Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Zielone tablice rejestracyjne. Co oznaczają i jakie dają korzyści?

Czas czytania: 4 min. 8 sek.

Czy wiesz, czym są zielone tablice rejestracyjne? To rozwiązanie jest coraz częściej spotykane na polskich drogach. Na pewno domyślasz się, że ma to pewne związki z ekologią, ale o co dokładnie chodzi? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu. 

Spis treści:
1. Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?
2. Zielone tablice rejestracyjne – korzyści
3. Jak wyrobić zielone tablice rejestracyjne?
4. Zielone tablice rejestracyjne – podsumowanie

Zielone tablice rejestracyjne zwróciły Twoją uwagę? Zauważ, że są one przeznaczone wyłącznie dla aut z silnikami bezemisyjnymi. Służą one do ich łatwiejszego oznaczenia. Dzięki temu korzystanie z przywilejów przeznaczonych dla aut bezemisyjnych jest znacznie prostsze. Zastanawiasz się, czy w Twoim wypadku możliwa jest zielona tablica rejestracyjna?  Poznaj szczegóły tego rozwiązania i zobacz, jakie wymagania należy spełnić, aby móc z nimi jeździć. 

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne zielone nie są dla każdego. Nie możesz zamówić ich w Wydziale Komunikacji i założyć do dowolnego samochodu. Dlaczego? Otóż są one przeznaczone wyłącznie do samochodów elektrycznych. Taka tablica rejestracyjna ma zielone tło oraz czarne litery i cyfry. Naprawdę trudno pomylić ją z jakąkolwiek inną.

Takie zielone tablice rejestracyjne funkcjonują w Polsce od początku 2020 r. Choć zostały one wprowadzone niedawno, to coraz częściej można się z nimi spotkać na polskich drogach. Widać, że auta z silnikami elektrycznymi stają się po prostu coraz popularniejsze. Oczywiście nie można jeszcze mówić o masowym użytkowaniu tego typu pojazdów – jednak trend jest coraz bardziej zauważalny. 

Jednak zielona tablica rejestracyjna ma nie tylko dobrze wyglądać. Ich główną rolą jest odpowiednie oznaczenie samochodów z silnikami elektrycznymi oraz napędzanymi wodorem.

Z takich tablic rejestracyjnych nie możesz zrezygnować. Jeżeli Twoje auto jest wyposażone w silnik elektryczny lub napędzany wodorem – to dostajesz takie tablice rejestracyjne z automatu.

Przeczytaj również: Kaskadowy pomiar prędkości – co to jest i na czym polega?

zielone-tablice-rejestracyjne

Zielone tablice rejestracyjne – korzyści

W takim wypadku pojawia się jedno bardzo ważne pytanie – po co szczególnie oznaczać samochody z takimi jednostkami napędowymi? Czy chodzi o to, żeby wyróżnić się z tłumu, czy raczej o coś bardziej „konkretnego”? 

Otóż – samochody bezemisyjne mogą liczyć na szereg korzyści, które nie są przeznaczone dla aut z silnikami spalinowymi – czy to benzynowymi, czy diesla. Co więcej – takie przywileje nie są także przeznaczone dla aut z jednostkami hybrydowymi.

Darmowe parkowanie

Pierwszym tego typu przywilejem jest możliwość parkowania w strefach płatnego parkowania. Zatem jeżeli wjeżdżasz autem do centrum miasta, gdzie właściciele innych aut muszą uiszczać opłaty w parkometrze – Ty możesz zostawić samochód bez wnoszenia opłat. Nie powinno to dziwić – brak emisji sprawia, że jazda takim autem nie zanieczyszcza powietrza, w związku z czym parkowanie w centrum jest o wiele mniej uciążliwe dla mieszkańców.

Jazda buspasami

To jednak nie wszystko. Zielona tablica rejestracyjna uprawnia do korzystania z buspasów. Dzięki temu w dużych miastach bardzo często możesz omijać korki, korzystając z pasa przeznaczonego dla autobusów i taksówek. To konkretna korzyść, która może zdecydowanie ułatwić życie właścicielom takich pojazdów. 

Parkowanie przy stacjach ładowania

Poza tym – gdy auto ma zielone tablice rejestracyjne – ma ono możliwość zatrzymywania się na miejscach parkingowych przy stacjach ładowania. Oczywiście – nie możesz zająć takiego miejsca na cały dzień, jednak masz możliwość parkowania na czas ładowania akumulatora. Takie miejsca pojawiają się zarówno w miastach, jak i np. przy galeriach handlowych, dworcach itd. 

Wyższe limity prędkości w wielu krajach

Na świecie wprowadzane są jednak jeszcze inne przywileje dla właścicieli takich aut. Warto zwrócić uwagę, że w wielu krajach samochody bezemisyjne mają wyższe limity prędkości. Ze względu na swoją proekologiczność, mogą one poruszać się po autostradach szybciej o nawet kilkadziesiąt km/h.

zielone-tablice-rejestracyjne

Jak wyrobić zielone tablice rejestracyjne?

Gdy już wiesz, co oznaczają zielone tablice rejestracyjne, pewnie zastanawia Cię, jak je zdobyć. Prawda jest taka, że ich wyrobienie nie różni się znacząco od normalnej rejestracji samochodu. Należy udać się do wydziału komunikacji z dokumentami potwierdzającymi własność pojazdu.

Następnie – mając samochód z napędem bezemisyjnym – otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny oraz zielone rejestracje. Zatem – jak widzisz – trudno wskazać tutaj na jakiekolwiek różnice w stosunku do standardowej procedury.

Zielone tablice nie są przeznaczone dla hybryd. Posiadanie wlewu paliwa dyskwalifikuje z możliwości korzystania z tego rozwiązania. Warto także wspomnieć o tym, że nie ma żadnej innej możliwości wyposażenia się w zielone tablice rejestracyjne – jeżeli masz je w aucie spalinowym – możesz narazić się na konsekwencje, czy to podczas przeglądu technicznego, czy kontroli drogowej.  

Pamiętaj także o tym, że nie ma obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych dla samochodów zarejestrowanych przed 2020 r. Brak tablic wcale nie sprawia, że pojazd – mimo braku emisji spalin – będzie mieć ograniczoną możliwość korzystania ze wspomnianych wyżej przywilejów. W przypadku takich samochodów nawet zwykła biało-czarna tablica rejestracyjna w połączeniu z naklejką dla aut elektrycznych  jest w zupełności wystarczająca, aby można było skorzystać z powyższych przywilejów.

Oczywiście – jeżeli taka jest Twoja wola, możesz zmienić tablicę rejestracyjne. Jednak takie rozwiązanie będzie wiązać się z dodatkową opłatą. Jeżeli korzystanie z przywilejów dla aut bezemisyjnych było dla Ciebie dotychczas utrudnione – faktycznie przejście na zielone rejestracje może być dobrym rozwiązaniem.

Zobacz także: Android Auto. Co to jest, jak pobrać i zainstalować aplikację?

zielone-tablice-rejestracyjne

Zielone tablice rejestracyjne – podsumowanie

Na pewno nie masz już wątpliwości, co oznaczają zielone tablice rejestracyjne. To naprawdę wygodne rozwiązanie, które sprawia, że już z daleka widać, że dane auto jest bezemisyjne. Jednak prawda jest taka, że to nie tablice rejestracyjne sprawiają, że możesz korzystać z przywilejów. Ważne jest samo wyposażenie w bezemisyjną jednostkę napędową.

Posiadanie auta bezemisyjnego – mającego zielone tablice rejestracyjne – nie zwalnia Cię z obowiązku zatroszczenia się o odpowiednie ubezpieczenie. Polisa OC ma na celu ochronę poszkodowanych w zdarzeniu drogowym. Dzięki temu – jeżeli swoim elektrykiem wyrządzisz szkodę innemu uczestnikowi ruchu – odszkodowanie zostanie wypłacone bezpośrednio z ubezpieczenia OC.

Pamiętaj przy tym, że OC to obowiązkowe ubezpieczenie – jednak oferowany przez nie zakres ochrony skupia się na wypłaceniu odszkodowania dla osoby poszkodowanej w kolizji. Pamiętaj o tym, że taka polisa nie chroni Cię, gdy to Ty będziesz sprawcą zdarzenia. Jeżeli chcesz się zabezpieczyć na wypadek uszkodzenia samochodu wskutek rozmaitych zdarzeń losowych – zainteresuj się ubezpieczeniem Autocasco.

W ofercie LINK4 na szczególną uwagę zasługuje pakiet Assistance. To dzięki niemu możesz liczyć na pomoc ze strony fachowca w różnych losowych sytuacjach na drodze. Czy będziesz potrzebować naprawy na miejscu, czy też konieczne będzie holowanie pojazdu – dzięki takiej ochronie możesz liczyć na bardzo bogaty katalog usług. Poznaj ofertę LINK4 i znajdź ochronę ubezpieczeniową dla siebie. Sprawdź także kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21