Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Uszkodzona poduszka silnika. Objawy, usterki i wymiana

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 8 min. 13 sek.

Jednym z dość istotnych podzespołów auta, którego awarii nie można lekceważyć, jest poduszka silnika. Objawy takie jak drgania i wibracje podczas jazdy to bardzo często pierwsze oznaki zbliżającego się problemu. Dowiedz się, jakie są przyczyny uszkodzenia poduszki silnika, skutki jej awarii i ile kosztuje wymiana.

Nieprzyjemne, mocne drgania i hałas silnika pojawiające się w samochodzie podczas jazdy mogą świadczyć o awarii wielu różnych podzespołów. Taki charakterystyczny objaw daje m.in. uszkodzona poduszka silnika, która nazywana jest również elastycznym wspornikiem mocowania silnika. To jeden z najistotniejszych elementów, którego praca przekłada się na redukcję niechcianych drgań spowodowanych mechaniczną pracą silnika spalinowego.

Aby ocenić problem i zweryfikować, czy faktycznie usterka dotyczy tego konkretnego elementu, warto wyłączyć silnik i podnieść maskę. Następnie należy rozbujać samochód i obserwować zachowanie jednostki napędowej. Jeśli będzie poruszać się ona niezależnie od nadwozia, to możemy przypuszczać uszkodzenie poduszki silnika. W tym artykule dokładnie wyjaśniamy, jaką funkcję spełnia poduszka pod silnikiem. Wskazuje również, jakie są przyczyny i objawy uszkodzonej poduszki silnika oraz na czym polega procedura wymiany tego elementu.

Jaką funkcję spełnia poduszka pod silnikiem?

Poduszka silnika jest elementem łączącym karoserię samochodu i silnik. Jest wykonana przede wszystkim z metalu i gumy. W związku z tym, że oba elementy przy intensywnej eksploatacji mogą ulec zniszczeniu, warto, abyś również raz na jakiś czas sprawdził tę część podczas kontrolnego przeglądu. 

Funkcje poduszki pod silnikiem:

 • tłumi wibracje i drgania generowane przez silnik,
 • sprawia, że hałas z silnika jest mniej słyszalny,
 • chroni karoserię przed uszkodzeniem i odkształceniami,
 • kontroluje prawidłowy przechył silnika.

Poduszka silnika stanowi zatem ważny element samochodu. Dzięki niwelowaniu hałasu silnika oraz tłumieniu wibracji i drgań część ta chroni karoserię przed odkształceniami. Dbałość o właściwy stan poduszki silnika to zatem dbałość o funkcjonalność i estetyczny wygląd pojazdu.

Uszkodzona poduszka silnika. Objawy i przyczyny

Wiesz już, jak istotną częścią w pojeździe jest poduszka silnika. Objawy uszkodzenia są dobrze widoczne – nie sposób ich przeoczyć. Kiedy usłyszysz w swoim samochodzie hałas silnika i charakterystyczne dudnienie połączone z drganiami, z dużym prawdopodobieństwem możesz założyć, że są to objawy awarii i chodzi właśnie o usterkę tego podzespołu.

Uszkodzona poduszka silnika – objawy:

 1. Nasilający się hałas, gdy jedziesz po nierównym terenie.
 2. Przybierające na intensywności dudnienie – zwłaszcza przy ruszaniu z miejsca.
 3. Wyczuwalne szarpania podczas odpalania i gaszenia silnika.
 4. Niższy komfort jazdy.
 5. Nienaturalne dźwięki dochodzące z okolic skrzyni biegów.
 6. Stukanie w okolicach jednostki napędowej.

Jak każda inna część, również i poduszka silnika ma swoją żywotność. Gdy przejechałeś swoim samochodem więcej niż 100 000 km, to awaria tego elementu jest coraz bardziej prawdopodobna, nawet jeśli objawy uszkodzonej poduszki silnika nie są jeszcze dobrze widoczne. Oczywiście nie jest to regułą, ale takie obliczenia warto traktować jako wskazówkę do tego, aby kontrolować ten i inne podzespoły samochodu podczas cyklicznych przeglądów. Dzięki temu możesz uniknąć problemu, jakim są uszkodzone poduszki silnika. Objawy to widoczny sposób na to, że coś złego dzieje się z elementem – warto jednak regularnie sprawdzać część, aby nie dopuścić do wystąpienia objawów i działać z wyprzedzeniem.

Przyczyny uszkodzenia poduszki silnika:

 1. Zbyt długa eksploatacja bez wymiany – po przejechaniu około 150 000 km powinno się wymienić poduszkę silnika. Oczywiście może się ona zużyć znacznie wcześniej.
 2. Niewłaściwy montaż tej części w przeszłości. Dlatego najlepiej wybierać sprawdzone warsztaty samochodowe.
 3. Brak regularności w kontrolowaniu stanu poduszki silnika.
 4. Lekceważenie pierwszych objawów mogących sygnalizować problem.

Zobacz także: Nierówna praca silnika. Co może ją powodować?

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Wymiana poduszki silnika. O czym warto wiedzieć?

Gdy zauważysz uszkodzenie poduszki silnika (objawy, które na nie wskazują, są zazwyczaj dość jednoznaczne), nie zwlekaj z naprawą elementu. W zależności od typu poduszki silnika usługa wymiany może kosztować od 100 do 300 zł, a w autoryzowanym serwisie cena może przekroczyć nawet 1000 zł. W przypadku prostych części do amortyzacji jednostek napędowych, na które składa się metalowa konstrukcja, gumowy środek i rdzeń, możemy spodziewać się ceny nieprzekraczającej 200 zł. Mimo ogólnej niskiej ceny w porównaniu do innych części samochodowych poduszka jest jedną z tych części, która pełni kluczową funkcję podczas pracy pojazdu. Oczywiście ostateczny koszt wymiany poduszki silnika jest zależny od wyboru konkretnego produktu i marki, na jakie się zdecydujesz. Tak czy inaczej, naprawę uszkodzonej poduszki silnika zdecydowanie warto powierzyć zaufanemu warsztatowi.

Wybierając poduszkę, warto zdecydować się na oryginalną część dedykowaną konkretnemu modelowi auta, ewentualnie jego dobrej jakości zamiennik. Abyś jak najdłużej mógł cieszyć się sprawnością samochodu, nie decyduj się na wykorzystanie najtańszych zamienników zamiast oryginalnych części. Jeśli już rozważasz taką decyzję, wybierz lepszej jakości produkty. Wymiana poduszki silnika będzie wtedy znacznie bardziej opłacalna – cena przekłada się z reguły na jej żywotność i jakość. Korzystanie z najtańszych zamienników to krótkofalowe rozwiązanie, które na dłuższą metę może okazać się kosztowne i niezbyt bezpieczne.

Na rynku dostępne są też samochody wyposażone w olejową poduszkę pod silnik, która nazywana jest poduszką hydrauliczną. Składa się ona z dwóch komór przedzielonych membraną. Drgania mogą być tłumione za pomocą nacisku, wywieranego na membranę. Odpowiednio wbudowane zawory dbają o przepływ oleju. Dzięki temu w Twoim pojeździe możliwe jest dopasowanie amortyzowania jednostki w niemalże każdych warunkach jazdy. Wymiana tego elementu jest jednak nieco droższa i wynosi około 300 zł.

Co zrobić, gdy zauważysz uszkodzone poduszki silnika – objawy takie jak hałas, drgania czy stuki pod maską? Czy można samodzielnie naprawić ten element? Gdy nie znasz sprawdzonego serwisu i nie masz doświadczenia z mechaniką samochodową, raczej nie podejmuj samodzielnych prób usunięcia usterki. Konstrukcje nowoczesnych samochodów są coraz bardziej skomplikowane, a dostęp do poszczególnych podzespołów bardzo utrudniony. Wymiana poduszki silnika często wymaga demontażu osłon silnika lub skrzyni biegów. Musisz mieć możliwość wjechania na kanał samochodowy lub posiadać zaawansowany podnośnik. Konieczne będzie też odciążenie poduszki po uniesieniu do góry silnika. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w naprawach mechanicznych, to mimo wszystko rekomendujemy oddać samochód do wyspecjalizowanego serwisu.

Przy okazji wymiany tej części, zadbaj o to, aby fachowcy zmienili również olej oraz filtr, które znajdują się w tego rodzaju poduszce silnika. W tym przypadku także możesz zdecydować się na samodzielny zakup i zlecić fachowcom jedynie wymianę.

Wymiana odbywa się w kilku krokach:

 1. Podniesienie samochodu.
 2. Demontaż elementów, zasłaniających lub utrudniających dostęp do poduszki silnika.
 3. Zlokalizowanie poduszki i odkręcenie jej.
 4. Odciążenie poduszki przez np. podniesienia silnika (przyda się lewar).
 5. Demontaż starej poduszki i montaż nowej części.
 6. Złożenie zdemontowanych części w odwrotnej kolejności.

Należy jednak pamiętać, że trudność wymiany poduszki powietrza jest uzależniona od jej rodzaju, budowy i konkretnego samochodu. Niemniej, gdy zauważysz w swoim aucie charakterystyczne objawy awarii, takie jak szarpanie podczas odpalania i gaszenia silnika, stukanie i wibracje nadwozia, hałas silnika i inne, nie zwlekaj, tylko udaj się do zaufanego serwisu, aby usunąć awarię.

Przeczytaj również: Wymiana filtra oleju. Instrukcja krok po kroku

Rodzaje poduszek silnika

Wiesz już, czym charakteryzuje się uszkodzona poduszka silnika. Objawy awarii są podobne w każdym rodzaju poduszki. A tych wyróżnia się kilka. Poszczególne elementy różnią się między sobą sposobem działania, budową, modelem samochodu, w którym można je zamontować, a także miejscem mocowania:

 • poduszka metalowo-gumowa – klasyczny model, wykonany z obudowy metalowej, ze środkiem z mieszanki kauczuku i gumy, które amortyzują drgania i tłumią hałas;
 • poduszka hydrauliczna – cechuje się lepszym tłumieniem drgań niż standardowa poduszka. Składa się z metalowej puszki z membranami i olejem wewnątrz;
 • poduszka elektryczno-hydrauliczna – najnowocześniejszy i najlepszy wariant poduszek. Składa się z puszki z membranami i komorą olejową, a także z siłownika. Jest sterowana elektrycznie, a jej parametry są przystosowane do bieżącego działania jednostki napędowej.

Ubezpiecz swój samochód w LINK4

Czym grozi uszkodzenie poduszki silnika? Objawy, choć często wpływające na wygodę jazdy, zazwyczaj nie stwarzają większego zagrożenia dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Niekiedy awaria poduszki silnika może jednak wpływać na prowadzenie auta i skutkować np. mniejszą stabilnością czy zbyt gwałtowną reakcją na niewielkie ruchy kierownicą. To z kolei może prowadzić nawet do utraty panowania nad pojazdem i stłuczki. 

Aby poradzić sobie ze skutkami takich i innych problemów na drodze, warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie. W LINK4 szeroką ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych, które zwiększą Twoje poczucie bezpieczeństwa na drodze.

W sytuacji, kiedy dojdzie do stłuczki albo wypadku spowodowanych przez Ciebie, czego efektem będzie uszkodzenie Twojego auta, możesz liczyć na odszkodowanie z polisy AC w LINK4. Obejmuje ono także odszkodowanie, gdy Twój pojazd zostanie zniszczony lub skradziony. 

W wielu nieoczekiwanych sytuacjach przyda Ci się też ubezpieczenie dodatkowe Assistance. W LINK4 jest ono dostępne wyłącznie wraz z polisą OC oraz OC+AC. W ramach Assistance możesz liczyć na pomoc drogową, holowanie pojazdu, opiekę nad pasażerami czy samochód zastępczy. 

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Poduszka pod silnikiem. Kilka słów na koniec

Poduszka silnika łączy skrzynię biegów i silnik z karoserią samochodu. Skutecznie wytłumia ona hałasy, wibracje i drgania silnika. Dzięki niej znacznie poprawia się wygoda jazdy. Co więcej, pełni też funkcję ochronną, bo oddziaływanie wibracji silnika na współpracujące z nim części jest znacznie mniejsze, przez co pozostałe części nie zużywają się w zbyt szybkim tempie. Awaria poduszki silnika objawia się najczęściej drganiami, przez co jest łatwa do rozpoznania.  

Bezpieczeństwo i komfort jazdy zawsze powinny być na pierwszym miejscu. Pakiet ubezpieczeń OC i AC zapewni Ci kompleksową ochronę finansową w razie zdarzenia na drodze z udziałem Twojego pojazdu. LINK4 ma w ofercie także inne ubezpieczenia komunikacyjne - w tym np. Auto Assistance, dzięki któremu w wielu nieprzewidzianych sytuacjach otrzymasz pomoc drogową i nie tylko. 

Sprawdź kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych LINK4, aby obliczyć wysokość składki. Możesz też porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 albo spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Odwiedź naszą stronę i zapoznaj się z pełną ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź też: Ubezpieczenie OC Bielsko-Biała, OC Kia

FAQ – często zadawane pytania

Jakie są główne objawy uszkodzenia poduszki silnika?

Dudnienie, stuki i inne hałasy, zwłaszcza podczas ruszania z miejsca i jazdy po nierównym terenie, mogą świadczyć o tym, że w Twoim samochodzie jest uszkodzona poduszka silnika. Objawy mogą też obejmować wyczuwalne szarpania podczas odpalania i gaszenia silnika, nienaturalne dźwięki dochodzące z okolic skrzyni biegów, a także ogólnie niższy komfort jazdy.

Co może być przyczyną uszkodzenia tej części pojazdu?

Przyczyn uszkodzenia poduszki silnika jest kilka. Przede wszystkim powodem awarii może być zbyt długa eksploatacja części bez wymiany, niewłaściwe zamontowanie elementu i brak regularności w kontrolowaniu stanu poduszki silnika.

Czy uszkodzona poduszka silnika wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Uszkodzona poduszka silnika zazwyczaj nie stwarza większego zagrożenia dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Niekiedy może jednak wpływać na prowadzenie auta i skutkować np. byt gwałtowną reakcją na niewielkie ruchy kierownicą albo mniejszą stabilnością wozu. To z kolei może prowadzić nawet do utraty panowania nad pojazdem i stłuczki.

Jak często należy sprawdzać stan poduszki silnika?

Stan poduszki silnika należy sprawdzać po przejechaniu 100-150 tysięcy kilometrów.

 
Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21