Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Auto pod lupą – jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Czas czytania: 2 min. 18 sek.

Jeśli planujecie kupno używanego pojazdu, koniecznie sprawdźcie jego historię. Dziś można zrobić to szybko i bezpłatnie. Szczególną czujność zachowajcie przy zakupie aut sprowadzanych z zagranicy.

 Przed zakupem używanego auta koniecznie sprawdź jego historię

Przed zakupem używanego auta koniecznie sprawdź jego historię

Jeśli planujecie zakup używanego samochodu lub innego pojazdu, pamiętajcie, by sprawdzić jego historię – od daty pierwszej rejestracji, przez terminy kolejnych badań technicznych i zawierania umów ubezpieczeniowych, po ostatnie wydarzenia, w których auto brało udział. Teraz jest to bardzo proste – wystarczy zajrzeć do bezpłatnej bazy CEP. I już wiecie, czy samochód jest sprawny technicznie, ubezpieczony i czy nie został skradziony.

Sprawdź historię pojazdu!

Historia Pojazdu to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocykla lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze pomogą potencjalnym nabywcom przede wszystkim w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu czy rzeczywiście sprzedający jest właścicielem oferowanego pojazdu, a nie nabył go w wyniku kradzieży.

Wszystkie dane w usłudze Historia Pojazdu otrzymuje się bezpłatnie. Wystarczy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl

Czego dowiemy się z tego ministerialnego serwisu internetowego? Usługa wyświetla wszystkie istotne informacje gromadzone od chwili pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in. dane techniczne (takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa), terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd (w tym informację o aktualnych badaniach) oraz informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC.

W ten prosty sposób poznamy też liczbę właścicieli i województwo rejestracji auta, które nas jako potencjalnych nabywców interesuje i – co bardzo ważne – czy pojazd nie jest obecnie oznaczony w bazie jako kradziony. Wystarczy wejść na wyżej wymieniony serwis internetowy i wpisać trzy dane: numer rejestracyjny pojazdu (można spisać z tablicy rejestracyjnej), datę pierwszej rejestracji pojazdu (jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym), numer VIN (to unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na pojeździe przez producenta, również wpisany w dowodzie rejestracyjnym). I wszystko będzie jasne.

Ubezpieczenie samochodu używanego

Zatem warto pamiętać: przed finalną transakcją nabycia auta używanego koniecznie należy sprawdzić historię kupowanego pojazdu. Również po to, by nie przeżyć rozczarowania w chwili ubezpieczania go lub wtedy, gdy pojawi się potrzeba wypłaty odszkodowania. Zawieranie umowy ubezpieczenia odbywa się na podstawie informacji przekazanych przez klienta. Pamiętajcie, że to na kliencie jako nabywcy spoczywa obowiązek sprawdzenia historii pojazdu. Klient jest zobowiązany dopełnić wszelkich starań, aby wykluczyć możliwość wejścia w posiadanie pojazdu niesprawnego technicznie (a więc takiego, którego nie można dopuścić do uczestnictwa w ruchu drogowym) lub nabytego  z naruszeniem przepisów prawa.

 Przed zakupem używanego auta koniecznie sprawdź jego historię

Ubezpieczenie samochodu używanego – to na kliencie firmy ubezpieczeniowej spoczywa obowiązek sprawdzenia stanu technicznego auta

A jeśli auto jest kradzione?

A co w sytuacji, gdy pojawi się potrzeba wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową? Z chwilą kradzieży, szczególnie pojazdów sprowadzanych z zagranicy, gdzie poszkodowany jest pierwszym właścicielem na terenie Polski, firmy ubezpieczeniowe weryfikują  autentyczność umów, ponieważ z chwilą wypłaty odszkodowania to właśnie firma ubezpieczeniowa staje się właścicielem prawa do pojazdu i w przypadku jego odnalezienia będzie wprowadzać go do obiegu prawnego. Gdy taka weryfikacja będzie negatywna i okaże się, że istnieją mocne podstawy do stwierdzenia, że auto zostało skradzione, ubezpieczyciel powiadamia wydział komunikacji o tym fakcie oraz składa wniosek o cofnięcie decyzji o rejestracji pojazdu. Jednocześnie zobowiązany jest też złożyć wniosek do organów ścigania (tj. prokuratury) o przeprowadzenie postępowania w tym zakresie.

Gdy chcemy kupić używane auto sprowadzone z zagranicy, warto pamiętać, że proceder nabywania pojazdów w oparciu o sfałszowane umowy jest dziś powszechnie znany i wykorzystywany. Niestety zazwyczaj odbywa się to kosztem nabywców. Pośrednicy, którzy chętnie importują pojazdy, zapewniają, że reprezentują sprzedającego, nie okazując przy tym żadnego dokumentu. Takich sprzedawców i oferowanych przez nich aut stanowczo należy unikać.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21