczas jazdy. Akumulator nie jest wtedy ładowany w trakcie podróży, co powoduje szybkie rozładowanie go. Biorąc z kolei pod uwagę konstrukcję współczesnych aut, nie są one w stanie pracować bez energii elektrycznej – przez co zwyczajnie gasną i w tym wypadku prawdopodobnie nie odpalą już bez uzupełnienia akumulatora i wymiany lub naprawy alternatora. 

Niskiej jakości lub wyeksploatowana instalacja gazowa

Samochód gaśnie podczas jazdy na gazie? Jest to częsty problem w przypadku aut wiekowych, które swoją instalację gazową miały montowaną wiele lat temu. Na szczęście standardy produkcji i serwisu w ostatnich latach uległy poprawie, dlatego regularne przeglądy stanu technicznego instalacji LPG oraz regularne naprawy powodują, że kierowcy aut korzystających z gazu, nie odczuwają większej różnicy. 

Uzupełnienie zbiornika niewłaściwym paliwem jest kolejnym powodem, przez który samochód gaśnie podczas jazdy. Benzyna i Diesel to wyłącznie pozornie podobne silniki. Jeśli więc pomylisz się na stacji benzynowej, ryzyko uszkodzenia motoru napędowego jest bardzo wysokie. Gdy w porę się zorientujesz, jest szansa, że nic się nie stanie. Wystarczy wtedy odpompować całe paliwo ze zbiornika i uzupełnić właściwym. 

samochod-gasnie-podczas-jazdy

Sprawdź także: Naprawa instalacji gazowej w samochodzie — wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Auto gaśnie podczas jazdy – Co robić? 

W pierwszej kolejności należy wyeliminować kwestię umiejętności kierowcy. Jeśli ten posiada doświadczenie w jeździe z manualną skrzynią biegów i dotychczas jego jazda była bez zarzutów, należy zastanowić się nad wizytą w serwisie mechanicznym. 

Kiedy auto gaśnie podczas jazdy i po chwili możesz je z powrotem uruchomić, obserwuj bacznie zachowanie pojazdu. Jeśli sytuacja nie powtórzy się w najbliższym czasie, istnieje szansa, że sytuacja była spowodowana chwilowym zacięciem się podzespołów – np. pompy paliwa. Jeśli jednak w ciągu najbliższych tygodni problem wystąpi ponownie, czym prędzej skieruj się do profesjonalnego warsztatu mechanicznego. 

Samochód gaśnie w trakcie jazdy – Konsekwencje 

Gaśnięcie samochodu w trakcie jazdy bywa bardziej niebezpieczne, niż pozornie mogłoby się to wydawać. Wiele aut (szczególnie nieco starszych) posiada system blokady układu kierowniczego, gdy nastąpi próba skręcenia kół przy zgaszonym silniku. Jeśli więc dojdzie do takiej sytuacji w trakcie jazdy, kierowca będzie bezradny. 

Mniej problematycznym aspektem będzie powodowanie utrudnień ruchu. Jest to jednak frustrujące dla wszystkich kierowców – zwłaszcza w mieście, w tzw. godzinach szczytu. 

samochod-gasnie-podczas-jazdy

Przeczytaj również: Drgania kierownicy przy hamowaniu. Przyczyny i jak je wyeliminować

Teraz już wiesz, dlaczego samochód gaśnie podczas jazdy! 

Wiesz już, co sprawia, że samochód gaśnie podczas jazdy. Diesel i benzyna to paliwa przystosowane do dwóch różnych konstrukcji silników. Warto więc znać pojazd, z którego korzystasz do podróżowania i wiedzieć, co może przyczynić się do tego, że samochód gaśnie podczas jazdy – akumulator i brak ładowania przez uszkodzony lub wyeksploatowany alternator to kolejny powód, o którym warto wiedzieć. Jeśli jednak jesteś w stanie uruchomić silnik i jechać dalej, warto skierować się czym prędzej do najbliższego mechanika.

Nie ryzykuj, gdy samochód gaśnie w trakcie jazdy i masz możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy. Warto uzupełnić polisę w dodatkowe pakiety typu Auto Assistance. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zakresu takiego zabezpieczenia, skorzystaj z informacji dostępnych na stronie LINK4.

Sprawdź też: ubezpieczenie Fiata, OC Poznań.

Poznaj też wycenę w zaledwie kilka minut. Nie musisz wychodzić z domu! Wystarczy za pomocą kalkulatora obliczyć składkę. Po krótkiej chwili otrzymujesz kwotę za ubezpieczenie OC

Mimo wszystko masz pytania? Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji. Wystarczy skontaktować się z nimi pod numerem telefonu (22) 444 44 44 lub wypełniając formularz kontaktowy na stronie LINK4. Dołącz już dziś do grona zadowolonych klientów LINK4. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy