Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Autem przez drogi Europy

Czas czytania: 3 min. 45 sek.

W przygotowaniu do wakacyjnych wojaży, warto poświęcić chwilę na poznanie podstawowych przepisów drogowych kraju, do którego się udajemy, a także zatroszczyć o odpowiednią polisę turystyczną.

Na pierwszy rzut oka niemal wszędzie przepisy są bardzo podobne, ale nie daj się zwieść. Często te różnice są wyjątkowo istotne. Dlatego zebraliśmy przepisy obowiązujące, w wybranych państwach Europy, do których Polacy chętnie podróżują.

Nie w każdym kraju europejskim wystarczy samo OC. W niektórych musisz posiadać tzw. Zieloną Kartę, m.in. na terytorium Albanii, Macedonii, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Turcji i Ukrainy. W LINK4 Zieloną Kartę dostaniesz na życzenie, bezpłatnie - pamiętaj tylko, aby zamówić ją telefonicznie i odpowiednio wcześniej u Doradcy LINK4. Zielona Karta jest wysyłana tradycyjną pocztą (dotrze do 14 dni od momentu zamówienia).

WAŻNE PRZEPISY

  • NIEMCY

Drogi naszego zachodniego sąsiada uchodzą za jedne z najlepszych w Europie. Są bezpłatne i w wielu miejscach nie ma limitów prędkości. Jednak niemieccy policjanci restrykcyjnie podchodzą do egzekwowania przepisów drogowych. Na pewno szybko zauważysz, że niemieccy kierowcy cechują się odmiennym stylem jazdy. W centrum miast praktycznie sporadycznie dochodzi do przekraczania prędkości, a kierowcy ustępują pieszym i rowerzystom. Stosuj się też do zakazów parkowania. Zaparkowanie w miejscu niedozwolonym skutkuje mandatem i odholowaniem samochodu na koszt jego właściciela. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto parkuj jedynie w wyznaczonych miejscach.

W niektórych miastach wprowadzono tzw. zielone strefy (Umwelt Zone), aby móc do nich wjechać konieczne jest posiadanie odpowiedniej nalepki, w kolorze wskazującym na normę emisji spalin. Za wjazd do centrum miasta bez plakietki grozi mandat w wysokości 40 euro.

Na autostradach podróżuj skrajnym prawym pasem. Za jazdę pasem lewym możesz otrzymać mandat, gdyż służy on wyłącznie do wyprzedzania.

Jeśli chodzi o wyposażenie pojazdu, to należy posiadać trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę. Zalecane jest również posiadanie kamizelek odblaskowych.

  • CZECHY

W Czechach obowiązują praktycznie te same przepisy drogowe co w Polsce. Jazda autostradą lub drogą szybkiego ruchu możliwa jest po wcześniejszym wykupieniu i nalepieniu na szybę odpowiedniej winietki. Czescy policjanci bardzo skrupulatnie podchodzą do ich kontrolowania. Posiadanie na szybie naklejonych starych nieważnych winiet, może się skończyć mandatem.

Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, natomiast samochody osobowe mogą poruszać się na autostradach z prędkością do 130 km/h, a na drogach ekspresowych z prędkością do 90 km/h.

Przez cały rok należy bezwzględnie stosować światła mijania. Pamiętaj też, że u naszych południowych sąsiadów – mimo zamiłowania do piwa i morawskiego wina - limit alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila!

Niezbędnym wyposażeniem samochodu prócz trójkąta ostrzegawczego oraz apteczki jest komplet zapasowych żarówek oraz kamizelki odblaskowe (najlepiej dla wszytkich podróżujących, bo Czesi różnie interpretują ten przepis).

  • SŁOWACJA

Na Słowacji przepisy drogowe są podobne jak w Czechach, z tą różnicą że wymagane jest posiadanie na wyposażeniu samochodu: linki holowniczej, podnośnika, koła zapasowego oraz klucza do demontażu kół oraz dodatkowego zestawu bezpieczników, a kamizelkę odblaskową należy przewozić w kabinie pasażerskiej.

Podróżowanie po autostradach i drogach ekspresowych jest możliwe po wykupieniu winiety, a dopuszczalne maksymalne prędkości to 130 km/h na autostradzie,w terenie niezabudowanym 90 km/h, a przypadku tereny zabudowanego 50 km/h. Podobnie jak Czesi, Słowacy karzą kierowców za nawet znikomą ilość alkoholu we krwi.

  • AUSTRIA

W tym kraju niezbędnym wyposażeniem pojazdu jest apteczka, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa. Podróżowanie po autostradach i drogach szybkiego ruchu wymaga wykupienia i przyklejenia winietki. Niektóre odcinki dróg i tunele mogą być dodatkowo płatne.

W terenie zabudowanym dopuszczalna prędkość to 50 km/h. Na autostradach wynosi ona 130 km/h, a na pozostałych drogach limit prędkości to 100 km/h.

Podobnie jak w Niemczech dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila. W momencie zatrzymania przez policję podczas jazdy po spożyciu alkoholu przewyższającego dopuszczalny poziom 0.5 promila, austriacka policja ma prawo nałożyć wysoki mandat sięgający nawet kwoty 5,5 tyś. euro. W przypadku złego stanu technicznego samochodu, możliwe jest zatrzymanie tablic rejestracyjnych oraz dowodu rejestracyjnego.

  • WŁOCHY

Dopuszczalna prędkość w mieście to 50 km/h, poza miastem 90 km/h, a na autostradzie 130 km/h. Gdybyście jednak chcieli podjechać w okolice Bazyliki Świętego Piotra, na teren Watykanu to pamiętajcie, że na wszystkich drogach Państwa Kościelnego, dopuszczalna prędkość wynosi jedynie 30 km/h. We Włoszech cały dzień jeździmy na włączonych światłach mijania.

W każdym samochodzie obowiązkowy zestaw to kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy. Podobnie jak w Niemczech, również we Włoszech dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,5 promila.

  • CHORWACJA

Nie wychodzi z mody, jako kierunek wakacyjnych wojaży. Podróżowanie po drogach Chorwacji nie wymaga posiadania dodatkowego wyposażenia, oprócz trójkąta ostrzegawczego, kamizelki odblaskowej i apteczki. Za przejazd autostradą pobierana jest opłata, którą można dokonać gotówką lub kartą płatniczą (czyli identyczne rozwiązanie jak w Polsce). Dopuszczalna maksymalna prędkość na autostradzie to 130 km/h, na drogach ekspresowych 110 km/h, a w terenie zabudowanym 50 km/h.

W Chorwacji obowiązuje zakaz prowadzenia samochodów pod wpływem alkoholu dla osób w wieku 16-24 lata. Gdy kierowca ma więcej niż 24 lata to dopuszczalny poziom alkoholu wynosi 0,05 promila.

ZADBAJ O BEZPIECZNE WAKACJE
Udając się na europejskie szlaki warto znać lokalne przepisy i zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami. Przed urlopem sprawdź oferty polis turystycznych i assistance.

My oferujemy pakiety assistance w dwóch wariantach – Auto Assistance oraz Auto Assistance Plus, obejmujące zarówno Polskę, jak i Europę. W ramach assistance organizujemy pomoc techniczną niezależnie, w jakiej odległości od miejsca zamieszkania nastąpiła awaria lub wypadek. TY podejmujesz decyzję, gdzie samochód ma być odholowany, a my pokrywamy koszty wynajmu samochodu zastępczego nawet na okres 14 dni (w sytuacjach związanych z wypadkiem lub kradzieżą, a także na okres 7 dni w sytuacji awarii auta). I co ważne: jeśli samochód został unieruchomiony za granicą organizujemy transport w celu odbioru pojazdu. Jeśli odległość przekracza tysiąc kilometrów opłacimy podróż samolotem.

Oprócz assistance warto pomyśleć też o ubezpieczeniu turystycznym. Polisa turystyczna w LINK4 obejmuje cały Świat - bez dopłat za region. Przy odnowieniu OC lub AC dostaniesz polisę Podróże 24 na 7 dni dla jednej osoby gratis, a do wyboru masz dwa warianty ubezpieczenia.  Zapewnij sobie bezpieczeństwo, opiekę i pomoc, gdy jesteś daleko od domu. Szerokiej drogi!

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21