Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Współwłasność samochodu. Kilka rzeczy, o których warto wiedzieć

Czas czytania: 3 min. 41 sek.

Właścicielem pojazdu może być więcej niż jedna osoba. W takiej sytuacji ma miejsce tzw.  współwłasność samochodu. Na czym polega takie rozwiązanie? Z jakimi korzyściami i ograniczeniami się wiąże? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Spis treści:
1. Co to jest współwłasność samochodu?
2. Umowa współwłasności samochodu. O tym warto wiedzieć
3. Jak zrobić współwłasność samochodu? Teraz już wiesz!

Współwłasność samochodu to bardzo często spotykana sytuacja. To rozwiązanie często stosowane przez rodziny. Kiedy auto ma kilku właścicieli, każdy z nich ma prawo do korzystania z pojazdu. Jednak wiąże się to także z pewnymi ograniczeniami. To, czy taki status prawny jest korzystny, zależy od bardzo wielu okoliczności. Jak zrobić współwłasność samochodu, żeby cieszyć się głównie korzyściami związanymi z takim stanem prawnym?

wspolwlasnosc-auta

Co to jest współwłasność samochodu?

Współwłasność auta polega na tym, że więcej niż jedna osoba jest właścicielem danego pojazdu. To bardzo często spotykana sytuacja – szczególnie w przypadku, gdy ma się do czynienia z autem wykorzystywanym w rodzinie czy gospodarstwie domowym. Współwłaściciel pojazdu to często małżonek, ale niekiedy także wstępny czy zstępny.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że ustanowienie wspólnej własności niejako ogranicza prawo do rozporządzania samochodem. Dlaczego? Otóż na niemal każdą czynność związaną ze zmianą statusu auta, współwłaściciel pojazdu musi wyrazić zgodę. Gdy ma miejsce współwłasność, nie możesz samodzielnie np. sprzedać czy wyrejestrować auta. Nie jest jednak do tego potrzebna umowa współwłasności samochodu – zamiast tego konieczne jest pełnomocnictwo od współwłaściciela lub jego obecność.

Czy oznacza to, że współwłasność samochodu wiąże się wyłącznie z uciążliwościami? Absolutnie nie. Musisz mieć świadomość, że czynności dotyczące zmiany statusu pojazdu dokonuje się stosunkowo rzadko. Natomiast współwłasność auta na co dzień oferuje sporo korzyści.

Przede wszystkim – zwróć uwagę, że współwłasność potwierdza status właściciela pojazdu. Wpisany współwłaściciel w dowodzie rejestracyjnym sprawia, że nikt nie może tego statusu kwestionować. To bardzo istotna informacja – niezależnie od tego, czy korzystasz z auta na terenie Polski, czy podczas podróży zagranicznych.

Druga kwestia odnosi się do tematu ubezpieczenia – a konkretniej wysokości składki za ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC jest przypisane do konkretnego samochodu, może ono jednak kosztować np. 500 lub 1000 zł rocznie – w przypadku tego samego pojazdu. Wszystko bowiem zależy od zastosowanych zniżek. Jeżeli np. auto ma być wykorzystywane przez osobę, która nie ma żadnych “upustów”, wówczas współwłaściciel w dowodzie rejestracyjnym sprawi, że możliwe będzie skorzystanie z jego zniżek.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że do samego zawarcia ubezpieczenia nie jest potrzebna zgoda współwłaściciela. Oczywiście pamiętaj o tym, że w przypadku, gdy kierujący samochodem – który objęty jest powyższym ubezpieczeniem OC – spowoduje kolizję drogową, to utrata zniżek odnosi się do obu współwłaścicieli pojazdu

Zobacz także: Rejestracja samochodu z zagranicy. O czym warto pamiętać?

wspolwlasnosc-auta

Umowa współwłasności samochodu. O tym warto wiedzieć

Jak zrobić współwłasność samochodu? Tak naprawdę taka czynność nie jest szczególnie trudna. Wymaga jednak wizyty w urzędzie – w Wydziale Komunikacji. Jednak pierwszym krokiem do stworzenia takiego stanu prawnego jest umowa współwłasności samochodu. 

Jak powinien wyglądać taki dokument? Tak naprawdę wiele zależy od konkretnej sytuacji. Samochód może bowiem być zakupiony od razu przez dwóch współwłaścicieli (dwie osoby wpisane są jako nabywca na umowie) – jak również taki status może być nadany dopiero na późniejszym etapie.

W przypadku tej pierwszej sytuacji – wystarczy, że podczas generowania umowy kupna-sprzedaży pojawi się informacja, że pojazd kupowany jest przez dwóch współwłaścicieli – wraz z wyszczególnieniem ich danych.

W drugiej sytuacji – konieczne jest sprzedanie lub darowanie współwłaścicielowi części samochodu. Najczęściej – w przypadku gdy współwłaściciel auta to krewny właściciela – wystarczy do tego darowizna. Oczywiście trzeba mieć przy tym na uwadze, że taka darowizna wymaga uiszczenia odpowiedniego podatku – jednak w przypadku, gdy zostanie zachowany termin wynoszący 6 miesięcy, a darowizna jest przekazywana przez osoby z tzw. grupy zerowej (małżonkowie, wstępni i zstępni) – można skorzystać ze zwolnienia z takiego podatku PCC.

Gdy status współwłaściciela zostanie uregulowany, musi to zostać wpisane do dowodu rejestracyjnego. W tym celu należy udać się do Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o zmianę w dowodzie rejestracyjnym. 

Nie zapominaj także o tym, że współwłasność wiąże się z odpowiedzialnością. Jeżeli jeden ze współwłaścicieli będzie mieć długi, komornik może zająć część pojazdu. W takiej sytuacji konieczne będzie odkupienie części auta w drodze licytacji komorniczej.

Przeczytaj również: Umowa kupna i sprzedaży samochodu

wspolwlasnosc-auta 

Jak zrobić współwłasność samochodu? Teraz już wiesz!

Współwłasność samochodu zdarza się naprawdę często. Dobrze jest wiedzieć o tym, że nie jest to problematyczny status. Jak widzisz – samo jej ustanowienie jest naprawdę proste. 

Jej główna korzyść odnosi się do kwestii niższych składek za polisę OC, chociaż należy pamiętać, że w przypadku kolizji, każdy ze współwłaścicieli traci wypracowane zniżki. A skoro pojawił się tu już temat ubezpieczeń, warto zwrócić uwagę, że OC to wyłącznie podstawowa ochrona dla właściciela pojazdu. Gdy to Ty jesteś sprawcą kolizji drogowej, takie ubezpieczenie zapewnia wypłatę odszkodowania osobie poszkodowanej.

Musisz jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie nie zapewni Ci odszkodowania, gdy to Ty jesteś sprawcą wypadku. Dlatego warto rozszerzyć swoją ochronę ubezpieczeniową poprzez wykupienie pakietu autocasco. Takie rozwiązanie zapewnia Ci odszkodowanie w przypadku uszkodzenia auta (np. na skutek kolizji drogowej czy innego zdarzenia losowego) czy w przypadku kradzieży pojazdu. 

W LINK4 możesz rozszerzyć swoją ochronę także o pakiet Assistance. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcesz zapewnić sobie spokój podczas podróży. Dzięki ochronie Assistance w przypadku rozmaitych sytuacji na drodze (np. awarii) możesz liczyć na fachową pomoc ze strony ubezpieczyciela. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wymiany koła, holowania, naprawy na miejscu czy też zorganizowania pojazdu zastępczego – możesz liczyć na to, że w takiej trudnej sytuacji będziesz mieć odpowiednie wsparcie.

Zapoznaj się z bogatą ofertą ubezpieczeń w LINK4 i zapewnij sobie ochronę dostosowaną do Twoich oczekiwań. Zadbaj o bezpieczną i komfortową podróż dla siebie i swoich pasażerów.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie: www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21