Jak działają kurtyny powietrzne w samochodzie? Odpowiada ekspert

Kurtyna powietrzna w samochodzie to niezwykle ważny element bezpieczeństwa, który gwarantuje ochronę podczas wypadku i silnego uderzenia. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest kurtyna powietrzna w samochodzie oraz jak działa. 

Spis treści:
1. Kurtyny powietrzne w samochodzie – co to tak właściwie jest?
2. Jak działa kurtyna powietrzna w aucie?
3. Jak jeszcze możesz zadbać o siebie, swój samochód i pasażerów?
4. Teraz już wiesz, jak działają kurtyny powietrzne w samochodzie!

Kurtyny powietrzne w samochodzie – co to tak właściwie jest?

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest kurtyna powietrzna w samochodzie. Otóż sam pomysł na poduszki powietrzne powstał w latach 50. XX wieku. Już wtedy producenci chcieli zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania w pojazdach. Dużą rolę w procesie powstania poduszek powietrznych miał John W. Hetrick, który rozpoczął prace nad projektem urządzenia eliminującego obrażenia głowy pasażerów podczas kolizji. Po uzyskaniu patentu oraz przejęciu pomysłu przez największe koncerny motoryzacyjne, pojęcie rozwijało się i tak o to w pewnym momencie powstały kurtyny powietrzne. Samochód wyposażony w tego typu rozwiązanie gwarantuje jeszcze lepszą asekurację podczas różnego rodzaju zdarzeń i znacznie obniża ryzyko poważnego urazu głowy. 

Kurtyna powietrzna w samochodzie jest umieszczona zazwyczaj w bocznej, zewnętrznej krawędzi fotela lub bocznych panelach drzwi. Chodzi bowiem o to, by amortyzować ciało pasażera, w momencie, gdy dojdzie do zderzenia bocznego. 

Pojemność, jaką dysponują kurtyny powietrzne, wynosi od 12 do 15 litrów, co stanowi około trzy razy mniejszą wartość niż w przypadku poduszki przedniej. Ze względu na bliskość ciała pasażera, taka pojemność jest jednak w zupełności wystarczająca. Teraz już wiesz, co to są kurtyny powietrzne w samochodzie.

Zobacz: Kontrolki w samochodzie – czy zawsze oznaczają problem?

kurtyny-powietrza-w-samochodzie-1

Jak działa kurtyna powietrzna w aucie?

Kurtyny powietrzne w samochodzie, nazywane inaczej bocznymi poduszkami, goszczą w pojazdach już od 1995 roku. Wtedy to firma Volvo zastosowała je po raz pierwszy w swoim modelu 850. Przez wiele lat kurtyna powietrzna w aucie była opcjonalnym wyposażeniem, które znajdowało się tylko w pojazdach klasy premium. Od jakiegoś czasu jednak kurtyny są podstawowymi elementami całego systemu bezpieczeństwa pasażerów. 

Co to są kurtyny powietrzne w samochodzie i jak działają?

Zderzenie samochodu z innym pojazdem lub elementem otoczenia sprawia, że dowodzenie przejmują specjalne elektroniczne czujniki, których zadanie polega na tym, by szybko ocenić, z której strony nastąpiło uderzenie i jak duże przeciążenia w związku z tym się pojawiły. Tego typu informacje są potrzebne, żeby sterownik ocenił, które poduszki powietrzne mają zostać aktywowane. W sytuacjach wyjątkowych, gdy zderzenie jest bardzo mocne, może dojść do sytuacji, że zostaną uruchomione wszystkie poduszki i kurtyny powietrzne. Samochód w ten sposób „samodzielnie” ocenia, w jaki sposób chronić Cię oraz Twoich pasażerów przed urazami. 

Podczas uderzenia kurtyna jest napełniana specjalną mieszanką gazową, która chroni głowę kierowcy oraz pasażerów przed uderzeniem w elementy wnętrza kabiny pojazdu. 

kurtyny-powietrza-w-samochodzie-2

Jak jeszcze możesz zadbać o siebie, swój samochód i pasażerów?

Wiedząc, czym są kurtyny powietrzne w samochodzie, czas zastanowić się, w jaki inny sposób możesz zadbać o bezpieczeństwo swoje, pojazdu oraz pasażerów. Pierwszym co przychodzi na myśl to zaopatrzenie się w samochód, który posiada cały zestaw poduszek powietrznych. Przepisy nie regulują tego, ile takich elementów ma znaleźć się w aucie, ale producenci chętnie chwalą się swoją troską o bezpieczeństwo i montują coraz to nowsze rozwiązania. 

Poduszki i kurtyny są ważne, ale musisz wiedzieć, że lepiej działać profilaktycznie. Zanim więc dojdzie do zderzenia, powinieneś zastanowić się, czy auto, które chcesz kupić, jest wyposażone w odpowiedni system. Kontrola pasa jazdy, czujniki parkowania, aktywny tempomat to zaledwie kilka z dostępnych nowinek technologicznych. Jeśli więc planujesz zakup auta, szukaj modelu, który oferuje jak najwięcej w kwestii bezpieczeństwa.

Ciekawy wydaje się też system automatycznego hamowania, którego działanie opiera się na współpracy ESP ze specjalnym czujnikiem radarowym oraz kamerą stale obserwującą drogę znajdującą się przed pojazdem. System działa do prędkości około 30 km/h. Kiedy kierowca nie reaguje na zbliżającą się przeszkodę, układ automatycznie hamuje i w ten sposób zapobiega zderzeniu.

Martwe pole to zmora, która dla wielu kierowców jest ogromnym problemem. Na rynku jednak znajdziesz auta wyposażone w system wykrywania pojazdów w martwym polu lusterka. Rozwiązanie ostrzega prowadzącego sygnałem dźwiękowym lub świetlnym na podstawie sygnału wysłanego przez czujniki zamontowane na bocznej części przedniego, lub tylnego zderzaka. Zazwyczaj zasięg systemu sięga do 3 metrów w bok, na skos oraz w tył.

Warto rozważyć zakup dopasowanej polisy OC oraz AC. Dzięki nim zabezpieczysz się przed konsekwencjami finansowymi wynikającymi ze spowodowanych przez siebie zdarzeń.

Przed ostatecznym zakupem warto skorzystać z ogólnodostępnego kalkulatora na stronie LINK4. Dzięki nim szybko uzyskasz dostęp do spersonalizowanej oferty polisy. Wystarczy tylko, że podasz kilka informacji o sobie oraz pojeździe, który ma zostać objęty ochroną. System szybko dokona analizy i przedstawi Ci kosztorys ubezpieczenia i zakres ochrony. 

Przeczytaj również: Auta powypadkowe. Jak je rozpoznać?

kurtyny-powietrza-w-samochodzie-3

Teraz już wiesz, jak działają kurtyny powietrzne w samochodzie!

Jak widzisz, kurtyny powietrzne w samochodzie oraz ich działanie są bardzo zbliżone to tego, z czym możesz spotkać się w przypadku tradycyjnych poduszek powietrznych. Jedyną ważną różnicę stanowi rozmieszczenie kurtyn, które znajdują się w bocznej części kokpitu. Ważne jednak jest to, że obecność tego typu rozwiązania w Twoim aucie znacznie zwiększa bezpieczeństwo i sprawia, że zarówno Ty, jak i pasażerowie mogą czuć się bezpieczni. W razie poważnego wypadku kurtyny uruchomią się i uniemożliwią uderzenie głową w elementy wyposażenia kokpitu. Jest to istotne ze względu na to, jak wiele urazów głowy notuje się podczas kolizji drogowych. Co więcej, tego typu obrażenia są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Należy więc je ograniczać tak bardzo, jak to tylko możliwe. Zadbaj więc, by w pojeździe znalazła się kurtyna powietrzna. Samochód w ten sposób wyposażony, będzie bezpieczny dla wszystkich, którzy w nim przebywają.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze