Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Korekta licznika. 4 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed zakupem auta

Czas czytania: 4 min. 17 sek.

Gdy zastanawiasz się nad zakupem auta z drugiej ręki, kwestia przebiegu zawsze budzi niepokój. Niestety samochody, w których nastąpiła korekta licznika w dalszym ciągu są spotykane na drogach. Zobacz, co to oznacza w praktyce i jak się przed tym chronić.

Spis treści:
1. Korekta licznika – na czym polega i czemu się ją robi?
2. Jak udowodnić cofnięcie licznika?
3. Jaka grozi kara za cofanie licznika?
4. Korekta licznika – podsumowanie

Cofanie licznika w samochodzie oznacza, że przebieg samochodu na liczniku nie odpowiada rzeczywistemu. Taka praktyka ma na celu zwiększenie atrakcyjności sprzedawanego pojazdu oraz uzyskanie większej ceny sprzedaży. Czy to faktycznie działa? Choć korekta licznika jest w Polsce nielegalna, to jednak ciągle słyszy się o udowodnionych cofnięciach liczników. Taki proceder jest też bardzo często spotykany w przypadku samochodów importowanych zza granicy. 

Korekta licznika – na czym polega i czemu się ją robi?

Korekta licznika to nieco eufemistyczna nazwa na praktykę cofania liczników. Oznacza to, że samochód ma na liczniku inny przebieg, niż w rzeczywistości. Auto może mieć przejechane np. 170 tys. km, ale licznik może pokazywać 99 tys. km.

Taka praktyka jest motywowana wieloma kwestiami. Przede wszystkim – im mniejszy przebieg, tym mniej zużyte jest auto. Taka przynajmniej opinia panuje wśród większości społeczeństwa. Nieuczciwi sprzedawcy, chcąc zwiększyć atrakcyjność swojego samochodu, często decydują się na skorygowanie licznika. Auto z niższym przebiegiem jest bardziej atrakcyjne dla kupującego. Można zatem liczyć na większą cenę za jego sprzedaż.

Kręcenie licznika próbuje się tuszować na różne sposoby. Jedną z praktyk jest duża liczba zmieniających się właścicieli. Dzięki temu po sprzedaży samochodu tak naprawdę trudno jest dociec, na którym etapie licznik został skorygowany.

Nie jest jednak tak, że korekta licznika jest niewykrywalna. Istnieje wiele sytuacji, w których cofnięcie licznika jest mocno podejrzane. Jest tak szczególnie wtedy, gdy auto ma sporo lat – a bardzo niewielki przebieg (sugerujący zaledwie kilka tysięcy pokonanego dystansu rocznie). To jednak nie wszystko – zobacz, jak możesz sprawdzić przebieg auta.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić przebieg auta? 5 sposobów

korekta-licznika

Jak udowodnić cofnięcie licznika?

Udowodnienie cofnięcia licznika jest niestety trudne – szczególnie dlatego, że ciężko jest znaleźć twardy dowód na cofanie licznika. Wiele tego typu podejrzeń pozostaje jedynie w sferze domysłów. Masz jednak parę narzędzi, z których możesz korzystać, aby przekonać się, jaki jest przebieg w samochodzie. Zatem – jak udowodnić cofnięcie licznika?

Stan fizyczny samochodu

Przede wszystkim warto przeprowadzić dokładne oględziny samochodu. Tak naprawdę istnieje wiele znaków, które mogą świadczyć o nieprawidłowym przebiegu auta. Głównie widać to wtedy, gdy wnętrze auta sugeruje znacznie szerszą eksploatację, niż mogłoby to wynikać z przebiegu

Książki serwisowe 

Nie każdy sprzedawca dysponuje książką serwisową oraz fakturami za naprawy. Jednak, jeżeli możesz się im przyjrzeć – spróbuj w nich dopatrzyć się ewentualnych nieścisłości. Podczas każdej wizyty serwisowej notowany jest aktualny przebieg. Warto go porównać z rozmaitymi naklejkami czy zawieszkami, które są uzupełniane w przypadku wymiany olejów, filtrów czy dokonywania innych napraw. Niekiedy kręcenie licznika może właśnie stać się widoczne, dzięki tego typu „niezatuszowanym” sprawom.

Zapisy w komputerze pokładowym

Przebieg pojazdu zapisuje się nie tylko na liczniku. Dobrze jest pamiętać o tym, że jest on odnotowywany w różnych modułach komputera pokładowego. Dlatego kręcenie licznika może ujawnić się podczas diagnostyki Twojego auta. Możesz także udać się z samochodem do elektryka, aby zdiagnozować ewentualne cofanie licznika. Zapisy z komputera pokładowego naprawdę trudno podważyć.

Raporty dotyczące historii pojazdu

Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w raport dotyczący historii pojazdu. Możesz go pobrać ze strony historiapojazdu.gov.pl. Podając podstawowe informacje takie jak VIN, numer rejestracyjny i data pierwszej rejestracji zdobędziesz informacje z bazy CEPIK. Jak udowodnić cofnięcie licznika dzięki takim danym? W takim raporcie odnotowywany jest każdy przebieg samochodu podczas corocznego przeglądu technicznego pojazdu. Co więcej – są tam także zapisane przebiegi w momencie kontroli drogowych przeprowadzonych przez policję.

Dobrze jest zapoznać się także z raportami generowanymi na podstawie numeru VIN (niestety są one płatne). Zawierają one informacje pochodzące z wielu baz danych. Zawierają one historię dotyczącą ubezpieczeń, wezwań serwisowych, a nawet niekiedy dysponują archiwalnymi zdjęciami pojazdu. Gdy wyposażysz się w taki zakres wiedzy, chyba wiesz już jak udowodnić korektę licznika. 

korekta-licznika

Jaka grozi kara za cofanie licznika?

W Polsce korekta licznika jest nielegalna. Od 2020 r. funkcjonuje kara za cofanie licznika – niezależnie od tego, czy jest to robione w celu zwiększenia wartości samochodu, czy z jakichkolwiek innych pobudek. Wykonując taki proceder, musisz się liczyć z karą wynoszącą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę w takim temacie jak cofanie licznika? Kara za ten proceder może zostać nałożona zarówno na osobę, która dokonuje tej czynności, jak i faktycznego zleceniodawcę. Jeżeli zatem cofanie licznika w samochodzie wykonuje mechanik na zlecenie właściciela komisu samochodowego – to obie te osoby narażają się na dotkliwe konsekwencje.

Boisz się, że masz auto z kręconym licznikiem i możesz za to pójść do więzienia? Czy zostaniesz ukarany za cofanie licznika? Kara na szczęście nie musi spaść na Ciebie. Spokojnie – to tak nie działa. Nawet jeżeli w posiadanym samochodzie stwierdzisz nieprawidłowy przebieg, nie oznacza to jeszcze Twojej winy. 

Jeżeli policja podczas kontroli stwierdzi, że w Twoim aucie miało miejsce cofanie licznika, podejmie odpowiednie czynności śledcze mające na celu wyjaśnienie sytuacji. Jednak – jeżeli faktycznie korekta licznika nie była wykonywana przez Ciebie, to możesz spać spokojnie. 

Kara za cofanie licznika to nie wszystko. Twój spokój może zostać zakłócony w momencie sprzedaży auta. Dlaczego? Otóż jeżeli dokonujesz sprzedaży auta, w którym miała miejsce korekta licznika, masz obowiązek poinformować o tym nabywcę. W przeciwnym wypadku – dokonujesz oszustwa i również musisz liczyć się z konsekwencjami (może to być od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności). 

Zatem – czy sprzedaż samochodu z cofniętym licznikiem jest możliwa? Owszem, ale w umowie powinien pojawić się zapis dotyczący tego faktu (w ten sposób będziesz mieć zabezpieczenie, wskazujące na to, że nowy nabywca został prawidłowo poinformowany o takim procederze). 

Zobacz także: Numer VIN pojazdu - co warto o nim wiedzieć?

korekta-licznika

Korekta licznika – podsumowanie

Korekta licznika to oczywiście nielegalny proceder. Pamiętaj jednak, że fakt posiadania samochodu z kręconym licznikiem wcale nie sugeruje, że zabieg ten został wykonany przez Ciebie. 

Dokładnie sprawdzenie historii pojazdu przed jego zakupem świadczy o przezorności kierowcy. Pamiętaj jednak, że nawet auto bez kręconego licznika nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Dlatego też, aby zapewnić sobie spokojną podróż, należy zadbać także o odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne.

W ofercie LINK4 oprócz podstawowych, obowiązkowych polis OC możesz liczyć także na szereg ubezpieczeń rozszerzających pakiet ochrony. Polisa Autocasco chroni przed uszkodzeniami i kradzieżą pojazdu. Z kolei pakiet Assistance zapewni Ci fachową pomoc np. podczas nagłego uszkodzenia auta w trakcie podróży (kiedy będziesz potrzebować np. pomocy drogowej czy auta zastępczego). Poznaj ofertę LINK4 i zapewnij sobie spokój podczas podróży. Sprawdź również kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. 

Wszelkie informacje na temat produktów oraz wyłączeniach odpowiedzialności znajdziesz w OWU na www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21