Tabliczka znamionowa samochodu – jakie zawiera informacje?

Jeśli chodzi o temat taki jak tabliczka znamionowa samochodu, to polskie przepisy jasno regulują wszystkie aspekty związane z tym elementem. Z poniższego tekstu dowiesz się jak czytać tabliczkę znamionową samochodu oraz jakie informacje na niej znajdziesz.

Czytaj dalej.

Spis treści:
1. Co to tabliczka znamionowa samochodu i jak ona wygląda?
2. Tabliczka znamionowa pojazdu. Jakie informacje zawiera?
3. Tabliczka znamionowa auta – pozostałe informacje
4. Tabliczka znamionowa samochodu. Podsumowanie

Co to tabliczka znamionowa samochodu i jak ona wygląda?

Każdy samochód musi posiadać tabliczkę znamionową. Nie ma odstępstw od tej reguły. Przepisy stanowią też, że element ten powinien być wykonany z trwałego materiału, który będzie odporny na korozję oraz starcie wybitych na niej znaków. Zazwyczaj tabliczka znamionowa samochodu przybiera postać niewielkiej prostokątnej płytki wykonanej z metalu. Producenci czasami decydują się też na zastosowanie etykiety samoprzylepnej. Tabliczka znamionowa pojazdu powinna być zamontowana w widocznym miejscu. Oznacza to, że bardzo ważne jest nieumieszczanie jej na elemencie, który w przyszłości może zostać wymieniony.

Jeśli chodzi o miejsce zamontowania tabliczki, to w tej kwestii producenci mają pełną dowolność. Decyzja powinna zostać jednak podjęta jeszcze przed wprowadzeniem danego auta na rynek. Informację o miejscu zamontowania tego elementu znajdziesz w książce serwisowej. Najczęściej tabliczka identyfikacyjna pojazdu znajduje się na słupku B, czyli części podtrzymującej dach auta. Znajdziesz go pomiędzy przednimi oraz tylnymi drzwiami. 

Tabliczka znamionowa samochodu – gdzie jest w starszych modelach?

W przypadku, gdy posiadasz starszy samochód, możesz jednak zadawać sobie pytanie „Tabliczka znamionowa samochodu – gdzie jest?”. Otóż w przypadku nieco bardziej wiekowych pojazdów tabliczka znamionowa auta może być umieszczona bezpośrednio pod maską, co sprawia, że jest narażona na uszkodzenie w razie wypadku lub nawet niewielkiej stłuczki. Tabliczka identyfikacyjna pojazdu bywała montowana też na podszybiu, ścianie grodziowej oraz w okolicach kielichów zawieszenia. 

Przeczytaj również: Numer VIN pojazdu - co warto o nim wiedzieć?

tabliczka-znamionowa-samochodu-1

Tabliczka znamionowa pojazdu. Jakie informacje zawiera?

Tabliczka znamionowa auta musi zawierać określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia informacje, które znajdziesz w załączniku nr 4, par. 2, ust 1.

Tabliczka znamionowa samochodu – opis symboli

1. Nazwa producenta,

2. numer świadectwa homologacji,

3. VIN/numer nadwozia lub podwozia,

4. Maksymalną masę całkowitą pojazdu (w przypadku motocykli i motorowerów konieczne jest również podanie poziomu hałasu przy prędkości obrotowej wyrażonego w decybelach),

5. Maksymalną masę całkowitą zespołu pojazdów (w przypadku auta przeznaczonego do ciągnięcia przyczepy),

6. Maksymalne obciążenie osi podane od przodu do tyłu,

7. Maksymalne obciążenie pionowe na urządzenia sprzęgające (przyczepy i naczepy),

8. Maksymalne wartości mas oraz obciążeń podane w dwóch kolumnach – po lewej dopuszczane i po prawej maksymalne.

Tabliczka znamionowa w samochodzie powinna też zawierać w nagłówku lewej kolumny informację o kodzie państwa, w który auto będzie rejestrowane (dotyczy samochodów rejestrowanych po 1 maja 2016 roku). Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wątpliwości na temat: tabliczka znamionowa samochodu – opis symboli.

tabliczka-znamionowa-samochodu-2

Tabliczka znamionowa auta – pozostałe informacje

Warto też zastanowić się, czym grozi brak tabliczki znamionowej w samochodzie. Otóż jeśli Twój pojazd będzie pozbawiony tego istotnego elementu, to musisz liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Najważniejsza z nich to niedopuszczenie do ruchu drogowego ze względu na brak możliwości przejścia corocznego przeglądu technicznego. 

Załóżmy jednak, że brak tabliczki znamionowej w samochodzie nie zniechęcił Cię do poruszania się po drogach. W takim przypadku najpewniej nie przeszedł on przeglądu technicznego. Za jazdę samochodem bez ważnych badań czeka Cię więc mandat o wysokości do 1500 zł. Wystarczy jedna kontrola drogowa, by policjant szybko sprawdził, czy masz badania oraz jak wygląda tabliczka znamionowa w samochodzie, którym się poruszasz. Musisz też wiedzieć, że jeśli auto nie posiada przeglądu dłużej niż 30 dni, za jego przeprowadzenie zapłacisz podwójną stawkę, a policja może zatrzymać dowód rejestracyjny i odholować samochód na Twój koszt. Jak widzisz, warto dopilnować, tego, żeby tabliczka znamionowa samochodu znajdowała się na swoim miejscu.

Gdzie wyrobić tabliczkę?

Jeśli nie posiadasz tabliczki znamionowej, to znak, że powinieneś złożyć wniosek o wyrobienie tego elementu. Najpierw uzyskaj ze stacji diagnostycznej zaświadczenie o braku tabliczki w Twoim pojeździe. Następny krok to wizyta w wydziale komunikacji oraz wypełnienie wniosku o wydanie nowej tabliczki. Opłata skarbowa wynosi 10 zł. Bardzo ważne jest, by podczas składania wniosku obecni byli wszyscy właściciele pojazdu. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, konieczne będzie sporządzenie pisemnego pełnomocnictwa oraz uiszczenie opłaty 17 zł (jeśli pełnomocnik nie jest członkiem najbliższej rodziny).

Do wniosku dołącz:

  • dowód wniesienia opłaty,

  • opinię rzeczoznawcy, która stwierdza, że numer VIN uległ korozji/uszkodzeniu lub pojazd ma charakter zabytkowy i nie posiada VIN.

Brak tabliczki znamionowej a OC?

Jak możesz przeczytać w poprzednich akapitach tego artykułu, samochód bez tabliczki znamionowej nie przejdzie corocznego przeglądu technicznego, a co za tym idzie, nie zostanie dopuszczony do ruchu. Co ważne, w takiej sytuacji Twój ubezpieczyciel jest zobowiązany do ochrony pojazdu z tytułu wykupionej przez Ciebie polisy OC. Oznacza to więc, że w razie wypadku firma pokryje koszty szkód wyrządzonych podczas zdarzenia. Jest jednak pewien haczyk. 

Jeśli dany kierowca, bez przeglądu technicznego, zostanie poszkodowany w zdarzeniu drogowym, ubezpieczyciel może sprawdzać, czy rozmiary szkód mają związek ze stanem technicznym pojazdu. W takiej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo do znacznego obniżenia wysokości odszkodowania. Nie ma więc sensu poruszania się bez tabliczki oraz ważnego przeglądu.

To może Cię zainteresować: Badanie techniczne pojazdu. 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

tabliczka-znamionowa-samochodu-3

Tabliczka znamionowa samochodu. Podsumowanie

Wiesz już jak czytać tabliczkę znamionową samochodu, gdzie ją znajdziesz oraz co grozi za brak tego elementu. Jak często bywa w podobnych sprawach, konsekwencje za niezastosowanie się do przepisów są o wiele dotkliwsze niż cena zawnioskowania o nową tabliczkę. Co, więcej ubezpieczyciel może obniżyć wysokość odszkodowania i obciążyć w ten sposób Twój budżet. 

Skoro jednak mowa o towarzystwach warto poruszyć temat ubezpieczenia OC. Jak pewnie wiesz, każdy zarejestrowany w Polsce pojazdu musi posiadać tego typu polisę. Najlepszym sposobem na znalezienie atrakcyjnej oferty jest przeszukiwanie ofert znanych firm takich jak np. LINK4. 

Pamiętaj, by wybierać tylko te ubezpieczenia i polisy, które pasują do Twoich potrzeb. W razie potrzeby możesz również rozszerzyć gwarantowany zakres ochrony o dodatkowe ubezpieczenie AC lub NNW. Dzięki nim będziesz wszechstronnie przygotowany do konsekwencji większości zdarzeń, które mogą spotkać Cię na drodze oraz poza nią. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze