Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wymiana filtra paliwa. Co ile go wymieniać i czy można to zrobić samodzielnie?

Czas czytania: 4 min. 32 sek.

Wymiana filtra paliwa to bardzo ważna czynność serwisowa w samochodzie. Jak rozpoznać jego zużycie i jak często należy wymieniać ten element? Z poniższego tekstu dowiesz się wszystkiego o filtrach paliwa!

Spis treści:
1. Filtr paliwa w samochodzie. Do czego służy?
2. Co ile wymieniać filtr paliwa i jak sprawdzić, czy jest zużyty?
3. Wymiana filtra paliwa. Czym grozi brak wymiany?
4. Wymiana filtra paliwa. Jak to zrobić?
5. Wymiana filtra paliwa. Cena i gdzie najlepiej to zrobić?
6. Filtr paliwa: kilka słów na koniec

Aby samochód mógł się sprawnie poruszać, do silnika musi trafić paliwo. Zanieczyszczenia w tym płynie negatywnie wpływają na jego pracę i mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Do takiej sytuacji ma za zadanie nie dopuścić filtr paliwa. Co ile wymiana będzie konieczna i jak wymienić filtr paliwa? Bierzemy ten element pod lupę! 

Filtr paliwa w samochodzie. Do czego służy? 

Zanim dowiesz się o tym, co ile wymienia się filtr paliwa, przeczytaj jak działa. Jego zadaniem jest odseparowanie zanieczyszczeń w trakcie przepływu paliwa ze zbiornika do szyny wtryskowej. Niejednokrotnie jest to droga od samego tyłu pojazdu aż do silnika na przodzie. Im większy pojazd, tym dłuższa droga przepływu. W autach osobowych niejednokrotnie dystans ten wynosi nawet do 4 metrów. 

Czy filtr paliwa jest niezbędny? Absolutnie tak. Należy pamiętać, że paliwo z rafinerii przewożone jest do stacji benzynowych w cysternach. Producenci paliw oraz stacje benzynowe dbają na każdym kroku, aby paliwo było czyste. Mimo to nie wszystkie zanieczyszczenia zostają wyeliminowane. Pompa, która zasysa paliwo, wytwarza wir. Brud z dna zbiornika zostaje podniesiony i płynie przewodami razem z paliwem. Są to dopuszczalne zanieczyszczenia, z którymi zarówno pompa, jak i filtr radzą sobie bez większych problemów. Filtr powinien zatrzymać te niewielkie pyłki – w przeciwnym razie doprowadzą one do uszkodzeń układu wtryskowego. 

Duże zabrudzenia zazwyczaj uszkadzają pompę paliwa. Nie pracuje ona w pełnym zakresie i przepływ paliwa jest mocno ograniczony. Do filtra trafiają wtedy większe zabrudzenia, a on sam wykonuje znacznie trudniejszą pracę, niż powinien. Wpływa to m.in. na skrócenie jego żywotności. W skrajnych przypadkach pompa przestaje pracować całkowicie i paliwo nie trafia do układu wtryskowego, a filtr nie ma czego zatrzymać. 

Woda w paliwie także ma niebagatelne znaczenie. To ona powoduje, że zbiornik paliwa koroduje i z jego ścianek wytrącają się zanieczyszczenia. Przy bardzo niskich temperaturach woda może unieruchomić pojazd. Tankowanie auta do pełna co jakiś czas powinno rozwiązać ten problem. Warto to robić na stacjach benzynowych, które korzystają z usług renomowanych dostawców. Unikniesz w ten sposób zakupu tak zwanego „chrzczonego paliwa”. 

Zobacz także: Wymiana oleju w samochodzie – kiedy należy to robić?

wymiana-filtra-paliwa

Co ile wymieniać filtr paliwa i jak sprawdzić, czy jest zużyty?

Producenci samochodów skrupulatnie określają, co ile wymienia się filtr paliwa. Zazwyczaj zaleca się tę czynność co 30 tys. kilometrów. Niektórzy producenci sugerują dystans czterokrotnie większy, jednak ma to miejsce tylko w silnikach benzynowych. Są one mniej podatne na uszkodzenia układu wtryskowego, niż silniki diesla. W innym wypadku zaleca się wymianę co roku. 

Jeżeli nie jesteś pewien, ile kilometrów możesz zrobić z jednym filtrem paliwa, skorzystaj z pomocy mechanika lub wybierz się do autoryzowanego serwisu, gdzie specjalista podpowie Ci, czy Twój filtr nadaje się już do wymiany. 

Zapchany filtr paliwa – objawy:

  • Spadek mocy 

  • Wzrost spalania

  • Problemy z uruchomieniem silnika

  • Silny zapach oleju

  • Dymienie z rury wydechowej

  • Ospała reakcja na pedał gazu

  • Nierówna praca silnika

Jak widzisz, objawy zapchanego filtra paliwa są nie do przeoczenia – jeśli zauważysz któryś z nich, może okazać się, że wymiana filtra paliwa jest niezbędna. Na szczęście objawy te nie występują wszystkie razem, chyba że przez filtr przepływa już tylko znikoma ilość paliwa. To jednak przykład skrajnego zaniedbania.

wymiana-filtra-paliwa

Wymiana filtra paliwa. Czym grozi brak wymiany?

Pierwszym ze skutków może być spadek komfortu podróży. Silnik będzie nierówno pracował i nie rozwinie pełnej mocy. Samochód może także nie odpalić i konieczne okaże się wezwanie mobilnego serwisu lub lawety, która odstawi pojazd do warsztatu. 

Skutki mogą być jednak znacznie poważniejsze. Nowoczesne pojazdy wykorzystują systemy bezpośredniego wtrysku paliwa. Powoduje to znacznie większą czułość na jakość paliwa. Systemy Common Rail, wykorzystywane w dieslach, to najbardziej wyczulone na paliwo układy. Są one bardzo drogie w naprawie. 

W erze silników doładowanych, zapchany filtr paliwa może doprowadzić do trwałego uszkodzenia turbosprężarki poprzez jej zatarcie. Podobna rzecz może wydarzyć się z samym silnikiem. Paliwo, podobnie jak olej, to także środek smarujący. Kolejnymi uszkodzonymi elementami mogą być wtryskiwacze, filtr DPF, lub nawet pompa wtryskowa. Brzmi drogo? Niestety tak. W razie awarii koszty będą bardzo wysokie – śmiało można przyjąć, że kwota, którą zmuszeni będziemy zapłacić, może okazać się nawet czterocyfrowa. 

Wymiana filtra paliwa. Jak to zrobić?

Jak wymienić filtr paliwa? To prosta czynność, pod warunkiem, że dostęp do filtra jest w miarę dobry. Należy zacząć od zaciśnięcia przewodów paliwowych, aby je uszczelnić. Po zdjęciu opasek, stary filtr można wyciągnąć i założyć nowy, zgodnie z oznaczonym kierunkiem przepływu. Następnie założyć przewody dokładnie tak, jak miało to miejsce w starym filtrze

W silniku benzynowym należy kilkukrotnie przekręcić stacyjkę do poziomu zapłonu. Pompa napełnia wtedy układ paliwowy benzyną. W przeszłości, w samochodach z silnikami diesla, producenci montowali pompki do odpowietrzania układu. W pojazdach nowszej konstrukcji wystarczy próbować kręcić rozrusznikiem, dopóki silnik nie odpali. Układ odpowietrza się automatycznie. 

Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, przekaż sprawę specjalistom. Dla mechaników to chleb powszedni i często umawiają wizyty niemal od razu. Jest to czynność, która nie angażuje dużej części warsztatu, a koszt usługi nie jest wygórowany. Jest to istotne, zwłaszcza przy samochodach, które mają zamontowany filtr paliwa pod spodem. Auto musi wtedy trafić na podnośnik. Niejednokrotnie konieczne będzie także zdjęcie osłony podwozia, aby dostać się do filtra paliwa

wymiana-filtra-paliwa

Wymiana filtra paliwa. Cena i gdzie najlepiej to zrobić?

Już wiesz, co ile wymieniać filtr paliwa. A co z cenami? Na rynku dostępnych jest wiele filtrów paliwa. Ich ceny zaczynają się od ok. 25 zł dla pojazdów małolitrażowych, do nawet 1500 zł w pojazdach marek premium i luksusowych. Ważne, aby stosować sprawdzone produkty. Źle działający filtr paliwa sprawi, że może dojść do uszkodzenia bardzo drogich i delikatnych elementów silnika. Często ich wymiana nie jest łatwa, co podniesie koszt usługi. 

Wymiana filtra paliwa w warsztatach zaczyna się od około 50 zł. W autoryzowanym serwisie usługa ta może być kilkukrotnie droższa. Wszystko jest też uzależnione od umiejscowienia samego filtra. Im dostęp trudniejszy, tym droższa będzie jego wymiana.

Przeczytaj również: Filtr kabinowy. Węglowy czy zwykły – jakie są różnice?

Filtr paliwa: kilka słów na koniec

Dowiedziałeś się, jak ważna jest wymiana filtra paliwa. Cena zakupu i usługi nie jest wysoka, a pilnowanie terminów wymian zdecydowanie wydłuży żywot silnika. 

Jako kierowca zadbaj nie tylko o stan techniczny swojego pojazdu, ale także niezbędną pomoc w razie awarii czy kolizji. Jak uniknąć kosztów i stresu? Pamiętaj nie tylko o regularnym serwisowaniu auta, ale i odpowiedniej polisie. Dzięki ubezpieczeniu Auto Assistance od LINK4, które możesz wybrać w jednym z aż trzech dostępnych wariantów, w razie nagłej awarii możesz liczyć na naszą natychmiastową pomoc – holowanie, wymianę koła, czy dostarczenie paliwa. Zapoznaj się z ofertą już dziś i nie daj się zaskoczyć na drodze!

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Wybrany wariant ubezpieczenia Auto Assistance dostępny w LINK4 tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21