Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Oświetlenie LED do samochodu. Gdzie można je zamontować legalnie?

Czas czytania: 4 min. 44 sek.

Dobra widoczność to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Jednak czy oświetlenie LED do samochodu jest dobrym rozwiązaniem? Zobacz, na jakie modyfikacje oświetlenia możesz sobie pozwolić w swoim aucie.

Spis treści:
1. Oświetlenie LED do samochodu. Garść najważniejszych informacji
2. Podświetlenie LED samochodu a przepisy. O czym warto wiedzieć?
3. Oświetlenie LED do auta a zwykłe lampy
4. Oświetlenie LED samochodu. Kilka słów na koniec

Samochód ma być bezpieczny, ale może także zapewniać mnóstwo przyjemności. Możliwość jego tuningowania, dodawania rozmaitych designerskich smaczków sprawia, że kierowca w aucie czuje się lepiej. Oświetlenie LED do samochodu może sprawić, że auto świetnie się prezentuje. Dobrze jest jednak wiedzieć, że możesz z niego korzystać wtedy, gdy… zostało ono fabrycznie zamontowane w Twoim aucie. 

Oświetlenie LED do samochodu. Garść najważniejszych informacji

Technologia LED to coraz popularniejsza alternatywa dla standardowych świateł. Cechuje się większą energooszczędnością, a przy tym charakteryzuje ją wysoka trwałość i odporność na działanie wilgoci. Co więcej – takie oświetlenie zapewnia zdecydowanie lepsze oświetlenie drogi

Kolor snopu światła emitowanego przez oświetlenie LED do auta jest zdecydowanie bardziej zbliżony do światła naturalnego. Ma to wpływ nie tylko na komfort kierowcy – ale dzięki lepszemu oświetleniu drogi, łatwiej jest dostrzec w porę przeszkodę, a w konsekwencji uniknąć niebezpiecznej sytuacji na drodze. 

Jednak – choć jest to tak dobre rozwiązanie – to jednak na terenie Unii Europejskiej funkcjonuje wyłącznie wymóg korzystania ze świateł LED do jazdy dziennej. W ramach tego przepisu wszystkie auta wyprodukowane po 2011 r. muszą być wyposażone w światła dzienne w tej technologii. Wymóg nie odnosi się jednak do tematu świateł mijania.

Oczywiście nie ma się co oszukiwać – różnica w zużyciu paliwa pomiędzy tymi dwoma technologiami oświetlenia jest znikoma. Jednak – gdy chodzi o trwałość – różnice są już faktycznie zauważalne. Dobrze jest wiedzieć o tym, że standardowa żarówka wytrzymuje ok. 500 godzin, podczas gdy trwałość świateł LED jest określana nawet na kilkadziesiąt tysięcy godzin.

Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku przepalenia żarówki – wystarczy ją wymienić na nową. Natomiast w przypadku przepalenia jednej diody LED, konieczna jest wymiana już całego modułu, co generuje nieporównywalnie wyższe koszty. Miej na uwadze, że trwałość diody w warunkach laboratoryjnych jest inna niż w aucie, gdzie jest narażona na rozmaite wstrząsy, działanie wilgoci itd. 

Przeczytaj także: Czujnik martwego pola – wyjaśniamy, czym jest i jak działa!

oswietlenie-led-do-samochodu

Podświetlenie LED samochodu a przepisy. O czym warto wiedzieć?

Jak widzisz – oświetlenie LED do samochodu ma sporo zalet. Zapewne zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie nie sprawdziłoby się także w Twoim samochodzie. Musisz jednak wiedzieć – że montaż takiego niefabrycznego oświetlenia w zdecydowanej większości przypadków nie jest legalny.

Oświetlenie LED samochodu może być używane wyłącznie w reflektorach z homologacją. Czyli może ono być wykorzystywane jedynie w samochodach, w których jest ono zamontowane fabrycznie. Oznacza to, że w przypadku zmiany reflektora, musi on mieć parametry identyczne, jak w lampie oryginalnej. Natomiast jakakolwiek wewnętrzna ingerencja w reflektor jest niedopuszczalna. 

Pamiętaj przy tym, że gdy mowa o oświetleniu, nie chodzi o zewnętrzne podświetlenie LED samochodu. Taka technologia jest zupełnie czymś innym. Warto w tym miejscu bliżej jej się przyjrzeć.

Tuning ma na celu jak największą personalizację danego samochodu. Chodzi tutaj zarówno o różnego rodzaju rozwiązania zwiększające aerodynamikę auta, jak i rozmaite gadżety, które sprawiają, że samochód jest bardziej drapieżny z wyglądu, częściej przykuwa uwagę itd.

Jednym z takich gadżetów tuningowych jest podświetlenie LED do samochodu. Rozwiązanie to polega na montażu listew LED na karoserii lub podwoziu. W konsekwencji – auto jest doświetlone z zewnątrz. Po zmroku taki pojazd jest widoczny z daleka i wygląda, jak gdyby poruszał się na świetlistej poduszce.

Wprawdzie podświetlenie LED samochodu wygląda rewelacyjnie, to jednak… jest ono nielegalne w świetle obowiązujących przepisów. Taki gadżet sprawia, że zaburzony jest kontur samochodu po zmroku – w konsekwencji pojazd generuje zagrożenie na drodze. Pamiętaj, że nielegalne są także wszelkiego rodzaju inne taśmy LED umieszczane na zewnątrz karoserii – np. przy lusterkach.

Tak podrasowane auto nie przejdzie badania technicznego. A jeżeli zainstalujesz takie modyfikacje już po przeglądzie – to w przypadku kontroli drogowej musisz liczyć się z finansowymi karami oraz zarekwirowaniem dowodu rejestracyjnego.

Pamiętaj jednak, że możesz zainstalować podświetlenie LED do samochodu, aby oświetlić wnętrze samochodu na postoju. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zainstalować takie taśmy np. przy schowku, wybieraku zmiany biegów czy dźwigni hamulca ręcznego. 

oswietlenie-led-do-samochodu

Oświetlenie LED do auta a zwykłe lampy

Oświetlenie LED do samochodu nie zawsze w pełni zastępuje tradycyjne lampy. W wielu modelach, taśmy LED wykorzystywane są wyłącznie w światłach do jazdy dziennej. Wówczas światła mijania to dalej zwykłe lampy, wyposażone w standardowe halogeny.

Czy takie rozwiązanie ma sens? Tak – w ten sposób możesz wykorzystać oświetlenie LED samochodu, jeżdżąc „na dziennych”. Niestety podczas jazdy po zmroku, nie korzystasz z udogodnień oferowanych przez tę technologię. Dlaczego więc warto zwrócić uwagę na to rozwiązanie? Bo i tak jest to bardzo dobry wybór, a przy tym jego koszty są na tyle przystępne, że możesz się z nimi spotkać nawet w autach z niskiej lub średniej półki.

Pojawia się pytanie – czy możliwe jest wykorzystanie żarówek LED do standardowych reflektorów? Na rynku są dostępne retrofity, czyli żarówki, których specyfikacje odpowiadają elementom typu H4 czy H7. Niestety – na terenie całej Unii Europejskiej są one nielegalne. 

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. zamontować żarówki LED jako zamiennik dla żarówek służących do oświetlenia kabiny. Musisz tylko pamiętać o tym, aby parametry były idealnie dopasowane. 

A co zrobić, gdy Twoje auto w ogóle nie ma świateł do jazdy dziennej? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na montaż niefabrycznych LED-ów. Musisz jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może być umieszczone wyłącznie poza obudową reflektora – najczęściej mocuje się je na zderzaku. Takie światła muszą się automatycznie włączać wtedy, gdy zapłon jest uruchomiony, a światła mijania są wyłączone.

A co z oświetleniem tablicy rejestracyjnej? W wypadku tego elementu, przepisy nie są do końca jasne. Istotne jest to, aby tablica była oświetlona i widoczna. Nie może ona jednak oślepiać innych kierowców. Oświetlenie tablicy jest jednak jednym z niewielu, które nie wymaga homologacji – w związku z tym zastosowanie oświetlenia LED zamiast standardowego nie jest nielegalne.

Zobacz również: Tempomat. Co to jest, jak działa i jakie ma zalety?

oswietlenie-led-do-samochodu

Oświetlenie LED samochodu. Kilka słów na koniec

Oświetlenie LED do auta to bardzo dobre rozwiązanie. Z całą pewnością na uwagę zasługuje energooszczędność tej technologii oraz generowany przez nie atrakcyjny snop światła. Jednak warto pamiętać o tym, że z takiego rozwiązania możesz korzystać wyłącznie wtedy, gdy dany reflektor został fabrycznie zamontowany w Twoim pojeździe.

Odpowiednie oświetlenie w samochodzie ma oczywiście ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy – szczególnie po zmroku, czy w trudnych warunkach atmosferycznych. Niezależnie od tego, czy masz halogeny czy oświetlenie LED do samochodu, pamiętaj o tym, że nawet najlepsze wyposażenie auta nie jest w stanie zapewnić pełnej ochrony podczas jazdy. Musisz pamiętać także o odpowiednim ubezpieczeniu.

W ofercie LINK4 znajdziesz szeroki katalog polis komunikacyjnych. Oczywiście możesz zdecydować się na samo OC – które jest podstawową (i obowiązkową) ochroną podczas zdarzenia drogowego z Twojej winy. Dzięki takiej polisie, ofierze wypadku wypłacane jest odszkodowanie na pokrycie szkody.

Jednak OC nie zapewnia odszkodowania dla sprawcy wypadku. Nie zapewnia także ochrony przed kradzieżą czy zniszczeniem samochodu w ramach aktu wandalizmu. Gdy chcesz ochronić się przed takimi kwestiami – zaopatrz się w ubezpieczenie Autocasco. Zapoznaj się także z ofertą Auto Assistance – czyli dodatkowym pakietem, który pomoże Ci w wielu sytuacjach kryzysowych na drodze. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21