Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Kupujesz auto z Holandii? Radzimy, co warto sprawdzić i jak je zarejestrować

Czas czytania: 4 min. 7 sek.

Sprowadzanie samochodów spoza granicy Polski stało się coraz powszechniejsze. Dzięki tym procesom możemy stać się posiadaczami sprawnego technicznie pojazdu w niższej cenie. W przypadku zakupu auta z zagranicy należy zwrócić szczególną uwagę na jego historię szkód drogowych oraz ubezpieczenia. Ponadto warto upewnić się, że dany pojazd był zgodnie z prawem zarejestrowany w miejscu pochodzenia. 

Spis treści:
1. Auto z Holandii – dlaczego to dobry wybór?
2. Jak sprawdzić auto z Holandii?
3. Rejestracja samochodu z Holandii. Czego potrzebujesz?
4. Samochód z Holandii. Najważniejsze informacje

Według IBRM Samar, Holandia zajmuje obecnie 4 miejsce pod względem ilości importowanych samochodów. Ze względu na zamożność społeczeństwa, mieszkańcy tego niderlandzkiego kraju dość często wymieniają samochody na nowe. Ponadto regularnie dbają o stan techniczny posiadanych aut, dlatego używane modele są w bardzo dobrym stanie technicznym. Samochód z Holandii możemy spotkać w niemal każdym komisie. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Jak należy dokonać rejestracji importowanego auta? Odpowiedzi na wszelkie pytania znajdziesz poniżej.

Auto z Holandii – dlaczego to dobry wybór?

Zakup używanego pojazdu sprowadzonego z zagranicy jest często ryzykowny. Nie sposób bowiem w 100% wykryć wszystkich wad potencjalnego nabytku. Niejednokrotnie niektóre z usterek są ukryte, a ich obecność uwidacznia się wraz z upływem czasu. Zakup samochodu z Holandii pozwala przynajmniej teoretycznie zmniejszyć to ryzyko. Już tłumaczymy, dlaczego tak jest. 

Pierwszą i jednocześnie jedną z najważniejszych zalet samochodów z Holandii jest ich dobry stan techniczny. Niderlandy charakteryzują się dobrze rozbudowaną infrastrukturą drogową oraz ogromną siecią autostrad. Dlatego w zdecydowanej większości auta z Holandii pomimo dużego przebiegu, nie są mocno wyeksploatowane. Jest to ogromna różnica, biorąc pod uwagę auta używane z Polski lub innych krajów europejskich.

Kolejnym aspektem jest bardzo mała możliwość ewentualnego oszustwa podczas zakupu. Holandia jest wyposażona w wewnętrzną bazę danych RDW. Z łatwością jesteś w stanie sprawdzić za pomocą tego narzędzia wszelkie dane techniczne samochodu, który chcesz kupić. Ponadto gromadzone są w niej informacje ze wszystkich przeglądów pojazdu, co zmniejsza ryzyko zakupu auta niesprawnego technicznie. Wspomniana baza danych jest dostępna dla wszystkich, dlatego też bez dodatkowych komplikacji będziesz mógł z niej skorzystać.

Zakup samochodu z Holandii jest także bardzo bezpieczny w kwestii stanu licznika. W odróżnieniu od Polski w tym państwie bardzo rzadko dochodzi do prób zmiany aktualnej liczby pokonanych kilometrów. Wszelkie informacje o liczbie przejechanych kilometrów będziesz mógł znaleźć w systemie Nationale Auto Pas. Za jego pomocą będziesz mógł zweryfikować, czy sprzedawca auta nie chce Cię oszukać. Wystarczy, że podczas procesu kupna poprosisz poprzedniego właściciela o okazanie dokumentu NAP. Jeżeli będzie mu to przychodziło z ogromnym trudem, oznacza to, że z pojazdem jest coś nie tak.

Holendrzy bardzo dbają o stan posiadanych samochodów. Kupno auta z Holandii może być więc najlepszym wyborem, biorąc pod uwagę importowane do Polski pojazdy. Średni czas eksploatacji auta przez jego holenderskiego właściciela jest o wiele krótszy niż w Polsce. Ze względu na dobrą sytuację ekonomiczną, zmiany modeli samochodów następują bardzo często. Dlatego też pojazdy używane odznaczają się dobrym stanem technicznym oraz małymi śladami użytkowania.

Przeczytaj też: Pierwszy samochód. Co warto kupić dla młodego kierowcy? TOP 5 propozycji

auto-z-holandii

Jak sprawdzić auto z Holandii?

Jak wspomnieliśmy powyżej, jesteś w stanie z łatwością sprawdzić wszelkie informacje o pojeździe, który planujesz kupić. Służą do tego rozmaite bazy danych, takie jak RDW i NAP.

Aby mieć pewność, że zakupione auto z Holandii będzie posiadać faktyczny stan licznika, warto pozyskać informację z systemu NAP (Nationale Auto Pas). Aby to zrobić, wystarczy, że poprosisz sprzedawcę o przedstawienie dokumentu uzyskanego ze wspomnianej bazy danych. 

W sytuacji, gdy poprzedni właściciel nie chce się zgodzić na Twoją prośbę, warto zastanowić się, czy nie chce on Cię oszukać. Niewielka, aczkolwiek wciąż liczna grupa nieuczciwych sprzedawców zmienia aktualne stany liczników. Oferowane pojazdy przyciągają wtedy większą liczbę kupujących, którzy nie liczą się z konsekwencjami takiego zakupu. Jeżeli posiadasz płatny dekoder VIN, możesz samodzielnie dokonać weryfikacji w bazie NAP.

Dostęp do szerokiego spektrum informacji o samochodzie zapewnia także baza danych RDW. Jak sprawdzić auto z Holandii za jej pośrednictwem? Umieszczane są w niej informacje o aktualnym przebiegu auta (podczas każdego przeglądu), dane techniczne, historia szkód i ubezpieczenia. Aby dokonać weryfikacji, wystarczy znać numer VIN pojazdu lub jego numer rejestracyjny z Holandii. Następnie za pośrednictwem strony internetowej www.ovi.rdw.nl wyszukasz wszelkie potrzebne informacje. Bardzo istotny jest raport z badań technicznych. Dzięki niemu dowiesz się, jaki jest faktyczny stan pojazdu, czy nie posiada on ukrytych usterek oraz, czy nie był uczestnikiem kolizji drogowej. 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że poza ogromnym ułatwieniem dostępu do potrzebnych informacji za pośrednictwem internetu, wciąż istotne są fizyczne oględziny pojazdu. Podczas ich dokonywania koniecznie zajrzyj pod maskę samochodu, obejrzyj jego wnętrze, sprawdź stan techniczny najważniejszych elementów. Bardzo dobrym wyborem jest także jazda testowa. Podczas niej będziesz mógł zweryfikować prawidłowe działanie podzespołów w pojeździe oraz komfort samej jazdy. 

auto-z-holandii

Rejestracja samochodu z Holandii. Czego potrzebujesz? 

Po dokonaniu zakupu pojazdu importowanego z zagranicy należy go zarejestrować. W przypadku aut sprowadzanych z Holandii warto przede wszystkim pamiętać o przetłumaczeniu posiadanych dokumentów. Są to dowód rejestracyjny oraz umowa kupna-sprzedaży. Następnym krokiem będzie opłacenie akcyzy w Urzędzie Celnym. Jej kwota jest obliczana na podstawie umowy zawartej pomiędzy sprzedawcą a kupującym.

Rejestracja samochodu z Holandii odbywa się w wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Przed wizytą w urzędzie upewnij się, że posiadasz wszelkie potrzebne dokumenty:

- zaświadczenie o uiszczeniu akcyzy w Urzędzie Celnym
- przetłumaczona umowa kupna-sprzedaży oraz dowód rejestracyjny
- tablice wywozowe (jeśli pojazd przyjechał na własnych kołach)
- odpowiednie zaświadczenie z Urzędu Skarbowego
- zerowy przegląd techniczny (jeśli samochód został wyrejestrowany za granicą lub nie posiada tablic)
- zaświadczenie o uiszczeniu opłaty administracyjnej
- dowód osobisty
- zagraniczny dowód rejestracyjny
- dokument potwierdzający odprawę celną lub informacja o numerze, miejscu i dacie odprawy celną

Wraz z kompletem wspomnianych dokumentów należy posiadać przygotowany wniosek o zarejestrowanie auta z Holandii. Warto pamiętać, że dokumenty w języku obcym musi przetłumaczyć tłumacz przysięgły.

Zobacz również: Rejestracja samochodu z zagranicy. O czym warto pamiętać?

auto-z-holandii

Samochód z Holandii. Najważniejsze informacje

Sprowadzenie auta z Holandii stało się powszechnym procesem ze względu na dobry stan techniczny importowanych pojazdów. Pamiętaj, aby podczas zakupu zapoznać się z informacjami o dokładnym stanie technicznym danego pojazdu oraz historią jego ewentualnych szkód. Aby zapobiec oszustwom, skorzystaj z dostępnych baz danych, za pomocą których zweryfikujesz stan faktyczny w samochodzie. 

Aby jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo zakupionego samochodu, zdecyduj się na zakup polisy ubezpieczeniowej. W ofercie LINK4 przygotowaliśmy zarówno pojedyncze propozycje ubezpieczenia, jak i ich pakiety. Wybierz ten, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. 

Sprawdź również nasz kalkulator OC, który pomoże wyliczyć twoją składkę.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20