Przedłużenie prawa jazdy po terminie. Zasady i procedury

Czy możliwe jest przedłużenie prawa jazdy po terminie? Co grozi kierowcy w trakcie kontroli, gdy posiada on prawo jazdy po terminie? Mandat to nie jedyna ewentualna konsekwencja w razie poważniejszych zdarzeń.

Zobacz, co i kiedy musisz zrobić, by utrzymać ważność swoich uprawnień.

Spis treści:
1. Prawo jazdy – jakie terminy ważności obowiązują kierowców?
2. Przedłużenie prawa jazdy po terminie. W jakich przypadkach można to zrobić?
3. Prawo jazdy po terminie – jakie konsekwencje grożą kierującemu?
4. Przedłużenie prawa jazdy po terminie. Podsumowanie

Wprowadzenie terminowych praw jazdy nastąpiło już wiele lat temu. Do dziś jednak na drogach spotkać można wielu kierowców, którzy mają dokumenty bezterminowe i często nie zdają sobie oni sprawy z tego, że z czasem również będą musieli wymienić swój dokument na nowy, zgodny z obecnymi przepisami. Sprawdź więc, jak wygląda wymiana i przedłużenie prawa jazdy po terminie, by znać przebieg całego procesu. Dzięki temu realizacja tego procesu była prostsza, niż pozornie mogłoby się to wydawać. 

przedluzenie-prawa-jazdy-po-terminie-3

Prawo jazdy – jakie terminy ważności obowiązują kierowców? 

Uzyskanie bezterminowego prawa jazdy jest niemożliwe od 19 stycznia 2013 roku. Taka sytuacja była wcześniej dopuszczalna w przypadku kategorii: A1, A, B1, B, T i *E. Pozostałe uprawnienia posiadały terminową ważność, obligującą posiadaczy do odbywania regularnych badań pozwalających na odnowienie prawa jazdy po terminie. Kierowcy musieli w ustalonym terminie poddać się różnym badaniom i uzyskać pozytywne wyniki.

Po zmianie przepisów wszyscy posiadacze dokumentów prawa jazdy ważnych bezterminowo muszą dokonać ich wymiany w okresie od 2028 do 2033 roku. Otrzymają wówczas dokument prawa jazdy, ważny maksymalnie 15 lat.

Maksymalny termin ważności prawa jazdy po 19 stycznia 2013 roku to właśnie 15 lat. To w głównej mierze wynik badania lekarskiego wpływa na ustalenie terminu ważności dokumentu. Dzięki temu ograniczone zostały sytuacje, w których kierowcy z pogarszającym się wzrokiem, chorobami sercami (mogącymi doprowadzić do nagłego przypadku) lub zaburzenia psychicznymi są w pewien sposób eliminowani z możliwości korzystania z pojazdów mechanicznych jako kierowcy. Dzięki temu – przynajmniej w teorii – pozostali uczestnicy ruchu drogowego są zatem o wiele bezpieczniejsi. 

Warto jednak zaznaczyć, że bezterminowo ważne dokumenty prawa jazdy podlegają wymianie bez konieczności poddawania się egzaminom lub badaniom lekarskim. To samo dotyczy praw jazdy, wydanych po 19 stycznia 2013 roku na okres 15 lat, ze względu na brak przeciwwskazań medycznych. Ponowne badania lekarskie muszą wykonać osoby, które otrzymały terminowe prawo jazdy ze względu na problemy zdrowotne i konieczność ich kontrolowania.

To może Cię zainteresować: Prawo jazdy i oznaczenia, które powinien znać każdy kierowca

Przedłużenie prawa jazdy po terminie. W jakich przypadkach można to zrobić? 

Wymiana prawa jazdy po terminie może być jedynie formalnością. Musisz jednak przygotować się na pewne koszty. Wynikają one m.in. z obowiązku złożenia wniosku o nowe prawo jazdy, które kierowca musi wnieść razem z opłatą w wysokości 100,50 zł. Do tego dochodzi obowiązek dostarczenia aktualnego zdjęcia i ważnego badania lekarskiego (jeśli jest ono wymagane). Cena takich badań może wynieść nawet ponad 200 zł. Wymiana starego prawa jazdy po terminie będzie zatem łącznie kosztować w granicy 300 złotych.

Jak konkretnie wygląda procedura wymiany dokumentu? Prawo jazdy po terminie można odnowić poprzez wypełnienie wniosku i formularza, który jest dostępny w każdym starostwie. Następnie kierowca musi przygotować aktualną fotografię, przejść badanie lekarskie i uzyskać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Po potwierdzeniu wniesienia opłaty urzędowej oraz przedstawieniu starego dokumentu prawa jazdy urzędnicy podejmują się czynności przywracających interesantowi uprawnienia kierowania pojazdami zgodnymi z jego kategorią. 

przedluzenie-prawa-jazdy-po-terminie-1

Prawo jazdy po terminie – jakie konsekwencje grożą kierującemu? 

Minął termin ważności prawa jazdy? Jeżeli nie mamy uprawnień do prowadzenia konkretnego typu pojazdu, grozi nam mandat w wysokości 300 zł (na przykład, kiedy upłynęła ważność danej kategorii). Grzywna w wysokości 500 zł grozi nam w razie braku uprawnień do kierowania pojazdami, a więc również w sytuacji, kiedy używamy prawa jazdy po terminie.

Warto zauważyć również fakt, że osoba bez ważnego prawa jazdy nie będzie mogła dokończyć swojej podróży. Oznacza to, że będzie ona musiała znaleźć zastępczego kierowcę lub skontaktować się z pomocą drogową, która pomoże odholować pojazd w bezpieczne miejsce. Policja kontrolująca kierowcę bez ważnego prawa jazdy, będzie go traktować tak samo, jak osobę nieposiadającą tego dokumentu w ogóle. Oznacza to z praktycznego punktu widzenia, że tłumaczenie „Przecież mam potwierdzenie, że potrafię jeździć” nie będą w stanie pomóc. Zasady dotyczące kierowców są wręcz żelazne. 

Sprawdź również: Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy lub inne dokumenty podczas kontroli?

przedluzenie-prawa-jazdy-po-terminie-2

Przedłużenie prawa jazdy po terminie. Podsumowanie 

Biorąc pod uwagę zmiany prawne, prawo jazdy po terminie ważności może być dużym obciążeniem finansowym, przez co wiele osób zwleka z rozpoczęciem procedury odnowienia. Może jednak okazać się, że będzie to jeszcze większy problem, gdy dojdzie do momentu, w którym czas upłynie, a takiego kierowcę zatrzyma patrol policji. Gdy zbliża się koniec terminu ważności prawa jazdy, warto dopilnować tego, by utrzymać ciągłość posiadania uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Wymiana prawa jazdy po terminie ważności nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać i poradzi sobie z nią każdy sprawny kierowca.

Regularne badania lekarskie chronią zdrowie i życie pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pogarszający się wzrok, choroby serca, schorzenia na tle psychicznym lub emocjonalnym i wiele innych problemów zdrowotnych mogą doprowadzić do nieracjonalnych zachowań, lub bardzo niebezpiecznych zdarzeń. Gdy ze względu na wadę wzroku lub starszy wiek kierowca ma opóźniony czas reakcji, nie zawsze jest on w stanie dostosować swoje zachowanie na drodze do aktualnie panującej sytuacji, co może przyczyniać się do powstania ogromnego niebezpieczeństwa. 

Ważne prawo jazdy to nie wszystko, co musisz posiadać, by móc legalnie przemieszczać się swoim autem po drogach publicznych. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej również jest obowiązkowe. Jeśli więc kupiłeś używany samochód i korzystasz z OC sprzedawcy, a zbliża się termin zakończenia Twojej polisy ubezpieczeniowej – zadbaj o nią wcześniej. Dzięki temu zachowasz pełną ochronę i unikniesz wysokich kar, związanych z przerwaniem ciągłości. 

W LINK4 możesz liczyć na bardzo dobre warunki oferty – niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC, czy też wybierzesz dodatkowe polisy komunikacyjne, w tym np. AC, Auto Assistance czy NNW. Sprawdź szczegóły każdego ubezpieczenia na stronie LINK4 i bądź świadomym konsumentem, który może liczyć na wsparcie w trudnych sytuacjach na drodze podczas codziennej jazdy samochodem. 

Skontaktuj się z zespołem naszych specjalistów – telefonicznie, mailowo lub osobiście. Możesz również samodzielnie sprawdzić wycenę polisy ubezpieczeniowej w LINK4 przy pomocy naszego kalkulatora online – wystarczy tylko kilka kliknięć. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze