Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Stłuczka z nieubezpieczonym autem?

Czas czytania: 3 min. 44 sek.

Czasem zdarzają się sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa twierdzi, że mamy na swoim koncie szkodę związaną z wypadkiem lub kolizją drogową, choć my jesteśmy pewni, że takiej szkody nie ma i nie było. Co wtedy zrobić? Jak udowodnić, kto ma rację? Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Pomocna będzie baza  Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Warto poznać, co to takiego. Podpowiadamy, jak w prosty sposób rozwiązać trudną sytuację związaną z ubezpieczeniem.

Większość z Was to wie, ale warto by wiedzieli to wszyscy. Właściciel każdego zarejestrowanego na terytorium Polski pojazdu ma obowiązek wykupienia dla niego ubezpieczenia OC. Brak tego dokumentu może skutkować karami finansowymi, nawet wtedy, gdy pojazd stoi nieużywany w garażu. Niestety nadal zdarza się, że niektórzy właściciele samochodów nie posiadają takiego ubezpieczenia. Dlatego warto wiedzieć, że w naszym kraju działa Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny (UFG). Zajmujący się wypłatą odszkodowań niewinnym ofiarom wypadków - spowodowanych przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów (oraz nieubezpieczonych rolników). UFG wypłaca również odszkodowania osobom poszkodowanym, w przypadku, gdy sprawca wypadku drogowego uciekł z miejsca zdarzenia i jest nieznany.

UFG zajmuje się także kontrolą i karaniem nieubezpieczonych. Realizuje kolejne projekty, by zapewnić lepszą ochronę ofiarom wypadków drogowych (oraz tych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego), a spowodowanych przez sprawców bez ważnego OC. Misją UFG jest zapewnienie szczelności systemu obowiązkowego OC oraz ograniczenie liczby nieubezpieczonych pojazdów poruszających się po polskich drogach.

Przydatne informacje związane z bazą danych UFG

Baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego gromadzi dane o:
- ubezpieczeniach komunikacyjnych (OC i AC)
- zdarzeniach zgłoszonych do firm ubezpieczeniowych (np. o wypadkach lub kolizjach)
- odszkodowaniach wypłaconych z tych polis

Dziś baza UFG zawiera szczegóły dotyczące prawie 150 milionów polis komunikacyjnych. Dane dotyczące OC gromadzone są od 2004 r., a związane  z AC od 2006 r. Co roku w bazie przybywa  informacji o około 24 milionach odnowionych i nowo sprzedanych polis oraz o blisko 1,8 miliona zdarzeń drogowych.

Skąd biorą się te dane? Firmy ubezpieczeń mają obowiązek przekazać wyżej wymienione informacje nie później niż 14 dni od: sprzedaży polisy, zgłoszenia szkody lub wypłaty odszkodowania. Z bazy danych UFG  korzystają przede wszystkim firmy ubezpieczeniowe, poszkodowani w kolizjach i wypadkach drogowych, ale też i inne osoby i instytucje.

Dzięki informacjom z bazy UFG ubezpieczyciele mają możliwość weryfikacji m.in. uprawnień do zniżek przysługujących kierowcom za bezwypadkową jazdę. Mogą oni również sprawdzić, czy dany pojazd jest jednocześnie ubezpieczony w kilku zakładach ubezpieczeń i na tej podstawie obliczyć swój udział w odszkodowaniu (Przy okazji przypominamy: zgodnie z polskim prawem wypłacana suma odszkodowań nie może przewyższać wartości danego przedmiotu).

Z bazy danych UFG mogą korzystać również osoby poszkodowane w kolizji lub wypadku drogowym. Gdy na miejscu wypadku uczestnicy zdarzenia nie są w stanie ustalić danych dotyczących polisy OC sprawcy - mogą zrobić to elektronicznie - poprzez stronę internetową funduszu.

Co robimy, gdy szkoda, która nas nie dotyczy jest w bazie UFG?

Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których jesteśmy pewni, że nie mamy szkody, a mimo tego firma ubezpieczeniowa twierdzi, że taka informacja znajduje się w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i żąda od nas dopłaty składki. Co wówczas możemy zrobić?

LINK4 blog, kary za brak OC, UFG

Ponieważ ubezpieczyciele weryfikują szkody klientów, uwzględniając współposiadaczy pojazdów, warto przypomnieć sobie i sprawdzić, czy nie jesteśmy współwłaścicielem pojazdu (np. z córką, synem, żoną lub mężem). Jeżeli tak, to należy pamiętać, że naszą historię szkód obciążają wypadki i kolizje drogowe spowodowane przez wszystkich współwłaścicieli auta. Podobna sytuacja może zdarzyć się, gdy ktoś spowoduje szkodę pojazdem, którego nie jest właścicielem. Niektóre firmy ubezpieczeniowe  – przy ustalaniu zniżek za bezwypadkową jazdę – biorą pod uwagę również szkody spowodowane przez danego kierowcę podczas prowadzenia pojazdu innego niż własny. W takiej sytuacji to zdarzenie obciąża jego historię szkód.

Jeżeli jesteśmy pewni, że nie dotyczy nas żaden z wyżej opisanych przypadków, możemy osobiście sprawdzić, jakie dane znajdują się na nasz temat w bazie UFG. Jeżeli jesteśmy osobą fizyczną wystarczy złożyć stosowny wniosek do UFG. Można to zrobić za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: oi@ufg.pl, poczty tradycyjnej lub osobiście w siedzibie funduszu (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ul. Płocka 9/11, 01-231 Warszawa). Koniecznie dołączamy skan lub ksero dowodu osobistego. W ciągu 30 dni UFG udzieli pisemnej odpowiedzi. We wniosku jako podstawę prawną udzielenia odpowiedzi należy podać art. 33  Ustawy o ochronie danych osobowych.

Odpowiedź – raz na sześć miesięcy – otrzymamy bezpłatnie. Możną ją odebrać - bez dodatkowych kosztów - w siedzibie UFG w Warszawie. W przypadku wniosku o przesłanie odpowiedzi pod wskazany adres – wysyłany jest na koszt adresata, w formie przesyłki za pobraniem.

Jeżeli w otrzymanej odpowiedzi nadal znajduje się informacja o szkodach, które nas nie dotyczą – należy zwrócić się do ubezpieczyciela, który taką informację nadesłał do bazy UFG. Tylko on może te dane zweryfikować i ewentualnie poprawić. Zwracając się do danej firmy o wyjaśnienia, należy domagać się następujących informacji: kto był sprawcą, jakim pojazdem, o jakich numerach rejestracyjnych i kiedy spowodował daną szkodę. Te informacje pozwolą wyjaśnić niezgodności.

Warto zadbać o ubezpieczenie

Mimo, że UFG robi bardzo dużo, by grono właścicieli aut, którzy nie wykupują ubezpieczenia OC było coraz mniejsze, nieubezpieczeni kierowcy kosztują rocznie - innych wykupujących obowiązkowe OC – aż 27 mln zł, a kierowcy nieznani, którzy uciekli z miejsca zdarzenia 25 mln zł. Warto o tym pamiętać i użyć tego argumentu, gdy ktoś chwali sie nam, że nie wykupił ubezpieczenia OC.

Niezależnie od tego, czy wykupujemy ubezpieczenie domu, czy samochodu, warto za każdym razem poszukać najlepszej oferty na rynku. Wybierając np. polisę OC, warto przedtem dokonać samodzielnej wyceny, którą umożliwia specjalny kalkulator ubezpieczeń dostepny w internecie. Taki kalkulator ma na swojej stronie LINK4.  Ubezpieczenia OC obliczone w ten sposób nie różnią w zasadzie od tych, które zaoferuje dany ubezpieczyciel. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z uznaniem przysługujących zniżek, które wynikać będą z błędnych informacji umieszczonych w UFG, należy zawsze walczyć o swoją rację. Wówczas uniknie się w takim przypadku zapłacenia niesłusznie wyższej składki zarówno w danym, jak i kolejnych okresach ubezpieczeniowych.

Marek Baran

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21