Samochody ze Szwajcarii. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Decydując się na zakup nowego samochodu zza granicy, zastanawiasz się, z jakiego kraju sprowadzić auto? Szwajcaria wydaje się być dobrym wyborem, jeśli w Niemczech czy Belgii nie jesteś w stanie znaleźć odpowiedniego pojazdu.

Samochody ze Szwajcarii cieszą się dobrą opinią. Dzisiaj podpowiemy, jak szukać i jak sprowadzić auto z tego kraju, by zyskać nowy i sprawy środek transportu.

Spis treści:
1. Samochody ze Szwajcarii – dlaczego to dobry wybór?
2. Jak sprawdzić auto ze Szwajcarii?
3. Samochody ze Szwajcarii – rejestracja. Czego potrzebujesz?
4. Auta ze Szwajcarii. Najważniejsze informacje

Według statystyk podawanych przez SAMAR, w 2021 roku do Polski sprowadzono z zagranicy prawie milion samochodów osobowych. Głownie z Niemiec, Francji i Belgii. Co ciekawe na 7 miejscu w tym zestawieniu znajduje się Szwajcaria. Polacy z tego kraju sprowadzili aż 25 tys. pojazdów. Z czego to wynika? Czy sprowadzenie auta ze Szwajcarii jest aż tak atrakcyjne?

Samochody ze Szwajcarii – dlaczego to dobry wybór? 

Szwajcarzy nie lubią jeździć starymi samochodami, dlatego też często sprzedają stosunkowo nowe auta. Są one najczęściej bogato wyposażone. Sprzęt uważany w innych krajach za luksusowy jest w tym kraju na wyposażeniu każdego auta. Szwajcaria to także dobry rynek dla poszukujących mniej popularnych marek, zwłaszcza pochodzących z USA. Na dobry stan techniczny pojazdów duży wpływ mają też szwajcarskie drogi, które należą do najbezpieczniejszych i najlepiej utrzymanych w Europie. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji należy ufać sprzedawcy, i że każde auto z tego kraju jest bezwypadkowe. 

samochody-ze-szwajcarii

Nie bez powodu handlowcy często sprowadzają uszkodzone auta ze Szwajcarii, które następnie naprawiane są w Polsce po znacznie niższych kosztach. Niezależnie od miejsca zakupu (Szwajcaria, lub auto sprowadzone od polskiego dealera), zawsze należy sprawdzić historię pojazdu. Z drugiej strony nawet drobna usterka, która nie wpływa na bezpieczeństwo, jest też powodem, dla którego Szwajcarzy wymieniają auta i sprzedają swoje samochody. Szwajcaria znana jest z tego, iż auta jeżdżą tam po stromych drogach. W konsekwencji silniki są poddawane ekstremalnym obciążeniom. Dlatego powinieneś zwracać uwagę nie tylko na małe przebiegi, ale także ich potencjalne przeciążenie.

Wielu kupujących podkreśla, że auto ze Szwajcarii w większości przypadków jest znacznie lepiej utrzymane niż model pochodzący z innych krajów. Wynika to z faktu, iż Szwajcarzy dbają o swoje pojazdy, regularnie je serwisują i na bieżąco naprawiają nawet najdrobniejsze usterki. 

Sprawdź także: Samochód z Anglii — jak go sprowadzić i zarejestrować

Jak sprawdzić auto ze Szwajcarii

Zakup samochodu w Szwajcarii nie jest trudny. Wystarczy podpisać umowę, zapłacić za samochód, a właściciel wyrejestruje go w Office Cantonal des Automobiles et de la Navigation lub Strassenverkehrsamt, gdzie musi także oddać tablice rejestracyjne. Otrzymasz także dowód rejestracyjny z pieczątką potwierdzającą wyrejestrowanie pojazdu.

Jak sprawdzić samochód ze Szwajcarii? W dzisiejszych czasach możesz tego dokonać za pomocą numeru VIN. Do aut ze Szwajcarii nie potrzebujesz dekodera szwajcarskiego VIN lub CEPIK. Aby sprawdzić pojazd, wystarczy skorzystać z bezpłatnego serwisu historiapojazd.gov.pl. Jeśli chcesz otrzymać raport dotyczący wybranego auta, wystarczy wejść na tę stronę i wpisać: 

 •  numery rejestracyjne, 

 •  numer VIN, 

 •  datę pierwszej rejestracji. 

Po wyrejestrowaniu pojazdu w szwajcarskim urzędzie trzeba zdecydować, jak wysłać pojazd do Polski. Jeśli wybierzesz przyczepę, będziesz zwolniony z procedur administracyjnych związanych z uzyskaniem tablic rejestracyjnych eksportowych i ubezpieczeniem. Wystarczy umowa lub faktura, stary dowód rejestracyjny z pieczątką potwierdzającą wyrejestrowanie pojazdu oraz dokument EUR.1. Jest to certyfikat potwierdzający pochodzenie towarów pochodzących z UE. W ten sposób unikniesz opłacenia cła w wysokości 10% wartości pojazdu.

Jeśli kupisz samochód na własną rękę, może się zdarzyć, że będziesz musiał po niego pojechać sam i uzyskać dokument EUR.1. W takim wypadku powinieneś poprosić o kopię lub potwierdzenie od przedstawiciela marki, jakiej jest auto. Szwajcaria wymaga przechowywania takich dokumentów przez 10 lat. Dlatego, jeśli sprowadzasz pojazd, który jest starszy, możesz go nie otrzymać. W takiej sytuacji musisz liczyć się z obowiązkiem zapłaty cła.

samochody-ze-szwajcarii

W przypadku, gdy planujesz powrót autem do Polski, musisz wykupić specjalną tablicę rejestracyjną z czerwonym paskiem i ubezpieczenie. Otrzymasz także tymczasowy dowód rejestracyjny. Wszystko to załatwisz w biurze, w którym poprzedni właściciel wyrejestrował pojazd. 

Tablice i dowód ważne do końca danego miesiąca. Wyjątkiem jest ich zakup na 5 dni przed końcem lub później. Są one wtedy ważne do końca następnego miesiąca, ale nie dłużej niż 35 dni. Niestety, w różnych kantonach obowiązują inne przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych eksportowych. Bez rejestracji nie można ich otrzymać np. w kantonie Bazylea. Ich ceny również różnią się między innymi w zależności od dnia miesiąca, w którym zgłosisz się do urzędu. Za tablice, dowód tymczasowy i ubezpieczenie można zapłacić w szwajcarskim urzędzie do 1400 zł.

Konieczne jest również ważne badanie Motorfahrzeugkontrolle, czyli przegląd techniczny. Należy je zrobić, jeśli od ostatniego przeglądu minęło więcej niż sześć miesięcy lub jeśli pojazd ma więcej niż 10 lat. Krótkoterminowe Badanie Eksportu jest ważne przez 30 dni.

Przeczytaj również: Auto z Francji – co sprawdzić i jak je zarejestrować?

Samochody ze Szwajcarii – rejestracja. Czego potrzebujesz? 

Do rejestracji samochodu ze Szwajcarii potrzebne są następujące dokumenty:

 • wniosek, 

 • dowód rejestracyjny,

 • dowód zakupu (umowa lub faktura), 

 • dokumenty tożsamości, 

 • dowód zapłaty podatku akcyzowego, 

 • karta pojazdu (jeśli została wydana), 

 • zaświadczenie o zakończeniu odprawy celnej, 

 • zaświadczenie urzędu skarbowego o zapłacie podatku VAT, 

 • zaświadczenie o pozytywnych wynikach badań technicznych w Polsce, 

 • potwierdzenie uiszczenia opłaty rejestracyjnej, 

 • tablice rejestracyjne (lub zaświadczenie o ich braku, jeśli samochód przyjechał na lawecie). *

Rejestracja auta ze Szwajcarii kosztuje 256 zł i musi być dokonana w ciągu 30 dni od przybycia pojazdu do Polski. Pamiętaj, że Twoja zagraniczna polisa ubezpieczeniowa wygasa w momencie zarejestrowania pojazdu. Więc musisz wykupić polskie ubezpieczenie OC.

Kupując samochód samodzielnie, należy przejść wiele procedur: akcyza, zaświadczenie o odprawie celnej, dokument 1 EUR. Jeśli sprowadzasz pojazd na kołach, należy również wziąć pod uwagę wysoki koszt tablic rejestracyjnych i tymczasowego ubezpieczenia. Dlatego też wiele osób sprowadzenie aut ze Szwajcarii powierza profesjonalnym firmom zajmującym się tego rodzaju usługami. Jednak w takim wypadku koszt sprowadzenia auta ze Szwajcarii będzie z pewnością wyższy.

samochody-ze-szwajcarii

Auta ze Szwajcarii. Najważniejsze informacje 

Teraz już nie powinieneś mieć żadnych wątpliwości, w jaki sposób sprowadzić auto ze Szwajcarii. Opłaty, formalności oraz inne obowiązki związane z rejestracją pojazdu, opisaliśmy bardzo dokładnie. Z pewnością nie będziesz miał problemów z zakupem, sprowadzeniem i rejestracją pojazdu ze Szwajcarii.

Zobacz też: OC Warszawa, ubezpieczenie BMW

Pamiętaj także, że auto powinno być ubezpieczone, dlatego zapraszamy Cię do odwiedzenia strony LINK4.pl. Znajdziesz tutaj atrakcyjną ofertę polis komunikacyjnych dostosowanych do potrzeb współczesnych kierowców.

Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

* Zarejestruj pojazd – Gov.pl, https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy