Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

AdBlue – co to i do czego służy?

Czas czytania: 4 min. 9 sek.

Od lat znany jest szkodliwy wpływ spalin na środowisko naturalne. Aby mu zapobiec, producenci aut starają się różnymi sposobami ograniczyć emisję szkodliwych substancji. W przypadku samochodów ciężarowych w tym celu często stosuje się AdBlue. Co to takiego, jakie ma właściwości i jak go używać, dowiesz się z dzisiejszego artykułu. 

Spis treści:
1. Płyn AdBlue — co to jest?

2. Jak działa AdBlue i co, kiedy go zabraknie?
3. AdBlue — z dystrybutora czy z butelki?
4. AdBlue — co powinieneś zapamiętać? 

Po to, by spaliny były jak najmniej szkodliwe, producenci starają się zwiększyć moc silnika, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa. Jednak w przypadku wielu rodzajów pojazdów nie jest to możliwe. Wówczas stosuje się różne substancje, których zadaniem jest oczyszczenie spalin, zanim trafią one do atmosfery. Dzięki nim znacząco spada zawartość szkodliwych związków chemicznych produkowanych przez ciężarówki oraz inne ciężkie pojazdy.

Płyn AdBlue — co to jest?

Pod nazwą AdBlue kryje się nietoksyczna substancja chemiczna, która jest roztworem mocznika. Płyn ten umożliwia rozkładanie szkodliwych tlenków azotu w katalizatorach pojazdów mechanicznych. Dzięki temu produkowane spaliny są czystsze i zawierają znacznie mniej substancji szkodliwych dla środowiska. A dlaczego w ogóle zaczęto stosować AdBlue? Ma to związek z normami unijnymi dotyczącymi emisji spalin przez silniki Diesla, które znacznie bardziej zanieczyszczają powietrze niż modele benzynowe.

Od 2014 roku obowiązuje norma EURO 6. Oznacza ona, że we wszystkich nowych silnikach napędzanych olejem spalinowym, dopuszczalna emisja tlenków azotu wynosi 80 mg/km. W przypadku potężnych silników samochodów ciężarowych lub innych maszyn ograniczenie takie jest praktycznie niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi metodami. Konstrukcje takie zużywają ogromne ilości paliwa, co przekłada się na wysoką emisję tlenków azotu. Dlatego też by spaliny zawierały ich mniej, stosuje się substancje zmniejszające zawartość toksyn w spalinach, właśnie takie jak AdBlue.

Co ważne płyn ten stosuje się tylko w autach z silnikiem Diesla. W przeważającej części są to samochody ciężarowe, autobusy, maszyny budowlane oraz pojazdy osobowe, które zostały przez producenta wyposażone w układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR. W samochodach z silnikami benzynowymi nie ma takiego układu, dlatego też nie trzeba stosować dodatkowych rozwiązań. Poza tym silniki benzynowe są rzadko stosowane w samochodach ciężarowych. Diesel jest bardziej wydajnym i ekonomiczniejszym rozwiązaniem od lat stosowanym w tego rodzaju pojazdach.

We współczesnych samochodach z silnikami Diesla znajduje się specjalny zbiornik, do którego regularnie powinno wlewać się płyn AdBlue. Ile wlać oraz z jaką częstotliwością to robić przeczytasz w dalszej części naszego poradnika. Jest to ważne, ponieważ brak odpowiedniej ilości tego płynu w układzie wydechowym może prowadzić do poważnych konsekwencji. 

Sprawdź również: Co można znaleźć pod maską samochodu? Robimy przegląd!

adblue

Jak działa AdBlue i co, kiedy go zabraknie?

Teraz kiedy wiesz już, co to jest AdBlue, czas dowiedzieć się jak dokładnie o działa. Głównym zadaniem tego płynu, jest usuwanie ze spalin tlenków azotu, bardzo szkodliwych substancji, powstających w wyniku spalania paliwa w silniku. Powodują one między innymi choroby układu oddechowego, a także zmiany nowotworowe. Jednak jak do tego dochodzi? Co dzieje się po tym, jak płyn ten zostanie wlany do zbiornika w pojeździe? Jeżeli planujesz zakup samochodu ciężarowego, warto wiedzieć, jak działa AdBlue. 

Po uruchomieniu silnika AdBlue, czyli roztwór mocznika, zostaje rozprowadzony w katalizatorze, gdzie zamienia się w amoniak oraz dwutlenek węgla. Te dwa związki reagują z tlenkami azotu, w wyniki czego powstaje azot oraz para wodna. Substancje te są niegroźne dla środowiska i nie stanowią żadnego zagrożenia. Dzięki zastosowaniu AdBlue nie wszystkie niebezpiecznie substancje zostają usunięte. Jednak ponad 90% tlenków azotu jest neutralizowane. Jak widzisz, stosowanie płynu AdBlue pozwala w znacznym stopniu zredukować zanieczyszczenia emitowane do atmosfery.

A co w przypadku gdy zapomnisz uzupełnić płyn AdBlue w Twoim samochodzie? Jakimi konsekwencjami grozi taka sytuacja? Na to pytanie są dwie odpowiedzi, w zależności od rozwiązania, jakie zastosował producent danego pojazdu. W pierwszym wypadku, po wyczerpaniu całego zapasu płynu silnik pojazdu zacznie pracować w trybie awaryjnym. Oznacza to znaczne ograniczenie jego mocy oraz pojawienie się ostrzegawczej ikony na desce rozdzielczej. Wówczas trzeba pojazd jak najszybciej zatrzymać i uzupełnić płyn AdBlue. Dalsza jazda może spowodować uszkodzenie układu wydechowego auta, w tym katalizatora. Naprawa tego elementu może okazać się kosztowna i czasochłonna.

W drugim przypadku, gdy zabraknie w samochodzie płynu AdBlue, nie będzie możliwe jego uruchomienie. Dlatego, jeżeli coś takiego zdarzy się w czasie jazdy, nie wyłączaj silnika. Dojedź do najbliższej stacji paliw i tam uzupełnij płyn w samochodzie. O tym ile płynu AdBlue znajduje się w pojemniku, informuje Cię kontrolka znajdująca się na desce rozdzielczej. Warto uzupełniać płyn, zanim jego poziom będzie niski, w ten sposób unikniesz sytuacji, gdy na przykład podczas jazdy dojdzie do jego wyczerpania.

adblue

AdBlue — z dystrybutora czy z butelki?

Teraz kiedy wiesz już, co to AdBlue, do czego służy i czym grozi jego brak w samochodzie, czas dowiedzieć się gdzie można go kupić. W tej chwili na rynku dostępne są dwa rodzaje płynu AdBlue. Nabyć go można w pojemnikach o pojemności 5, 10, a nawet 20 litrów. Rozwiązanie takie sprawdza się w przypadku starszych aut z silnikiem diesla. W ich przypadku wlew AdBlue często znajduje się w bagażniku, pod maską lub we wnęce nadkola. Korzystanie z butelki z lejkiem jest wygodne i nie sprawia większych trudności. Wymiana takiego płynu powinna być przeprowadzana co 10 000 kilometrów lub gdy zabraknie go w zbiorniku.

W przypadku nowocześniejszych pojazdów najlepiej skorzystać z dystrybutorów AdBlue. Co to takiego? Są to znajdujące się na stacjach paliw stanowiska, gdzie tak jak paliwo, płyn ten można wlać do samochodu za pomocą pompy. W nowych konstrukcjach wlew najczęściej umieszczony jest obok wlewu paliwa. Dlatego przy okazji tankowania można także w prosty sposób uzupełnić poziom AdBlue. Cena 1 litra wynosi obecnie około 5 złotych.

AdBlue z dystrybutora można nalać na wielu stacjach paliwowych należących do prawie każdego koncernu. Dlatego też nie ma problemu z dostępnością tego specyfiku, a jego uzupełnienie nawet w czasie podróży nie jest większym problemem. 

Przeczytaj także: Wymiana oleju w samochodzie – kiedy należy to robić?

adblue

AdBlue — co powinieneś zapamiętać? 

Wiesz już, jak działa AdBlue, co to jest oraz do czego jest wykorzystywany. Stosuje się go głównie w ciężarówkach z silnikiem Diesel. Płyn ten można kupić na każdej stacji benzynowej, należy go uzupełniać co 10 000 km, lub wcześniej, jeśli go zabraknie. 

Jeżeli jesteś właścicielem auta osobowego lub dostawczego, które wymaga stosowania AdBlue, warto pomyśleć o jego ubezpieczeniu. W tym celu najlepiej jest odwiedzić stronę LINK4.pl. Znajdziesz tutaj bogatą ofertę polis komunikacyjnych, dopasowanych do potrzeb współczesnych kierowców.

Skorzystaj też z naszego kalkulatora OC, a w mniej niż minutę wyliczymy wysokość Twojej składki!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21