Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Obszywanie kierownicy. Samodzielnie czy u specjalisty?

Czas czytania: 3 min. 48 sek.

Wśród całego wyposażenia samochodu jedną z najważniejszych funkcji pełni kierownica. Odpowiada za wykonywanie manewrów podczas jazdy. Dzięki niej obieramy właściwy kierunek i powodujemy skręcanie pojazdu.

Spis treści:
1. Obszywanie kierownicy – po co to robić?
2. Ile kosztuje obszycie kierownicy?
3. Czy można samemu wykonywać obszywanie kierownicy?
4. Obszywanie kierownicy – zapamiętaj!

Kierownica umożliwia manewrowanie pojazdem oraz reagowanie na pojawiające się zagrożenia i przeszkody. Wielu użytkowników decydując się na obszycie kierownicy robi to ze względów estetycznych. Warto jednak poza nimi myśleć o względach bezpieczeństwa W niektórych bowiem przypadkach zastosowanie dodatkowego materiału zapobiegnie poślizgowi dłoni na kierownicy. Ile kosztuje obszycie kierownicy u fachowca? Czy jesteśmy w stanie zrobić to sami? Przekonaj się sam!

Obszywanie kierownicy – po co to robić?

Na początku warto zastanowić się czemu służy obszywanie kierownic. Zastosowanie tego zabiegu stosuje się przede wszystkim w celu ochrony naturalnego materiału, którym jest powleczona kierownica. Podczas użytkowania pojazdu powierzchnia urządzenia sterującego często ulega różnym zjawiskom. Najczęstszymi z nich są nasłonecznienie, wilgoć, a także nasze dłonie. Czy to jest zaskakujące? Okazuje się, że dla sporej grupy kierowców tak. Nasze dłonie podczas jazdy bez przerwy spoczywają na kierownicy. W razie wystąpienia stresu, podczas upału lub w wypadku powleczenia urządzenia sztucznym materiałem ręce kierowcy pocą się. Jest to oczywiście zjawisko naturalne. Ma jednak niejednokrotnie swoje odzwierciedlenie w jakości i wytrzymałości materiału użytego fabrycznie do powleczenia kierownicy.

Drugim powodem, dla którego warto zdecydować się na obszywanie kierownicy jest wytarcie się materiału użytego podczas produkcji. Upływający czas oraz wielorakie czynniki mają ogromny wpływ na stan, w jakim znajduje się użyta tkanina. Jeżeli dojdzie do jej wytarcia dłonie kierowcy będą ślizgać się po powierzchni kierownicy. Nie należy dopuszczać do takich sytuacji. W bezpośredni sposób zagraża to bezpieczeństwu podczas poruszania się samochodem. Ześlizgnięcie się dłoni podczas manewru skrętu naraża kierującego na kolizję lub wypadek drogowy.

Ponadto wykorzystanie lepszej jakościowo tkaniny np. skóry, podczas obszycia może zastąpić wcześniej użytą, która podczas użytkowania będzie dla użytkownika niewygodna. Często producenci korzystają z materiałów gorszych jakościowo lub tanich. Przyczynia się to do mniejszej przyczepności rąk podczas kierowania pojazdem. Jak wyżej tak również taka sytuacja może zagrażać bezpieczeństwu podczas podróży.

Przeczytaj także: Czyszczenie podsufitki domowym sposobem. Poradnik krok po kroku

obszywanie-kierownicy

Ile kosztuje obszycie kierownicy?

Cena powleczenie kierownicy nowym materiałem jest uzależniona od tego, na jaki rodzaj tkaniny się zdecydujemy. Podczas wyboru obszycia wykonanego ze standardowych produktów kierowca może u fachowca zapłacić od 150 do 350 złotych. Cena może naturalnie wzrosnąć, jeśli użytkownik pojazdu zdecyduje się na obszywanie kierownicy skórą lub wybierze materiał perforowany. 

Warto jednak zastanowić się nad tym wyborem. Użycie skórzanej tkaniny jest bardzo estetyczne. Ze względu na swoją ponadczasowość trafi w gusta każdego kierowcy. Dodatkowo obszycie wykonane ze skóry znacznie wolniej ulega zniszczeniu podczas użytkowania. Poza wspomnianymi ewentualnościami koszt obszycia kierownicy może wzrosnąć, gdy zdecydujemy się na wykorzystanie dwóch rodzajów materiału. Jest to oczywiście możliwe i polecane głównie ze względu na walory estetyczne i dekoracyjne.

Zazwyczaj fachowcy potrzebują około 4 godzin na wykonanie obszycia. Jeżeli kierowca wyraża taką chęć, może zdecydować się na powleczenie materiałem pozostałych elementów wyposażenia. Najczęściej obszyć można gałkę zmiany biegów lub dźwignię hamulca ręcznego.

obszywanie-kierownicy

Czy można samemu wykonywać obszywanie kierownicy?

Jeśli chcesz dokonać powleczenia kierownicy materiałem, nie ma potrzeby kierowania się bezpośrednio do fachowca. W warunkach domowych wykonanie tej czynności również jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych szczegółach.

Przede wszystkim zamówienie materiału leży po stronie kierowcy. Podczas składania zamówienia warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj tkaniny chcemy wykorzystać w naszym samochodzie. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z podstawowymi zasadami obszywania kierownicy. Możesz je z łatwością znaleźć na wielu dostępnych stronach internetowych. Pamiętaj, że sztywność kierownicy wymusza odpowiednie naciągnięcie materiału przed jego ostatecznym zszyciem.

Po odpowiednim dopasowaniu tkaniny i jej naciągnięciu należy złączyć ze sobą oba brzegi materiału i sprawdzić, czy każde miejsce jest prawidłowo pokryte. Następnie przeplatamy nić, łącząc ze sobą oba końce. Po zszyciu całości przeplatamy nić przez całość pokrowca i odcinamy pozostałą część materiału. Dla pewności warto przypalić pozostałe końcówki. Zapewni to trwałość stworzonego samodzielnie obszycia kierownicy.

Koszt obszycia kierownicy samodzielnie jest o wiele niższy niż w przypadku wizyty u fachowca. Nie musimy ponosić dodatkowych za robociznę. Specjaliści zajmujący się obszywaniem kierownic i pozostałego wyposażenia mają często dość rozbieżne cenniki. Jest to związane głównie z miejscem, w którym działają. Ceny w większych miastach za profesjonalną usługę będą o wiele wyższe niż w przypadku małych miejscowości czy miasteczek.

Jeżeli mieliśmy do czynienia np. z tapicerowaniem mebli, jest szansa, że obszycie kierownicy nie sprawi nam większego problemu. Potrzeba tylko użycia większej siły podczas dopasowywania materiału, aby zapobiec powstaniu pęcherzy powietrza. Mogą one wpływać na komfort jazdy i doprowadzać do ześlizgnięcia się dłoni z kierownicy. Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji używać tkanin tapicerskich samodzielnie, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fachowca. Umożliwi to profesjonalne obszycie, które wypłynie na komfort prowadzenia samochodu.

Poza wspomnianą metodą obszycia kierownicy producenci przygotowali również metodę tańszą i mniej pracochłonną. Mowa o nakładkach na kierownicę. Są najczęściej wykonane ze skóry lub innych tkanin, często zdobionych. Z pewnością wiele kobiet sięgnie po takie rozwiązanie, ponieważ wachlarz dostępnych wzorów jest o wiele większy. Podobnie jak obszycie stałe tak również nakładka zapewnia komfort podczas jazdy i chroni kierownicę przed efektami zużycia. Jej koszt to około 70 zł.

Zobacz również: Kontrolki w samochodzie – czy zawsze oznaczają problem?

obszywanie-kierownicy

Obszywanie kierownicy – zapamiętaj!

Elegancja i komfort podczas podróży to jedne z istotnych cech poruszania się własnym samochodem. Aby zapewnić sobie jeszcze lepsze warunki prowadzenia pojazdu, warto pomyśleć o obszyciu kierownicy dedykowanym do tego celu materiałem.

W powyższym artykule mogłeś dowiedzieć się, jakie są cele stosowania tkanin na kierownicę oraz ile kosztuje obszycie kierownicy. Jedną z najlepszych opcji jest to wykonane ze skóry. Poza uniwersalnym, klasycznym wyglądem ma najlepszy wpływ na komfort podczas jazdy i przede wszystkim najwolniej z tkanin ulega wytarciu.

Zapoznaj się również z ofertą dodatkowych ubezpieczeń LINK4. Podobnie jak obszycie kierownicy zwiększy komfort Twojej podróży, tak również dopasowana do Twoich potrzeb polisa pomoże w ochronie Ciebie i pojazdu. Odwiedź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby wyliczyć wysokość składki. 

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20