Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Odpalanie auta na popych. Na czym to polega i czy można tak robić?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 53 sek.

Kiedyś widok mężczyzn pchających auto aż odpali, był częsty. Obecnie odpalanie na popych nie jest już takie popularne, a w przypadku nowoczesnych aut wręcz niemożliwe. Jednak czasem jest to rozwiązanie, z którego można (i należy) skorzystać.

Wielu z nas w dzieciństwie pomagało rodzicom lub sąsiadom odpalić auto z rozładowanym akumulatorem, pchając je z całej siły. Po jakimś czasie silnik zaskakiwał, a auto jechało dalej. Obecnie rzadko się stosuje odpalanie na popych, głównie ze względu na coraz bardziej zaawansowane technicznie samochody, w przypadku których rozwiązanie to może okazać się niebezpieczne i nieskuteczne. Dowiedz się, jak odpalić samochód z popychu i jak to zrobić na tyle bezpiecznie, aby zredukować do minimum ryzyko uszkodzenia samochodu.

Na czym polega odpalanie na popych?

Odpalenie auta na popych to nic innego, jak użycie siły naszych mięśni do uruchomienia silnika. Zazwyczaj odpowiada za to rozrusznik, który po przekręceniu kluczyka wysyła impuls elektryczny do koła zamachowego, a wał korbowy po rozpędzeniu rozpoczyna pracę tłoków. W ten sposób uruchamia się spalanie paliwa w silniku. Odpalanie samochodu na popych sprawia, że robisz dokładnie to samo, jednak bez używania rozrusznika. Koło zamachowe oraz wał korbowy zaskakują dzięki sile mięśni. A dokładnie mówiąc, w ruch wprawiają te elementy poruszające się po ziemi koła.

Jednak aby odpalić auto na popych, potrzebna jest dość duża siła. Po pierwsze po to, by ruszyć z miejsca ważący kilkaset kilogramów samochód. A po drugie, żeby rozpędzić samochód do takiej prędkości, aby wał korbowy uruchomił proces spalania w silniku i auto zaczęło samodzielnie pracować. Mało kto jest w stanie dokonać tego w pojedynkę, dlatego też do takiego awaryjnego uruchomienia samochodu, najlepiej jest skorzystać z pomocy bliskich lub innych życzliwych osób. Zwłaszcza że kierowca musi skupić się na manewrowaniu pedałami i kierowaniem poruszającym się pojazdem.

Zastanawiałeś się może, czy diesla można odpalić na popych zimą? Niestety zwykle nie jest to możliwe, gdyż odpalanie diesla na pych wymaga rozgrzania świec żarowych, od których uzależniony jest w tego rodzaju silnikach zapłon paliwa. W takim przypadku trzeba niestety zapomnieć o dalszej podróży i do pracy dojechać taksówką. Ogólnie więc przyjmuje się, że odpalanie z popychu samochodu z silnikiem diesla jest nie dość, że nieskuteczne, to także może zaszkodzić układowi napędowemu. 

Zwłaszcza w przypadku nowych samochodów, o skomplikowanej konstrukcji, które wyposażone są w elektroniczne podzespoły. Producenci takich pojazdów w instrukcji użytkownika umieszczają specjalne ostrzeżenia na ten temat, jeżeli do napędzania danego modelu używany jest diesel. Odpalenie na popychnie powinno także być przeprowadzane w samochodach z systemem bezkluczykowym, gdzie do uruchomienia auta stosuje się specjalny przycisk. Bez odblokowanego zapłonu nie jest możliwe manewrowanie kierownicą, co jest niebezpieczne.

Jak odpalać auto na popych? Ogólna instrukcja

Jak odpalić samochód na pych? Jeżeli chodzi o metody, to popularne wydaje się odpalenie na popych na wstecznym biegu. Wystarczy znaleźć wzniesienie, ustawić pojazd tyłem i zacząć się staczać, a gdy nabierze on prędkości, przekręcić zapłon. Jednak wielu specjalistów odradza tego rodzaju metodę, gdyż bardzo łatwo o uszkodzenie takich elementów jak na przykład pasek rozrządu lub koło dwumasowe. Pamiętaj też, że wyżej opisany sposób ma charakter ogólny, zanim się zdecydujesz na takie uruchomienie auta, sprawdź w instrukcji, co na ten temat mówi producent Twojego pojazdu.

Najbezpieczniej jest tego dokonać w następujący sposób: przede wszystkim najważniejsze jest zachowanie delikatności oraz ostrożności. Gdy znajdziemy chętnych siłaczy do pomocy, ustawiamy jałowy bieg, a pomocnicy zaczynają pchać. Gdy prędkość będzie już dość duża, wrzuć drugi bieg. Jest to ważne, by nie był to pierwszy, gdyż auto może znowu zgasnąć. Po wrzuceniu dwójki, ostrożnie i powoli puszczaj sprzęgło. Możesz nawet wrzucić wyższy bieg, trójkę lub czwórkę. Pamiętaj tylko by, zaraz po tym znowu wcisnąć sprzęgło. Dzięki temu auto nie zgaśnie. Taka metoda powinna zadziałać, gdy powodem kłopotów z rozruchem jest rozładowany akumulator. Odpalenie na pych powoduje ominięcie rozrusznika i uruchomienie silnika.

Inna wersja uruchomienia auta na pych to odpalenie samochodu w trakcie jego holowania. Gdy niesprawne auto jest ciągnięte przez inne, kierowca wrzuca jak najwyższy bieg i bardzo delikatnie popuszcza sprzęgło, aż do momentu, gdy samochód zapali. Kluczowe w tym wypadku jest bardzo dokładne kontrolowanie sprzęgła i delikatne operowanie nim. W innym przypadku nie tylko nie uruchomisz auta, ale możesz uszkodzić jego ważne podzespoły.

Pamiętaj także, jeżeli Twój samochód wyposażony jest w automatyczną skrzynię biegów, to nie możesz uruchomić go na pych. Gdyż do takiego manewru, potrzebna jest kontrola nad sprzęgłem. A w automatach nie masz niestety takiej możliwości, dlatego rozładowany akumulator musisz naładować na miejscu lub zawieźć auto na holu do warsztatu.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Co może pójść nie tak podczas odpalania auta na popych?

Wiemy już, jak odpalić auto bez rozrusznika, nie wiemy natomiast, jakie zagrożenia mogą wynikać z przeprowadzenia tego procesu. Nawet gdy istnieje teoretyczna możliwość, że taki rodzaj rozruchu zadziała w przypadku Twojego samochodu, zastanów się, czy warto to zrobić. Lista ewentualnych usterek, do jakich może dojść, jest naprawdę długa. Przede wszystkim zagrożony jest pasek rozrządu, a raczej jego elastyczność. W normalnych warunkach cały układ pracuje na równej, jednej prędkości. Pasek jest równomiernie napięty i może prawidłowo pracować. W trakcie odpalania na pych trudno jest utrzymać stałą prędkość. Zbyt nagłe puszczenie sprzęgła w takim przypadku może skończyć się zerwaniem paska lub przeskoczeniem faz rozrządu. Obie usterki są kłopotliwe i dość kosztowne w naprawie. Mogą one też doprowadzić do zderzenia tłoków z zaworami i uszkodzenia głowicy silnika. A naprawa tego elementu, to koszt co najmniej kilku tysięcy złotych.

Uszkodzeniu ulec może także dwumasowe koło zamachowe, które spotyka się także w modelach z silnikiem benzynowym. Pracując, gdy silnik nie jest uruchomiony, pozwala ono na ściekanie paliwa do miski olejowej. Dalej może ono trafić do filtra cząstek stałych lub katalizatora i uszkodzić te elementy. Ich naprawa lub nawet wymiana to także spory koszt i kłopot. Dlatego też im nowszy jest samochód, im bardziej zaawansowany technicznie, tym mocniej odradza się w jego przypadku odpalanie na pych.

W praktyce odpalanie na pych powoli przechodzi już do historii, wraz z jazdą bez zapiętych pasów i fotelików. W obecnej chwili układy rozruchowe samochodów są tak skomplikowane oraz pełne czujników, że jakiekolwiek nietypowe zachowanie auta jest od razu wychwytywane. Wielu współczesnych samochodów po prostu nie uda się odpalić na pych. Dlatego też nie warto ryzykować i lepiej jest wezwać fachowca lub skorzystać z polisy Assistance, dostępnej np. w ofercie w LINK4. W jej ramach możesz uzyskać pomoc w uruchomieniu auta z rozładowanym akumulatorem bez dodatkowych opłat.

Zadbaj o swoje finansowe bezpieczeństwo z LINK4

Oczywiście dobry stan techniczny samochodu i jego pełna gotowość do jazdy o każdej porze dnia i nocy to podstawa do bezpiecznego poruszania się po drodze. Jednak nie mniej ważne jest zadbanie o polisę ubezpieczeniową.

Posiadanie ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej) jest prawnym wymogiem obowiązującym wszystkich kierujących, zapewniającym ochronę przed finansowymi skutkami ewentualnych szkód spowodowanych innym użytkownikom dróg. Tym samym OC jest niezbędnym ubezpieczeniem.

W LINK4 ubezpieczenie AC występuję w formule All risk Rozwiązanie to obejmuje praktycznie wszystkie szkody spowodowane przez różne czynniki, włącznie z działaniem sił natury i kradzieżą, z wyjątkiem tych, które opisane są w OWU jako wyłączenia.

Rozważ wykupienie dodatkowego ubezpieczenia Assistance dostępnego w LINK4. Rozwiązanie to, bardzo przydatne w sytuacjach awaryjnych, takich jak wypadek czy usterka, zapewni szybką i profesjonalną pomoc w razie trudnych i problematycznych sytuacji drogowych. W zależności od wybranego wariantu możesz liczyć na usługi takie jak: holowanie czy dostarczenie paliwa. 

Assistance w LINK4. występuje w 3 wariantach: 

  • Auto Assistance,
  • Auto Assistance Plus,
  • Auto Assistance Komfort.

Wyobraź sobie sytuację, w której znajdziesz się nagle na poboczu drogi z powodu awarii. Z ubezpieczeniem Assistance od LINK4 nie jesteś sam. Nasza pomoc jest dostępna 24/7, aby zapewnić Ci wsparcie w takich właśnie momentach. Czy to drobna naprawa na miejscu, czy konieczność holowania do wybranego warsztatu – zawsze możesz na nas liczyć.

Ale to nie wszystko. W przypadkach, gdy zabraknie Ci paliwa lub przebijesz oponę, Assistance zapewnia szybką i skuteczną pomoc. A w sytuacji, gdy Twój samochód nie będzie mógł kontynuować podróży, oferujemy holowanie w ramach ustalonego limitu kilometrowego – do miejsca wskazanego przez Ciebie. Dodatkowo, w przypadku wypadku lub kradzieży Twojego auta, Assistance od LINK4 zapewnia samochód zastępczy, co pozwala Ci zachować mobilność i komfort, gdy Twój własny pojazd jest niedostępny.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Odpalanie na popych. Podsumowanie 

Wiesz już, czy diesla można odpalać z pychu, oraz jakie ryzyko wiąże się z takim sposobem uruchomienia pojazdu. Jeżeli nie będziesz miał wyboru, to dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi powinieneś poradzić sobie z odpaleniem auta na pych.

Zachęcamy do odwiedzenia strony LINK4.pl. Znajdziesz tam atrakcyjne oferty ubezpieczeń komunikacyjnych, takich jak OC, AC oraz wiele innych. Odwiedź naszą stronę i sprawdź, co możesz zyskać już dzisiaj!

Sprawdź kalkulator ubezpieczeń, gdzie szybko wyliczysz wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego. Jeżeli nie wiesz, jaki produkt ubezpieczeniowy wybrać, zadzwoń na infolinię pod numer 22 444 44 44 i porozmawiaj z naszym konsultantem. Ubezpieczenie LINK4 możesz wykupić również u agenta ubezpieczeniowego współpracującego z LINK4. 

Wybrany wariant ubezpieczenia Auto Assistance dostępny w LINK4 tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź też: Ubezpieczenie OC Olsztyn, OC Toyota

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Na czym polega odpalanie auta na popych i kiedy jest to zalecane?

Odpalanie auta na popych polega na użyciu siły fizycznej do uruchomienia silnika, zastępując w ten sposób rolę standardowego rozrusznika. Proces ten wymaga pchnięcia lub holowania samochodu w taki sposób, aby to koła napędzały wał korbowy, który z kolei odpowiada za uruchomienie silnika. Odpalanie samochodu na popych stanowi akceptowalne rozwiązanie w sytuacjach awaryjnych, gdy akumulator jest rozładowany, a nie ma możliwości skorzystania z przewodów rozruchowych lub innej pomocy technicznej. Nie jest jednak bezbłędne – odpalanie z popychu może być przydatne w zasadzie wyłącznie w starszych modelach samochodów, gdzie układ elektroniczny nie jest aż tak złożony, jak w nowocześniejszych konstrukcjach.

Czy można odpalać na popych wszystkie rodzaje samochodów?

Nie wszystkie samochody nadają się do odpalania na popych. W przypadku nowszych modeli, szczególnie tych z zaawansowanymi systemami elektronicznymi i silnikami diesla, taka metoda może być nieskuteczna lub, co gorsze, szkodliwa dla pojazdu. Producenci często umieszczają na ten temat pewne ostrzeżenia w instrukcjach obsługi dotyczące ryzyka związanego z odpalaniem na popych. Samochody z automatyczną skrzynią biegów również zazwyczaj nie nadają się do tej metody, ponieważ wymagają one kontroli nad sprzęgłem, której brakuje w automatach.

Jakie są metody odpalania auta na popych?

Jak odpalić auto na pych? Istnieją dwie główne metody: poprzez pchanie lub holowanie samochodu. W pierwszym rozwiązaniu pomocnicy pchają auto, a kierowca w odpowiednim momencie wrzuca wyższy bieg i powoli puszczając sprzęgło, próbuje uruchomić silnik. Z kolei, aby odpalić auto na popych przy holowaniu, trzeba zorganizować hol. Kierowca postępuje w tym rozwiązaniu podobnie, wrzucając bieg i kontrolując sprzęgło, będąc w ruchu. Ważne jest, aby przed próbą sprawdzić instrukcję obsługi pojazdu i upewnić się, że taka metoda jest bezpieczna dla danego modelu samochodu.

Jakie są ryzyka związane z odpalaniem auta na popych?

Odpalanie na popych wiąże się z kilkoma ryzykami, szczególnie w nowszych pojazdach. Może dojść do uszkodzenia ważnych elementów silnika, takich jak pasek rozrządu, dwumasowe koło zamachowe, a także usterki zaawansowanych systemów elektronicznych. Nagłe uruchomienie może spowodować nierównomierne napięcie w pasku rozrządu, co może prowadzić do jego zerwania lub przeskoczenia faz rozrządu. Zawsze należy rozważyć alternatywne metody rozruchu, takie jak użycie przewodów rozruchowych lub wezwanie pomocy drogowej.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20