Suma ubezpieczenia AC – czym jest i jakie ma rodzaje?

Decydując się na produkty ubezpieczeniowe, należy dokładnie zapoznać się z warunkami danej oferty. W przypadku Autocasco niezwykle istotnym parametrem jest suma ubezpieczenia AC. Co to takiego?

Spis treści:
1. Suma ubezpieczenia AC – co to jest?
2. Rodzaje sum ubezpieczenia
3. Wypłata odszkodowania a suma ubezpieczenia
4. Suma ubezpieczenia AC. Podsumowanie

Ubezpieczenie zawiera się po to, aby móc liczyć na świadczenie w przypadku wystąpienia określonej szkody. W prostych słowach oznacza to, że jeśli doznasz jakiejś krzywdy lub Twój majątek zostanie uszczuplony, lub uszkodzony, możesz liczyć na odpowiednie odszkodowanie. To, w jaki sposób będzie ono wypłacone oraz ile będzie wynosić, zależy od tego, jaki konkretnie produkt ubezpieczeniowy wybierzesz oraz jakie są ogólne warunki ubezpieczenia. A czym jest suma ubezpieczenia AC?

suma-ubezpieczenia-ac

Suma ubezpieczenia AC – co to jest?

Gdy decydujesz się na ubezpieczenie Autocasco, towarzystwo ubezpieczeniowe obejmuje ochroną Twój samochód najczęściej na wypadek zniszczenia lub kradzieży. Oznacza to, że jeżeli przykładowo spowodujesz kolizję drogową – uzyskasz odszkodowanie umożliwiające naprawę Twojego pojazdu. Pieniądze zostaną Ci wypłacone także wtedy, gdy np. auto zostanie skradzione lub zniszczone w akcie wandalizmu. Dokładne szczegóły dotyczące zakresu ochrony zależą od np. wybranego wariantu ubezpieczenia i są zawsze zawarte w OWU.

Jednak istnieje coś takiego jak suma ubezpieczenia AC. Co to takiego? Otóż jest to górna granica, do której odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku szkód na ubezpieczonym pojeździe. Zatem – jeżeli suma ubezpieczenia AC wynosi 100 000 zł, to towarzystwo w żadnej sytuacji nie wypłaci odszkodowania przewyższającego tę kwotę.

Suma ubezpieczenia AC a wartość samochodu – te kwestie są ze sobą nierozerwalnie związane i suma ubezpieczenia odpowiada wartości pojazdu. Jednak wartość auta jest zmienna nie tylko na przestrzeni lat – ale także miesięcy. Dlatego też model, w jakim wyliczana jest suma ubezpieczenia AC, może być różny w zależności od konkretnej oferty. W dalszej części poznasz rodzaje sum ubezpieczenia.

Pamiętaj jednak, że ochrona ubezpieczeniowa nie wygasa w momencie wypłacenia odszkodowania. W końcu polisa jest zawierana na ustalony okres. Czy wypłacenie pieniędzy przez ubezpieczyciela sprawia, że zmienia się suma ubezpieczenia OC? To zależy. Gdy zostanie już wypłacone odszkodowanie na dane auto, ochrona sumy ubezpieczenia sprawia, że górna granica, do której odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe, nie jest pomniejszana. 

Sprawdź: Autocasco All Risk − co to znaczy? Wyjaśnia ekspert

suma-ubezpieczenia-ac-1

Rodzaje sum ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to maksymalny pułap, do jakiego odpowiada ubezpieczyciel. Jednak może ona mieć różne formy. Czym jest np. stała suma ubezpieczenia AC i czym się różni od typu zmiennego?

Stała suma ubezpieczenia

Stała suma ubezpieczenia AC jest jednym z dwóch rozwiązań. W takim wypadku maksymalna wartość odszkodowania zależy od tego, jaka jest wartość auta w momencie zawierania ubezpieczenia. Niezależnie od tego, czy szkoda miała miejsce w 10. dniu ochrony, czy też w 300. dniu – wartość pojazdu w obu momentach będzie taka sama. 

Suma ubezpieczenia AC a wartość samochodu – w ubezpieczeniu AC jest to ta sama kwota. Jednak trzeba wiedzieć o tym, że w przypadku stałej sumy ubezpieczenia najczęściej składka jest wyższa.

Takie rozwiązanie sprawia, że np. w przypadku kradzieży otrzymasz odszkodowanie w wysokości wartości pojazdu w dniu zawarcia umowy. Niestety – wiąże się to z opłacaniem wyższej składki. Co więcej, nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe umożliwia wybór takiej opcji dla samochodów kilku lub kilkunastoletnich. 

Zmienna suma ubezpieczenia

Inaczej wygląda zmienna suma ubezpieczenia AC. Na czym polega taki wariant? Otóż w tym wypadku odszkodowanie jest wyliczane nie na podstawie wartości pojazdu w dniu zawierania umowy, ale z dnia, w którym wystąpiła szkoda. 

Takie rozwiązanie ma jedną bardzo ważną zaletę – najczęściej wiąże się z niższą składką. Co więcej, w przypadku starszych pojazdów nie ma ono zbyt wielkiego wpływu na wartość odszkodowania, ponieważ różnice w wartości auta nie zmieniają się radykalnie z miesiąca na miesiąc. 

Stała suma ubezpieczenia AC jest wyjątkowo opłacalna dla samochodów nowych. W końcu przez pierwsze lata użytkowania pojazdu, jego wartość spada najbardziej.

Redukcyjna suma ubezpieczenia

Niektóre ubezpieczenia Autocasco opierają się na redukcyjnej sumie ubezpieczenia. W takim wypadku każde odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela zmniejsza sumę ubezpieczenia, niezależnie czy jest stała, czy zmienna. Oznacza to, że z każdą zgłoszoną szkodą suma ubezpieczenia zmniejsza się o wartość wypłaconego odszkodowania.

Takie rozwiązanie – choć ma zaletę pod postacią niższej składki ubezpieczeniowej – jest jednak dość ryzykowne. W końcu może się okazać, że po jednej szkodzie, odszkodowanie będzie zbyt niskie, aby można było pokryć kolejne straty. 

Gwarantowana suma ubezpieczenia

Jak jeszcze może wyglądać ochrona ubezpieczeniowa, gdy chcesz ubezpieczyć auto? Ochrona sumy ubezpieczenia to usługa, dzięki której maksymalna wartość, do której odpowiada towarzystwo ubezpieczeniowe, nie zmienia się mimo wypłacanych odszkodowań. 

Wypłata odszkodowania a suma ubezpieczenia

Jak widzisz, suma ubezpieczenia AC jest też zależna od wartości wypłaconych odszkodowań. W zależności od wybranego wariantu, kwoty odszkodowań mogą być zupełnie inne. Które rozwiązanie jest najlepsze? To oczywiście kwestia indywidualna. Pamiętaj jednak, że w przypadku wariantu z redukcyjną suma ubezpieczenia, może istnieć konieczność „doubezpieczenia”. Na czym polega takie rozwiązanie?

Otóż jest to podwyższenie sumy ubezpieczenia pojazdu w trakcie obowiązującej umowy ubezpieczenia o wartość wypłaconego odszkodowania. Odbywa się ono poprzez kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym i wiąże się oczywiście z koniecznością opłacenia dodatkowej składki w celu zwiększenia takiej sumy ubezpieczenia.

Powyższe rozwiązanie jest zalecane wtedy, gdy Twoje Autocasco opiera się na redukcyjnej sumie i masz świadomość, że po likwidacji poprzedniej szkody, odszkodowanie za każdą następną szkodę może być niewystarczające. 

Zobacz także: Utrata zniżek AC. Podpowiadamy, jak jej uniknąć

suma-ubezpieczenia-ac-2

Suma ubezpieczenia AC. Podsumowanie

Jak widzisz – suma ubezpieczenia AC to bardzo istotny temat dla każdego właściciela pojazdu. Od tego, jaki wariant wybierzesz, zależy, na jakie odszkodowanie możesz liczyć w momencie likwidowania szkody. Na pewno jest to temat, któremu należy się dokładnie przyjrzeć w momencie wykupywania polisy. W końcu z pewnością nie chcesz, aby zaskoczenie przyszło dopiero „po szkodzie”. 

Pamiętaj, że AC to ubezpieczenie, które jest ogromnym zabezpieczeniem dla każdego kierowcy. Dzięki temu nie musi się on obawiać ogromnego nadwyrężenia budżetu w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Pamiętaj jednak, że AC to ubezpieczenie dodatkowe – oprócz tego istotne jest podstawowe ubezpieczenie OC samochodu. Z polisy odpowiedzialności cywilnej wypłacane jest odszkodowanie osobie poszkodowanej w zdarzeniu drogowym, którego Ty jesteś sprawcą.

W LINK4 możesz wybierać z wielu różnych polis ubezpieczeniowych. Poznaj pełną ofertę i zdecyduj się na taką ochronę, która będzie dostosowana do Twoich oczekiwań. Pamiętaj także o dodatkowych ubezpieczeniach, takich jak np. Assistance, dzięki któremu w sytuacjach kryzysowych na drodze możesz liczyć na fachową pomoc ze strony ubezpieczyciela. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze