Szkic kolizji dla ubezpieczyciela - jak go wykonać?

Kolizja w ruchu drogowym, to stresująca sytuacja. Zdarzają się przypadki, kiedy można poradzić sobie bez wzywania na miejsce policji. Wystarczy spisać protokół zdarzenia i narysować szkic, który w dalszym postępowaniu będzie przekazany ubezpieczycielowi.

Jak go poprawnie wykonać?

Spis treści:
1. Kolizja drogowa
2. Jak wykonać szkic kolizji dla ubezpieczyciela?
3. Szkic sytuacyjny z miejsca zdarzenia – o czym pamiętać, tworząc opis?
4. Szkic kolizji drogowej a wypłata ubezpieczenia
5. Już wiesz, jak wykonać szkic kolizji

Kolizja drogowa

Czujność i ostrożność na drodze to cechy, którymi każdy kierowca powinien sugerować się, wsiadając za kierownicę. Wystarczy chwila nieuwagi, zagapienie się i przyjemna podróż może przerodzić się w koszmar. Konkretnie mowa o kolizji drogowej, która uczestnikom takiego zdarzenia przysparza wiele nieoczekiwanych problemów oraz sporo stresu. Czasem to inny kierowca popełnia błąd, który niestety skutkuje uszkodzeniem Twojego pojazdu. Na jezdni takie sytuacje mają miejsce bardzo często. Niezależnie od tego, kto zawinił, zawsze widoczny jest przykry efekt w postaci kosztownych w naprawie zniszczeń samochodu.

Zgodnie z prawem, w przypadku stłuczki, gdzie nie ma osób poszkodowanych, nie trzeba wzywać policji, a oświadczenie o zdarzeniu drogowym możesz spisać samemu wraz z drugim uczestnikiem kolizji. Pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy i punktów karnych, które nałożyłby na sprawcę policjant przybyły na miejsce. Przy sporządzaniu notatki ze zderzenia pojazdów, warto jednak pamiętać o pewnym szczególe. Co prawda nie jest to wymagane przez każdy zakład ubezpieczeń, ale znacznie ułatwia dokładną analizę stłuczki. Chodzi o szkic kolizji dla ubezpieczyciela. Element ten to nic innego, jak prosty rysunek, pokazujący okoliczności, w których doszło do zderzenia samochodów. Okazuje się jednak bardzo istotny przy późniejszym dochodzeniu odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. Szkic dodawany jest do oświadczenia. Jak go poprawnie wykonać?

szkic-kolizji-dla-ubezpieczyciela

Jak wykonać szkic kolizji dla ubezpieczyciela?

Przede wszystkim pamiętaj, że szkic sytuacyjny zdarzenia drogowego to nie dzieło sztuki. Nikt nie wymaga szczegółowego wytworu artystycznego. Wystarczy prosty, schematyczny zarys długopisem na kartce papieru, a dzięki temu zabiegowi ubezpieczyciel lepiej zrozumie, co się stało na drodze. Opis kolizji oczywiście jest potrzebny, ale rysunek pozwoli na szybszą analizę całego zdarzenia. Zastanawiasz się, co i jak zaznaczyć na szkicu?

Na taki rysunek nie ma konkretnej procedury. Ważne jest jednak kilka kluczowych elementów: wybierz rzut z góry – tak łatwiej przedstawisz skrzyżowania i przebiegające drogi. Zaznacz wyraźnie swój pojazd, oraz samochód drugiego kierowcy. Strzałkami przedstaw tor jazdy aut i moment, w którym doszło do kontaktu. Warto zwrócić uwagę na takie elementy infrastruktury drogowej jak sygnalizacja świetlna, znaki poziome, pionowe, oraz pasy ruchu. Jeżeli mogłoby to zostać poddane wątpliwości – dopisz również rodzaj nawierzchni i jej stan. To ważne szczegóły, które powinien zawierać w sobie szkic zdarzenia drogowego. Im więcej istotnych elementów, tym lepiej. Unikaj nałożenia na siebie wielu znaków w jednym miejscu na obrazku. Pamiętaj, żeby rysunek był odpowiednio duży i czytelny. Kartka formatu A4  powinna w zupełności wystarczyć.

Sprawdź również: Ucieczka z miejsca kolizji a OC. Wyjaśniamy konsekwencje

Szkic sytuacyjny z miejsca zdarzenia – o czym pamiętać, tworząc opis?

Pamiętaj, że podstawą dla ubezpieczyciela jest opis sytuacji zdarzenia. Rysunek – nawet jeśli wymagany, to w ubezpieczalni będzie stanowił dodatek do podstawowego opisu stłuczki. Tworząc taki opis, zwróć uwagę, aby sytuacja zaznaczona na schematycznym rysunku dokładnie pokrywała się z notatką. Powinieneś zawrzeć takie informacje, których nie dało się dokładnie zaznaczyć na szkicu. Mowa tu o dacie i godzinie kolizji, nazwach ulic, wyjaśnieniu, który pojazd jechał w danym kierunku i w końcu jak doszło do zderzenia. Opis powinien zawierać również dane osobowe uczestników, adresy zamieszkania i nr PESEL, numer telefonu, a także dane pojazdów takie jak marka, model i numer rejestracyjny. Powinieneś opisać, jakie uszkodzenia powstały w wyniku zderzenia, a także zanotować numer polisy sprawcy. Numer polisy ubezpieczeniowej pozwoli o ubieganie się odszkodowania z OC sprawcy, od towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie zapomnij też o podpisach – zarówno Twoim jak i współuczestnika.

szkic-kolizji-dla-ubezpieczyciela

Znając te informacje, będziesz w stanie przygotować zestaw dokumentów i obejdzie się bez wzywania na miejsce policji, która sporządziłaby dokładnie taki sam opis. Po kolizji często niełatwo skupić się na przygotowaniu dobrej notatki. Zdenerwowani uczestnicy chaotycznie opisują zajście, co nie ułatwia pracy ubezpieczycielom. Stres jest w takim wypadku zrozumiały, dlatego szkic wypadku drogowego tym bardziej ułatwia pokazanie, co faktycznie stało się na drodze. Rysunek jest po prostu łatwiej wykonać i pozwala lepiej odczytać zamiary kierowców. 

Dobrym pomysłem jest też wożenie ze sobą w samochodzie gotowego oświadczenia do uzupełnienia, wraz z polem do narysowania całej sytuacji. Taki wzór notatki można pobrać z internetu i wydrukować. W razie kolizji znacznie przyspieszy to i ułatwi cały proces, bo oświadczenie o zdarzeniu drogowym zawiera gotowe punkty, które wystarczy wypełnić i narysować moment kolizji.

Poniżej link do strony LINK4, gdzie pobierzesz takie oświadczenie w formie pdf:

https://www.link4.pl/inne-plik

Pamiętaj, że jeśli cokolwiek wzbudzi Twoje wątpliwości podczas przygotowywania oświadczenia o zdarzeniu drogowym, natychmiast wezwij policję. Do niepewnych sytuacji można zaliczyć takie zachowania jak np. próba umorzenia sprawy przez drugiego kierowcę poprzez wręczenie pieniędzy na miejscu stłuczki, nietypowe zachowanie kierującego i podejrzenie, że może być on pod wpływem alkoholu, lub niechęć do podania danych osobowych niezbędnych w oświadczeniu. W takich przypadkach najlepiej zgłosić swoje obawy mundurowym, aby mieć pewność co do poprawności całej procedury.

Przeczytaj także: Stłuczka z nieubezpieczonym autem?

Szkic kolizji drogowej a wypłata ubezpieczenia

Szkic sytuacyjny miejsca zdarzenia wraz z opisem, to dokumenty, które wykorzysta w dalszym postępowaniu zakład ubezpieczeń. Będą one dużą pomocą w  procesie likwidacji szkody, a ubezpieczycielowi będzie łatwiej ocenić po rysunku, czy opis pokrywa się z ilustracją, oraz czy faktycznie mogło dojść do określonych uszkodzeń pojazdu. Jeżeli wszystko będzie się zgadzać, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci ustaloną kwotę odszkodowania w ustawowo określonym terminie do 30 dni od przyjęcia informacji o zdarzeniu drogowym.

szkic-kolizji-dla-ubezpieczyciela

Już wiesz, jak wykonać szkic kolizji

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu poradnikowi przybliżyliśmy Ci pojęcie, jakim jest szkic kolizji dla ubezpieczyciela. Jak widzisz, prosty rysunek może wiele zmienić i ułatwić późniejsze dochodzenie roszczeń. Da zarówno Tobie jak i współuczestnikowi zdarzenia drogowego większy komfort i pewność, że cała kolizja została dokładnie opisana. 

Zobacz także: OC Rzeszówrejestracja samochodu we Wrocławiu

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem polisy do swojego samochodu, skorzystaj z kalkulatora od LINK4, który pozwoli na dokładne wyliczenie składki na Twój pojazd. Sprawdź również inne nasze produkty ubezpieczeniowe, które zabezpieczą Twój samochód, mienie i osoby. W razie pytań nasi konsultanci pozostają do Twojej dyspozycji pod numerem 22 4444444. Warto również osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Życzymy samych bezpiecznych podróży i miłego czasu spędzonego za kierownicą!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy