Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Czy Żandarmeria Wojskowa może zatrzymać samochód?

Czas czytania: 1 min. 54 sek.

Wielkimi krokami zbliżamy się do rozpoczęcia jednej z największych imprez sportowych w Polsce – Euro 2012. Zapewne bardzo wielu kierowców będzie się w tym czasie poruszać swoimi pojazdami aby dojechać na mecze na stadiony.

Na pewno czeka nas wiele utrudnień związanych z ruchem drogowym. Na drogach pomagać ma nam Policja jak również Żandarmeria Wojskowa.

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenie w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji. Zgodnie z nim od 1 czerwca do 5 lipca br. żandarmi będą wspierać policjantów w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego. W tym czasie będą im przysługiwać uprawnienia policyjne, będą mogli m.in. legitymować, przeszukiwać i zatrzymywać osoby w przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw. Zarządzenie wejdzie w życie 30 maja 2012 roku.

Dla nas kierowców oznacza to że, polecenia wydawane na drodze przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej powinniśmy wykonywać na równi z tymi wydawanymi przez Policję.

Żandarmeria Wojskowa do bezpośredniego wsparcia Policji i Straży Granicznej wydzieli około 1200 żołnierzy i 200 pojazdów. Żołnierze będą przede wszystkim realizować zadania prewencyjne w aglomeracjach miejskich – kierować ruchem drogowym, udrażniać szlaki komunikacyjne, zabezpieczać drogi przejazdu i pilotować kolumny pojazdów. Ponadto wspólnie z policjantami będą dbać o utrzymanie porządku publicznego, przeciwdziałać zagrożeniom oraz reagować podczas zdarzeń nadzwyczajnych. Żandarmi wezmą także udział w zabezpieczeniu rejonów spotkań piłkarskich, podczas których będą stać na straży porządku publicznego i bezpieczeństwa zarówno kibiców, jak i mieszkańców.

Źródło: mon.gov.pl, wojsko-polskie.pl

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21