Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Przedłużenie prawa jazdy po terminie. Zasady i procedury

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 31 sek.

Czy możliwe jest przedłużenie prawa jazdy po terminie? Co grozi kierowcy w trakcie kontroli, gdy posiada on prawo jazdy po terminie? Mandat to niejedyna ewentualna konsekwencja w razie poważniejszych zdarzeń. Zobacz, co i kiedy musisz zrobić, by utrzymać ważność swoich uprawnień.

Wprowadzenie terminowych praw jazdy nastąpiło już wiele lat temu. Do dziś jednak na drogach spotkać można wielu kierowców, którzy mają dokumenty bezterminowe i często nie zdają sobie oni sprawy z tego, że z czasem również będą musieli wymienić swój dokument na nowy, zgodny z obecnymi przepisami. Sprawdź więc, jak wygląda wymiana i przedłużenie prawa jazdy po terminie, by znać przebieg całego procesu. Dzięki temu realizacja tego procesu była prostsza, niż pozornie mogłoby się to wydawać. 

Nie ma co się obawiać wymogów formalnych – ich liczba została zredukowana do minimum i tak naprawdę obejmuje wyłącznie kilka podstawowych działań ze strony kierowcy. Dowiedz się zatem, jak wygląda kwestia przedłużenia prawa jazdy po upłynięciu terminu i dlaczego warto dbać o aktualność swojego dokumentu.

przedluzenie-prawa-jazdy-po-terminie-3

Jaki jest termin ważności prawa jazdy?

Uzyskanie bezterminowego prawa jazdy jest niemożliwe od 19 stycznia 2013 roku. Taka sytuacja była wcześniej dopuszczalna w przypadku kategorii: A1, A, B1, B, T i *E. Pozostałe uprawnienia posiadały terminową ważność, obligującą posiadaczy do odbywania regularnych badań pozwalających na odnowienie prawa jazdy po terminie. Kierowcy musieli w ustalonym terminie poddać się różnym badaniom i uzyskać pozytywne wyniki.

Po zmianie przepisów wszyscy posiadacze dokumentów prawa jazdy ważnych bezterminowo muszą dokonać ich wymiany w okresie od 2028 do 2033 roku. Otrzymają wówczas dokument prawa jazdy, ważny maksymalnie 15 lat.

Maksymalny termin ważności prawa jazdy po 19 stycznia 2013 roku to właśnie 15 lat. To w głównej mierze wynik badania lekarskiego wpływa na ustalenie terminu ważności dokumentu. Dzięki temu ograniczone zostały sytuacje, w których kierowcy z pogarszającym się wzrokiem, chorobami sercami (mogącymi doprowadzić do nagłego przypadku) lub zaburzenia psychicznymi są w pewien sposób eliminowani z możliwości korzystania z pojazdów mechanicznych jako kierowcy. Dzięki temu – przynajmniej w teorii – pozostali uczestnicy ruchu drogowego są zatem o wiele bezpieczniejsi. 

Warto jednak zaznaczyć, że bezterminowo ważne dokumenty prawa jazdy podlegają wymianie bez konieczności poddawania się egzaminom lub badaniom lekarskim. To samo dotyczy praw jazdy, wydanych po 19 stycznia 2013 roku na okres 15 lat, ze względu na brak przeciwwskazań medycznych. Ponowne badania lekarskie muszą wykonać osoby, które otrzymały terminowe prawo jazdy ze względu na problemy zdrowotne i konieczność ich kontrolowania.

To może Cię zainteresować: Prawo jazdy i oznaczenia, które powinien znać każdy kierowca

 

Przedłużenie prawa jazdy po terminie – zasady

Przedłużenie prawa jazdy po terminie jest procesem z pozoru wymagającym. W gruncie rzeczy jest dość prosty, choć na tyle nowy, że niewiele osób miało kiedykolwiek z nim styczność. Przede wszystkim w celu prawidłowego przedłużenia należy zadbać o odpowiednią liczbę dokumentów, dzięki którym cały proces powinien przebiec szybko.

Musisz mieć formularz – wniosek o wydanie nowego prawa jazdy, jak i potwierdzenie uiszczenia opłaty. Niezbędne okaże się także kolorowe, aktualne zdjęcie o wymiarach znanych z innych dokumentów, czyli 3,5 x 4,5 cm, jak i dowód osobisty bądź w razie zajścia takiej konieczności – paszport. Do wglądu w urzędzie potrzebny będzie stary oryginał prawa jazdy oraz, jeśli jest to wymagane prawnie i niezbędne, orzeczenie lekarskie o aktualnym stanie zdrowia względem braku przeciwwskazań co do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

przedluzenie-prawa-jazdy-po-terminie-1

Termin i miejsce przedłużenia prawa jazdy

Przedłużyć prawo jazdy można w wielu miejscach, w tym między innymi w urzędzie miasta czy też w starostwie powiatowym, zależnie od miejsca zamieszkania interesanta.

Ciekawostką jest możliwość wymiany prawa jazdy online. Cały proces sprowadza się wówczas do złożenia wniosku na platformie ePUAP. W rezultacie otrzymasz dokument w formie elektronicznej.

Czas oczekiwania na gotowy dokument nie jest zbyt długi i wynosi od kilku do kilkudziesięciu dni roboczych, zależnie od obłożenia, ewentualnych świąt okolicznościowych oraz poziomu skomplikowania danej sprawy. Za najczęstsze przedłużenia odpowiadają braki formalne we wniosku, czasami także potrzeba uzupełnienia danych, których obywatel zapomniał uzupełnić wcześniej.

Na wymianę bezterminowego prawa jazdy, wydanego przed 2013 rokiem, na terminowe każdy kierowca ma ściśle określony czas. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami należy to zrobić najwcześniej w 2028 roku, a najpóźniej w 2033 roku.¹ Warto proces ten przeprowadzić wbrew pozorom jak najpóźniej, lecz jednocześnie nie zapominając o upływającym powoli terminie. To bowiem od tego czasu będzie się liczyć nowy, 15-letni okres.

przedluzenie-prawa-jazdy-po-terminie-2

Przedłużenie prawa jazdy po terminie – opłaty i koszty

Wymiana prawa jazdy po terminie może być jedynie formalnością. Musisz jednak przygotować się na pewne koszty. Wynikają one m.in. z obowiązku złożenia wniosku o nowe prawo jazdy, które kierowca musi wnieść razem z opłatą w wysokości 100,50 zł.² Do tego dochodzi obowiązek dostarczenia aktualnego zdjęcia i ważnego badania lekarskiego (jeśli jest ono wymagane). Cena takich badań może wynieść nawet ponad 200 zł. Wymiana starego prawa jazdy po terminie będzie zatem łącznie kosztować w granicy 300 złotych.

Przedłużanie prawa jazdy po terminie – procedura

Prawo jazdy przed upłynięciem terminu jego ważności należy odnowić. Cały proces sprowadza się do kilku działań ze strony interesanta, zatem nie powinien zająć nikomu zbyt wiele czasu. 

Należy przede wszystkim wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy, po czym dołączyć do niego wszystkie prawnie wymagane dokumenty. Ich wykaz znajdziesz we wniosku. 

W kolejnym etapie należy wydrukowany i wypełniony wniosek dostarczyć do urzędu odpowiedniego dla miejsca zamieszkania i złożyć go wraz z załącznikami w wydziale komunikacji.

Po tych krokach przyjdzie czas na oczekiwanie, a następnie odebranie swojego nowego prawa jazdy – tym razem z terminem ważności równym 15 lat od chwili jego wydania. Jak wspomnieliśmy wyżej, cały proces możesz przeprowadzić także przez internet, wówczas czas oczekiwania na dokument może nieco się skrócić.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Konsekwencje braku przedłużenia prawa jazdy

Minął termin ważności prawa jazdy? Jeżeli nie mamy uprawnień do prowadzenia konkretnego typu pojazdu, grozi nam mandat w wysokości od 1 500 do 30 000 zł (na przykład, kiedy upłynęła ważność danej kategorii). Identyczna grzywna grozi nam w razie braku uprawnień do kierowania pojazdami, a więc również wtedy, kiedy używamy prawa jazdy po terminie. To zatem bardzo kosztowna sytuacja, szczególnie jeśli sprawa zostanie przekazana do sądu – wówczas kierowca może otrzymać karę z górnych widełek.

Warto zauważyć również fakt, że osoba bez ważnego prawa jazdy nie będzie mogła dokończyć swojej podróży. Oznacza to, że będzie ona musiała znaleźć zastępczego kierowcę lub skontaktować się z pomocą drogową, która pomoże odholować pojazd w bezpieczne miejsce. Policja kontrolująca kierowcę bez ważnego prawa jazdy, będzie go traktować tak samo, jak osobę nieposiadającą tego dokumentu w ogóle. Oznacza to z praktycznego punktu widzenia, że tłumaczenie „Przecież mam potwierdzenie, że potrafię jeździć” nie będą w stanie pomóc. Zasady dotyczące kierowców są wręcz żelazne. 

Warto także mieć na uwadze fakt, że obecnie kierowcy nie muszą mieć przy sobie fizycznego dokumentu potwierdzającego posiadanie odpowiednich uprawnień. Funkcjonariusz powinien sprawdzić ich aktualność w Centralnej Ewidencji Kierowców. Problem zaczyna się zatem wyłącznie po uzyskaniu przez funkcjonariusza informacji, że prawo jazdy w chwili zatrzymania jest już po terminie.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Przedłużenie prawa jazdy po terminie – kilka słów na koniec

Biorąc pod uwagę zmiany prawne, prawo jazdy po terminie ważności może być dużym obciążeniem finansowym, przez co wiele osób zwleka z rozpoczęciem procedury odnowienia. Może jednak okazać się, że będzie to jeszcze większy problem, gdy dojdzie do momentu, w którym czas upłynie, a takiego kierowcę zatrzyma patrol policji. 

Gdy zbliża się koniec terminu ważności prawa jazdy, warto dopilnować tego, by utrzymać ciągłość posiadania uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Wymiana prawa jazdy po terminie ważności nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać i poradzi sobie z nią każdy sprawny kierowca.

Regularne badania lekarskie chronią zdrowie i życie pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pogarszający się wzrok, choroby serca, schorzenia na tle psychicznym lub emocjonalnym i wiele innych problemów zdrowotnych mogą doprowadzić do nieracjonalnych zachowań, lub bardzo niebezpiecznych zdarzeń. Gdy ze względu na wadę wzroku lub starszy wiek kierowca ma opóźniony czas reakcji, nie zawsze jest on w stanie dostosować swoje zachowanie na drodze do aktualnie panującej sytuacji, co może przyczyniać się do powstania ogromnego niebezpieczeństwa. 

Ważne prawo jazdy to nie wszystko, co musisz posiadać, by móc legalnie przemieszczać się swoim autem po drogach publicznych. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej również jest obowiązkowe. 

Jeśli więc chcesz kupić ubezpieczenie OC w LINK4, możesz zrobić to nawet bez wychodzenia z domu. Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki na swój pojazd. Możesz też skontaktować się telefonicznie z naszymi konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

W LINK4 poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC możesz zdecydować się też na dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, w tym np. AC, Auto Assistance czy NNW. Sprawdź szczegóły każdego ubezpieczenia na stronie LINK4. Możesz też skontaktować się z nami, a pomożemy Ci dobrać polisę do własnych potrzeb!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Przeczytaj też: OC Skoda Superb, Ubezpieczenie OC Poznań

Źródła:

¹ Art. 124. z Ustawy o kierujących pojazdami, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20110300151/U/D20110151Lj.pdf

² https://www.gov.pl/web/gov/wymien-prawo-jazdy

FAQ – często zadawane pytania o przedłużenie prawa jazdy

Na czym polega przedłużenie prawa jazdy po terminie?

Przedłużenie prawa jazdy po terminie polega na odnowieniu jego ważności, gdyż po jego upływie dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów mechanicznych staje się nieważny. Muszą to zrobić zarówno ci, którzy mają terminowe prawa jazdy, jak i zmotoryzowani, którzy wyrobili ten dokument jeszcze jako bezterminowy, czyli przed 2013 rokiem.

Czy odnowienie prawa jazdy po terminie jest płatne?

Prawo jazdy po terminie ważności to spory i kosztowny problem, którego da się uniknąć wyłącznie poprzez jego wyrobienie w terminie. Oplata wynosi 100,50 zł za wydanie dokumentu oraz 200 zł, jeśli wymagane są do tego także badania lekarskie.

Prawo jazdy po terminie – czym to grozi w razie kontroli?

Prawo jazdy po terminie jest traktowane jako brak uprawnień, zatem tego typu sytuacja może grozić karą do 1 500 zł w przypadku wystawienia mandatu przez funkcjonariusza lub do 30 000 zł w razie skierowania sprawy do rozpatrzenia przez sąd.

Wymiana prawa jazdy po terminie – jakie są najważniejsze dokumenty?

Wymiana prawa jazdy po terminie ważności wymaga kilku dokumentów. Należą do nich między innymi formularz, potwierdzenie uiszczenia opłaty, aktualna fotografia, dowód osobisty lub inny dokument wskazujący tożsamość, a także oryginał prawa jazdy, lecz wyłącznie do wglądu. W razie takiej potrzeby niezbędne może okazać się także orzeczenie lekarskie.

Wymiana starego prawa jazdy po terminie – gdzie można złożyć wniosek?

Złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy można w urzędzie miasta oraz w starostwie powiatowym, a w razie mieszkania w Warszawie – również w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie dzielnicy. Cały proces można także zrealizować online za pośrednictwem portalu ePUAP.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20