Naprawa tapicerki skórzanej. Jak ją wykonać?

Skórzana tapicerka w samochodzie często postrzegana jest jako synonim luksusu i dobrego smaku. Pod wpływem intensywnej eksploatacji mogą pojawić się na niej zadrapania, przetarcia i pęknięcia. Na szczęście można sobie z nimi poradzić.

Dowiedz się, jak przeprowadzić naprawę tapicerki ze skóry.

Spis treści:
1. Naprawa skórzanej tapicerki – samodzielnie czy u fachowca?
2. Naprawa skóry w samochodzie krok po kroku
3. Naprawa foteli skórzanych – cena
4. Naprawa tapicerki skórzanej – podsumowanie

Tapicerka z naturalnej skóry ma mnóstwo zalet, ale również jedną, istotną wadę – nie jest niezniszczalna. Z czasem pojawiają się na niej uszkodzenia wpływające nie tylko na estetykę, ale i użyteczność. Dlatego w przypadku wystąpienia nawet drobnych przetarć czy pęknięć warto jak najszybciej przeprowadzić proces renowacji. Naprawa tapicerki skórzanej nie jest trudna. Wszystkie uszkodzenia można usunąć stosunkowo łatwo i niewielkim nakładem finansowym.

Naprawa skórzanej tapicerki – samodzielnie czy u fachowca?

Naprawę tapicerki ze skóry możesz przeprowadzić samodzielnie lub zlecić usługę specjaliście. Wybór konkretnej metody zależy od Twoich możliwości finansowych i przede wszystkim chęci. Oba te rozwiązania mają swe zalety. 

Decydując się na powierzenie prac naprawczych w ręce dobrego fachowcy, masz pewność, że zostaną one zrealizowane w profesjonalny sposób i z możliwie najlepszym efektem. Doświadczony ekspert skutecznie poradzi sobie nawet z mocno podniszczoną tapicerką, dzięki czemu wnętrze Twojego auta będzie znów prezentowało się doskonale.

Wadą tego rozwiązania jest cena – wyższa niż w przypadku samodzielnej naprawy, kiedy płacisz jedynie za niezbędne preparaty. Musisz też liczyć się z możliwością oczekiwania na realizację usługi. Najlepsi specjaliści mają kolejkę chętnych klientów, więc możliwe, że przyjdzie Ci nieco poczekać, aż fachowiec zajmie się Twoim wozem.

Jeśli nie chcesz czekać ani płacić zbyt dużo, możesz zdecydować się na samodzielną naprawę tapicerki ze skóry. Wbrew pozorom to dość proste zadanie, nawet dla osób niedoświadczonych, które na co dzień nie mają do czynienia z tego rodzaju pracami. Naprawa skórzanej tapicerki własnymi rękoma jest też z pewnością tańsza – płacisz jedynie za materiały potrzebne do renowacji. Pracę możesz wykonać, kiedy chcesz, bez oczekiwania na wolne miejsce w kolejce i umawianie się na wizytę w serwisie.

naprawa-tapicerki-skorzanej

Sprawdź również: Czyszczenie skóry samochodowej. Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem?

Naprawa skóry w samochodzie krok po kroku

Jeśli zdecydowałeś się na samodzielną naprawę foteli samochodowych ze skóry i robisz to po raz pierwszy, najlepiej zarezerwuj sobie wolny dzień na wykonanie zadania. Renowacja skóry wymaga czasu i cierpliwości. Nie spiesz się – lepiej wykonać pracę wolniej, ale precyzyjniej, co przełoży się na lepszy efekt.

Kup niezbędne preparaty

Zanim przystąpisz do renowacji, zaopatrz się w niezbędne produkty przeznaczone do czyszczenia i naprawy skórzanej tapicerki samochodowej. W sklepach motoryzacyjnych dostępne są profesjonalne pianki i ściereczki, które dokładnie wyczyszczą skórę i zabezpieczą jednocześnie przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Jeśli fotele skórzane wymagają głębokiej renowacji, kup również specjalną benzynę do skóry lub benzynę ekstrakcyjną, farbę do skóry, rozpuszczalnik GLD oraz utrwalacz. Zaopatrz się w szczotkę z miękkim włosiem, papier ścierny na gąbce, gąbkę malarską o małych porach i miękkie szmatki. Może Ci się przydać również klej do łączenia pęknięć oraz skóra w płynie

Na początek powinieneś nabyć więc sporo preparatów i akcesoriów. Miej jednak na uwadze, że środki te nie są jednorazowe i z powodzeniem wykorzystasz je podczas kolejnych prac naprawczych. Pamiętaj bowiem, że dobrze jest, aby naprawa foteli skórzanych była przeprowadzana regularnie. To pozwoli Ci na bieżąco usuwać przetarcia, pęknięcia i inne uszkodzenia, a tym samym zachować piękny wygląd oraz funkcjonalność skórzanej tapicerki.

Wyczyść tapicerkę

Naprawę foteli ze skóry rozpocznij od ich dokładnego wyczyszczenia. Do tego zadania przydadzą Ci się pianka czyszcząca oraz szczotka z miękkim włosiem, które precyzyjnie usuną zabrudzenia, a przy tym nie przetrą szwów. Miękką szmatką zanurzoną w benzynie ekstrakcyjnej przetrzyj kilkukrotnie powierzchnię mebli. W ten sposób wytrawisz skórę, czyli usuniesz z niej tłuszcz i pot, który wsiąknął przez lata używania.

Benzyna do odtłuszczania skóry albo benzyna ekstrakcyjna to preparaty przeznaczone przede wszystkim do jednolitych powierzchni. Jeśli posiadasz tapicerkę dziurkowaną, lepszym wyborem jest użycie specjalnego preparatu octowego, który skutecznie zmienia pH tego rodzaju skóry.

Wykonaj szlifowanie skóry

Naprawa skóry w samochodzie wymaga jej oszlifowania. Dlatego po odtłuszczeniu i wyczyszczeniu foteli rozpocznij ich szlifowanie z użyciem papieru ściernego na gąbce, czyli tzw. pada szlifującego. Produkty tego typu są często używane do renowacji tapicerki ze skóry, dzięki czemu można je z łatwością znaleźć w profesjonalnych zestawach z preparatami i akcesoriami do renowacji.

Szlifowanie wykonuj bardzo ostrożnie. Uważaj, aby nie przetrzeć nici. Pracę kontynuuj do chwili, aż skóra stanie się gładka, a wyraźne granice między starą farbą a uszkodzeniami znikną. Na zakończenie tego etapu przetrzyj skórę rozpuszczalnikiem GLD, który usunie stare impregnaty i zmiękczy powierzchnię skóry.

Pomaluj tapicerkę

Do pomalowania użyj specjalnej, drobno porowatej gąbki, która zazwyczaj jest dołączana do farby do skóry. Nałóż przynajmniej dwie warstwy – pierwszą tylko na miejsca z wyraźnymi, dobrze widocznymi przetarciami, a drugą na całą powierzchnię w celu wyrównania. Jeśli to możliwe, nie nakładaj więcej warstw – im jest ich mniej, tym lepiej. Miej jednak na względzie, że preparat powinien dokładnie pokrywać całą tapicerkę.

Nałóż utrwalacz

Po wyschnięciu powierzchni nałóż na nią tzw. utrwalacz, czyli specjalny środek konserwujący. To pozwoli Ci na długo zabezpieczyć skórę przed przetarciami i uszkodzeniami mechanicznymi. Pomoże też zachować estetyczny wygląd skórzanej tapicerki.

To ostatni etap prac. Gotowe – naprawa tapicerki skórzanej została ukończona. Proces ten zazwyczaj zajmuje kilka godzin, ale uzyskany efekt jest zachwycający. Fotele ze skóry odzyskują swój dawny blask i odświeżony wygląd.

naprawa-tapicerki-skorzanej

Naprawa foteli skórzanych – cena

Na to, ile kosztuje naprawa skóry w samochodzie, wpływa kilka czynników. Przede wszystkim ilość i wielkość uszkodzeń oraz liczba elementów poddawanych renowacji. Co do zasady płaci się za każdy element tapicerki skórzanej. Koszt wynosi około 250-300 złotych netto za element. Za większą liczbę części cenę ustala się indywidualnie. 

Dla przykładu, w przypadku pojedynczego fotela składającego się z 7 elementów cena naprawy tapicerki skórzanej jest ustalana indywidualnie. Zazwyczaj koszt renowacji kompletu foteli skórzanych w aucie wynosi około 2000 złotych. To niemała kwota, tym bardziej więc zasadna wydaje się samodzielna naprawa skórzanej tapicerki. Wybierając to rozwiązanie, Twoim jedynym wydatkiem będzie zakup środków do czyszczenia i renowacji, który w całości wyniesie niewielką część kwoty za usługę u specjalisty.

naprawa-tapicerki-skorzanej

Przeczytaj także: Czyszczenie alcantary – jak wyczyścić tapicerkę z tego materiału?

Naprawa tapicerki skórzanej – podsumowanie

Starannie wykonana naprawa foteli skórzanych pozwoli Ci na nowo cieszyć się walorami użytkowymi i wizualnymi tapicerki samochodowej. Warto przeprowadzać ją raz na jakiś czas, aby maksymalnie przedłużyć żywotność foteli w aucie.

Sprawdź też: ubezpieczenie Honda, rejestracja samochodu w Gdyni

Troska o dobry wygląd pojazdu to jednak nie wszystko. Znacznie ważniejsze jest zabezpieczenie samochodu w razie nieprzewidzianych zdarzeń drogowych. Użyj Kalkulatora LINK4 i znajdź ubezpieczenie OC samochodu przez internet. O naszej ofercie możesz porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy