Przejazd kolejowy – bezpieczeństwo przede wszystkim

Pomimo licznych akcji społecznych oraz nieustannego edukowania kierowców na temat bezpieczeństwa, przejazd kolejowy w dalszym ciągu jest miejscem, w którym zbyt często dochodzi do wypadków.

Spis treści:

1. Przejazd kolejowy – zasady bezpieczeństwa
2. Niestrzeżony przejazd kolejowy – jak się zachować?
3. Jaki mandat za wjazd na przejazd kolejowy?
4. Przejazd kolejowy – krótkie podsumowanie

Przejazd kolejowy to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na drodze. Niezależnie od tego, czy poruszasz się pieszo, motocyklem czy też samochodem – w kolizji z rozpędzonym pociągiem nie masz najmniejszych szans. Z tego właśnie powodu, jeżeli już dochodzi do wypadku na przejeździe kolejowym, to niestety bardzo często jest on tragiczny w skutkach.

Do większości wypadków na przejazdach kolejowych dochodzi z powodu nieostrożności lub lekceważenia przepisów przez kierowców. Strzeżony przejazd kolejowo-drogowy jest zdecydowanie bezpieczniejszy, ale nawet na nim mają miejsce wypadki w skutek np. omijania rogatek przez kierowców. W dalszej części naszego artykułu poznasz zasady bezpieczeństwa dotyczące pokonywania przejazdów kolejowych oraz dowiesz się np. jaki mandat za wjazd na przejazd kolejowy czeka na lekceważących przepisy kierowców.

Sprawdź także: Włączanie się do ruchu – zasady i przepisy

Przejazd kolejowy – zasady bezpieczeństwa

W jaki sposób bezpiecznie pokonać przejazd kolejowy niestrzeżony lub strzeżony? Podstawową zasadą, podobnie jak w wielu innych sytuacjach na drodze, jest zachowanie szczególnej ostrożności. Bardzo często w przypadku przejazdów, które pokonujesz regularnie np. w drodze do pracy lub domu, popadasz w rutynę i przejeżdżasz przez nie w sposób automatyczny. Jest to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku przejazdów niestrzeżonych.

Zanim pokonasz rogatki kolejowe, upewnij się, że będziesz mógł w bezpieczny sposób opuścić to miejsce. Bardzo często zaraz za nimi może utworzyć się korek, który uniemożliwi Ci bezpieczne opuszczenie przejazdu kolejowego. Utknięcie na przejeździe to skrajnie niebezpieczna sytuacja. Eksperci odradzają również wrzucanie innych biegów w trakcie przejazdu, ponieważ niewłaściwie wykonana zmiana stwarza ryzyko tego, że pojazd zgaśnie.

przejazd-kolejowy-3

Wjazd na zakorkowany, strzeżony przejazd kolejowy może spowodować również brak możliwości zamknięcia się zapór. W takiej sytuacji w pociągu, który zbliża się właśnie do pojazdu, uruchamiany jest alarm, który zmusza maszynistę to rozpoczęcia hamowania. Każdy incydent tego typu wpływa na opóźnienia pociągów oraz naraża osobę prowadzącą pociąg na niepotrzebny stres.

Przejazd kolejowo-drogowy to również miejsce, w którym kategorycznie zabronione jest wyprzedzanie. Nie musimy też chyba dodawać, że nie można omijać pojazdów, które przed samym przejazdem oczekują na otwarcie się lub zamknięcie rogatek. Dotyczy to też rowerzystów i motocyklistów, którzy niestety bardzo często omijają zapory, ponieważ w ich wypadku jest to dużo łatwiejsze do wykonania niż w trakcie jazdy samochodem.

Przepisy w jasny sposób określają również, w którym momencie możesz przejechać przez rogatki kolejowe, które nie są całkowicie podniesione lub opuszczone. Jeżeli właśnie rozpoczęło się ich zamykanie, to wjazd na przejazd kolejowy jest surowo zabroniony. Podobnie ma się sprawa w odwrotnej sytuacji, kiedy zapory się podnoszą. Wjechać za nie możesz dopiero w momencie, którym otworzą się całkowicie i zgasną czerwone światła ostrzegawcze.

Niestrzeżony przejazd kolejowy – jak się zachować?

W trakcie przejazdu przez niestrzeżony przejazd kolejowy jeszcze bardziej wytęż swoją czujność. Przede wszystkim powinieneś zrobić wszystko by zapewnić sobie jak najlepszą widoczność na cały obszar przejazdu. Jeżeli niemożliwe jest ocenienie tego, czy w danym momencie nadjeżdża pociąg, powinieneś znacząco zwolnić. Warto też zmniejszyć głośność radia lub muzyki tak byś mógł usłyszeć zbliżający się skład. Można też delikatnie uchylić jedną z szyb.

Przejazd kolejowy niestrzeżony należy pokonać, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy. Zrób to na jednym biegu, utrzymując cały czas stosunkowo wysokie obroty silnika. W ten sposób zabezpieczysz się przed zgaśnięciem samochodu, co mogłoby spowodować utknięcie na przejeździe.

Pozostałe, przytoczone przez nas wcześniej zasady również mają swoje zastosowanie w przypadku przejazdu niestrzeżonego. Dlatego też nie należy na niego wjeżdżać, jeżeli widzisz tworzący się po drugiej stronie korek, który uniemożliwi jego szybkie opuszczenie. Nie można również wyprzedzać innych samochodów pokonujących przejazd ani tych stojących przed nim.

przejazd-kolejowy-1

Jaki mandat za wjazd na przejazd kolejowy?

Na kierowców, którzy nie stosują się do zasad bezpiecznego pokonywania przejazdów kolejowych, przewidziane są surowe mandaty. Z wymienionymi przez nas wyżej regułami wiąże się szereg wykroczeń.

Przede wszystkim za naruszenie zakazu wjazdu na przejazd kolejowy, gdy nadawany jest czerwony sygnał ostrzegawczy, przepisy przewidują mandat w wysokości 2000 zł. Podobna kara nakładana jest w momencie zignorowania zakazu objeżdżania zapór oraz półzapór. Dotyczy to również sytuacji, w której dopiero co rozpoczęło się ich opuszczanie lub ich podnoszenie nie została jeszcze zakończone.

Wjazd na przejazd kolejowo-drogowy w momencie, w którym ze względu np. na utrzymujący się po drugiej stronie korek, nie ma możliwości jego opuszczenia, również uszczupli Twój portfel o 2000 złotych. Z kolei naruszenie zakazu wyprzedzania na przejeździe kolejowym skutkować będzie nałożeniem mandatu w wysokości 1000 zł.

przejazd-kolejowy-2

Mandaty czekają również na pieszych, którzy nie zachowują ostrożności na przejazdach kolejowych. W ich wypadku wejście na torowisko pomimo zamkniętych rogatek lub w trakcie ich podnoszenia i opuszczania również będzie skutkowało nałożeniem kary pieniężnej w wysokości 2000 zł.

Przeczytaj również: Jak odwołać się od mandatu?

Przejazd kolejowy – krótkie podsumowanie

Pomimo tego, jak niebezpiecznym miejscem jest przejazd kolejowy, w dalszym ciągu wielu kierowców bagatelizuje przepisy mające zapewnić bezpieczeństwo na rogatkach zarówno im, jak i pozostałym użytkownikom drogi. Część z nich nie ma świadomości lub po prostu woli nie pamiętać o tym, jak długa jest droga hamowania pociągu rozpędzonego nawet do stosunkowo niewielkiej prędkości.

Ze względu na ogromną masę każdego składu kolejowego, skutki jego kolizji z samochodem lub innym środkiem transportu są niestety bardzo często tragiczne. Najczęstszymi błędami popełnianymi przez kierowców jest wjeżdżanie na przejazd w momencie, w którym nie ma możliwości jego opuszczenia oraz omijanie zamkniętych w pełni lub częściowo zapór. Dlatego też za tego typu wykroczenia przyznawane są mandaty. Za większość niezgodnych z przepisami sytuacji, związanych z przejazdami kolejowymi grozi mandat w wysokości 2000 zł.

Sprawdź także: ubezpieczenie OC Częstochowa, OC Fiat

Jesteśmy pewni, że starasz się jeździć bezpiecznie zarówno na przejazdach kolejowych, jak i poza nimi. Jednak nawet najbardziej przepisowemu kierowcy przyda się właściwe ubezpieczenie samochodu. Jeżeli aktualnie szukasz najlepszej dla siebie polisy, to sprawdź firmę LINK4. Szczegóły naszej oferty znajdziesz na stronie internetowej www.link4.pl, pod numerem telefonu 22 444 44 44 lub u jednego z agentów ubezpieczeniowych współpracujących z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach oraz wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy