Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Rutynowa kontrola drogowa

Czas czytania: 1 min. 12 sek.

W dzisiejszym wpisie przybliżymy zasady zatrzymywania pojazdów do kontroli przez policję. Przepisy jasno precyzują kiedy i w jaki sposób policjant może zatrzymać samochód do kontroli.

Umundurowany policjant, może zatrzymać samochód do kontroli za pomocą tzw. lizaka lub ręką. W warunkach gorszej widoczności może to zrobić lizakiem z czerwonym odblaskiem lub latarką z czerwonym światłem. Umundurowany policjant może zatrzymać pojazd niezależnie od tego czy w pobliżu jest radiowóz, oznacza to że zatrzymania samochodu może dokonać policjant idący chodnikiem.

Natomiast policjant bez munduru może zatrzymać pojazd przez całą dobę jednak tylko na terenie zabudowanym i z użyciem lizaka lub latarki z czerwonym światłem. Nieumundurowany policjant musi się wylegitymować od razu na początku kontroli. Policjant w mundurze ma obowiązek okazania legitymacji służbowej jedynie na prośbę zatrzymanego. Na początku kontroli funkcjonariusz musi się przedstawić podając swoje dane osobowe oraz stopień, a także musi podać kierującemu jasny powód zatrzymania. Jedynym odstępstwem od tego przepisu jest zatrzymanie pojazdu po pościgu.

Warto także dodać, że policja ma prawo zatrzymać samochód również z radiowozu za pomocą sygnałów świetlnych lub dźwiękowych.

Policjant najczęściej wskazuje miejsce w którym kierujący powinien zatrzymać pojazd. Jeśli zatrzymywany pojazd może stwarzać jakiekolwiek zagrożenie dla ruchu, warto włączyć światła awaryjne. Kolejnym krokiem jest wyłączenie silnika i oczekiwanie na policjanta. Częstym błędem kierowcy jest raptowne wysiadanie z samochodu, co może być odebrane przez policjanta na przykład jako próba ucieczki.

Podczas kontroli drogowej policjant może zażądać od kierującego otwarcia bagażnika lub maski silnika.W momencie gdy policjant stwierdzi, że stan samochodu powoduje zagrożenie dla ruchu, może zatrzymać dowód rejestracyjny wypisując pokwitowanie. Upoważnia ono do jazdy bez dowodu rejestracyjnego jedynie do miejsca garażowania/postoju lub do stacji diagnostycznej.

W czasie kontroli drogowej policjant ma prawo skontrolować także trzeźwość kierującego przy użyciu alkomatu. Podczas kontroli drogowej radzimy zachować spokój oraz opanować emocje. Wdawanie się w potyczki słowne z policjantem nie jest dobrym pomysłem, a za obrazę policjanta grozi grzywna.

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21