Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak obliczyć spalanie samochodu? Poradnik krok po kroku

Czas czytania: 4 min. 4 sek.

Decydując się na zakup auta, nieważne czy nowego, czy używanego, jednym z najważniejszych parametrów, na który zwracamy uwagę, jest jego spalanie. Nikt bowiem nie chce pojazdu, który pochłania ogromne ilości benzyny. Ma to duży wpływa na stan naszego portfela, szczególnie podczas rosnącej inflacji.

Spis treści:
1. Jak obliczyć spalanie samochodu? Instrukcja
2. Co zwiększa spalanie Twojego samochodu?
3. Jak możesz obniżyć spalanie samochodu?
4. Jak obliczyć spalanie samochodu – podsumowanie

Na ilość zużywanego przez nasz pojazd paliwa wpływa wiele czynników. Najczęstszymi są prędkość, styl jazdy, ogumienie, obciążenie pojazdu czy nawet włączona klimatyzacja. Z doświadczenia wiemy, że podczas jazdy na długiej trasie, nasze auto zużyje mniej paliwa niż przy dojazdach do pracy czy sklepu. Wpływ na to ma o wiele większa płynność jazdy. Dlaczego tak się dzieje? I jak obliczyć spalanie samochodu?

Jak obliczyć spalanie samochodu? Instrukcja

Obliczanie zużycia paliwa przez nasz pojazd jest bardzo pomocne w przypadku zbyt częstego tankowania pomimo przejechania małej ilości kilometrów. Kalkulacja tego, ile faktycznie pali nasze auto jest bardzo prosta. Będzie nam do tego potrzebne zaledwie kilka informacji. 

Najpierw musimy zatankować nasz środek transportu do pełna. Dzięki tej czynności wynik obliczeń będzie dokładniejszy i wiarygodny. Później sprawdzamy stan licznika lub zerujemy licznik trasy, jeśli mamy taką możliwość. Po wykonaniu wstępnych przygotowań przejeżdżamy 100 kilometrów i ponownie tankujemy bak do pełna. Otrzymujemy w ten sposób wszystkie potrzebne dane do kalkulacji.

Jak obliczyć, ile pali samochód na jeden kilometr? Ilość paliwa, które zatankowaliśmy za drugim razem, wystarczy podzielić przez liczbę przejechanych kilometrów, a wynik pomnożyć przez 100. Otrzymane dane mówią nam o ilości paliwa, które nasz pojazd spala przez 100 kilometrów. Jeżeli chcemy wiedzieć jaka ilość paliwa jest średnio spalana przez 1 kilometr, wynik dzielimy przez 100. Brzmi bardzo prosto? Tak właśnie jest. 

W większości nowoczesnych samochodów posiadamy udogodnienie dokonujące obliczeń spalania za nas. To, jak obliczyć spalanie auta samodzielnie może być bardzo przydatne. Okazuje się bowiem, że często komputer pokładowy jest niedokładny. W ten sposób dochodzi do przekłamania wyniku. Ilość zużytego paliwa w stosunku do obliczeń manualnych różni się najczęściej o jakieś 0,15l/100 kilometrów. Nie jest to duża ilość w stosunku do branego pod uwagę dystansu. Jednak, jeśli będziemy chcieli obliczyć spalanie auta na o wiele dłuższym dystansie, różnica jest coraz większa. Prowadzi to do zwiększającego się błędu w kalkulacji spalania pojazdu. Warto więc, pomimo możliwości korzystania z komputera pokładowego, sięgnąć po obliczenia manualne. W ten sposób możemy też sprawdzić zgodność komputerowych kalkulacji z rzeczywistym spalaniem auta.

Zobacz również: Benzyna 95 czy 98? Którą wybrać i jakie są różnice?

jak-obliczyc-spalanie-samochodu

Co zwiększa spalanie Twojego samochodu?

Chcąc lepiej zoptymalizować koszty eksploatacji pojazdu, warto sprawdzić ilość zużywanego przez pojazd paliwa. To, jak obliczyć spalanie w samochodzie przedstawiliśmy wyżej. Skupmy się teraz na elementach, które mają na to bezpośredni wpływ. Przyjrzyjmy się im dokładniej:

  • Usterki techniczne pojazdu – na zwiększenie bądź zmniejszenie spalania ogromny wpływa ma sonda Lambda. Jest to niewielkie urządzenie umieszczone w układzie wydechowym. Przekazując komputerowi informację o składzie spalin, dostosowuje ilość zużywanego paliwa. Jeśli skład mieszanki paliwowo-powietrznej będzie ubogi, wtryskiwacze paliwa zwiększą jego ilość podawanego do silnika. W odwrotnej sytuacji zostanie wtłoczona mniejsza ilość benzyny. 

  • Duże obciążenie pojazdu jest kolejnym czynnikiem wpływającym na ilość spalania. Wynika to z faktu przeciążenia układów i zespołów naszego samochodu. Dochodzi do niego najczęściej, gdy w pojeździe mamy komplet pasażerów, a bagażnik jest zapełniony po brzegi. Jazda tak dociążonym pojazdem nie jest ergonomiczna, ponieważ większa ilość benzyny zostaje zużyta do ruszenia czy rozpędzania samochodu.

  • Włączona klimatyzacja również zwiększa zużycie paliwa. Do schłodzenia nagrzanego powietrza samochód wykorzystuje paliwo. Jeśli korzystamy z klimatyzacji bardzo często lub podczas jej pracy okna są otwarte, zwiększeniu ulega ilość spalanej benzyny. Warto o tym pamiętać podczas korzystania z tego udogodnienia.

  • Niskie ciśnienie w oponach powoduje opory toczenia. To kolejny czynnik, który przekłada się na ilość zużytego paliwa. Pod wpływem małej ilości powietrza opona bardziej się wygina, zmieniając na styku z drogą swój kształt. Wtedy właśnie dochodzi do powstania większych oporów toczenia, które bezpośrednio przyczyniają się na ilość spalonej benzyny.

  • Awarie układu hamulcowego mogą bezpośrednio wpływać na ilość spalanego paliwa. Najczęściej do uszkodzenia tego podzespołu dochodzi przez niewymienienie na czas płynu hamulcowego. Powoduje to szybkie rdzewienie elementów układu hamulcowego, w tym tłoczka w zacisku. Efektem takiej usterki jest ciągłe tarcie tarczy hamulcowej, a co za tym idzie potrzeba większej ilości paliwa do poruszania się niesprawnym pojazdem.

jak-obliczyc-spalanie-samochodu

Jak możesz obniżyć spalanie samochodu?

Zużywanie dużej ilości paliwa przez pojazd to zmora wielu kierowców. Jak więc temu zaradzić? Przede wszystkim prowadź ekonomiczny styl jazdy. Polega on na unikaniu jazdy na wysokich obrotach czy powstrzymywaniu się od gwałtownego hamowania i przyspieszania. Dodatkowo staraj się jak najczęściej hamować silnikiem, nie używając tylko hamulca. Ma to znaczny wpływ na zmniejszenie spalania.

Na ilość zużywanej przez auto benzyny mają czynniki wymienione powyżej. Zdecydowanie zatroszcz się o opony i hamulce. Stanowią one punkt styczny z jezdnią i w dużej mierze mogą mieć wpływ na zwiększenie spania. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach, unikaj sytuacji jeżdżenia z małą ilością powietrza w nich. Jeśli kupujesz nowe opony, kieruj się klasą, którą zostały oznakowane przez producenta. Im wyższa klasa, tym mniejsze będą opory toczenia i mniejsze spalanie paliwa. Pamiętaj również o sprawdzaniu stanu technicznego hamulców. Jeśli awarii ulegnie tłoczek, tarcza będzie notorycznie poddawana hamowaniu. Przekłada się to bezpośrednio na zwiększenie spalania.

Wielu kierowców ma w swoich bagażnikach ekwipunek na każdą okazję. Możemy tam znaleźć odzież, obuwie, letnie parasole czy zestawy biwakowe. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram w naszym pojeździe powoduje zwiększenie poboru benzyny. Jeśli więc poruszasz się z całym zestawem niepotrzebnych przedmiotów, wyjmij je z samochodu.

Jeśli wcielisz w życie te kilka prostych zasad, nie będziesz musiał się zastanawiać, jak obliczyć, ile pali samochód. Troska o kilka najważniejszych elementów i ergonomię jazdy ma swoje wyraźne odniesienie w ilości benzyny potrzebnej naszemu pojazdowi do jazdy. 

Przeczytaj także: Najbardziej ekonomiczne samochody. Oto najtańsze w utrzymaniu auta!

jak-obliczyc-spalanie-samochodu

Jak obliczyć spalanie samochodu – podsumowanie

Sama wiedza o tym, jak obliczyć, ile spala samochód jest niejednokrotnie pomocna w codziennych podróżach. Dzięki niej wiemy dokładnie jak dużej ilości paliwa potrzebuje nasz pojazd. W sytuacji wyraźnie zwiększonego zakresu pobieranej benzyny sprawdź koniecznie wymienione elementy techniczne

Szukając wiedzy o tym, jak obliczyć spalanie samochodu, nie kieruj się ogólnie założonymi stereotypami. Poznaj swój pojazd lepiej, a wtedy dowiesz się, jaka jest geneza problemu. 

Zapoznaj się też z ofertą ubezpieczeń LINK4, które zabezpieczą Cię i Twój pojazd w sytuacjach kradzieży lub kolizji.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20